homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?


#1 2011-12-21 04:50:17

mirela.alina
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 16

ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

am o relatie d 3 ani...in urma cu 6 luni iubitul meu a fost operat shi a stat pt o scurta perioada la pat,nu avea voie sa faca efort,in cazul asta partea sexuala a fost p pauza ,problema e k  d atunci s-a mai intamplat doar d 3 ori shi asta pt k am tot avut discutii p tema asta care au fost initiate d mine.sincer nu am primit nici un raspuns in urma intrebarilor decat k este vina mea k l-am refuzat in trecut acum un an chi cv ,adik nu ar avea legatura cu c se intampla acum,sa ma mentionez k tot acum un an shi cv mi-a venit acasa d 3 ori cu semn p gat sub pretextul k s-a lovit la munk ,desi eu le vedeam clar semne d altc ,ma rog sa revin la prezent la discutiile care le am cu el imi spune shi se tot jura k nu are p nimeni dar eu c treb sa cred sau sa inteleg din moment c eu incerc sa comunic cu el iar el nu o face? supa

Offline

 

#2 2011-12-21 07:14:55

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

Foarte bine ca incerci sa comunici cu el, asta e o dovada de maturitate si respect (in primul rand fata ed tine apoi fata de el) din partea ta. Totusi, eu cred ca ar trebui sa iei in calcul si faptul ca uneori trebuie sa spui stop. Nu spun neaparat ca asta trebuie sa faci, dar ma gandesc ca ar trebui sa iei in calcul si varianta in care, daca ai obosit sa incerci sa vorbesti cu el si sa nu primesti nimic, sa simti ca ti-ai pierdut increderea, sa... treci mai departe.
Poate asta este si din cauza ca eu sunt clara in ceea ce priveste inselatul sau orice actiune care lasa loc de interpretari, dar cred ca niciodata nu vei scapa de semnele de intrebare pe care el le-a sadit in capul tau cand a venit acasa cu semne pe el. Nu incerc sa te intristez sunt doar realista. Trebuie sa iti asumi, ori lasi lucrurile alea in urma (desi repet, oricat incerci, de uitat nu ai cum sa uiti) si mergi mai departe, asta desigur daca si el te ajuta si... comunica si iti spune ce se intampla, ori, o alta varianta, ii spui clar care sunt sentimentele tale, ca sitmi frustrare si ingrijorare si... ca te-ai cams aturat. Practic asa vezi si ce vrea el, daca e dispus sa faca ceva sau considera relatia asta consumata.
E greu sa iei in calcul varianta asta, sunteti impreuna de 3 ani, nu e extrem de mult dar nici putin timp nu e, si chiar si asa, gandeste-te foarte bine ce vrei de la el si din relatia cu el si daca acest om poate sa iti ofere siguranta unei relatii si tot ce mai ai tu nevoie. Dupa ce iti raspunzi tie, sincer, fara sa te mineti... abia atunci poti sa iei o decizie.


L.E legatd e problema ta cu lipsa sexului, uite spre exemplu eu am avut o perioada mai grea si s-a vazut imediat si pe plan sexual, ca nu mai aveam chef sa fac nimic, cu toate ca eram atrasa de prietenul emu, eram mult prea obosita/ ma simteam rau si nu puteam sa trec la actiune. Se poate ca si prietenul tau sa pateasca acelasi lucru. Totusi, spui ca au trecut 6 luni. El nu s-a recuperat deloc?

Discuta cu el clar si raspicat, spune-i ca nu mai accepti un rapsuns dat in doi peri care sa nu iti spuna nimic si arata-i ca esti nemultumita in adevaratul sens al cuvantului, altfel o sa o tineti tot asa pana cand unul dintre voi pocneste sau mai rau... doar o sa o tineti asa, mancandu-va nervii reciproc.
Succes!

Ultima oara a fost editat de Vx2 (2011-12-21 07:20:37)


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#3 2011-12-21 10:38:22

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

mirela, in rest cum va intelegeti? despre alte lucruri discutati? intreb pt ca, asa cum ai spus, inteleg ca despre lipsa sexului nu vrea sa vorbeasca.
deocamdata, un lucru ce mi se pare important de precizat e acela ca nu esti vinovata, asa cum vrea el sa crezi, de situatia asta.

poti spune mai detaliat ce s-a intamplat acum un an si ceva? l-ai refuzat in repetate randuri? cum am citit, mi-a si trecut prin minte: "ea l-a refuzat, el s-a dus la alta", facand astfel evident legatura cu ce banuiesti si tu.

din cate am inteles, perioada in care a trebuit sa ia o pauza de la efort fizic a fost mica. bine...depinde si ce inseamna pt fiecare "mic". eu ma gandesc la 2 sapt, dar poate a fost vorba de mai mult. deci ar fi buna o clarificare si aici. mai exact, cat timp a fost "pe pauza"?

intr-adevar, e greu sa nu-ti faci sute de ganduri cand el nu-ti da nicio alternativa.
momentan nu stiu ce sa-ti spun. dar cred m-ar ajuta daca ai raspunde la intrebarile de mai sus, as avea o perceptie mai clara asupra situatiei si poate as sti ce sa te sfatuiesc smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#4 2011-12-21 16:04:58

