homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-16


#286 2011-06-21 16:31:06

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu am obisnuit-o cu veioza si acum ma bate gandul sa incerc cu una de veghe pt o lumina mult mai difuza.

de la ce varsta se poate spune despre bebei ca sunt alintati, rasfatati ? eu m-am saturat sa aud "e alintata/rasfatata de pe acum", "vai ce alintata eee". pana si vanzatoarea de la paine comenteaza "daca de pe acum e alintata, pai mai tarziu.. ?". a vazut ca nu sta in carut si vrea in brate. m-am saturat sa explic: nu e alintata, e mica, nu stie ce e ala rasfat...si trebuie tinuta in brate". se uita lumea la mine cu o fata care spune "e tanara, saraca, nu stie..." bang

si eu mai spun "alintata lu' mamica" cand vbsc cu ea, dar nu in sensul ala/

Offline

 



#287 2011-06-21 16:35:56

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Adina offf doamne cat pot fi de prosti unii oameni, pai cum frate la un bebe asa mic ii poti zice ca e alintata ca vrea in brate  bang  bang  bang  bang


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#288 2011-06-21 16:51:58

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

am mai auzit si expresia "te joaca cum vrea el" despre un bebe de cateva luni neutral


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#289 2011-06-21 17:38:05

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

offf da si cuvintele astea le urasc

si pana la urma daca vreau sa o alint , o alint ca e fata/baiatul meu, de exemplu eu si acum (fata mea are 13 ani) sunt zile in care ea canta si eu joc, si ce care e problema
la mine e o diferenta mare in a fi alintat si a fi prost crescut (sa nu ai cei 7 ani de acasa )
din pacate de multe ori persoanele astea binevoitoare la asa ceva se refera, ca sunt copii needucati  bang
eu am mers mereu pe ipoteza, vreau sa imi dea dragoste, atunci eu trebuie sa ii ofer dragoste , vreau respect, ii ofer respect si asa mai departe


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#290 2011-06-21 18:20:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adina, eu la astia le raspund (daca pun pb cat de cat civilizat si nu in sictir, ca atunci ii tratez si eu la fel) ca si eu imi doresc sa fiu iubita, tinuta in brate, mangaiata si purtata aproape de cei dragi. sunt rasfatata? daca da, atunci vreau sa-mi rasfat si eu copilul cu acelasi regim. PANA CAND? pana cand se va desprinde singur si nu va mai avea nevoie. eu, ca mama, as vrea ca puiul meu adolesxcent sa se cuibareasca in bratele mele cand va avea o pb... dar sa fim realisti... cine o va face? smile atunci voi plange dupa momentele in care puteam sa-l tin in brate si nu am facut-o smile trimpul trece sa usor...

asa ma enerveaza ca atunci cand un copil a fost tratat cu respect si a fost ASCULTAT SUFICIENT incat sa-si permita sa-i EXPRIME nevoile afective, e imediat catalogat drept "rasfatat". dar TU, al' care cataloghezi, de ce-ai dus lipsa? dupa ce tanjesti, de fapt? sau vrei sa moara si capra vecinului?

din pct meu de vedere, rasfatati devin copiii tratati CU LIPSA DE RESPECT. aceia nu au primit sentimente autentice, parintii fie doar s-au maimtarit in fata lor si le-au construit o lume artificiala, din cadouri si jucarii, care sa inlocuiasca absenta lor, fie i-au crescut in frica, in reguli morale rigide pe care copilul nu le intelege si, prin urmare, le aplica mecanic pe sistemul "pedeapsa-recompensa". unui copil caruia i te arati TU INSUSI/INSASI, in toate situatiile de viata reala, nu simulata... si caruia ii tratezi nevoile cu aceeasi atentie (NU indulgenta, ci atentie reala) pe care ai arata-o unui prieten adult... acela e un om destul de liber incat sa aiba un pret... foarte mare smile incat NU are cum sa devina "rasfatat"... pt ca e nu poate fi "mituit" cu recompense si nu opoate fi "jenat" de pedepse... el actioneaza cf cu realul si simtirea, dar respectand si altora realul si simtirile lor... asa um, la randul sau, i-au fost respectate lui

sper ca am fost coerenta si se intelege ceva din ce-am scris...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2011-06-21 18:31:41

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

"as vrea ca puiul meu adolesxcent sa se cuibareasca in bratele mele cand va avea o pb... dar sa fim realisti... cine o va face?"

fata mea o face , si sper din tot sufletul sa o faca in continuare , dar nu cand are probleme ci asa instantaneu in orice moment al zilei  hjarta
cred ca cea alintaata sunt de fapt eu  tongue
apropo de intelegere, sunt foarte curioasa cati dintre parinti pot spune ca fetele/baietii lor le povesteste despre prima intalnire  chicot


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#292 2011-06-21 19:53:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel, esti o norocoasa; as vrea sa fie si mami asa, si sper sa fiu si eu cand va veni vremea.

