homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare 2-71


#1331 2015-01-21 12:15:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

pass, dintotdeauna a avut episoade in care suge noaptea timp de o ora sau dupa o varsta au aparut? deocamdata sunt norocoasa, adoarme usor noaptea, in cateva minute, cel mult 10. bine, sunt si exceptii, dar cam asta e regula.

Offline

 



#1332 2015-01-22 11:54:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare 2

sporadic. nu intotdeauna. B cand era mic-mic sugea 5 minute, dormea 3 ore, sugea 5 minute, dormea 3 ore si numai asa. program nemtesc. atata simtea el nevoia. a fost lux atunci. apoi au venit treziri din 15 in 15 minute, cu supt intre ele, apoi a urmat si o perioada cand sugea o ora si adormea dar daca incercam sa il las in pat se trezea si sugea iar si o tineam asa 5 ore.  nu mai stiu. ei au dictat mereu programul lor de masa. eu niciodata nu am intervenit nicicum, m-am supus si am facut fix ce au simtit ei. e programul lor, sanul lor, mananca si suzetesc cand vor. de asta zic ca alaptarea, la cum am perceput-o eu, a fost grea. un biberon se bea in 2 minute. un san se poate suge in 6 ore, sau 8. de asta mi-am luat wrapul, ca sa ii tin acolo mufati cat au ei chef.
si totusi nu as da vreodata sanul pe un biberon, chiar si cu lapte muls de la mine.

janis, eu nu am vrut lol  am sperat sa se intarce singur, nici nu ma gandeam ca la 2 ani inca o sa vrea san.
cand am nascut pe B, S avea 1 an si 10 luni si ma gandeam atunci, Doamne, cat e de mare si cat de nenatural mi s-ar parea sa mai vrea si el sa suga din tata acum asa cum suge fra-su. Si lui i s-a parut scarbos cand odata i-am zis, vrei si tu titi cum papa Bogdan?  a facut o fata de genul  acklad   si a zis Nuuuuu, nuuu si a fugit. se uita ciudat. eh, acum alaptez copil mai mare decat era el atunci si na, nu mi se pare deloc ciudat. si nici lui. ne adaptam. smile

Offline

 

#1333 2015-01-22 12:05:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

mare dreptate ai, pass! e si greu dar si frumos.

Offline

 

#1334 2015-01-22 12:14:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare 2

cresc atat de repede incat eu nu vad sensul multor lucruri pe care le fac unele mame si care li se par normale" culcatul separat de noi, luatul de la san ca a stat "prea mult" si incercarea stabilirii unui program "ordonat". la ce bun? nu va manca la ore fixe cand mai creste? sau nu va sti sa se culce si singur?
unele ii scot din maternitate si ii "dreseaza" sa doarna acolo in patul lor, in camera lor, sa manance cand au ele timp sa le dea si sa stea la masa bebeii cat au ele timp si bunavointa sa ii tina. nu mi se pare  normal deloc!  are toata viata inainte sa fie singur, independent, sa doarma in camera lui  si sa ne tranteasca noua parintilor usa in nas, au toata viata inainte sa manance pe fuga.
eu una stateam numai cu ei lipiti de mine big_smile si acum amandoi fug de mine sa ii mai las in pace, dorm singuri de fiecare data cand ii las eu lol ca eu nu cred ca as mai putea vreodata sa dorm fara ei, mananca singuri etc. \Nu stiu de ce sa le impun ceva atunci cand sunt bebelusi.  cesafac

Offline

 

#1335 2015-01-22 12:27:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

pai cine practica programul si dresajul, sustine ca numai asa ii inveti ca mai tarziu sa respecte un program, sa nu se revolte ca ii trezesti de dimineata sa mearga la gradinita, scoala. pe mine nu ma lasa sufletul sa fac politie cu el. ca si tine, consider ca are timp pt asta si nu e necesar sa-l deprind eu de mic cu lucruri care nu ii plac, doar pt a-i arata ca asta e viata. lasa-l sa fie fericit cat e copil! are tot timpul inainte sa guste si partea amara a vietii. copilaria trebuie sa fie frumoasa. am deviat de la subiect.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2015-01-28 21:55:37

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare 2

nico_leta a scris:

bebe are 2sapt. are reflux si ala ma omoara cel mai tare dar doar dupa biberon ca la san nu prea face reflux(o alimentez mixt)
nu prea sunt multumita nici cum mananca
a mancat azi la san (o data la unu , o data la unu) si dupa a mancat de 2 ori cate 20ml (si dr mi-a zis ca ar trebui sa manance la o masa 40-60ml la varsta asta/sigur nu am asa mult intr-un san=am scos 40ml din 2 sani cand m-am muls), acum sper sa se trezeasca ca sa manance ca ma dor sani 
in plus azi a mai iesit destul de moale afara , mi-a zis pediatra sa ii dau ceai de menta.Ma gandeam sa ii dau muciulagiu de orez dar cred ca e prea mica sa bea zeama din aia de orez

sincer sunt un pic atinsa de depresie dar cred ca v-ati dat seama , off pana ma acomodez

Katey a scris:

