homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-11


#191 2011-06-15 13:05:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, da' puteti sa va mutati VOI jum de h/1 h/2 h/cat va tine tongue in alta camera. si copilul sa beneficieze de 90% din timp alaturi de parinti. noi cel putin asa prcedam. nici mie nu-mi surade deloc ideea de sex in camera cu copilul...

sleeping puss

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-15 13:05:35)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#192 2011-06-15 13:08:58

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, pt mine copilul va fi pe primul loc, e treaba ta ce faci cu intimitatea ta, si poate tu ai o situatie financiara buna insa eu nu am de unde sa ii dau copilului camera lui deci oricum va dormi cu noi in camera wink

si sincer acuma: nu faci sex in fiecare noapte si oricum nu toata noaptea wink si cand vrei ceva faci sa se intample acel ceva....daca vrei sex il obtii cumva, aranjezi lucrurile intr-un fel sau altul si nu vreau sa apara moartea subita tocmai la copilul meu pt ca nu am fost langa el sa il trezesc wink google it


daca ma iau dupa mentalitatea voastra fac copil la 50 de ani cand o sa am toate posibilitatile, eu vreau copilul acuma nu peste x ani, voi avea candva si casa mea insa...nu acuma..eu una nu mai am ani la dispozitie, poate tu esti mai tanara insa eu am ajuns in punctul in care VREAU un copil ACUM

situatia financiara o faci in timp insa corpul unei femei nu ramane acelasi


le: kata puss iti multumesc oficial ca mi-ai deschis ochiii referitor la multe aspecte, mi-as dori sa fie mai multe mamici asa

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-06-15 13:10:39)

Offline

 

#193 2011-06-15 13:09:40

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Anca eu cand am nascut fata statem cu soacra, in casa ei dar fiecare cu intrare diferita la casa, insa eu aveam doar bucatarie cu hol si dormitor atat , tu cum crezi ca am facut eu sex? pai sotul meu pregatea cuibusorul de nebunii cat adormeam eu fata, el punea plapuma si patura jos in bucatarie, de multe ori romantic cu lumanari pe langa
asa ca de vrei se poate , dar cum am zis, "sa vrei"

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-15 13:10:27)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#194 2011-06-15 13:20:26

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ce rau e sa nu te descurci pe calculator...vreau sa va citez pe mai multe, dar nu stiu cum dumbom
legat de ce zice czuky, poa' sa coboare si dzeu din ceruri sa-mi spuna sa las copilul in patut. daca vad ca langa mine ii e bine si se opreste din plans, o iau in pat cu mine, clar!
anca puss legat de ce spui, ca risti sa lovesti copilul daca doarme cu tine e cam exclus sa se intample. am o prietena care, din lipsa serioasa de spatiu, dormea cu barba-su si cu copilul in pat. maica-mea, la fel ca tine, "doamne, mariana, daca te intorci peste el?". a spus ca nu are cum sa se intample asa ceva pt ca pur si simplu stie, oricat de profund ar dormi (desi, daca ma intrebi pe mine, nu prea poti vorbi de somn calumea, profund in situatia asta), stie ca bebelusul e langa ea.

legat de sex cu copilul de fata - NU! oricat ar fi de mic, oricat am crede ca nu intelege, ii dauneaza sa vada asa ceva


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#195 2011-06-15 13:23:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

ce rau e sa nu te descurci pe calculator...vreau sa va citez pe mai multe, dar nu stiu cum dumbom
legat de ce zice czuky, poa' sa coboare si dzeu din ceruri sa-mi spuna sa las copilul in patut. daca vad ca langa mine ii e bine si se opreste din plans, o iau in pat cu mine, clar!
anca puss legat de ce spui, ca risti sa lovesti copilul daca doarme cu tine e cam exclus sa se intample. am o prietena care, din lipsa serioasa de spatiu, dormea cu barba-su si cu copilul in pat. maica-mea, la fel ca tine, "doamne, mariana, daca te intorci peste el?". a spus ca nu are cum sa se intample asa ceva pt ca pur si simplu stie, oricat de profund ar dormi (desi, daca ma intrebi pe mine, nu prea poti vorbi de somn calumea, profund in situatia asta), stie ca bebelusul e langa ea.

