homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-10


#172 2011-06-15 11:08:05

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

adina84 a scris:

Cum sa nu iei bee in brate imediat cand plange ?? grater

eu am vrut sa ma abtin ieri, ca sa nu se starneasca iar polemici....

dar imi permit sa pun un articol in raspuns la sfaturile cu "luatul in brate"... http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=76

Katami, super BUN articolul si pe bune ca asta e natura , asta ar trebui sa fie natura lucrurilor. super. ar trebui sa luam aminte fiecare dintre noi...ne "prostim" uneori dupa cartile astea aparute acum , moda asta.. in loc sa ne ascultam instinctul..cel mai sanatos ar fi si pt noi si pt copii nostri..

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2011-06-15 11:14:12)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 



#173 2011-06-15 11:14:16

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

LikeIt a scris:

katami a scris:

adina84 a scris:

Cum sa nu iei bee in brate imediat cand plange ?? grater

eu am vrut sa ma abtin ieri, ca sa nu se starneasca iar polemici....

dar imi permit sa pun un articol in raspuns la sfaturile cu "luatul in brate"... http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=76

ne "prostim" uneori dupa cartile astea aparute acum , moda asta.. in loc sa ne ascultam instinctul

cu atatea informatii parca nu prea-ti vine sa asculti de instinct. de curiozitate, cate dintre voi i-ati pus copilului manusi ca sa nu se scarpine - stiu ca asta e o "moda" acum. cand eram mica nu exista asa ceva si uite ca nu m-am scarpinat si-s bine merci. insa, nu stiu daca pe copilul meu l-as lasa cu manutele goale. desi eu (si muuuulti altii) sunt dovada vie ca nu se intampla nimic rau, citind atatea parca nu prea poti sa asculti doar de instinct. desi, asa cum spui, likeit, poate asa ar fi cel mai bine


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#174 2011-06-15 11:14:30

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

LikeIt a scris:

katami a scris:

adina84 a scris:

Cum sa nu iei bee in brate imediat cand plange ?? grater

eu am vrut sa ma abtin ieri, ca sa nu se starneasca iar polemici....

dar imi permit sa pun un articol in raspuns la sfaturile cu "luatul in brate"... http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=76

Katami, super BUN articolul si pe bune ca asta e natura , asta ar trebui sa fie natura lucrurilor. super. ar trebui sa luam aminte fiecare dintre noi...ne "prostim" uneori dupa cartile astea aparute acum , moda asta.. in loc sa ne ascultam instinctul..cel mai sanatos ar fi si pt noi si pt copii nostri..


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#175 2011-06-15 11:25:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

cu atatea informatii parca nu prea-ti vine sa asculti de instinct.

asta e o mare, mare greseala sad

de curiozitate, cate dintre voi i-ati pus copilului manusi ca sa nu se scarpine - stiu ca asta e o "moda" acum. cand eram mica nu exista asa ceva si uite ca nu m-am scarpinat si-s bine merci. insa, nu stiu daca pe copilul meu l-as lasa cu manutele goale. desi eu (si muuuulti altii) sunt dovada vie ca nu se intampla nimic rau, citind atatea parca nu prea poti sa asculti doar de instinct. desi, asa cum spui, likeit, poate asa ar fi cel mai bine

eu nu i-am pus (decat in maternitate, acolo pt ca eram ingrozita de stafilococul cu care era ifestat tot si nu voia sa aiba niciun fel de rana/zgarietura - manusile sunt anti zgariere, ei invata sa se scarpine muuuult mai tarziu, pe la 5-6 luni)

dar mi se pare ca discutia deviaza. nimeni n-a zis ca instinct=anularea evolutiei tehnologice (adica sa nu folosesti anumite chestii si device-uri ajtatoare). ca jumatate sau mai bine sunt degeaba... ata-i pareea mea. dar exista si invetntii fff utile. dar niciuna nu ar tb sa inlocuiasca instintul matern si contactul uman, indispensabile pt o crestere "santoasa"  (dpdv fizic, psihic, emotional, energetic etc)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#176 2011-06-15 11:28:15

