homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6-3


#39 2011-04-27 12:22:06

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

buna fetelor

greu mai reuseste omul sa mai intre si sa mai si citeasca din urma: voi cum va descurcati? ca eu dupa ce adoarme ana adica in jur de 10.30-11 intru la 2.20: pune repede la fiert mancarica pt ea, mananca si tu mami ceva acolo cat sa nu-i ghortaie burta, dau o matura ca e jale de la ana cum arunca tot pe jos, intinde si rufe daca a terminat masina de spalat (cazul de azi , inca nu le-am intins) si uite asa se duce 1h imediat, si daca ana doarme 1.5h hai ca mai am si eu timp 30 min pt net, dar....

sanca eu zic sa o bagi intr-un sac de dormit, si noua de la pasti nu ne mai dau caldura, si s-a simtit imediat, ana deocamdata  e ok, dar mie una mi-a fost frig , drept urmare am bagat din nou radiatorul seata si noaptea in priza....de la 24 grade am coborat spre21 si mie  se pare cam rece, macar un 23 si apoi mai scadem treptat....

fetelor, voi iesiti azi afara, ma refer la cele din buc, bate vantul parca mai rau ca ieri....ieri am stat 2h dar azi parca nici soare nu e....offfcand o veni vremea frumoasa, chit ca va fi cald de mori, dar macar ne imbracam super lejer, stam la chelea goala,facem dusulete, dar macar e cald....

ana e pt prima data iritata la fundulet, nu am avut nici o problema pana acum cu faza asta si am folosit pana acum  alternativ: bepathene, nivea si weleda...acum parca nu-i trece de vreo 2 zile, azi i-am dat cu sudocrem sa vedem, nici nu stiu exact daca e fff nasol ca daca nu am mai avut, dar in jurul anusului nu mai departe e rosie si mici, mici bubele...pe fundulet si pe pica(pasarica big_smile) nu e ...


maine mergem la un alt ortoped sa o vada pe ana, doamne ajuta sa fie bine,


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#40 2011-04-27 12:46:44

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Multumim  puss  buga  sa vedem acum cum functionam cu legumele  roll
Garga, da, cu lingurita a papat
Blue, bafta multa, va fi bine cu siguranta  goodluck
Adina, succes la noul ortoped  goodluck


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#41 2011-04-27 13:02:23

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Coco, bravo pt reusita si spor in continuare!
Adina, eu nu cred ca ies azi, bate rau vantul si Iulia e si maraita... Bafta la noul ortoped si sa vii cu vesti bune!

Credeam ca poate fac eu ceva gresit de urla asa cand o imbrac... Ca o imbrac mai subtire sau mai gros ea tot urla, si urla doar cand trebuie sa iesim afara, daca o mai schimb in timpul zilei e ok... Sper sa se obisnuiasca la un moment dat!  signof10

Apropo de iesit afara, ieri eram printr-un parculet si o fetita si-a dat jos sepcuta si bunicuta ei urla din toti plamanii de o auzea tot parcul si fugea dupa micuta: "Pune-o pe cap, pune-o pe cap, ca sunt radiatii!!!", o fi avut dreptate femeia dar m-a amuzat teribil cum tipa! lol

Offline

 

#42 2011-04-27 13:31:29

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Adina pentru iritatie recomand Sudocrem. Noroc la noul medic.

Il felicit si eu pe Matei si sa o tina tot asa

Maria si Daria
multa sanatate!

David bafta multa la ecografii.

Alina  acklad Soacrele astea...


