homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-8


#134 2011-06-12 11:45:22

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

katami a scris:

si, repet, eu vreau o sursa CREDIBILA pt asa ceva - adica nu de tipul femeia.ro

rotfl rotfl2 moama ce am nimerit-o (haba n-aveam ca exista un astfel de site)
cum ziceam, o sursa serioasa?

si cine a zis ceva de "mai femei/mai mame"?  supa era vb de anumite EVENTUALE pb ale celor nascuti prin cezariana, pb pe care, daca mama le considera minore, si le asuma si gata. nu era vb de "mai mame" nicaieri, astea-s absurditati smile

(io-s nasuta prin cezariana. si nu-s calma deloooooc.... da' deloc. ba din contra, sunt spre extrema ailalta. si nu sufar zgomote metalice, mis e face rau fizic cand aud metal frecat smile si nu-mi place lumina puternica smile sigur, chestiile astea nu-s definitorii si nu-mi afecteaza viata de zi cu zi, dar cine stie ce alte dileli ale mele nu-or fi de la faptul ca mama a vrut sa aiba o nastere "de doamna" smile )

nu zice nimeni ca cezariana nenoroceste mame/copii, dar, repet, nici a aduce argumente absolutizante pt o chestie nenaturala nu e ok. daca PT TINE si copilul tau e mai ok... go fo it. dar nu "e mai bine", nu un "bine" gneral valabail, cel putin

LE: angel, io nu ma simt cu nimic mai curajoasa, imi era frica de cezariana rotfl2 de fapt, de anestezie rotfl

crezi ca cele subliniate de mine are legatura cu nasterea prin cezariana?ca eu ma fac toata cu par de gaina cand aud metale pe orice..iar lumina puternica nu o sufar..si m-am nascut natural smile
april sunt foarte interesante posturile tale...din cate am inteles profa e din tm nu poate fii ma gand eu decat munteanu,poate gresesc. atat vroiam sa iti spun psihologia nu este si nu va fii ever o stiinta exacta,ce se poate aplica la un individ aia nu inseamna ca merge si alt individ.iar la faza ca nu mai mult de dat lapte matern copilului de 6 luni e cea mai mare aberatie a psihologiilor care au descoperit acest lucru si si mai mare a celor care inca sustin acest lucru...

eu nu am citit postul lui sunshine ca s-a sters  sad eram curioasa

si fetelor acuma serios,nasterea prin cezariana nu cred ca il va face handicapat social pe individ,in unele cazut nu se poate si cu asta basta,in altele e frica mai mare..nu cred ca raman atat de treumatizati copii aceia prin cezariana,o fii studii dar totusi...eu sunt pro nastere naturala dar din pacate nu asa a fost cazul la noi..

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-06-12 11:59:20)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 



#135 2011-06-12 14:33:28

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

da, czuky, ea e profa smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#136 2011-06-12 16:51:33

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata mai vorbim peste 2 ani cu Ignor  chicot o vei face sigur de vei pati ca mine :
intr-o zi , eram cum ea in dormitor , sotul afara in curte, dintr-o data incepe sa planga, eu o intreb ce are si ea incepe sa urle , eu disperata incerc sa o potolesc, nu stiam ce are  disperat
apare sotul si ala alarmat de urletele feti si ma intreaba pe un ton rastit "Cori tu nu esti normala? ce ii faci feti de urla asa ?"
la care a mea scumpa fata , se opreste brusc , isi sterge lacrimile, zambeste la tacsu si ii zice " sunt actlitza buna ,tati?" (vorbea scalcit ca nu il zicea pe "r") . avea in jur de 3 ani (vreo 3 ani si 3 luni ca era pe toamna )
acum zi-mi si mie cum ai reactiona tu ?

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-12 16:53:01)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#137 2011-06-12 19:11:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

czuky, da, asa cred, in baza unor chestii citite mai demult intr-o cate (pls nu ma intreba care, ca a fost demult). respectiv ca daca avem fobii/antipatii aparent inexplicabile, cea mai rapida explicatie e gaseste in atmosfera din sala de nasteri. si dadea exemplu fix chestia cu metalul frecat... cica cei la nsterea carora s-au utilizat instrumente metalice (ceza, vaginala asistata) au aceasta antipatie. acu nush daca or fi singurii... or mai fi si alte cauze ale acestei antipatii. la mine se potriveste explicatia sta, la tine o fi alta.
si of... s-a inteles din ce am scris io ca ceza da naste la "handicapati social"? disperat ca NU astta era ideea mea... of, iarasi... scrisesem undeva, traumele din timpul nasterii raman "active pe viata" doar daca nu exista suport afectiv... daca acesta exista, cum e cazul in majoritatea fam normale, NU se pune pb de vreun decalaj "pe viata" intre nevoile afective ale nascutilor nat/prin ceza! era vb de "nevoi crescute la nou nascut"... in niciun caz de handicapuri etc yikes

angel, io cred ca as fi ras... da vb ta, mai ramane deschis subiectul mai incolo chicot


