homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-12


#210 2011-06-15 13:58:05

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleep,da tu cati ani ai?
eu ma gandeam ca daca o sa aibe copilul camera lui sa imi pun eu patul acolo si sa stau cu el in camera tocmai ca sa pot sa il alaptez sa il iau in brate sa dorm cu el etc.etc.

 



#211 2011-06-15 14:00:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping, cred ca n-ai nimerit tu itr-un grup de mame "ap"... acolo io is vazuta drept "restrictiva" rotfl exista persoane cu limite muuult mai libere decat mine smile dar si eu le-am cunoscut... doar online sad face to face doar pe vaa-mea, care n-a citit in viata ei nicio carte despre copii/nastere etc, dar care e portretul mamei yequana din articolul de mai sus hjarta si, in consecita, are o minune de baiat de apoape 2 ani, cu care are o relatie de invidiat hjarta

cat despre master.... daaaa, asteaptaaa... ca sa nu fii ca mine, de 2 ani in anu 2 rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#212 2011-06-15 14:00:57

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

bebe  dae

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-06-15 14:04:37)

Offline

 

#213 2011-06-15 14:03:52

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleep,sa vina bebe cand vrei tu iti doresc puss

 

#214 2011-06-15 14:04:13

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata tot e bine ca incerci, eu o data ce voi avea copilul in brate voi abandona de tot facultatea..deja ma duc in sila la facultate...asa de 2 ori intr-un semestru si pe la examene lol pur si simplu nu mai am nici o tragere de inima in sensul asta...e mai sigur ptr mine sa treaca si anul 2 ca disertatia sigur nu o dau la anu` ca n-am nici un chef

le: merci dae, si tie la fel puss


si inca un le: dae, eu nu sunt de acord cu varianta in care te muti tu in camera copilului (nu chiar mutat dar cam tot pe acolo) eu vreau ca tatal copilui sa simta ca are copil...familie, nu am de gand sa-l menajez, vreau sa doarma cu NOI copilul nu cu mine, o data ptr ca vreau sa fie foarte atasati unul de celalalt si a doua pt ca nu am facut copilul ala singura

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-06-15 14:08:01)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2011-06-15 14:06:42

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

daenarys a scris:

sleep,sa vina bebe cand vrei tu iti doresc puss

trombon  trombon  trombon  trombon  trombon  trombon bai eu sunt invizibila, te-am rugat de 2 ori, editeaza te rog mesajul unde m-ai citat ca am sters poza


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#216 2011-06-15 14:07:12

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleep,lucrezi?

 

#217 2011-06-15 14:08:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

natural e ca el 9copilul) sa se desprinda de tine si nu invers, tu sa-l "arunci din uib"

cu asta nu sunt de acord. animalele isi intarca puii. om fi noi specie evoluata, dar nu cred ca fix in deosebirea asta consta evolutia. natural mi se pare ca de la inceput copilul sa fie privit ca fiinta individuala, cu propria nevoie de intimitate si spatiu personal, pe care sa il aiba inca de la inceput, nu dintr-odata, brusc. a lasa copilul sa decida cand vrea camera proprie nu e intotdeauna o idee buna.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-06-15 16:09:10)

Offline

 

#218 2011-06-15 14:10:03

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel ce fata frumoasa ai hjarta sa imi exprim si eu parerea cu faza sexului..domle daca vrei se poate cum a zis angel,numai sa vrei,mi-am adus aminte eram la o zii de nastere si era o tipa cu un copil de vreo 2 ani si ceva,am intrebato daca a dormit cu el in pat,si a zis cand cum,si ca de multe ori sfarsea la ei in pat,si o tipa de acolo daaaa cummmm ,pai si sex cum mai faci? la care mamica a raspuns :eu una nu fac sex cand dorm nu stiu de tine.." chicot

si da vine vremea cand copilu se cere singur sa nu mai doarme cu parintii in pat


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#219 2011-06-15 14:10:47

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

de la 18 ani dae smile, si daca esti curioasa nu am tocmai un salariu mic insa nici mare, un copil pot creste cu ceea ce are nevoie insa de casa nu pot pune problema deocamdata

