homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-14


#248 2011-06-16 12:19:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, ma bucur ca nu te-am supart.
sa stii ca eu iti dau dreptate aici, din toata "meseria" de mama asta mi se pare cel mai greu... faptul ca ai de luat decizii RAPIDE, pe timpul copilului, nu al tau... decizii care implica o gramada de resposabilitate. si eu simt chestia asta ca ceva f apasator...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#249 2011-06-16 13:04:06

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

true true


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#250 2011-06-16 17:05:32

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

hello!
eu imi doresc sa imi doarma copilul separat, nu din cauza de intimitate sau ca nu am dormi bine (desi stiu ca asa e) si pentru ca mie mi-a fost bine asa si chestia asta vreau sa o aplic si eu, mai departe.
o fi bine, nu o fi bine pentru copil, ma gandesc sa fie asta cel mai mare trauma pe care i -as putea-o face eu...
treaba e ca sunt speriata de dormitul parintilor cu copiii, pentru ca pot numara in jurul meu cel putin 6-7 copii, cu varste intre 2 si 10 ani care inca dorm cu mamele.
stiu si de la baiatul lui iubi, care a dormit inca de la nastere cu el si fosta soata in pat si care si acum, dupa ce mamica lui s-a recasatorit si are o bebita de cateva luni, doarme tot cu ea. si cand vine la noi doarme cu mine. nu vrea singur de niciun fel... si, sincer, eu ma tem de asta. pentru ca, intr-adevar, pana pe la 2 ani, copilul nu incomodeaza deloc, insa pe masura ce se mareste e tot mai greu.
plus ca, copilul doarme de obicei intre parinti. eu cred ca e importanta pt cuplu si atingerea de noaptea, tinutul in brate, etc...
si la toti copiii despre care spuneam mai sus a fost la fel. la inceput toti 3 in pat, dupa care tatal a fost exilat din camera si asa a ramas ani buni...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#251 2011-06-16 17:10:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pokemon a scris:

pentru ca, intr-adevar, pana pe la 2 ani, copilul nu incomodeaza deloc, insa pe masura ce se mareste e tot mai greu.
...

gresit big_smile de fapt, e taman invers lol cand e mic e jale, cum zicea miri, un bebe ocupa in pat mai mult decat ambii parinti. cand creste si doarme "omeneste"... e mi simplu smile

ref la tinut in brate noaptea, fara nicio intentie sa te sperii... vb la anul, pri martie smile (si eu eram "fan imbratisari nocturne"... acum, noaptea, nu-mi doresc decat sa doarma cris suficient de bine incat sa pot si eu DORMI, cat mai in coltul meu si nebagata in seama tongue )

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-16 17:12:47)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#252 2011-06-16 17:21:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

stef doar o noapte a dormit intre noi tocmai pentru ca nu mi-a fost bine sa fiu la distanta de sotul meu. la inceput a dormit la perete si apoi in patutul lui care e lipit de  al nostru cu laterala respectiva scoasa. bine, se mai intampla sa doarma pe de-a latul, cu capul in patutul lui si picioarele in al nostru sau invers dar ne descurcam. practic patutul lui este o extindere la patul nostru. mie mi se pare solutia perfecta caci bebe stie ca acolo e locsorul lui de somn, lenjeria lui, etc iar in acelasi timp eu pot fi fff aproape de el. nici nu s-ar putea altfel caci are foarte multe treziri noaptea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2011-06-16 17:23:31