Nico, eu ţi-am mai zis că nu e relevant c?t iese la muls. nustiu

E mică pt mucilagiu şi nici ceai nu ar trebui să-i dai dar mă rog...

flowerpot a scris:

Nico invata sa te linistesti! Cu cat esti mai agitata, depresiva, etc etc cu atat mai mult bb o sa fie agitata si chinuita. TU trebuie sa te calmezi. Si Deno a avut fetita cu reflux puternic si si-a revenit. Scrie-i un email si vezi cum a procedat ea. Cum a spus si Katey: nu este relevant cat lapte scoti la pompa.
Scuza-ma ca te intreb: dar cine sta langa tine si iti baga in cap ca nu ai lapte? Ca nu exista sa nu ai lapte, nu exista asa ceva. Numai niste muieri de 50-60 de ani pot gadi asa ceva sau femei mai tinere si total neinformate.

Scuzati daca am ofensat pe cineva  smile

Getaway a scris:

Nico, arunca biberonul cat colo si ia si alapteaza copilul. Pe tine te dor sanii si tu te plangi ca nu ai lapte?

timean86 a scris:

Neata

Nico, sa nu cumva sa-i dai mucilagiu de orez, nici ceai. Nu mai alterna sanii la alaptat, nu mai face teste cu cat lapte scoti etc. Da-i numai san, stai cu el toata ziua la san ca nu vei regreta.

nico_leta a scris:

scot 20ml de lapte din sani si am tras de ei din toate puterile ,ea nu are cum sa traga asa

adinagrig a scris:

neatza

nico , e adevarat ea nu are cum sa traga asa, trage mai bine si mai eficient ca pompa....asculta sfaturile fetelor de aici ca sunt trecute toate prin ce treci tu, unele chiar de 2 ori....stai cu ea la san non stop si va fi bine.

maje, offf sanatate multa.pt ce trebuie injectabil? rar aud injectabil.

timean86 a scris:

Nico, exact cum spune Adina. Sunt mamici care nu puteau sa scoata un strop de lapte cu mana dar bb manca si crestea bine. bebele scoate cel mai eficient.

Eu nu inteleg de ce esti asa de negativista, setata pe nu am, nu poate. AI LAPTE! Bebe POATE! pentru ca asa am fost creati. Ai incredere in tine, laptele tau e suficent si e cel mai bun. Pune-l la san, nu mai citi despre cat " ar trebui " sa manance, stie el cat trebuie sa manance. Si la o masa ii dai dintr-un san, si daca sta 20 de minute la el. Asa ajunge bb la laptele gras, care tine de foame. data viitoare ii dai din celalalt san si tot asa, un san la o masa

Maje, imi pare rau kram

passenger a scris:

salutare! puss

nico , alaptez de 4 ani si 2 luni. 2 copii crescuti doar cu san. la pompa nici acum, dupa atata vreme de alaptat, nu scot nici macar 10 ml. pompa electrica. si totusi, copiii au crescut mai mult decat bine, in primele luni de viata luau 1500grame. Daca ma luam dupa pompa, ii intarcam instant si ii treceam pe formula, ca de, nu scot cu pompa. dar cantarul vorbeste. fa i proba dupa ce suge , lasa biberonul si tine-o acolo la san mereu, pana se invata cu suptul si pana se regleaza si fluxul de lapte.
de ce zici ca nu are putere sa suga? e prematur? 

si noi am fost la oftalmo si la ortoped, la stomato nu e nevoie ca au dinti superbi, sper sa nu avem probleme nici in viitor. dar nu e vb de demineralizare, reina?
la oftalmo l-am dus la 1 an si jumatate, pe cel mare, clipea des si se freca la ochi si cand il intrebam de ce clipeste asa, imi spunea ca il deranjeaza si ustura ochii.  l-a dus la particular si a stat f mult dr pe el, l-a verificat pe toate partile, probabil la stat ii facea rapid un fund de ochi si la revedere. mi-a spus ca e absolut normal, nu sunt probleme, era o mica alergie locala.
la ortoped avea tal valg, am mers la dr Thierry care e cel mai bun ortoped din ce am citit, si la fel, ne-a spus ca se corecteaza de la sine, era o forma f usoara si doar la un piciorus, i-a masurat unghiul la ambele picioare si la unul era ok iar la al 2lea un picut stramb. s-a corectat de la sine si acum e ok.
nici eu nu stau pe ganduri daca mi se pare ceva suspect.

anca90 a scris:

buna!

nico, te-au sfatuit bine mamicile.

getaway a scris:

Pe tine te dor sanii si tu te plangi ca nu ai lapte?

flowerpot a scris:

nu exista sa nu ai lapte, nu exista asa ceva. Numai niste muieri de 50-60 de ani pot gadi asa ceva sau femei mai tinere si total neinformate.

applause
despre pompa, ti-am zis si eu ca nu e relevant cat scoti, ca eu nu scoteam nici acei 40 ml, ci cateva picaturi care se rataceau in drumul spre rezervor.

