homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-7


#115 2011-06-11 20:34:06

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april, o chestie asemenatoare am facut si eu...imi spuneau ai mei ca bunicii nu trebuie sa stie ca mami fumeaza. si, desigur, bunicii m-au intrebat: mami fumeaza?
la care eu: fumeaza, da' mi-a zis sa nu va spun lol deci e reala faza ca la anumite varste, copii chiar spun tot ce aud.

si apropo de sex, eu am trecut printr*o faza mai acum 2 luni.
era baiatul lui iubi la noi si ne pregateam seara de culcare (eu dorm cu cel mic si iubi separat) si ne uitam noi la un reportaj despre tigrii, lei nu mai stiu. si arata in imagine un mascul si o femele, puiuti.
la care cel mic imi zice: uite, eu cred ca au facut sex...
moaca mea, nu v-o puteti imagina rotfl mai ca imi cazusera dintii, nu doar plombele lol zic, auzi, dar de unde stii tu de sex?
el: pai cum....toata lumea stie...
si apoi am stat si am meditat...si mi-am adus aminte ca si eu stiam la 7 ani ce-i ala sex, dar la el, la 9 ani m-a mirat. nu stiu de unde stiam eu ca pe vremea aia nu erau atatea informatii, dar nah...
si apoi ma gandeam ce ciudata eram eu cu vreo 2 seri inainte, cand am schimbat de pe mtv, ca erau numa' cururi goale in imagini.... e greu sa mai reusesti sa protejezi copiii in vreun fel...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#116 2011-06-11 20:35:00

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

april, gumeam rotfl ms de sfaturi, oricum nu aveam de gand sa utilizez "barza"... eu am deja un scenariu pe tema asta, destul de ambiguu, sper sa-i ajunga lol

nu-l impartasesti si cu noi smile ? stii ca eu strang informatii pana sa trec la facut copii lol  angel

Offline

 

#117 2011-06-11 20:35:01

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#118 2011-06-11 20:36:22

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Poke  lol
vezi ca am editat mai sus continarea povesti , cum ajungi in burta si pe unde iesi  rotfl

April o fi adevarat, dar parca e prea elaborat pentru un copil mic

Miri nu rade ca ai sa treci si tu prin faze d-astea , sa vezi atunci ce radem noi  chicot

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-11 20:38:50)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#119 2011-06-11 20:39:17

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel lol deci e cea mai buna reteta: imi pun cainii sa se calareasca, astept sa fete si tiu copchilu' cu ochii la animal lol
si dupa aia ii spun exact asa lol


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2011-06-11 20:42:52

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

parca e prea elaborat pentru un copil mic

nu prea mi se pare hmm adica ma gandesc ca maica-sa i-o fi zis ceva in genul "dragul meu, nu e frumos sa minti, trebuie sa spui mereu adevarul. daca minti inseamna ca nu ne iubesti. tu ma iubesti pe mine si pe tati, nu? copilul a zis da, ma gandesc, iar mama a continuat. "deci daca ne iubesti, vei spune adevarul. asa imi imaginez eu ca s-ar fi desfasurat discutia lol iar cand cei 2 au zis prin casa "Y iar a mintit-o pe nevasta-sa", copilul a facut o legatura. repet, nu mai stiu sigur varsta lui. se poate sa fi fost si mai maricel. bineinteles, se poate sa fi inflorit si profa pe ici pe colo, dar nu stiu la ce i-ar fi folosit.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#121 2011-06-11 20:42:55

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Poke ai inebunit  rotfl traumatizezi copilul, a mea asa a fost ea tot timpul curioasa sa stie ea ce se intampla mereu
oricum nu va zic cat fugeam de raspunsul la intrebarea " de ce s-au lipit cateii asa ? si de ce plange cateaua cand vrea el sa se dezlipeasca ?"


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#122 2011-06-11 20:49:45

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Tocmai mi-am adus aminte cand am intrebat-o pe mama ce inseamna sex anal  rotfl  rotfl  rotfl saraca de unde atata carte  lol "este rusine mama!!!"  rotfl2 era  rosieee la fata  rotfl rad eu acum....  cesafac

Vaiii Angel la faza cu cainii nu stiu cum reactionam  disperat cred ca-i spuneam ca s-au asezat cu fundul in lipici  disperat si pe ea o doare deoarece o trage de par  disperat


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#123 2011-06-11 20:50:43

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

oricum nu va zic cat fugeam de raspunsul la intrebarea " de ce s-au lipit cateii asa ? si de ce plange cateaua cand vrea el sa se dezlipeasca ?"

lol
si ai reusit sa eviti situatia sau a trebuit sa raspunzi pana la urma?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#124 2011-06-11 20:55:00

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

April am ocolit total raspunsul, pur si simplu m-am facut ca nu aud si i-am distras atentia cu altceva , norocul meu ca nu se incarligau caini de prea multe ori intr-un an  rotfl

Miri  rotfl

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-11 21:01:01)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#125 2011-06-11 20:55:15

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

miri rotfl2


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#126 2011-06-11 20:59:31

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

mirik a scris:

"este rusine mama!!!"

asta mi-a zis si mie maica-mea cand am intrebat-o ce-i ala "orgasm" lol n-a fost problema ca nu mi-a raspuns, m-am uitat in dex imediat ce s-a culcat tongue
insa cu oralul si analul am avut mult timp problema lol n-aveam nici cea mai vaga idee la ce se referea. dar de asta n-am mai intrebat pt ca stiam ca e "prostie", doar avea cuvantul "sex" in fata, iar asta stiam ce inseamna lol


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#127 2011-06-11 23:01:21

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Foarte interesant topicul, bravo April smile

Din prima parte am inteles ideea desi am vazut ca sunt mesaje sterse....iar spre final chiar am ras cu pofta la ce ati povestit.