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

LikeIt a scris:

katami a scris:


eu am vrut sa ma abtin ieri, ca sa nu se starneasca iar polemici....

dar imi permit sa pun un articol in raspuns la sfaturile cu "luatul in brate"... http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=76

ne "prostim" uneori dupa cartile astea aparute acum , moda asta.. in loc sa ne ascultam instinctul

cu atatea informatii parca nu prea-ti vine sa asculti de instinct. de curiozitate, cate dintre voi i-ati pus copilului manusi ca sa nu se scarpine - stiu ca asta e o "moda" acum. cand eram mica nu exista asa ceva si uite ca nu m-am scarpinat si-s bine merci. insa, nu stiu daca pe copilul meu l-as lasa cu manutele goale. desi eu (si muuuulti altii) sunt dovada vie ca nu se intampla nimic rau, citind atatea parca nu prea poti sa asculti doar de instinct. desi, asa cum spui, likeit, poate asa ar fi cel mai bine

vorbesti de manusile acele care se pun dupa ce se naste bebe,ca atunci nu se scarpona se zgarie cu uncghile din cauza ca inca nu au control asupra mainilor cum au mai incolo.si nici tu nu i le poti taia...daca vb de alte manusi,eu nu am mai auzit de asa ceva


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2011-06-15 11:33:23

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping_beauty a scris:

yoyolina a scris:

Si eu l-as smotoci toata ziua (in sensul bun al cuvantului). La urma urmei, bebele se simte in siguranta in bratele mamei/tatalui. De ce sa-i rapesc sentimentul asta de dragul de a nu-l rasfata excesiv? Oricum nu dureaza toata viata... prefer ca atunci cand va creste si va urla dupa independenta sa imi amintesc cu drag "lipiceala" lui de mine cand era bebe.

Pana si pisica, cand era mica nu se dezlipea de mine. Mami imi tot zicea s-o mai las si singura, ca se invata prost etc etc. Dormea cu mine, statea cu mine la baie, se urca pe mine tot timpul. De cand e mare domnisoara, se da bine pe langa mine doar cand are nevoie de ceva. Si uite-asa, am ramas cu satisfactia ca odata era dependenta de mine.

idem idem idem tummenupp

este in firea fiintelor vii de pe acest pamant sa se desprinda dupa ce cresc oricat le-ai rasfata rotfl macar cat e cupilu` mic sa profit de nestiinta lui de a riposta la pupacelile mele balosite rotfl

cool  cool  happy


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#178 2011-06-15 11:35:39

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

czuky a scris:

april sunset a scris:

LikeIt a scris:


ne "prostim" uneori dupa cartile astea aparute acum , moda asta.. in loc sa ne ascultam instinctul

cu atatea informatii parca nu prea-ti vine sa asculti de instinct. de curiozitate, cate dintre voi i-ati pus copilului manusi ca sa nu se scarpine - stiu ca asta e o "moda" acum. cand eram mica nu exista asa ceva si uite ca nu m-am scarpinat si-s bine merci. insa, nu stiu daca pe copilul meu l-as lasa cu manutele goale. desi eu (si muuuulti altii) sunt dovada vie ca nu se intampla nimic rau, citind atatea parca nu prea poti sa asculti doar de instinct. desi, asa cum spui, likeit, poate asa ar fi cel mai bine

vorbesti de manusile acele care se pun dupa ce se naste bebe,ca atunci nu se scarpona se zgarie cu uncghile din cauza ca inca nu au control asupra mainilor cum au mai incolo.si nici tu nu i le poti taia...daca vb de alte manusi,eu nu am mai auzit de asa ceva

nu ma pricep...eu o auzisem pe una ca-i pune fetitei (avea o sapt) manusi ca sa nu se scarpine nustiu da' eu asta zic, ca nu cred ca mie mi-a pus cineva manusi si uite ca n-am patit nimic.