nico_leta a scris:

scot 20ml de lapte din sani si am tras de ei din toate puterile ,ea nu are cum sa traga asa

nu o subestima. orice consultant in alaptare din lumea asta iti va spune ca bebelusul tau goleste sanul mai bine decat orice pompa. numai el poate sa stimuleze lactatia la nivel optim.
pass, time tummenupp. la partea cu alternatul sanilor nu sunt intru totul de caord. daca intr-adevar productia e mica, atunci nu e indicat ca fiecare san sa fie stimulat o data la doua mese, ci la fiecare masa. dar da, nu schimbi sanul dupa 5 minute, ci doar cand il lasa bebe.
bebelusii alaptati fac caca moale. daca nu e lichid, sa se absoarba in scutec, e normal.
subscriu si la ce a spus katey: fara ceaiuri, fara mucialgiu.
depresie am avut toate, e foarte greu. trebuie sa fii puternica kram

passenger a scris:

e un pic de furca la inceputul alaptarii dar nimic pe lume nu se poate compara cu asta  hjarta  , nici un biberon. oricine orice ar zice!  wink 
cheia e relaxarea.
daca stiam la primul bebe ce am stiut la al 2lea, ar fi mers si la mine alaptarea din start asa usor. dar la primul m-am stresat si eu ca nu intelegeam notiunea de colici si arcuit picioare si bagat minute in gurita, orice scancet de-al bebe;lusui il traduceam ca "mi-e foame!" si cum el tocmai supsese, nu intelegeam de ce ii e foame iar, dupa 10 minute, si credeam evident ca sanii mei sunt neproductivi.
DOAR 2 la suta dintre femei nu au suficient lapte!!!!! restul sunt doAR NEINFORMATE.  mergi la topicul despre alaptare si citeste. Plus, poti oricand sa suni la nr 07ALAPTARE si vei vorbi cu un consultant, la orice ora, orice problema ai avea. Totul e sa iti doresti f mult sa alaptezi.

flowerpot a scris:

Eu inteleg si accept multe. Dar sunt unele aspecte care pur si simplu ma termina si imi vine sa urlu. Femei care si-au dorit imens copii, care stiu cat de benefic este laptele matern, care nu au stresuri majore (ex. mama mamei mele a murit la exact 2 ore dupa ce mama m-a nascut pe mine)...femei care parca nu stiu sa citeasca!
Nu zice nimeni ca este usor sa alaptezi la inceput. Dar cand tu stii sa citesti, cand mai descoperi si un forum unde lumea sare si te sfatuieste de bine dar tu continui sa folosesti o pompa si sa ignori capacitatea copilului tau...asta inseamna ca fie este ignoranta si doar te agiti superficial de ideea ca vrei sa alaptezi, fie ti-ai pus in minte ca laptele praf, mucilagii si alte din astea fac minuni pentru copilul tau.

Sunt foarte dezamagita cand inca mai vad mamici, membre aici, pe forum unde se discuta mereu depsre alaptare, care sunt cu "lasa-ma dar nu-mi da pace". Si mi-e ciuda nu ca vor sa dea lapte praf copilului --sa dea, este bun si el si daca asta linisteste mama atunci este okay--ci pentru ca nu vor sa vada adevarul, realitatea si se iau dupa carti sau femei in varsta.

Nody iti tin pumnii sa fie bine! Nu ai vreun hematom cumva? Ca eu am sangerat ca si tine dar pana in 12 saptamani si era de la un hematom. Banuiesc dar nu stiu sigur ca ceea ce ai tu acum este ed la infectia urinara. Sa ne zici ce a zis medicul; Doamne ajuta sa fie bine cu voi amandoi! Stai pozitiva!


Va salut mamici wave

flowerpot a scris:

Nici pe tine nu te inteleg Anca  rotfl2. Ai interet si nu dai un serach; pai Internetul este viata noastra, cauti in el pana cand gasesti ceva care sa te multumesca.

Eu am scris ce am scris nu numai gandinu-ma la Nico; nici nu o cunosc decat dupa forum si stiu ca in 2 luni o sa rada de cat de frica ii era acum. Am scris pt ca am 2 cumnate si amandoua au renuntat dupa 3 zile de alaptat; una din cauza de durere de sani (ha!) si cealalta pt ca in cartea din anii 70 pe care o foloseste se recomanda laptele praf si biscuiti cu nu mai stiu ce. In fapt, vroia numai sa doarma noaptea.

Fiecare face ce crede si  poate. Eu am facut si sper ca mai fac cat de cat la fel datorita acestui forum. Mi-a deschis ochii; mi-a dat idei, am stiut, plecand de la ce mi-au zis fetele de aici, ce sa caut. De asta nici nu fac ce fac alte fete: adica ma dau la fund si sunt numai cititor fara sa mai ajut pe altcineva cu vreun sfat/experienta sau doar intru si mai dau o buna dimineata ca sa nu ma simt singura cand imi beau cafeaua in timp ce citesc ce scriu altele.

Sunt mai acida astazi probabil de la greata asta nesfarsita si din cauza emotiilor pentru maine! Dar asta nu inseamna ca nu gandesc asa:).


