homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-13


#229 2011-06-15 14:28:51

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ok dae, lasa faza cu menajatul, Eu personal am nevoie sa ma tina in brate noaptea, asa ma simt eu protejata...si asta e suficient sa il vreau langa mine musai, si daca nu voi putea sa alaptez...chiar ca a pus-o cu facutul biberoanelor lol

Offline

 



#230 2011-06-15 14:29:33

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Anca, am spus ca nu sunt de acord ca, in cazul in care copilul doarme cu tine dai noaptea peste el si/sau se invata asa. Ce am povestit eu e un caz special si trist. Asta  nu inseamna ca toti copii care dorm cu parintii ajung asa.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#231 2011-06-15 14:34:05

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

lalli, cazui nefericite sunt multe, ai dreptate, parintii ei au gresit muulte chestii, dar nu dormitu cu ea in pat.

la faza cu sotul si eu sunt de acord cu dae.... adica sa ma ajute el ziua, noaptea ma descurc eu. noi am dormit toti 3 o perioada, apoi, de cand cris a inceput sa nu mai doarma (are nopti in care se trezeste de 10-20 ori), sotul s-a mutat cu pisica dincolo. nu de alta, dar el lucreaza ziua, ar fi varza...

anca, in cazul TAu de ce zici ca nu a fost bie? t simti dependenta de ai tai? nu de alta, dar eu zstiu el putin vreo 10 cazuri contrare... nustiu

da,pt faptul ca lucreaza ziua as face asta.nu de alta dar sa nu risc sa fie dat afara, dupa cum mai cumpar haie la bebe lol
ma rog daca se numeste menajat treaba asta atunci asa sa se numeasca.desi nu o sa stea ziua cu berea in mana si la tv rotfl

sleep,el te tine in brate si tu pe bebe hjarta

 

#232 2011-06-15 14:37:26

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

daenarys a scris:

katami a scris:

lalli, cazui nefericite sunt multe, ai dreptate, parintii ei au gresit muulte chestii, dar nu dormitu cu ea in pat.

la faza cu sotul si eu sunt de acord cu dae.... adica sa ma ajute el ziua, noaptea ma descurc eu. noi am dormit toti 3 o perioada, apoi, de cand cris a inceput sa nu mai doarma (are nopti in care se trezeste de 10-20 ori), sotul s-a mutat cu pisica dincolo. nu de alta, dar el lucreaza ziua, ar fi varza...

anca, in cazul TAu de ce zici ca nu a fost bie? t simti dependenta de ai tai? nu de alta, dar eu zstiu el putin vreo 10 cazuri contrare... nustiu

da,pt faptul ca lucreaza ziua as face asta.nu de alta dar sa nu risc sa fie dat afara, dupa cum mai cumpar haie la bebe lol
ma rog daca se numeste menajat treaba asta atunci asa sa se numeasca.desi nu o sa stea ziua cu berea in mana si la tv rotfl

sleep,el te tine in brate si tu pe bebe hjarta

hjarta hjarta hjarta

sau sa dormim cu bebe intre noi sa sa ne minunam de el si sa radem si sa povestim pana tarziu hjarta cum facem si acum uneori

sunt si eu de acord din cand in cand sa il menajez ca nu sunt absurda insa pana la un punct

Offline

 

#233 2011-06-15 14:39:10

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

cat spatiu crezi ca ocupa un bebe mic intr-un pat urias

Mai mult decat mami si tati care se trezesc cu dunga de la pat imprimata pe picioare lol


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2011-06-15 14:40:08

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

mirik a scris:

angel_sweety a scris:

cat spatiu crezi ca ocupa un bebe mic intr-un pat urias

Mai mult decat mami si tati care se trezesc cu dunga de la pat imprimata pe picioare lol

rotfl

Offline

 

#235 2011-06-15 14:41:51

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

mirik a scris:

angel_sweety a scris:

cat spatiu crezi ca ocupa un bebe mic intr-un pat urias

Mai mult decat mami si tati care se trezesc cu dunga de la pat imprimata pe picioare lol

rotfl da , ai dreptate, uitasem de dungile de la pat imprimate pe corpul sotului  rotfl2 , oricum loc avea destul dar el de teama ca nu avem noi loc dormea pe margine


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#236 2011-06-15 15:13:43

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Dormitul in patut nu e neparat batut in cuie , eu initial am vrut ca r sa doarma in patutul lui (care de altfel era lipit de patul nostru) dar pentru ca r. a avut probleme cu refluxul (desi scotea aerul afara , el mai regurgita si dupa 2-3 ore de la masa) primele 5 zile l-am lasat in patut dar imi tineam mana langa obrazul lui , dar pentru ca pozitia in care dormeam era destul de incomoda l-am luat in pat cu mine ... si din frica ca m-as putea intoarce pe el noaptea l-am luat cu landou (si am dormit asa cu landou si r. in pat vreo 3-4 luni ) dupa am renuntat la landou.  Cand avea r 6 luni a avut tacsu o tentativa sa il pun in patut , dar dupa ce l-a pus in patut r. s-a uitat la noi cu o privire ,  ca si cum l-as fi abandonat , pentru ca nu a rezistat l-am luat in pat cu noi ... si s-a schimbat piticul meu la fata .
Iar de dormit singur o sa ceara el pana la urma, deja a dormit pana acum de vreo 7-8 singur din prorie initiativa ... si recunosc ca mie mi-a fost mai greu decat lui .