legat de sex cu copilul de fata - NU! oricat ar fi de mic, oricat am crede ca nu intelege, ii dauneaza sa vada asa ceva

de acord cu tine. eu inainte de a-l ava pe cris dormeam "lemn", putea sa dea cu tunul langa mine ca nu ma trezeam. acum, desi dorm bine,. ii simt cumva toate miscarile, prin somn... tot prin somn ikl "urmaresc" prin pat, in asa fel incat sunt mereu langa el smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2011-06-15 13:24:22

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

clar sunt pentru un mare NU pt sexul in aceeasi incapere cu copilul
nu am cum sa ma intorc peste copil in somn...il am tare usor, la orice zgomot deschid ochiii


april, citezi o persoana copiezi tot, inchizi fereastra in care vroiai sa citezi, te duci la urmatoarea pe care vrei sa o citezi, citezi si dai paste inainte sau dupa ea la ceea ce ai copiat prima data si tot asa wink

Offline

 

#197 2011-06-15 13:26:01

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

April uneori e vorba de lipsa de spatiu, eu aveam loc de patut dar cum am spus era de decor, camera separata nu aveam, insa din moment ce fata dormea cu mine in pat, doar nu era sa gonesc sotul sa doarma in bucatarie  rotfl
cat spatiu crezi ca ocupa un bebe mic intr-un pat urias
iar despre faptul ca te intorci si il lovesti , hai sa fim serisi, dar simtul tau de responsabilitate unde e, in plus te ajuta enorm instinctul de mama , si daca stramba din nas, eu ma trezeam


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#198 2011-06-15 13:28:45

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si cam pana la ce varsta sa doarma cu parintii sau doar cu mama? ca ma gandesc ca la un moment dat copilul tot trebuie sa aibe un spatiu al lui?!

 

#199 2011-06-15 13:30:26

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Sunt perfect de acord ca asta inseman instinct...sa stii ce sa faci fara sa fii citit. Dar eu tot cred ca cu cat devenim mai moderni, mai tehnologizati, sa zic asa, scade din instinctul natural .
Ex : am stat cu nepoata mea in primele ei luni din viata...acum 14 ani. Am facut de toate,am schimbat pampers, i-am dat sa manance, nu cred ca i-am facut baie. In momentul in care mi-au dat fata in brate am stiut ce sa-i fac de la cum sa-i tin capul, cum sa-i bag tata in gura, biberonul, etc. Eu nu stiu daca asta a fost instinctul meu de mama sau experienta avuta cu nepoata mea...


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#200 2011-06-15 13:37:09

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

daenarys a scris:

si cam pana la ce varsta sa doarma cu parintii sau doar cu mama? ca ma gandesc ca la un moment dat copilul tot trebuie sa aibe un spatiu al lui?!

da intr-adevar , la un moment dat copilul trebuie sa aibe propria camera, dar daca nu o ai cum faci ?
eu m-am chinuit mult cu fata, pana la 2-3 ani am dormit toti in pat, porma am scos patutul nefolositor din camera si am adus un fotoliu pat in care dormea sotul binenteles  chicot
sa stiti ca asta nu ne-a afectat cu nimic relatia intima dintre mine si sot , din contra cand ne intalneam singuri ne iubeam mai cu foc
acum confortul e totul, daca nu ai comfort nu mai faci copii , o aberatie mai mare ca asta nu am vazut , si ce daca nu am avut comfort maxim sa imi cresc fata, dragostea care i-am oferit-o a facut cat tot luxul din lume, si ca dovada uitati ce mult se iubesc si cat de apropriata e de tac-su

********

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-15 13:58:02)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#201 2011-06-15 13:37:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sleeping, nu stiu de ce te-ai atacat asa. nu aveam de unde sa stiu ca tu nu ai posibilitatea sa-i faci copilului o camera a lui. nu am spus nicaieri ca cei care nu-i pot amenaja copilului o camera, ar fi bine sa mai astepte.