Sa revenim la ale noastre: controalele la ochi (cele de rutina) se fac odata pe an la noi. Copii pan ala 18 ani cred au gratuit aceste cotroale. Ii pun la tot felul de masini si li se da de recunoscut litere sau desene. Noua ne-a spus de ceva timp ca ar fi nevoie de o usoara corectie si ne-a chemat la fiecare 6 luni ca sa vada daca ii trebuie sa nu ochelari. Deocamdata nu. Ochelarii sunt scumpi; eu pe ai mei ii iau onlie si nu am avut probleme in veci. Insa nu as face asa ceva si  pentru copil.

passenger a scris:

si eu o inteleg pe Nico. fac ceva pe el de net, daca sunt noua in ale alaptatului si copilul meu urla non stop (sebi urla de la 7 seara pana dimineata la 6 cand adormea extenuat)  si in mintea mea, desi citisem enorm despre cerere-oferta lapte matern, se derula numai un film cu titlul "n-ai lapte, fai, copilul iti urla de foame, da-i lapte praf!!" asa ca i-am facut de cateva ori si atunci am avut revelatia : nu s-a potolit deloc nici dupa lapte praf  lol  atunci am aruncat cutia aia cu lapte praf la gunoi si asta a fost inceputul alaptarii. Am realizat ca nu de foame plangea. si am inceput sa il tin numai la verticala, stateam asa cu el non stop pana mi se umflau picioarele, dansam cu el incet prin casa, apoi iar tzatza, iar in picioare cu el incet leganat, ..... si usor usor totul a decurs asa cum trebuie. m-am chinuit ingrozitor.da, flow, in ziua cand m-am externat cu copilul, in exact aceeasi maternitate si la aceeasi ora, mama mea isi lua diagnosticul de cancer de col. asta nu mi-a scazut lactatia, socul acela...
multumesc lui Dumnezeu si mamei mele, am alaptat.  smile

rona_persefona a scris:

Buna seara, fetele!
Nico  felicitari pt fetits, sa creasca mare si sanayosa si sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!
Stiu si eu prin ce treci. stiu ce inseamna sa iesi din spital cu bebe de 2600, sa te temi ca nu ia in grehtate. Si da, e diferenta f vizibila intre un bebe de 2600 si unul de 3kg. in Primul rand, cel mic nici nu are forta sa suga eficient. Atunci Este necesara completarea, pe care eu una o sustin. In Anumite conditii-pui bebele mai inrai la san, daca plange si nu satura, dai completare. TTreptasa ai in minte renuntarea la lp.
Stiu ce inseamna sa ai reflux. Bebelusii mei au amandoi reflux sever. Nu era o problema ca nu vomita. Dar Efectiv urlau in timpul meselor. Cel Mai rau faceau la sqn. Eu i am alimentat mixt pt 6 saptamani, apoi am ramas pe lapte antireflux. Am Observat o schimbare majora de cand papa lapte antireflux, parca sunt altj bebei.. Insa imi lipseste f mult sentimentul minunat pe care il aveam ca.d alaptam, asa ca acum ma chinui cu reclatarea. Ma mulg la 2 ore, iau domepridona, fenugreek si alfalfa si tot nu am decat cateva picaturi.Cred ca nu voi reusi, dar tot nu ma laz... Baietel suge ecectiv in gol de cateva ori pe zi si niciSns nu pkt folosi. Am I.congelator vreo 10 pungi de lm muls in primele saptamani, poate voi incer a asa.
Ideea este sa nu te lasi. Sa Alaptezi cat poti, za faci tot posibil ca bebelusa ta sa pape lapti  de la mama ei.

In rest, e cea mai oribila disputa asta lp versus lm. Fiecare mama care a alaptat crede ca le stie pe toate, aunca cu pietre in cele care nu alapteaza. Cea ma mare presiune este pe mamele care nu alapteaza. De parca n ar fi mamw destul de bune pt ca nu au reusit. Eu Una, ma simt vi.ovata i fiecare zi.. Si in fiecare zi plang ca nu am reusit sa alaptez.

Si da, nu sunt nici de la tara, nici inapoiata, nici neinformata. Am citit despre alaptare mii de pagini in sarcina.
si da, draga flower, daca te informezi si tu, ai sa afli ca sunt destule afectiuni care se lasa cu lipsa lactatiei. Avem Un caz sau doua si aicj pe forum. Afectiuni ale tiroidei, hipofizei, hipotalamusului inhiba complet lactatia. Cand mama este infectata cu anumiti virusi, alaptarea este interzisa etc. Sau mai poate fi pur si simplu depresia post natala. E f usor sa vorbesti... si Sa spun cinstit sunt si eu f dezamagita de inversunarea unora.. Dar cum am spus, razboiul asta lm ve lp imi fwce repulsie....

flowerpot a scris:

Pass imi amintesc prin ce ai trecut si tu  sad nu numai cu Sebi ci, mai ales, cu mama ta.