Offline

 

#237 2011-06-15 17:47:54

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

hello ! ")

natalia doarme la ea in patut .. din prima zi in care am adus-o acasa . mai doarme si cu noi cateodata , daca are nopti mai "grele"... intotdeauna in concediu , si cateodata in weekend ... dar eu inca nu m-am hotarat cum e mai bine big_smile . cand doarme cu noi, doarme perpendicular, cu capul in mine si picioarele in nasu lu taica'su ... sau invers ; se trezeste prima si incepe sa ne pupe  hjarta ... ne mangaie in somn, ne ia in brate .. hjarta. Noi dormim bine-prost , adica e clar ca suntem exilati pe cate o margine eu ajung sa dorm chircita, facuta mica, pe o perna ma trezesesc intepenita toata ...iar ta'su intr-o noapte s-a culcat pe ea (cum era ea cu capu; in ceafa lui, nu a simtit-o si s-a inotrs cu tot cu perna peste , fiica-mea saraca :chit ! ) deci plusuri si minusuri si sincer nu as stii ce sa zic . intimitate avem ... nevoie - noi nu stam singuri . cam asta e ..


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#238 2011-06-15 20:34:27

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pana cand doarme copilul cu mama? In cazul meu, pana cand se va muta intr-un sfarsit de acasa.
Si mie mi-ar fi frica sa dorm cu bebe in pat... degeaba ziceti voi ca mi se va schimba stilul de somn, ca il voi auzi, simti si alte cele, ca eu nu cred lol Nu am avut niciodata un somn de felina, noaptea bat din picioare, iar daca sunt obosita nu ma trezeste nici fanfara.

Eu m-am gandit sa lipesc patutul de patul meu, iar bebe sa fie relativ la acelasi nivel cu mine.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#239 2011-06-15 21:07:15

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

yoyolina a scris:

daca sunt obosita nu ma trezeste nici fanfara.

pt ca, desi e un stimul puternic, e nesemnificativ. prezenta copilului e un stimul al naibii de semnificativ, deci oricat de profund ai dormi acum, lucrurile o sa se schimbe putin cand vei avea un bebelus langa tine.

legat de dormitul cu mama, eu si acum dorm cu ea. asa ne-am obisnuit. ea nu poate dormi cu tati pt ca sforaie foarte rau lol asa ca, el doarme in camera mea, eu cu mami in camera lor. + ca nu ma pot odihni in alt pat, nici macar in cel din camera mea. nu dorm bine orice as face.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#240 2011-06-15 22:26:50

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

yoyolina a scris:

Pana cand doarme copilul cu mama? In cazul meu, pana cand se va muta intr-un sfarsit de acasa.
Si mie mi-ar fi frica sa dorm cu bebe in pat... degeaba ziceti voi ca mi se va schimba stilul de somn, ca il voi auzi, simti si alte cele, ca eu nu cred lol Nu am avut niciodata un somn de felina, noaptea bat din picioare, iar daca sunt obosita nu ma trezeste nici fanfara.

Eu m-am gandit sa lipesc patutul de patul meu, iar bebe sa fie relativ la acelasi nivel cu mine.

nici eu nu am crezut dar asa este,atat de strsata vei fii sa auzi respiratia,sa vezi daca e acoperit,daca e cald frig,si alte cele...nu zic au fost cazuri c au tras plapuma peste copil....dar tot simti si auzi


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#241 2011-06-15 22:40:00

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Yoyo, de mine se rugau asistentele si doctorita sa ma trezesc sa-mi rupa membranele in ziua in care am nascut si eu dormeam dusa. Acum aud fata imediat, cum se misca putin ma si trezesc.
Sa stii ca sunt lucruri pe care nu ai cum sa le constientizezi cu adevarat decat cand esti cu bebe in brate. Mie mi s-au schimbat multe lucruri care pan atunci erau batute in cuie.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#242 2011-06-16 09:42:20

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Inseamna ca mai exista speranta si pentru mine smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#243 2011-06-16 10:43:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sigur i... si eu, cum ziceam, sunt in clubul de mai sus

anca, vad ca nu mi-ai rasp, sper ca nu te-a deranjat intrebaea, imi pare rau daca am fost indiscreta puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#244 2011-06-16 11:03:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

a, nu, stai linistita puss. am zis sa nu mai insist. probabil cazul meu si al fetei de care a povestit Lallica sunt doar exceptii. adevarul e ca esti pus in fata unei sumedenii de decizii cand ai un bebel si nu poti sti niciodata ca le-ai ales pe cele corecte hmm

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-06-16 11:04:11)

Offline

 

#245 2011-06-16 11:07:49

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

a, nu, stai linistita puss. am zis sa nu mai insist. probabil cazul meu si al fetei de care a povestit Lallica sunt doar exceptii. adevarul e ca esti pus in fata unei sumedenii de decizii cand ai un bebel si nu poti sti niciodata ca le-ai ales pe cele corecte hmm

anca cele corecte sunt acelea care simti tu pana la urma,nu ce zice unu si ce zice altu,si mai e o faza nu trebuie sa faci nici ca ala nici ca aia faci exact cum simti nu trebe absulut sa intri in nici o extrema le combini pe toate,eu asa fac ,ca asa simt,si ne este bine deocamdata puss


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#246 2011-06-16 11:10:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

da, czuky, dar ce te faci cand peste cativa ani te mustra constiinta ca ai facut cum ai simtit si n-a fost bine? sad e drept ca nici n-ai alta solutie decat sa mergi inainte.

Offline

 

#247 2011-06-16 11:40:08

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

da, czuky, dar ce te faci cand peste cativa ani te mustra constiinta ca ai facut cum ai simtit si n-a fost bine? sad e drept ca nici n-ai alta solutie decat sa mergi inainte.

anca mie mi se pare ca tu esti speriata rau la gandul cum vei creste si educa un copil, hai ma ca nu e chiar asa de groaznic, eu cred ca instinctul de mama te va ajuta sa iei cea mai buna decizie


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.