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#138 2011-06-12 19:14:32

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata pai si noi am ras atunci, dar mai departe , stiind ca ea de fapt joaca teatru ca sa obtina ce vrea, cu vorba buna nu vroia sa inteleaga , atunci i-am dat ignor


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2011-06-12 22:08:19

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

na ca acuma m-ai facut curioasa,o sa ma uit pe cautate...oare d c eu nu suport metalul...ca de cand ma sti asa sunt...


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#140 2011-06-13 09:11:21

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu m-am nascut natural insa mama mea are o malformatie (uter bicameral) ar mai fi trebuit sa am un frate dar el a ramas la stadiul de embrion si doar eu m-am dezvoltat. Atunci cand m-am nascut din cate mi-a povestit mama (nu ma pricep sa explic dpdv medical) medicul care a asistat-o a trebuit sa ii taie nu stiu ce membrana care acoperea colul ca sa pot sa ies, ca ramasesem blocata intr-un fel. Ei bine eu de cand eram mica am acelasi vis: ca trebuie sa intru/ies de undeva printr-un spatiu foarte mic, vis insotit de o senzatie de sufocare si de o puternica claustrofobie in viata reala

Asta apropo de ce povesteati cu sensibilitatea la zgomot metalic


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#141 2011-06-13 09:25:05

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu trebuie sa meditez putin sa vad daca se coreleaza ceva cu nasterea mea (natural), pana acuma nu mi-am pus astfel de probleme...fobii am si eu ca tot omul

Offline

 

#142 2011-06-13 09:49:48

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping_beauty a scris:

fobii am si eu ca tot omul

sleeping, nu ai fobii "ca tot omul". fobia nu e o teama obisnuita. ea provoaca reactii fizice foarte puternice si o nevoie acuta de fuga sau lupta. e o ierarhie in acest sens:
- teama;
- frica;
- panica;
- fobie.
eu, de exemplu, am o frica ce da in panica atunci cand vad o goanga si n-am ceva la indemana s-o omor. insa, atunci cand am spray-ul impotriva lor, simt mai degraba o teama spre frica smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#143 2011-06-13 11:42:57

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

cand eram mica si ma rog o buna parte din maturitate cand ma stresa ceva visam noaptea ca ma dau intr-un leagan din ce in ce mai tare si ca nu mai pot sa ma tin si o sa cad (cum erau leaganele pe vremuri de te dadeai invers peste bara)....pana am constientizat...insa surpriza...daca ma dau in prezent in leagan putin mai tare am fix aceeasi frica/panica  desi cand eram mcopil ma dadeam pana ajungeam in pozitie inversa celei in care sta leaganul pe loc si nu aveam nici pe naiba si nici nu tin minte sa fi cazut vreodata...deci...naiba stie de unde pana cand frica asta ...care de la vis a cam trecut la realitate...poate o fi adevarat ca pe masura ce avansezi in varsta te prostesti, parca devin din ce in ce mai lasa

Offline

 

#144 2011-06-13 12:07:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

emilya... brr sad

si eu am tendinte claustrofobe, pe alea le pun pe seama statului in incubator lol (vai, cat m-am rugat sa nasc un copil suficient de mare si la termen cat sa nu tb sa stea in incubator rotfl )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#145 2011-06-13 13:22:39

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping_beauty a scris:

parca devin din ce in ce mai lasa

nu e asta. acum constientizezi anumite pericole. cand suntem mici nu avem capacitatea asta. si eu cand eram mica ma dadeam in toate caruselele posibile si imposibile. acu mi-e frica sa ma uit si cand se dau altii lol


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#146 2011-06-13 15:00:14

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Felicitari pentru topic april  applause
Apropo de ce vorbiti voi,eu de cand sunt mica,si pana in prezent,cand ma simt rau,sau sunt ff obosita si incgid ochii,imi apare o perna gigantica,pe care trebuie sa o iau in brate,si e ff grea  nustiu

Offline

 

#147 2011-06-13 22:09:26

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

dupa vreo 15-20 de minute de asteptat sa se incarce pagina (mama lui de net prost bang ), se indura al de sus de mine sa ma lase sa continui cu informatii din primul an de viata.