katami, nu-mi dau seama daca ai vorbit la modul general. in caz ca nu, nici eu nu spun ca "instinct=anularea evolutiei tehnologice". ca daca ar fi asa, la naiba cu tot ce-am castigat pana acum, sa revenim in evul mediu. e foarte important sa evoluam pe toate planurile, dar evolutia asta inseamna automat ca instinctul ajunge cam pe locul 2


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#179 2011-06-15 11:37:28

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Eu nu cred ca mai poate fi vorba de ascultat instinctul cand ai acces la atat informatie contrarianta. Mi se pare imposibil sa nu te gandesti inainte de al lua in brate " am citi in cartea x ca nu e bine, oare sa-l iau sau nu !?" In momentul ala deja nu mai devine instinct si punerea in balanta si luarea de decizii.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#180 2011-06-15 11:41:31

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

April si tu , si eu, si toate celelate , nu am patit nimic fara manusi, dar i-a intreab-o tu pe mamica ta cum te tinea ea inbracata pana la vreo cateva luni ?
in scutec si legata fedeles ca de asa era pe vremea aia
eu i-am pus feti in prima luna ca isi facea rani , nu avea control asupra mainilor ca atunci cand a mai crescut un pic


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#181 2011-06-15 11:44:32

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

intreab-o tu pe mamica ta cum te tinea ea inbracata pana la vreo cateva luni ?
in scutec si legata fedeles

ai dreptate! am in minte o poza cu mine de cand eram mica. exact cum zici, legata fedeles eram lol da, asa e. pe vremea noastra erau alte modalitati de a ne proteja de noi insine.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#182 2011-06-15 11:46:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april, sunt manusi anti zgariere...

lallica, ideea tocmai asta e... ca pot (si e chiar indicat!!) sa citesc si sa ma informez, sa iau la cunostinta toate teoriil, contradictorii, intr-adevar... dar apoi, la naiba, am si io mintea MEA si, mai ales, SENTIMENTELE mele...  din tot vrafgul ala de iformatii, trebuie sa aleg unde e locul MEU si al copilului meu si unde ma situez  CU CONCEPTIA SI INSTINCUL MEU DE MAM vis-a-vis de toate teoriile citite si asimiate.

(paranteza: eu va admir pe voi - april, sleeping etc - cele care nu veti inca bebe, nici macar nu sunteti gravide, dar va informati tummenupp eu n-am facut ca voi si regret. mi se parea atat de complicat sa "teoretizez parenting-ul" unui copil pe care nu-l aveam... incat, cand l-am avt, desi am ascultat 90% de instinct si a fost bine - apropo, stiti ce usoare par toate chestiile care suna complicat cand te vezi cu bb tau in brate? smile parca le stii brusc de o viata smile - am avut si cateva "scapari" in care, IN CIUDA INSTINCTULUI, am actionat dupa sfaturi "autorizate". numar acele scapari ca GRESELI MAJORE, pe care nu le voi mai putea remedia niciodata si care raman ca spini in mine mereu... si, cine stie in ce masura, si in copilul meu, nevinovat de faptul ca am fost o mama dezinformata sad )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#183 2011-06-15 11:50:06

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata si esti sigura ca ala e instinctul tau si nu o influenta a factorilor externi?


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#184 2011-06-15 12:12:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

lalli: instinct (dex)= Complex ereditar de reflexe necondiționate proprii fiecărei specii și care asigură orientarea ?n mediul ?nconjurător; impuls natural.

ce influente sa fie? instinctul e instinct... nu are treaba cu educatia/catile citite/parrile proprii etc. e instinct.