anca, eu am fost crescuta in intuneric bezna, nu am dormit niciodata cu lumina, dar ce-i drept nu am dormit nici singura; cum zicea heim, frica de intuneric nu se instaleaza singura; cand eram mica, umblam prin casa pe bezna totala si n-aveam nici pe dracu... la un moment dat ceva s-a intamplat (si cred ca si stiu ce) si nici pana in ziua de azi nu pot sa ma controlez in intuneric; o sa radeti, dar cateodata mi-e si frica sa ma duc seara la pipi, iar ca sa ajung in bucatarie trebuie sa aprind becul in camera, cel de pe holul mic, holul mare, si de-abia apoi intru si in bucatarie.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#293 2011-06-21 23:03:32

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

de cand va citesc, m-am convins si eu ca nu e bine sa tii copilul in camera separata imediat dupa nastere dumbom. varianta cu patutul langa patul parintilor mi se pare cea mai buna, dar nu pt mult timp. de pe la un an, cred ca poate dormi intr-o camera alaturata, eventual cu usa deschisa, sa stie ca mami si tati sunt aproape si pot veni oricand la el.
de luminita pe timp de noapte ce stiti? e bine sa fie invatat cu o veioza micuta care sa lumineze putin camera, sau obisnuit de mic cu intunericul cesafac, ca se odihneste mai bine?

Exclus sa lasi copilul in camera la 1 an, cand din cauza dintilor, se trezeste de mai multe ori/noapte - cel putin asa se intampla in majoritatea cazurilor. Asta cu "sa stie ca mami si tati sunt aproape cred ca merge pe la 3-4 ani... ca unu' de 1 an nu pricepe chestiile astea big_smile si in zadar ai incerca sa-l convingi ca nu se intampla nik dak doarme singurel smile.

Luminita pe timp de noapte nu-si are rostul... am mai scris pe undeva ca un somn odihnitor se desfasoarea pe bezna si liniste. Eu, care am oroare de intuneric, as invata copilul cu intunericul. Creste inima i mine cand vad ca Davidut intra in orice incapere oricat de bezna ar fi, sper sa tina asta si sa nu descopere frica pe parcurs smile.

Adina, cred ca se poate spune despre un copil ca este rasfatat, cand :

- merge in vizita la cineva, maica-sa ii spune sa nu traga de nush ce plante/vaze, iar el scoate limba la ea si face exact pe dos;
- maica-sa ii spune " spala-te pe maini inainte sa mananci"  si el ii zice "esti o proasta, ce stii tu?"
etc.

Nu cred ca un copil de pana la 4-5 ani se poate numi "rasfatat/alintat" ; cred ca ei plang, urla, tipa, sunt ciufuti CU UN MOTIV - ori le dau dintii, ori ii doare burtica, ori se plictisesc si au nevoie de afectiune/atentie, ori sunt disperati sa  iteleaga tot ce vad in jurul lor ( asa e david... tipa la mine cand vede ceva si nu stie ce e si pana nu-i explic ca ala e fluture si are aripi si zboara ca tre sa zboare, urla de mama focului ) eeettttttccccc.

DECI : mai da-i incolo pe aia care zic "ia mai lasa-l sa urle... ia mai trage-i una la fund, ca tace!" - niste animale.

Yoyo, si eu ma duc la pipi cu toate luminile aprinse rotfl2 dar habar nu am de unde vine frica asta big_smile

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2011-06-21 23:17:57)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#294 2011-06-22 09:11:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

crssy, cce zici tu se cheama prosta crestere, nu alintat/rasfatat... cum zicea si angel

care angel das, esti o norocosa si o mama model applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#295 2011-06-22 09:38:00

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Crssy sincer faara suparare, eu zic ca exista o diferenta mare intre alintat si needucaat , aia cu scosul limbi si vorbitul urat eu o consider needucare
alintatura eu zic ca e atunci cand fata imi cere ceva iar eu ii fac toate poftele in limita in care pot si a bunului simt , nu ma refer la lucruri materiale ci la tot , nu imi place sa urlu la ea, niciodata nu am facut-o oricat ar fi gresit, am preferat sa stam de vorba sa vedem care e cauza , am considerat ca greselile pe care le face fata sunt din vina mea ca nu am stiut sa ii explic bine anumite lucruri , nicidecum din vina ei
in final educatia copilului tine de parinti , iar greseala copilului clar tot parintii trebuie sa si-o asume
parerea mea  nustiu eu sper ca nu am gresit facand asa

Yoyo ai sa fi, vei vedea, vei fi o mama asa cum iti doresti

Kata puss multumesc, dar nu pot zice ca e doar meritul meu, si sotul meu e la fel de apropriat de ea , se implica foarte mult , dar o mare parte din merit o are chiar fata ca a fost cumintica si m-a ascultat cand am incercat sa ii explic (chiar daca uneori a trebuit sa ma repet de zeci de mii de ori ca sa inteleaga odata  chicot ) in final asta e rostul parintilor, sa isi ajute copii sa intre pe fagasul bun al vietii , dar fara sa ii forteze ci doaar sa le fie aproape cu un sfat bun cand au nevoie