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-23 17:14:59)

Offline

 

#5 2011-12-21 17:24:32

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

Nici eu nu sunt de acord cu reprosuri din trecut,ele trebuiesc spuse atunci,nu sa te apuci sa despici firul in patru de pe data x,ora y.
Si mai e o chestie...barbatii nu prea inteleg subtilitatile noastre de cele mai multe ori,trebuie sa ii spui direct ce te doare si ce nu iti convini,nu sa il inviti la discutie.
Am inteles ca au trecut 6luni de la operatia respectiva. Esti sigura ca s-a vindecat complet sau ca nu are ceva complicatii?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-12-21 17:35:25

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-23 17:14:47)

Offline

 

#7 2011-12-21 17:37:38

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

Ar trebui sa ne spuna si care e relatia dintre ei in afara patului,fara legatura cu sexul. Ma gandesc eu ca totusi e o situatie tensionata din punctul ei de vedere...

Offline

 

#8 2011-12-21 17:55:46

timo
Hero member
Inregistrat: 2011-02-13
Mesaje: 4733

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

Asta cu subtilitatile..ori gandesc eu ciudat ori sunt defect. va  Daca te deranjeaza ceva la partener spune-i verde-n fata, sa stie omu ce si cum(bine ,conteaza si cum ii spui..nu te apuci sa bombardezi cu reprosuri) Nu incepi si le ocolesti..ca poate se prinde ca poate-si da seama visslar  ca car ca mar. Poate e omu stresat de la o chestie si fix de facut puzzle cu ce-i spui tu are chef..Formati un cuplu, nu tragi subtilitati ca unui prieten pe care-l vezi din cand in cand.
Subtilitatile merg cand sunt frumoase.  smile Gen" ia uiteee ce inel frumos, si ce bine imi sta pe deget, si ce forma frumoasa are hjarta " Normal ca tu prin gand ii spui "iubi, nu mi-l faci cadou?" rodnar

ps. ce-am expus..e in mare, ca si-asa am scris mult. cascat

Offline

 

#9 2011-12-21 18:00:43

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-23 17:14:32)

Offline

 

#10 2011-12-21 18:09:49

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

frankie,eu i-am spus-o sub forma de sfat,pentru ca sunt femeie si stiu cam cum abordam noi discutiile  rotfl2
O problema din trecut,nerezolvata la momentul respectiv,si mai ales daca ai indoieli si nu estii 100% sigura pe veridicitatea spuselor lui duce la framantari interioare si in final la o "varza" totala in minte. Asta o spun din experienta proprie,nu l-am crezut in momentul in care s-a intamplat,am inceput sa il urasc in adancul sufletului si sa ii doresc doar raul,ceea ce nu s-a materializat niciodata  diablo  din fericire totusi  lol

Offline

 

#11 2011-12-21 18:12:47

timo
Hero member
Inregistrat: 2011-02-13
Mesaje: 4733

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

si eu am expus problema din care se poate trage un sfat, doar atat:P nu judec, imi dau cu parerea:)

off: biannca, ce noroc pe tip, ca nu ai abilitatile lu wild si rramo  rotfl2

Offline

 

#12 2011-12-21 18:16:39

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

timo  rotfl2

Offline

 

#13 2011-12-21 18:58:08

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-23 17:14:20)

Offline

 

#14 2011-12-21 19:07:14

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

frankie,eu nici acum nu ii vad clar greselile,pentru ca orice mi-ar spune,eu cred doar in ideile si scenariile mele tongue

Offline

 

#15 2011-12-21 19:12:24

timo
Hero member
Inregistrat: 2011-02-13
Mesaje: 4733

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

frankie, a gresit el, dar mai mult ai gresit tu ca nu ti-ai dat seama.

bia, dar greselile tale..cat cantaresc?

Offline

 

#16 2011-12-21 19:17:46

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

...destul de mult  neutral

Offline

 

#17 2011-12-21 22:36:50

mirela.alina
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 16

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

va multumesc frumos k mi-ati rasp,legat d trecut d refuzurile mele au fost cateva pt k lucram f mult shi am avut niste probl intre noi din cauza familiei sale care in cele din urma le-am rezolvat,iar din prezent legat d operatia sa s-a recuperat pt k am avut maxima grija shi este totul bine deci nu prea ar avea legatura cu asta,discutiile le-am avut i-am spus of-ul meu shi in moduri placute shi mai putin neplacute dar nu am primit raspunsuri concrete,eu nu acord o mare importanta partii sexuale dar cunoscandu-l p el imi este greu sa inteleg cum poate sta fara atata timp,relatia noastra e bunicica adik mai avem shi noi discutii k toti oamenii spun eu dar pur shi simplu park nu mai vad sensul discutiilor cu el cel putin din acest punct d vedere pt k nu obtin nimic shi ma consum destul d tare...

Offline

 

#18 2011-12-21 23:05:11

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

mirela,sa inteleg ca voi locuiti impreuna? Adica dormiti in acelasi pat in fiecare seara?

Offline

 

#19 2011-12-21 23:08:52

mirela.alina
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 16

Re: ce inseamna cand partenerul nu se mai atinge d noi?

da locuim impreuna shi cam tot facem impreuna ,mai putin aceasta parte smile

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.