(un exemplu din viata mea: mereu am avut repulsie fata de carucioarele de copii. inexplicabla. nu citisem nicaieri niciun fel de teorie despre purtat, habar n-aveam de esarfe port bebe, divinizam cate o mama care-si cara copilul in cel mai oribil marsupiu doar pt ca mi se pare, INTINCTIV, frumos. cand am gasit teoriile despre purtatul copiilor, am gast doar ceva care sa-m CONFIRME CEEA CE SIMTEAM DEJA, INSTINCTIV).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#185 2011-06-15 12:26:15

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Lali credema ca de multe ori am actiona din instinc fara sa stau pre mult pe gand,,,cand o mama face ce simte=cu instinct,factori externi ducase undeva daca mie si copilului mei ii este bine asa

ex azinoapte ficamea se tot trezea si plangea in patul ei cand o pneam langa mine nu mai se trezea,am luato langa mine si asa am dormit toata noapte si credema a fost odhnitor si pt si pt ea(ea deobicei doarme in patutul ei )

copii doar din sentimente si instcinte actioneaza de ca sa ii lasam si sa impunem reguli de pe acuma cand nu le inteleg


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#186 2011-06-15 12:32:40

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

odinioara eram si eu impotriva dormitului in pat cu copilul insa de cand citesc pe la mamici si implicit pe intreg Internetul si cu multe invataminte de la katami si andreea mi-am schimbat total parerea...abia astept sa dorm cu (,) cupilu` in pat chicot ce poate fi mai frumos decat mirosul acela de inocenta amestecat cu cel de lapte care mai tine si de cald  rodnar

Offline

 

#187 2011-06-15 12:39:08

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping_beauty a scris:

odinioara eram si eu impotriva dormitului in pat cu copilul insa de cand citesc pe la mamici si implicit pe intreg Internetul si cu multe invataminte de la katami si andreea mi-am schimbat total parerea...abia astept sa dorm cu (,) cupilu` in pat chicot ce poate fi mai frumos decat mirosul acela de inocenta amestecat cu cel de lapte care mai tine si de cald  rodnar

eu sunt de parere daca copilu doarme singur d c sa nu il pui in patut,dar daca nu atunci e deja alta problema neutral


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#188 2011-06-15 12:43:52

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu sunt egoista si lenesa, fata a dormit cu mine in pat, patutul a fost doar de decor, imi era drag de muream noaptea sa stau langa ea si sa o miros, si era si comod, nu trebuia sa ma trezesc mereu noaptea, sa o iau din patut , sa ii dau sa pape, sa ii stric somnul, asa era langa mine, ii bagaam tzatza in gura cand ii era foame, papa, si se culca repede la loc


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#189 2011-06-15 12:48:50

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu ma gandesc la modul cel mai serios sa nu cumpar patut, prefer un carucior pe care sa il folosesc cand am treaba de ex in bucatarie si sa il tin in el langa mine in cazul in care nu vrea sa stea singur, prefer un loc de joaca insa patut...ma stiu pe mine cand eram mica....de cate ori saream din el...pana la urma au dat ai mei jos o laterala si au lipit-o de pat ca sa nu mai sar gardul ci sa vin direct in pat....dupa parerea mea ...nu vad utilitatea unui patut decat dupa ce creste nitel...dupa 2 ani incolo sa zic...si achizitionez direct pat de copil mai ingust fara zabrele si alte cele, daca voi alapta in mod clar o sa doarma cu mine...nici nu discut

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-06-15 12:50:09)

Offline

 

#190 2011-06-15 13:01:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping, dar asa cum ramane cu intimitatea cuplului in acesti 2 ani? ce faci, muti copilul in carucior cand ai chef de zbenguiala? sau n-o mai faci deloc si se duce naibii relatia? nu stiu cum voi proceda la momentul respectiv, dar momentan, ideea de camera a copilului imi suna chiar bine. bineinteles ca nu-l uiti acolo cu orele, dar nici nu risti sa te intorci peste el in pat sau sa-i dai vreo mana peste ochisori, in somn.

ft interesant subiectul, felicitari si multumiri lui april! tummenupp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.