Offline

 

#220 2011-06-15 14:12:10

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel,am sters masajul nu puteam sa editez link-ul tau,adica sa il sterg doar pe el.iar mesajele anterioare nu le-am vazut fiind pe,penultima pag nu am mai citit din urma smile

 

#221 2011-06-15 14:14:15

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Dae puss multumesc  frumos, nu trebuia sa stergi cu totul puteai sa stergi doar linkul cu poza aia ma interesa pe mine , oricum mersi mult

Czuky multumesc


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#222 2011-06-15 14:15:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping_beauty a scris:

kata tot e bine ca incerci, eu o data ce voi avea copilul in brate voi abandona de tot facultatea..deja ma duc in sila la facultate...asa de 2 ori intr-un semestru si pe la examene lol pur si simplu nu mai am nici o tragere de inima in sensul asta...e mai sigur ptr mine sa treaca si anul 2 ca disertatia sigur nu o dau la anu` ca n-am nici un chef

le: merci dae, si tie la fel puss


si inca un le: dae, eu nu sunt de acord cu varianta in care te muti tu in camera copilului (nu chiar mutat dar cam tot pe acolo) eu vreau ca tatal copilui sa simta ca are copil...familie, nu am de gand sa-l menajez, vreau sa doarma cu NOI copilul nu cu mine, o data ptr ca vreau sa fie foarte atasati unul de celalalt si a doua pt ca nu am facut copilul ala singura

offtopic eu am abandonat ideea de doctorat, care, inaite de cris, ma tenta ff tare. acu... nici sa nu aud, zic mersi daca imi dau cele 2 examene restante si disertatia... si scaaaap tongue (si nu e ca n-as putea, ar fi greu, dar as putea... dar nu ma mai atrage, mi s-au schimbat priorittile...)

anca, dar nimeni nu a zis de nimic brusc. si nici sa nu privesti copilul ca fiinta individuala. bineinteles a e fiinta individuala de la inceput si, primn urmare, mi se pare mai corect sa ii respecti CERINTELE. daca as avea un copil care m-ar alunga din pat, presupunand ca ar existya, la 3 luni, sa mor de nu i-s face camera lui cu drag si fara nicio remuscare lol pb e ca ei, din contra, cer, sunt avizi de contact uman... iar noi, in loc sa le respectam IDIVIDUALITATEA, ne-o respectam mai mult pe a noastra. sunt de acord ca un copil are nevoia lui de spatiu personal, dar il vad altfel... in sensul in care, de ex, tai zelul oricui vine la cris cu "gadileli" si "Dragaleli" excesive, pe care copilul meu nu le sufera, se strange in el si-n mine (si nu e chestie de "sociabil", sociabil e, dar nu-i place sa i se incalce "spatiul personal"). si eu respect asta si nu-l "flocai" cand vad ca nu v4rea si nii pe altii nu-i las sa o faca. e doar un exemplu

ref la dormitul separat, dc la tine nu a fost o idee buna? in general e... e dreptul lui la optiune.. si, daca azi i fac pat separat, nu inseamna ca maine nu poate reveni la noi, daca vrea. nu se taie nicio craca brusc...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#223 2011-06-15 14:15:21

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleep intrebam din alte motive salariul fiind neinteresant pt mine lol .banuiam,ca ai totusi o stabilitate materiala.se poate sta si cu chirie mai ales daca nu stai in bucuresti.eu am un credit pe garsoniera si alte probleme financiare ca ma impiedica sa fac un copil imediat smile.e drept ca eu sunt putin mai mica decat tine smile
sleep,nu are legatura cu menajatul sotului.ca daca vreau sa ma ajute noaptea nu e problema doar ca nu vad de ce sa se trezeasca si el cand pana la urma eu ii bag tata in gura.oricum el o sa ma ajute cu altele,chiar am banuiala ca sa se descurce mai bine decat mine smile
ma rog fiecare face cum considera pana la urma.iar pana fac eu un copil cine stie ce fac lol