Offline

 

#128 2011-06-11 23:06:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ce-am mai ras  rotfl  rotfl  rotfl

Offline

 

#129 2011-06-11 23:12:54

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

gargarita a scris:

ce-am mai ras  rotfl  rotfl  rotfl

da, si eu am ras lol

Offline

 

#130 2011-06-11 23:35:14

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

misto topicul  tummenupp

La partea cu felul nasterii ma abtin, cred doar ca ar trebui mai multa toleranta din ambele parti'  hmm


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#131 2011-06-12 00:51:40

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

foarte fain topicul.
"naturala vs. cezariana" va fi mereu un subiect controversat.
nu mai comentez decat ca: la inceputul sarcinii (la 7 sapt am aflat ca sunt graviduta) eram ferm convinsa ca fac cezariana, ca eu mor daca nasc natural lol dar pe masura ce am inaintat in sarcina si m-am apropiat de termen, am inteles si am simtit ca ... copilul meu trebuie sa se nasca, nu sa fie operat din burta mea. nu mi-a mai fost teama, nu m-am mai gandit ca o sa crap de durere, voiam doar sa nasc si sa vad copilul sanatos. cum are natura grija de toate.....
asa ca fetele care inca nu au ramas gravide, care nu au nascut, sa se gandeasca ca e posibil sa isi doreasca ele sa nasca natural, pt copiii lor, sa nu mai ridice in slavi cezariana. daca Doamne Doamne sau cine o fi acolo undeva, a lasat gaura aia ca oamenii sa se nasca pe acolo lol inseamna ca asa e cel mai bine si normal.

acu fug la somn.

kata, sunt datoare cu niste vesti si poze, dar incerc maine sa va explic ce si cum sad

Offline

 

#132 2011-06-12 06:50:48

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Mamici, noi nu am mai avut timp sa intram...Carol a facut ceva la stomacel si a avut febra doua zile (in jur de 39.8). I-au spart caninii si se pare ca ii mai iese si o alt amasea. Am reusit sa citesc acest topic si imi place la nebunie. Evident ca nu-s de acord, bazat pe experienta mea "palpabila" cu multe teorii dar trebuie sa stiu si aceste teorii, ma ajuta in alt fel decat ceea ce experimentez eu direct.
Imi pare rau ca s-au sters anumite postari. Am inteles ce s-a discutat si polemici din acestea vor fi mereu...ba mai mult, a inceput moda "conceput natural" vs "in vitro" din nefericire.

Deci topicul este foarte bine venit, o felicit si eu pe april dar si pe celelalte mamici participante.

O mamica (miri ?) povestea de un baietel in parc ce ia jucariile altora. Am si eu experiente din astea. Am incercat o gramada de trucuri ca sa fie bine cu acel copil ce lua jucariile lui Carol dar nu aU functionat decat doua:
1) jucat cu acea fetita dar FARA jucarii; pur si simplu intalnit, stat fatza in fatza, rupt iarba impreuna, uitat pe cer etc
2) mi-am separat copilul de vecinica mea pentru a nu-l mai frustra. Asta nu inseamna ca am sarit ca leul sa imi tin copilul in puf si sa nu "lupte" pt el, dar era un "obstacol" prea mare, permanent, imens de enervant si am preferat sa il evit acum. In parc, cu alti copii pe care azi ii vede si maine nu o mai las pe Carol sa faca fatza singura, sa ia piept cu "egoismul".

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2011-06-12 06:52:40)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#133 2011-06-12 09:12:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

baaai, cat ati scriiis

april,ma bucur ca ai inteles corect ce am vrut sa zi si nu te-ai suparat puss

sleeping, ba da... vreau sa-i zic, pur si simplu, ca atuni cand 2 oameni casatoriti se iubesc muuult, se roaga impreuna Lui Dumnezeu si El le trimite un bebe, care creste la la mami in burtica pana e vremea sa iasa si sa-i bucure pe parinti (eh, sper sa fie suficient de mistic incat sa nu urmeze intrebari de genul: "cum iese"... oricum, mai am timpsa perfectonez scenriul vreo cativa ani rotfl2 )

angel rotfl2 rotfl2 bai, mi-ai facut ziua... i-am pov si sotzului si a ras si el, cred ca de-acu va ramane in folclor aia cu "si cand face tati samanta?" rotfl
ref la crizele unor copii de peste 2 ani jum... aici se aplica pt mine ce scriam eu despre april: respectiv ca, spre deosebire de tine, eu vb doar din teorie smile asa ca DIN TEORIE zic ca nu am sa-l ignor.... da' mi vb peste 2 ani big_smile

cu jucariile... eu, repet, consider ca e normal si ca tine de instinctul de autoconservare faptul ca nu impat etc. iar noi nu ar tb sa le impuiem capul cu "imparte" fortat, din ce am vazut, exact copiii tocati astfe de bunici/parinti erau cei mai "rai" ...

adina, astept pozle... si-s de acord cu tine


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.