Spun de net pentru ca daca nu-l aveam eu eram vai de capul meu.
Mie mi s-a parut cumva usor sa alaptez pentru ca mi-a impus ca asta trebuie sa fac si nu neaparat din cauza  sanatatii copilului cat de bani. Imi spusese o romanca, ca cheltuie cam 8 - 10 mii pe an pe lapte praf si am zis ca nu dau atatia bani in veci. Apoi, am vazut si descoperit eu beneficiile alaptarii.

Si, cu tot cu net, am facut si mai fac greseli.  Una ar fi ca nu pot sa imi tin calmul tot timpul si mai strig la C.


Rona
daca citesti la topicul celor care asteapta un bebe o sa vezi ca eu o incurajam sa ii dea copilului lapte praf pentru ca cel ma important este ca ea, mama, sa fie relaxata, calma ca sa poata sa aiba grija de copil.

Inversunarea mea nu consta in militarea pentru cat de bun este laptele matern vs. cel praf! Nu am facut asta niciodata si nici nu o sa o fac dintr-o gramada de motive printre care, cel mai important, este ca nu imi pasa ce face o mama cu copilul ei. Eu spun ce stiu, ce am experimentat eu insami si nu am pus nimanui pistolul la tampla ca sa isi alapteze copilul.

Ce m-a "inversunat" este dispararea de a vedea numai si numai partea goala a paharului: atata lapte imi iese la pompat=nu am lapte. Cand tie iti spun o gramada de mame care au trecut prin asa ceva ca nu este relevanta popmarea si tu continui sa vezi numai partea aceasta atunci...

Nu este o disputa sau, cel putin, nu asa o vad eu. Mesajul meu nu ii era adresat numai lui Nico ci am mentionat acolo si alte persoane care citesc si nu posteaza.

Si stai linistita ca in situatii delicate au fost si vor mai fi o gramada de mame inclusiv eu. Una este sa iti plangi de mila si alta este sa "stai drepti si sa faci fatza". Pentru ca nu ai 12 ani si esti un copil; esti un om matur, care ai dat nastere unui copil, care stiai ca te asteapta vremuri grele si care TREBUIE sa lupte si sa mearga mai departe.
De Andreea a carei fetita a fost operata imediat dupa natere ce sa mai zic? Ea a putut sa faca fatza si situatie ca a ei nu a mai avut nimeni de aici.

In fine, fiecare face cum doreste. Daca vrei sa vezi aceasta discutie ca "cea mai opribila disputa" este treaba ta. Insa inainte de a ma acuza ca pun pistolul la tampla si trag daca lumea nu alapteaza du-te si citeste ce sfat i-am dat lui Nico acum cateva zile: da-i fetitei lapte oraf daca asta te linisteste pe tine; este foarte important sa fii calma!

Si btw, Nico nu a mentionat ca sufera de o anumita afectiune dintre cele mentionate de tine (exceptand un eventual "inceput de depresie"). Asta ca sa te mai linistesc odata ca sunt suficient de bine informata smile.

Am uitat sa iti spun, sincer, multa bafta cu re-lactatia. Se poate dupa cum am mai citit smile si daca nu iese nu-i un capat de tara!


Si zicand acestea ma retrag si eu pentru un timp X ca sa mai cool off atmosfera. Sa aveti grija de voi!

denorah00 a scris:

Urate discutii sad
Am alaptat un copil 1,7 ani si acum am unul de 2 luni in brate careia ii mai dau san si plang de mila ei.. Nu vine picatura. Cum se face ca eu care daca stateam 3 ore fara sa puna gura pe san yannick eram galme toata, si acum pot trece 3 zile si nicio schimbare.. M-am luptat cu rani, cu furia laptelui care m-a rapus 2 saptamani, cu mastita, cu refluxul, m-am luptat cu tot ca intr-un final sa nu reusesc.
Nu stiu cum e durerea celor care n-au reusit sa alapteze niciun copil.
Stiti cum e durerea mea dupa aproape 2 ani de alaptat? Nu va spun.. Sa stiti doar ca-mi vine sa-mi smulg sanii, ca nu-si au rostul. Sunt trista ca mi-am dezamagit copila, sunt trista ca o iubesc prea mult si sunt trista ca-s prea trista pentru laptele asta nenorocit, cand in loc sa ma bucur de copila incerc si eu sa relactez si-mi pie toata bucuria, ca nu e un lucru deloc usor asa cum suna..

passenger a scris:

N am citit din urma ca nu reusesc prea bine de pe telefon.
Introducerea biberonului,  fie el cu lapte matern muls,  e inceputul ?ntarcarii. Mai devreme sau mai tarziu cantitatea de lapte scade pt ca o pompa nu va stimula lactația așa Cum o face gura bebelușului,  fie el si mai "lenes" la supt.
Odata ce stim treaba asta, mulgem si ii dam cu seringa sau lingurița pana reusim sa il alaptam cu tzatza-n gură,  asa cum se face. M-am chinuit sa il hranesc pe al 2lea bebe cu seringa si in primele nopti nu am pus geană pe geană.  Nu ieșea lapte desi alaptasem p?nă cu 6luni inainte.
Am avut serii intregi de mastita, cu noduli frison si dureri. Ultima-cand cel mic avea 11 luni.
Ce vreau sa zic...daca vrem, reușim.
Stiind ca biberonul si tetina sunt dușmanii alăptării,  m am chinuit sa il hranesc cu seringa. Nu vreti sa știți c?t m am chinuit pt ca nu reușeam,  se ineca, ii curgea pe l?ngă gură,  se enerva.
Dar am fost mereu conștientă ca orice tzatza dă lapte si orice copil va sti sa suga singur laptele lui. Ca asa ne a proiectat natura.