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata, daca copiloiul are un somn cum il are copilul lui iubi, desi are 10 ani, incomodeaza mult mai mult.
nu am dormit cu el mai mult de o luna adunat, insa nu iti pot spune de cate ori nu m-am trezit trasa de par, lovita cu picioarele prin ficati, burta, cap...ba o data m-a si muscat lol e extrem de agitat in somn, oricat de obosit ar fi. plus ca NU suporta sa fie acoperit si asta toamna-primavara cand era frig in casa nu dormeam mai deloc, stateam doar sa il infasor cu patura...
despre imbratisarile nocturne, nu ma refeream pe termen scurt (scurt, gandindu-ma la 2 ani asa) ca eu nici acum nu mai suport sa ma ia iubi in brate mai mult de juma de ora, pt ca am senzatia ca nu pot respira, ba ca ma apasa pe burtia si uite asa il dau singura la o parte. insa, ma gandesc la cei care daca (inca, au norocul ) dorm toti 3, pana la 10 ani impreuna cu copilul ce se intampla...
si inca o faza pe care o face baiatul lui iubi, daca am plecat din pat de langa el, se trezeste instantaneu. si vine dupa noi lol si uite asa era sa ne prinda facand prostii smile
trecand prin experianta asta, ACUM spun ca voi incerca sa imi invat copilul sa doarma singur. nu spun, ca ma simt eu fantastic, noaptea cand il iau pe cel mic in brate si vorba aia, nu e mogaldeata rupta din sufletul meu, nu suge, e un pic mai diferit.... deci imi dau seama ce sentiment placut te incearca sa dormi langa el, sa ii simti mirosul si sa te bucuri de el noaptea hjarta dar decat sa il 'traumatizez' cu dormitul separat la 3-4-5 ani, prefer sa o fac cat e mic.
pt ca, din exeprienta celor din jur, nu am vazut copil mai mic de 13-14 ani care sa zica SINGUR: nu mai vreau sa dorm cu voi, vreau singur.
sa vedem daca si bebeloiul va fi de acord cu decizia asta a noastra sau nu chicot


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#254 2011-06-16 17:28:46

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Si eu imi iau manute si picioare in nas, dar cu toate astea imi place sa doarma cu noi, e chiar asa cum scria cineva mai sus - sotul ma imbratiseaza pe mine, iar eu pe bebe  hjarta


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#255 2011-06-16 18:00:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pokemon, sunt 100% de acord cu tine tummenupp

katami a scris:

si eu eram "fan imbratisari nocturne"... acum, noaptea, nu-mi doresc decat sa doarma cris suficient de bine incat sa pot si eu DORMI, cat mai in coltul meu si nebagata in seama tongue )

asta ma duce cu gandul exact la cuplul de care povesteam (acei parinti care au ca unic scop in viata bunastarea copiilor si pt care relatia de cuplu, afectiunea reciproca au disparut acum 20 ani). pt mine e o mare greseala trecerea sotului pe planul doi dupa aparitia unui copil. imi dau seama ca e greu de pus in practica, dar sper sa reusesc sa nu-mi ignor sotul si sa nu-l fac sa se simta uitat dupa ce vom avea un copil - daca vom avea smile. as vrea sa pastram cat mai multe din momentele noastre placute de acum, atat cat se va putea.
katami, sper sa nu te superi pe mine cesafac. eu vb doar din ipoteze acum, tu stii mai bine cat e de realist ce zic.

Offline

 

#256 2011-06-16 19:18:08

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, eu zic ca nu are de ce sa se supere nimeni.
fiecare face cum crede ca e mai bine, atat pt el cat si pt copilul lui...
si, sincer, aceste 'traume' despre care vorbim noi cred ca pot fi compensate prin afectiunea data zi de zi, sprijin, caldura si toate cele. nu cred ca faptul ca nastem prin cezariana sau alaptam doar 2 luni sau nu dormim cu copilul in pat sau nu mai stiu ce ii creeaza bebelacului pe viitori niste stari peste care nu va putea trece.
sunt convinsa ca fiecare lucru pe care il facem, afecteaza cumva personalitatea bebeului insa la fel de convinsa sunt ca nu exista parinte perfect 100%. si poate ca daca nu il 'traumatizeaza' cu ceea ce am scris mai sus, face alta nu stiu ce 'greseala' care poate fi considerata trauma...
cred ca nu am fost prea coerenta, dar nu ma pot exprima mai bine de atat lol


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#257 2011-06-16 19:19:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, nu-i vorba de trecut pe planu nush cat... e vorba ca TU (no, EU ca sa nu generalizam) nu mai am pic de chef sa fac noapta altceva decat sa dorm.  sotu nu duce lipsa de iubeala ziua. dar noaptea... mie nu-mi place sa mimez orgasme lol nici macar sa mimez placerea unor imbratisari de unde... nu-i.
tu vorbesti de momente placute, io vorbesc de momente neplacute. si intre a fi o ciufutenie ziua, da care noaptea danseaza la bara si se imbratiseaza romantic si a fi... o ciufutenie doar in unele zile, in rest normala lol dar dormind noaptea tun, eu prefer varianta 2 smile inclusiv pt relatiile dintre soti cred ca e mai sanatoasa smile

varianta de parinti care au drept unic scop copilul comit o greseala tripla: fata de ei insisi, fata de partener, fata de copil (da, pt ca nici copilul nu are nevoie de niste parinti "goi", centrati pe el si care sa nu-l invete practic nimic despre interese in viata smile )

poke, io stiu vreo 10 exemple care au cerut pat propriu smile toti pe la varsta gradinitei