dorinta arzatoare de a avea un copil, poate fi si trecatoare. eu o vad ca pe o criza de viata, la fel ca cea din adolescenta, de care alegi sa tii cont sau nu.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-06-15 16:10:38)

Offline

 

#202 2011-06-15 13:38:57

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

merci, sleeping big_smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#203 2011-06-15 13:45:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si pe mine ma intereseaza raspunsul la intrebarea asta. si tot asa, in ipoteza ca de cand se naste, ai avea spatiu pt o camera a lui. daca e bine in primii ani sa dormi cu el in pat, pana cand faci asta si cum il inveti cu propria camera mai tarziu? el de la sine se va desprinde probabil pe la pubertate, dar pana atunci? dormi cu el pana la 12 ani?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-06-15 13:46:42)

Offline

 

#204 2011-06-15 13:47:17

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Dae puss editeaza te rog unde m-ai citat ca o sa sterg poza

cat despre intrebarea ta , la mine nu prea a fost cazul de trecere brusca, cand aveam fata 4 ani sotul a venit aici in italia la munca si ne intalneam de sarbatori doar, porma cand ne-am mutat aici fata era deja in cl a 3-a si clar a avut propria camera
acum cu bebe 2 cred ca o sa stea cu mine tot asa pana pe la 3 ani , apoi sigur va avea camera lui , am si un pic de noroc, ca fata imi zice ca atunci cand il mut ea vrea sa doarma cu bebe pana se invata , om vedea , cred ca tot instinctiv va fi si atunci


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#205 2011-06-15 13:49:06

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca baiatul unei colege are 6 ani si si-a manifestat dorinta pt propria camera, parintii si-au si permis sa se mute cu chirie de la garsoniera la ap cu 3 camere...deci stai linistita ca nu doarme copilul cu tine pana la 12 ani

eu zic ca de la 4-5 ani copilul o sa isi doreasca spatiul sau propriu si personal

Offline

 

#206 2011-06-15 13:49:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

dae, natural e ca el 9copilul) sa se desprinda de tine si nu invers, tu sa-l "arunci din uib". deci sa aiba patul/camera lui (evident, dupa posibilitati) CAND O VA CERE. si garnatat, pe verififcate, o va face smile pt ca zicea cienva ff bine mai sus (sleeping?) ca e in natura fiintei umane sa-si "ucida maestul" si sa zboare din cuib. deci chiar si cel mai atasat copil se va desprinde. ba chiar, zic eu, se va desprinde mai sigur si mai natural decat unul fortat sa paraseasca cuibul mai repede decat era pregatit sa o faca.

lalli, instinctul nu dispare odata cu tehnologia, dispare odata cu DISPARITIA INCREDERII NOASTRE IN EL. asta e de vina, nu tehnologia, al carei rol ar tb sa fie doar sa AJUTE. dar, din exces de zel sau divferite alte motive, noi tindem sa lasam tehnologia sa INLOCUIASCA natura si instinctul... si asa se ajunge la povesti triste, ca cea scrisa de tine la topicul cu "sa invatam..."

angel, ce frumoasa e fata hjarta e prima oara cand o vad. si-ti seamanaaaa

sleepig, uitasem sa zic, ms, dar nu e meritul meu, puteam sa-mi racesc gura oricat, daca era degeaba smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#207 2011-06-15 13:54:36

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ms pt informatie kata.eu asta vroiam sa intreb cam pe la ce varsta cere copilul camera lui

 

#208 2011-06-15 13:56:16

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata, din pacate majoritatea mamelor care gandesc ca tine prefera sa taca ca sa nu fie judecate de ceilalti, intotdeauna mi-au placut persoanele care si-au spus si sustinut opiniile indiferent cate rosii au primit ca feddback

anca o fi o criza varstei cum spui tu insa pe mine nu situatia financiara ma retine de la a avea un bebe acum ci faptul ca mai am un an de masterat si am zis ca mai rabd macar pana in decembrie

Offline

 

#209 2011-06-15 13:57:05

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata multumesc frumos

Daenarys te-am rugat ceva mai sus, editeaza te rog ca sterg poza


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.