Kata multumesc mult. Insa, copii care sunt "egoisti" si nu dau o jucarie au fost crescuti fara AP? Cum sa inteleg comportamentul lor? Nu se simt safe sau ce se intampla cu ei de reactioneaza asa?
Tu cum vezi problema din perspectiva asta?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#43 2011-04-27 13:58:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

flower, nu, nu neaparat, nu asa delimitat strict. e si asta un factor, dar nu singurul. mai mult cred a tine de VARSTA. adica exista o varsta la care acest egocentrism e normal (intre 0-3 ani, cand copilul crede ca el e centrul universului si e BINE sa fie lasat sa creada asta). si o varsta la care apare "criza" in care el realizeaza ca, de fapt, nu e tocmai asa (tot intre 1-3 ani, depinde de la copil la copil).

acu... abordarea ap ajuta copilul sa treaca mai usor peste criza. invers, o abordare restrictiva adanceste criza. asa incat un copil crescut ap e mai PREDISPUS sa NU devina ursuz si egoist, iar unul crescut mi rigid e predispus sa devina egoist. dar IN AMBELE CAZURI, reactia e FIREASCA, e normala si POATE sa apara (adica daca are o faza in care nu imparte nu inseamna ca ne "esueza" ap-ul lol ).

de aceea eu NU sunt de parere ca e cazul sa fortezi copilul sa impartya jucariile PROPRII atuncai cand el nu vrea (asa ca daca al meu isi cere jucaria de la un alt copil, cu sau fara scandal, i-o obtin). ii zici ca e bine sa imparta bla bla bla, dar nu il FORTEZI sa o faca. INSA si invers: daca un copil strain nu vrea sa ii dea lui cris jucariile lui, chit ca al meu se da cu curul de pamant (ohoo, si o face! sad ), il iau de acolo/ii gasesc alta ocupatie etc, dar nu inct sa starnesc acea reactie a parintelui celuilalt, de a-si obliga copilul sa imparta smile

la un moment dat, faza asta VA TRECE, natural, de la sine. stiu din proprie experienta big_smile la mine a durat faza pana la 5 ani, cand a aparut fra-meu... ai mei erau INGROZITI... iar eu, opeste noapte, am devenit din cel ami egoist copil din lume o "mamica responsabila" in miniatura smile toti au "un factor declansator" al comunicarii cu alti copii...

asa vd eu pb puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-04-27 14:05:55

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

In situatia in care Flower si-ar duce copilul la cresa si toti copiii i-ar lua jucariile, ce se intampla?
Nu risti ca acel copil sa devina retras?
La mine a fost o faza tare ciudata... a venit un copil in vizita si s-au jucat frumos pana la un moment dat cand a mea nu a vrut sa mai imparta o anumita jucarie.
A incercat ea sa i-o ia si pentru ca nu a putut, m-a luat frumos de mana si mi-a aratat sa ii iau jucaria respectivului copil.

Ultima oara a fost editat de sunshine16 (2011-04-27 14:09:23)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#45 2011-04-27 14:09:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

chiar am vrut sa spun lui flower, bv lui carol ca nu a fost afectata de "jungla" de la cresa big_smile inseamna ca e tare si ea, si mami wink
ideal ar fi ca intre 1 si 3 ani sa NU iba ce cauta la cresa. pt cei care nu au alta solutie, ca flower si multi altii, mai mult decat a sustine moral copilul cat esti langa el nu poti face.
la ele, pana acum, e un real succes smile

flower, dak vrei, cauta pe forumul ap mai multe despre anxietatile de separare (sunt mai multe, rpima pe la 8 luni, urmatoarele nu mai stiu). respectiv crizele in care copilul isi delimiteaza identitatea fata de mama si fata de ceilalti, cared se pot maifesta prin angoase, crize de egoism si posesivitate etc si care sunt NORMALE

fug afara cu crisuloiul, va pup

ce tare e anastasia big_smile asa face si cris lol (io as prefera sa-si rezolve singur conf;ictele, dar... cred ca cer ica prea multe de la el)

Ultima oara a fost editat de katami (2011-04-27 14:12:28)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#46 2011-04-27 14:12:03

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Eu cred ca in cateva luni, carol nu va mai imparti asa usor jucariile cu ceilalti copii.
Asa era si a mea la varsta lui Carol. Aveam o prietena a carei fetita ii tot lua jucariile copilului meu.
Si a mea statea, se uita la ea si apoi isi gasea alta jucarie. Si pe aia i-o lua, si tot asa...
Dar acum ca s-a mai marit, nu mai e de acord sa imparta UNELE jucarii.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#47 2011-04-27 14:13:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

si eu tot asta cred smile si asta am scris si mai sus smile ca tine de VRSTA, dar nici abordarea nu e de neglijat. cu o abordare corec ta, trece mai usor

fuuug

Ultima oara a fost editat de katami (2011-04-27 14:15:53)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#48 2011-04-27 14:31:39

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Hello ! mamici, va salut si eu acum... Hristos a inviat ! sper ca ati petrecut Sarbatorile frumos !