Ultima oara a fost editat de daenarys (2011-06-15 14:18:22)

 

#224 2011-06-15 14:20:38

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

daenarys a scris:

sleep intrebam din alte motive salariul fiind neinteresant pt mine lol .banuiam,ca ai totusi o stabilitate materiala.se poate sta si cu chirie mai ales daca nu stai in bucuresti.eu am un credit pe garsoniera si alte probleme financiare ca ma impiedica sa fac un copil imediat smile.e drept ca eu sunt putin mai mica decat tine smile
sleep,nu are legatura cu menajatul sotului.ca daca vreau sa ma ajute noaptea nu e problema doar ca nu vad de ce sa se trezeasca si el cand pana la urma eu ii bag tata in gura.oricum el o sa ma ajute cu altele,chiar am banuiala ca sa se descurce mai bine decat mine smile
ma rog fiecare face cum considera pana la urma.iar pana fac eu un copil cine stie ce fac lol

credema ca nu e asa de simplu precum pare,,eu nu mi-am menajat sotul deloc,iam zis din start ca amdoi am facut copilu amndoi ne ocupam de el..


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#225 2011-06-15 14:22:45

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

E si asta o discutie. Eu una o culc si in patut, dar doarme si cu mine in pat. Depinde cat de agitat sau linistita e. Nu sunt de acord ca dai peste copil in somn sau ca se invata asa si  nu mai vrea sa doarma de unul singur. Ma rog, parerile iar pot fii impartite. Si vis-a-vis de tata, doarme cu noi in camera sau in pat in weekend. In restul saptamanii doarme la el, dar ii trezesc daca am nevoie de ceva.
Altceva vreau sa va povestesc : am o prietena care pana a plecat la facultate a dormit numai cu maica-sa in pat. Isi araja cursurile la fac astfel incat sa plece vineri cat mai devreme si sa se intoarca luni cat mai tarziu la camin.Nu pleca in concedii decat cu parintii sau cu noi ( eu si sotul ). Cu ea sunt prietena din clasa 1 si cu sotul a fost colega de clasa la liceu, dar si asa nu stateam multe zile si dupa 2 plangea de dorul maica-sii. Am fost in anul 2 de facultate la un revelion la munte si cand aflat ca stam doua nopti a inceput sa planga ca ea vreea acasa si a sunat-o pe maica-sa sa vina sa o ia. Probabil ca parintii ei au gresit cu mai multe nu numai cu dormitul cu ea, dar mie mi se par un caz trist.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#226 2011-06-15 14:22:56

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pai si am zis eu undeva ca o sa il menajez? si nici nu am zis ca e usor.doar pt ca nu am inca un copil sau nu sunt insarcinata nu inseamna cu nu stiu anumite lucruri smile

 

#227 2011-06-15 14:25:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Lallica, nu esti de acord, dar exemplul tau iti arata EXACT de ce nu e bine.

Offline

 

#228 2011-06-15 14:26:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

lalli, cazui nefericite sunt multe, ai dreptate, parintii ei au gresit muulte chestii, dar nu dormitu cu ea in pat.

la faza cu sotul si eu sunt de acord cu dae.... adica sa ma ajute el ziua, noaptea ma descurc eu. noi am dormit toti 3 o perioada, apoi, de cand cris a inceput sa nu mai doarma (are nopti in care se trezeste de 10-20 ori), sotul s-a mutat cu pisica dincolo. nu de alta, dar el lucreaza ziua, ar fi varza...

anca, in cazul TAu de ce zici ca nu a fost bie? t simti dependenta de ai tai? nu de alta, dar eu zstiu el putin vreo 10 cazuri contrare... nustiu

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-15 14:27:14)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.