cititi Biblia alaptarii "ghidul alaptarii" de dr Jack Newman si va contrazice tot ce stiti voi despre faza cu "nu toate putem alăpta" wink
Nu e nimeni superior ca si a alaptat copiii. Doar e vb de alegeri.  Am ales asa si stiind ca doar 2% dintre femei nu pot alăpta, nu m am lăsat păcălita ca eu nu pot.  Sigur ca se poate.  C asa e cursul firesc al vieții.  Ii nastem vii si ii hrănim cu lapte, nu? Nu cu tetine

Rose a scris:

Pass, te rog eu, NU mai sustine asta! Organismul uman e facut sa faca copii. Si totusi unele femei nu pot! Intra putin la Intrebari despre fertilitate si ai sa vezi in ce proportie natura da rateuri. Organismul uman e facut sa nasca pui vii. Si totusi ce proportie din sarcini se pierd? Si crede cineva ca odata cu nasterea rateurile naturii s-au terminat. Nu, desigur! Asa cum o parte dintre femei nu pot sa ramana insarcinate, cum o parte pierd sarcini, o parte nu pot sa alapteze. Just simple as that!

anca90 a scris:

Flower, eu sper sa te razgandesti si sa mai scrii aici. Sau macar la prenatal, sa ne zici de bb mic, cum a decurs mirfologia.
Pt ca ziceai ca nu ma intelegi de ce n-am dat un search pe net, iti spun ca eram at?t de disperată ca imi plange copilul si nu stiu de ce sau cum sa-l anut, incat numai de net nu-mi ardea. Sunam pediatrii si facwam ce ma indrumau ei - completae, adica neutral.

Pass, mai bine nu mai zici ca introducerea biberonului e inceputul intarcarii. Stii cat m-a terorizat pe mine ideea asta, cat am stat cu frica jn san? Si uite ca desi j-am dat 2 luni completare, copilul meu n-a refuzat niciodata sanul si dupa doua luni, a fost alaptat exclusiv.

Rose tummenupp ft bine punctat!

passenger a scris:

Nu o zic eu, doar am preluat o. O zic cei mai buni cercetători in domeniu. E vb de cifre. Dacă ne ascundem sub pretextul ca unele femei nu au lapte pt ca au diferite boli, nr celor care alăptează scade dramatic. 
Eu nu mai pomenesc nimic despre subiectul ăsta ?ntruc?t văd ca e sensibil pt multe desi nu ar trebui să fie așa.  Ar trebui să motiveze. Nu e ?n interesul nimănui sa va alăptați copiii, ?nsă e in interesul pieței de consum sa ii hrăniți artificial.  ?n loc să se războiască femeile care isi alăptează copiii cu cele care ii hranesc cu praf,  ar trebui să se unească și să se sprijine reciproc.Eu nu am i?nt?lnit mămică cu ifose de superioară dintre cele care dau tatza copilului din dotare. Din contră!  Absolut toate sunt senine si gata sa ajute cu sfaturi ca sa beneficieze cat mai multi bebei de minunea ce o reprezintă hrana la s?nul mamei.
In schimb stiti ce intalnesc? Nervi, frustrare, răutate din partea multor mamici care nu au alăptat.  Da, se poate alapta, in cazuri f rare rarisime e vb de o problemă reală.  O zice știința si nu vecina de la doi. Darrrr repet,  din cauza faptului ca multe mamici nu au fost cu adevărat sprijinite (de familie,  pediatru etc) atunci alăptarea a devenit dificila spre inexistentă.  Si-si zic apoi ca nu toate pot. Ba puteți,  fetelor.
Sper ca discuțiile astea sa le citească cineva care are nevoie si poate ar fi mai ok sa fie mutate lattopicul adecvat.  Dacă vă simțiți lezate in vreun fel de ce am scris, ?mi cer scuze. NU asta e intenția mea. Sper ca fetele care tocmai au născut să citească mesajele astea si sa le perceapă ?ntocmai cum au fost scrise. Așa cum citeam si eu acum 4 ani si ceva mesajele lui Katami smile care m-au ajutat enorm!!!!!!


apropo de plastilina. ..de ce nu le faceți voi in casă?  E atat de simplu. O sa oun un tutorial de pe youtube. Apă făină si colorant alimentar. Parca. Le am facut copiilor de mai multe ori

rona_persefona a scris:

Nico, scoate-i aerul. Ajut-o sa eructeze. Cred ca asta se aude forfotind in burtica. Este ff important lucrul asta!
  Daca ii dai biberon, inceraca sa folosesti o tetina cu flux variabil. Asta te va ajuta sa nu renunte la san. Asa am citit in  Secrets Of The Baby Whisperer si apoi la multe alte mamici.
  Daca folosesti lapte antireflux, iti trebuie o tetina cu orificiu mai mare.
Mai este o varianta. Ca sa nu folosesti lapte AR, te poti mulge tu si poti ingrosa laptele cu faina de orez, ff putin. Eu la 250 ml de lapte preparat puneam o lingurita rasa (lingurita mica, de ceai) de orez Nestle.
Oricum, vorbeste cu pediatra ta. S-ar putea sa fie prea micuta pt orez...