deci: noul nascut reactioneaza imediat dupa nastere la sunetele care il asalteaza. intrucat urechea este inca invadata de lichidul amniotic, pana la varsta de 2 sapt, pericolul unor otite este crescut. inca din prima sapt de viata, copilul este capabil sa repereze directia de unde provine un sunet. cel mai precoce sesizeaza vocile parintilor, astfel noul-nascut poate face distinctie intre vocea mamei si cea a altei femei. s-a demonstrat ca sunetele joase au efecte sedative, de unde rezulta necesitatea ca si tatal sa fie in preajma copilului ori de cate ori este posibil. de asemenea, se recomanda ca, in perioada de veghe, bebelusul sa beneficieze de auditii muzicale, prin intermediul carora se poate induce o astmosfera de armonie si calm.
cand doarme, copilul nu trebuie izolat, deoarece el este familiarizat cu zgomotele inca din viata prenatala.

ochii copilului au o culoare albastru-cenusie inchisa si o forma sferica. definitivarea culorii nu se produce decat in jurul varstei de 3 luni. s-a constatat, inca din primele zile, capacitatea copilului de a urmari cu privirea un obiect prezentat lateral. tot din primele zile de viata, el nu numai ca poate face discriminari intre diversi stimuli, dar manifesta preferinta pt tot ce este nou si din ce in ce mai complex. nu agreaza lumina puternica, dar in semiobscuritate, isi deschide larg ochii si are o intensa activitate vizuala. la 4 luni, copilul vede colorat, la fel ca adultul si este receptiv fata de galben, negru si tot ce este viu colorat.

referitor la perceptia formelor, se poate afirma cu certitudine ca, la 6-7 sapt, sugarul face distinctia dintre plat si volum, iar la 10 sapt dintre concav si convex.
la varsta dde 4-5 luni se produce coordonarea dintre tact si vaz.

capacitatea sugarului de a repera obrazul uman apare precoce (la 2 sapt nu mai exista niciun dubiu). oricum, imediat dupa nastere, el prefera sa priveasca fete umane. in plus, s-a detectat atractia  sugarului pt chipuri de femei frumoase, ceea ce evoca nevoia sa de armonie.
pana la 6 sapt, sugarul manifesta atractie mai ales pt zonele de "frontiera", care vehiculeaza un surplus de informatii (este vorba de spatiul cuprins intre par si obraz, gat si obraz). catre varsta de 6 sapt, interesul vizual al copilului se polarizeaza catre gura, nas si ochi. interesanta este tendinta copilului de a-si dirija privirea, cand i se vorbeste, catre ochii interlocutorului si nu catre gura acestuia.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#148 2011-06-14 15:09:20

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

applause april super topicul puss

m-am pus să citesc tot ?n speranța că vreodată ?mi vor folosi aceste informații.. și am văzut că sunt fete revoltate pe aici de ceea ce a spus sunshine.. aș fi vrut să citesc și variantele ei.. păcat că și le-a șters.. e lucru mare să știi să-ți asumi responsabilitatea pentru ceea ce scrii/spui/faci smile

mai am de citit, c?nd termin o să-mi exprim și eu părerile puss


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#149 2011-06-14 15:30:46

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

katami a scris:

nu TOTI sufera, dar E UN POCENT MAI RIDICAT. la fel cum nu toti care se nasc prin ceza au pb, unii is bine mersi, altii nu. DAR STATISTIC SUNT MAI MULTI CARE AU PB. eu aici te contrazic, contactul in primele zile e esential... si repercusiunile lipsei se pot manifesta destul de subtil (alergii, copii bolnaviciosi fara motive medicale, frici nefondate etc)

rock

eu sunt nascuta natural si am fost un copil f bolnovicios si un adult cu prob ale sistemului imunitar
in plus mai sufar si de ceva anxietate smile
si sora mea care a fost nascuta tot natural dar nasterea a fost mai dificila atat pt mama cat si pt ea nu are nimic smile

Ultima oara a fost editat de daenarys (2011-06-14 15:36:40)

 

#150 2011-06-14 16:29:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

dae, si eu sunt nascuta prin cez si am o imunitate de fier big_smile (dar am si fost alaptata 2 ani jum)
exceptii evident exista, de ambele parti smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#151 2011-06-14 16:33:00

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si eu am foat alaptata pana la un an si ceva
eu cred ca problemele astea cauzate de tipul nasterii pot sa fie rezolvate de catre mama daca e atenta.
in schimb sunt convinsa ca starea mamei de pe tot parcursul sarcinii poate influenta copilul pe mai tarziu atat psihic cat si fizic.
daca tot vb de exceptii sora mea nu a fost hranita la san si are si ea o imunitate ca a ta

p.s te pup pe tine si pitic puss

 

#152 2011-06-14 16:37:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

daenarys a scris:

eu cred ca problemele astea cauzate de tipul nasterii pot sa fie rezolvate de catre mama daca e atenta.
*

asa cred si eu smile puss back


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.