Offline

 

#49 2011-04-27 15:27:28

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Kata, pai lasa ca or sa isi rezolve ei conflictele putin mai incolo. Eu zic ca nu mai e mult pana atunci lol
Eu pana acum ma bucur ca a mea nu face crize de nervi... adica, tipa daca un alt copil ii ia jucaria, dar nu se tavaleste pe jos, nu plange si nu face urat lol
PS: Superba poza!

Pupici la toate mamicile!
Adevarat A inviat, Adina!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#50 2011-04-27 15:33:23

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

sunshineeeee...ai primit mail-ul de la mine?


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#51 2011-04-27 16:27:15

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Acum l-am citit big_smile
Iti trimit raspuns imediat tongue


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#52 2011-04-27 17:34:46

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

buna


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#53 2011-04-27 17:35:31

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Kata citesc de pe AP dar in suturi si asta pana vineri cand o sa am 2 saptamani de libertate  lol. Dar incerc sa gasesc ceva sfaturi pentru cum sa iti inveti copilul, cand o sa mai creasca, sa fie mai "bataios" ca nu vreau sa am o papa-lapte. Acum sunt foarte fericita de cum este si mandra tare cand mamicile din parc ma intreaba ce ii fac de este atat de cuminte lol


Fetelor,
Sunt un pic off topic dar am o rugaminte la voi: ai cunoscut pe cineva matur care a suferit de o depresie putenica? O ruda sau prieten dar matur, adica peste 40 de ani?
Cat a durat starea asta? Ce a facut? A luat tratament? Dati-mi va rog frumos un raspuns daca stiti. Cineva din familia mea este foarte afectat de o situatie si are o depresie puternica. Exista sanse sa isi revina din aceasta stare?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#54 2011-04-27 17:37:16

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

offtopic fetelor am pus cateva pozici cu ana la topicul nostru

flower eu tocmai ce ma interesez de niste carti legate de comportamentul copilului, si cum sa te comporti tu ca adult cu el, uneori am senzatia ca nu stiu cum sa procedez ca sa-i fie bine in viata , si ma refer aici la comportamet, educatie, etc

legat de problema cu depresia, nu stiu ce sa-ti zic decat ca exista la Predeal un spital fff bun pt nevroze, nu e nimic rusinos, stiu multe persoane chiar si de 30 ani , care au suferit diverse depresii au mers acolo si s-au tratat, dar mai mutle amanunte nu stiu sa-ti dau

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2011-04-27 17:40:12)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#55 2011-04-27 17:47:38

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

multumesc frumos, Adina.
Poate mai stiu si alte fete ceva...eu sunt ft ingrijorata pentru aceasta ruda sad


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#56 2011-04-27 19:37:59

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

Hello!  wave

Noi ne-am intors de la dr si ne laudam ca avem 67cm si 7200g  happydance .

Mi-a recomandat sa incep sa-i dau suculet dar m-a bagat in ceata cand mi-a explicat cele 3 etape  va

I: incep cu suc de morcov, prima zi o lingurita...a 6-a zi 6 lingurite apoi alte 6 zile (pana la 6 lingurite) cu mar apoi alte 6 zile (pana la 6 lingurite citrice)
II: reluam primul fruct si marim cu 10 ml pe zi pana la 60 ml, apoi continuam cu celelalte fructe.
III: se pot combina (daca copilul doreste mai mult de 60 ml se imparte in 2 portii )

Sasha nu mai vrea la orizontala  forgetit ori in brate ori sa stau cu el pe mine  spranceana si un pic in scoica


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#57 2011-04-27 20:00:17

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 6

felicitari Sasha applause


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.