Rose,  puss

passenger a scris:

Rona persefona
sustii completarea la prematuri?, cu ce completezi?  Daca sustii si alăptarea vei completa cu lm muls dat cu seringa presupun.
Soramea a nascut la 34 sapt bebe de 2500g. A muls non stop si a reușit fara pic de praf sa ii dea tzatza pana la 2 ani. Un caz.
E derutant c?nd voi spuneti ca da, susțineți alăptarea DAR nu prea, din moment ce sfătuiți mămicile sa se relaxeze pt ca"nu toate avem lapte". Sub chestia asta se ascund multe eșecuri in ale alăptării.  Mai decent mi se pare sa spuneți ca susțineți alăptarea si "sigur ai lapte, nu face greșeala de a renunța.  Fă mai mult dec?t am reușit eu!" 
Subiect ?ncheiat in ceea ce ma privește. 
A, si Nico, nu uita ca pediatri sunt paraleli cu alăptarea pt ca in fac ei nu au studiat asta. Dacă dorești ajutor ceri sfatul in altă parte. Sunt consultanți in alaptare pe care ii găsești non stop la tel. Te ajută cu tot dragul.



flow cum adică nu mai intri pe forum? De ce libertatea ta de a intra pe un forum public e in legătură cu decizia unora si altora de a-si hrăni copiii cu ceva sau cu altceva?
Glumeai, nu?

anca90 a scris:

Nico, nu e ceva geav. E cum spune rona: A inghitit mult aer la biberon (probabil a mancat lacom, profitand de fluxul mare) si acum o deranjeaza la burtica.
Felicitari pt atitudine! Niciodată nu le-am inteles pe cele care renunta la alaptare pt ca nu au suficient lapte. Si eu tot ca tine fandeam: Si doua picaturi pe zi daca ia de la mine, e bine si voi continua pana ce nu va mai vrea bebe.

Pass, ai dreptate cu lipsa de incurajare din partea mamelor ce nu au reusit sa alapteze. Am doua astfel de cazuri in jur. Ambele imi spuneau, cand aveam pb, sa nu ma mai necajesc, copilul creste la fel de bine si cu lp. Ca si ele s-au chinuit, au plans din cauza asta, dar nu s-a putut. Ca sa aflu mai apoi ca una a renuntat la 3 sapt pt ca "nu avea sfarcuri", iar cealalta la 3 luni, cand bebe nu mai statea la san pt ca ea ii dadea biberon noaptea, ca sa doarma bine. Cand i-am spus ca eu nu stiu ce-i aia noapte, ca dormeam cel mult 2h adunate din 24 si ca am stat cu ore in sir cu bebe la san ca sa stimulez lactatia, mi-a zus: "aaa, pai tu ai avut rabdare". Ce sa-i mai spun ca asta nu-i rabdare, ci chin, sacrificiu, din dragoste pt puiul mult iubit? forgetit
Ma oftic cand le aud pe unele ca au facut tot ce le-a stat in putinta sa alapteze, ca au suferit din cauza esecului, dar au acceptat ca fac parte din categoria celor ce nu au lapte indeajuns, cand stiu bine ca din comoditate au renuntat, ori s-au incapatanat sa nu asculte sfaturile primite. Mi-e ciuda cand sustin ca fac parte din acele 2% cazuri cand nu au nici o dovada medicala si cand stiu ca de faptconoditatea le-a facut sa renunte.

nico_leta a scris:

nu stiu exact cat de paraleli sunt pediatri cu alaptarea dar nu pot arunca cu pietre in pediatra mea pt ca si atitudinea ei a fost :nu renuntam la san indiferent cat avem si este o doamna in varsta

Rona am o tetina la biberon din aceea care nu curge daca ea nu trage, tocmai ca sa munceasca un pic, intradevar e greu cu scosul aerului la noi, trage lacom primele guri si nu vrea sa dea aerul afara decat foarte rar desi o tin drepti, o bat pe spate etc

cred ca am reusit fara sa vreau sa deschid o adevarat polemica si nu sunt genul
pana la urma fiecare e liber sa faca ce vrea si sa aiba ideei, daca cerem sfaturi nu inseamna(parerea mea) ca trebuie sa ne scoatem ochii daca cineva este sau nu de acord.
eu am reusit sa mai cresc din lactatie dar poate inca nu suficient, daca vroiam sa renunt la alaptat aveam scuza inca din maternitate cand imi curgea sange nu lapte din sani (cand ma chema la alaptat consideram ca este un chin dar stangeam din dinti si o lasam sa suga)dar nu am facut-o, imi pare rau ca nu  se satura inca din san si poate o sa o faca sau nu vreodata.Mama care este o femei in varsta fara multa carte inclusiv ea mi-a zis sa nu renunt la san , chiar daca nu am decat pt o masa pe zi si poate doar o perioada limitata si poate ca si bunica ar zice la fel pt ca mi-a dat sfaturi (asa cum stie ea)de cand m-a sunat la spital si ii zisese mama ca nu mi-a venit laptele.