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#296 2011-06-22 10:25:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Crssy85 a scris:

Adina, cred ca se poate spune despre un copil ca este rasfatat, cand :

- merge in vizita la cineva, maica-sa ii spune sa nu traga de nush ce plante/vaze, iar el scoate limba la ea si face exact pe dos;
- maica-sa ii spune " spala-te pe maini inainte sa mananci"  si el ii zice "esti o proasta, ce stii tu?"
etc.

spuneati ca asta e o problema de educatie. cum descurajezi copilul sa nu mai faca asa ceva? cred ca inevitabil va face la un moment dat ceva ce stie prea bine ca parintilor nu le place, tocmai pt a se simti rebel. intrebarea e cum il dezveti?
de exemplu cu plantele: ii spui o data, de doua ori, de n ori ca nu e bine sa le rupa frunzele, ca le doare sau mai stiu eu ce motiv. el intelege ca "nu e voie", dar face contrariul, dinadins. ce atitudine iei?

Offline

 

#297 2011-06-22 10:41:12

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Anca in conditiile astea perseverezi, cu calm si vorba calda, ii repeti la nesfarsit, eu nu cred ca exista copii afurisiti ci doar copii neintelesi , daca face inadins un lucru rau e ca sa iti atraga de fapt atentia asupra lui , daca incepi sa urli si sa il certi mai rau v-a face


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#298 2011-06-22 11:05:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

eu nu cred ca exista copii afurisiti ci doar copii neintelesi , daca face inadins un lucru rau e ca sa iti atraga de fapt atentia asupra lui

exact hjarta

anca, nu exista o "solutie universala", fiecare copil reactioneaza la altceva. ideea e, cum zicea si angel, ca degeaba te impui cu "nu e voie" si atat. copilul are nevoie fie de o explicatie pe intelesul lui, fie, mai bine, de o alternativa ("nu rupem floarea, ca o doare (explicatia), dar uiiite ce frumos miroase (alternativa)" - la noi a fost o solutie valabila pt a-l determina pe cris sa nu mi rupa florile in parcuri... si crede-ma, cris ar putea fi catalogt drept "dificil", face doar ce vrea si daca i se interzice cevaa reactioneaza cu "crize". totusi asta a mers f bine... si e doar un exemplu)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#299 2011-06-22 11:17:43

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

"as vrea ca puiul meu adolesxcent sa se cuibareasca in bratele mele cand va avea o pb... dar sa fim realisti... cine o va face?"

fata mea o face , si sper din tot sufletul sa o faca in continuare , dar nu cand are probleme ci asa instantaneu in orice moment al zilei  hjarta
cred ca cea alintaata sunt de fapt eu  tongue
apropo de intelegere, sunt foarte curioasa cati dintre parinti pot spune ca fetele/baietii lor le povesteste despre prima intalnire  chicot

lol eu pot spune asta... visslar  visslar  retas


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#300 2011-06-22 11:20:15

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

wild felicitari , ma bucur mult sa aud asa ceva , ca vad in jurul meu doar adolescenti care cred ca parinti le sunt cei mai mari dusmani
tu parca ai baiat nu ? cati ani are


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#301 2011-06-22 11:22:23

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel,are deja 18 ani...
noi suntem cei mai buni prieteni,a trecut de vajaiala in care credea ca ii vreau raul si-i sunt dusman


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#302 2011-06-22 11:25:36

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

wild sa iti traiasca baiatul, si eu cred ca o sa trec cu bine de perioada de vajaiala , imi e un pic teama ca nu o sa ma pot ridica la standardele normale, insa in acelasi timp imi fac curaj singura , ii ofer dragoste, intelegere si mai ales respect , tot ce imi ramane e sa sper ca va fi bine  chicot

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-22 11:26:01)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#303 2011-06-22 11:30:49

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Multumesc Angel..si voua copilasii...
Daca ii oferi ceea ce spui,este de ajuns..insa va trebui sa iti oferi si tie ceva...timp pentru tine si rabdare pentru copii tai.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#304 2011-06-22 11:39:08

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Rabdare am , am avut la fata ca eram "tanara si nelinistita" , cu siguranta o sa am si acum la bebe 2
cat despre timpul pentru mine, pot sa spun ca mi l-am recapatat cand a mai crescut fata, cat a fost mica toata casa se invartea in jurul cerintelor ei , dar nu regret nici o clipa, pentru ca acum, ea imi ofera din timpul ei fara ca eu sa ii cer
de exemplu, acum e in vacanta , isi face un anumit program zilnic, sa se relaxeze, sa iasa cu prietenii , sa stea la ea in camera sa asculte muzica, insa zilnic, isi rezerva cel putin o ora si vine sa ma ajute fara sa ii cer eu tocmai ca sa am timp mai mult sa fac ce imi doresc eu, si cel putin o ora sa stam impreuna la povesti , sa iesim la o inghetata sau doar la o simpla plimbare prin parc (cum zice ea mereu, "hai mami iesim si noi ca fetele azi in oras "  chicot )

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-22 11:39:41)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.