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#258 2011-06-16 19:26:51

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata, o fi ceva cu zona rotfl
chiar mai devreme ma gandeam ca vara-mea doarme si acum cu bunica de 75-77 de ani, cati o avea. si ea face 14 ani in iarna. a avut o incercare de vreo 2 nopti de a dormi singura, dar nereusita....
acu' ce sa zic...ti-am zis, o fi aerul de vina wink


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#259 2011-06-16 19:37:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

daaa, gasit-am cauza rotfl2 apoi sa se stranga in iasi toti parintii fani cosleeping rotfl ca e cu viitor luminos big_smile

nu cred ca are sens sa mai ungim discutia. eu sunt de acord cu punctul tau de vedere, respetiv ca nimeni nu e perfect si sa fi asta cea mai mare trauma pe care i-o produci. si SUNT copii care dorm bine mersi in patut (cris a fost unul dintre ei pana sa fie pb cu gazele). atata timp cat eram cu el cat era treaz, non stop, puteam sa-l las in patut oricat in somn. ceea ce da, nu mi se pare traumatizant deloc pt copil. DAR anumite aspecte (pe care le ziceai si tu mai sus) ale dormitului impreuna cu bebe (benefice si pt bondingu tati-bebe, apropo wink ) scapa. intr-adevar, insa, atata timp cat nu-l FORTEZI sa doarma acolo, nu cred ca e o tragedie smile
(da' stii ce misto e cand te imbratiseaza in somn cand vii langa el in pat - somnu LUI, sa fie clar, asta apropo de discutia cu imbratisarile de mai sus lol )

aaaa... si pt cei care vor sa combine, exista si varianta scrisa de cineva mai sus... co-sleeperele... da tati jos o latur d patut, aduci salteaua la nivelul patului vostru si... aveti o combnatie fericita smile

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-16 19:41:55)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#260 2011-06-16 19:41:46

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

exact, that's my point! sunt convinsa ca e superb si pt bebe si pt tine ca parinte sa dormi impreuna, da' mi-ar trebui un pat de 3 m ca sa am loc ca lumea lol
ca daca n-o vrea sa doama in patut, domne, doara n-o sa-l las sa tzape ca vreau io imbratisari de la ta-su lol
atata tot ca plec de la ideea ca vom incerca sa facem asta. daca va iesi sau nu, ramane de vazut smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#261 2011-06-17 13:31:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#262 2011-06-17 15:52:31

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

anca90 a scris:

da, czuky, dar ce te faci cand peste cativa ani te mustra constiinta ca ai facut cum ai simtit si n-a fost bine? sad e drept ca nici n-ai alta solutie decat sa mergi inainte.

anca mie mi se pare ca tu esti speriata rau la gandul cum vei creste si educa un copil, hai ma ca nu e chiar asa de groaznic, eu cred ca instinctul de mama te va ajuta sa iei cea mai buna decizie

nu stiu cat de speriata, dar in mod sigur nepregatita sa aiba un copil, asa simteam si eu pana acum un an, acuma nu mai am nici un stres, vrau doar sa treaca mai repede timpul sa ma pun pe treaba

Offline

 

#263 2011-06-17 15:55:51

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Sleep sa iti ajute D-zeu sa vina bebe atunci cand iti doresti si sa treaca timpul cat mai repede


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#264 2011-06-17 15:57:09

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu am ajuns la concluzia ca cititul prea mult dauneaza lol
dai peste 10 pareri nu 1 legate de cresterea lui
asa ca de cele mai multe ori ne complicam
cel mai "sanatos" e sa iti urmezi instinctul.ma rog cel putin eu una asa as face smile
mama nu a citit nimic de genul si intr o mare masura e o mama ca si katami smile

 

#265 2011-06-17 16:00:18

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Dae eu am mai spus cuiva mai inainte, instinctul de mama te va ajuta sa treci peste tot
cand am nascut fata eram paralela , insa am actionat intotdeauna din instinct , acum insa citind nu fac decat sa realizez ca am facut bine (din punctul meu de vedere)

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-17 16:01:14)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#266 2011-06-17 16:02:02

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

asa zic si eu angel.
mama,bunica,matusile mele nu au mai avut net si carti si au stiut ce sa faca smile

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.