problema mea mare este refluxul si aerul pe care il trage si nu reusim sa il dam afara, pt ca varsa si dupa san si dupa biberon, nu este usor sa vezi ca varsa de 2-3 ori pe zi si nu asimileaza din aceasta cauza, il varsa si iar ne apucam de mancat si cel mai tare ma doare cand varsa dupa san ca nu mai am ce sa ii dau o perioada si ea ramasa cu stomacul gol cauta sa manance


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1337 2015-01-28 22:05:37

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Totul despre alaptare 2

Acum citesc si eu mai bine.

Nico, pediatra ta nu stie cum arata caca de copil alaptat. Se absoarbe aproape tot in scutec, ca pipi. BUCURA-TE pana face moale!!!! Cand va face tare ai sa plangi de mila ei.. Grija mare ca laptele praf constipa, cel AR consipa si mai tare, din cauza pudrei de roscove.

Daca inca face moale, inseamna ca suge mai mult lapte de la tine decat lapte praf.
E mult mai usor cu sanul decat cu laptele praf. Oricand ma pornesc de acasa am un arsenal intreg numai pentru laptele ei. Noaptea cand alaptam dormeam in timp ce copilul sugea, acum ne trezim noaptea de-a binelea si misunam prin casa, in plus trebuie sa ma frec bine la ochi sa vad pana unde pun apa in sticla si daca lingurita de lp e rasa bine, si mai adormi daca mai poti.. Inca nu m-am obisnuit cu ideea si trag de san cat pot sa mai produca lapte si ea sa-l indrageasca, eu in naivitatea mea inca mai sper ca atunci cand va scapa de reflux va suge exclusiv san...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1338 2015-01-28 22:34:38

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare 2

Getaway a scris:

Sa va zic povestea mea. Eu am citit mult despre alaptare si eram pe gupul Alapteaza cu mult inainte sa nasc. Dupa ce am nascut, fiica-mea nu a vrut sa suga efectiv, nu stia sa prinda sfarcul. S-au chinuit toate asistentele sa o ajute sa se ataseze si abia dupa 3 zile a reusit una dintre ele. Si am plecat din spital cu fata sugand, dar deja cu ragade ca ea deschide gurita fff putin.
Am cerut ajutor de pe grup si mi-au dat multe fete poze cu atasarea corecta, cum tre sa stea, sfarcul la nas, cat tre sa intre din areola, etc etc.
Am ajuns acasa si plangeam in hohote incercand sa-i pun sfarcul la nas si nu direct in gura si ea se agita de foame ca eu nu-i dadeam naibii sa manance, ci ma chinuiam sa fac cum aratau pozele si filmele.
Dupa o saptamana am zis fuck it, o sa manance cum poate ea si gata. Si a mancat fata mea, dar la o luna deja sfarcurile mele erau varza, curgea sange, urla efectiv de durere, ea regurgita sangele meu, plangeam cu sughituri de durere la fiecare alaptat. Intr-o noapte a stat o ora jumate la un san si cand am desprins-o ca nu mai puteam si am vrut sa o pun la celalalt, am murdarit-o de sange pe fata. Am pus-o iar la celalalt san.
Atunci am zis eu STOP. Nu se mai putea. Am plecat la farmacie si amcumparat lapte praf. Imi curgea laptele din sani. Farmacista mi-a zis nu renuntati. Eu am vrut sa o omor. Plangeam prin parcuri sa urmeaza sa renunt la alaptare. Dar am zis hai sa mai incerc. Am alaptat-o la 3 ore si o tineam maxim 40 de minute si am bagat suzeta. Ranile nu mi-au trecut decat la 4 luni, dar nu a mai fost atat de grav. Clar, lactatia mi-a scazut, pe la 9 luni am intarcat ca nu mai curgea mare lucru, dar am alaptat pana la 9 luni. , eu nu cred in alaptat pana la facultate, sa ne intelegem. Sunt mai mult decat ok cu cat am alaptat.
Concluzii: atunci cand tu ai lupta ta personala si vine cineva care nu a avut problema ta, ci poate altele si iti zice nu renunta, nu exista, asa tre sa faci, etc, te simti ca ultima ratata, poti intra in depresie,sa te urasti, sa te simti incapabila, ca nu esti in stare sa faci asta pe cand uite, celelalte femei vorbesc cu atata usurinta despre asta, sigur e usor si nu ai reusit tu ca nu esti in stare.
Nimic nu e tragic, totul se rezolva cumva. Vai, nu pune suzeta, vai nu da biberon, vai aia. Nu e batut in cuie nimic, nu e lege. Fiecare face cum POATE (atata timp cat totusi te interesezi macar de minimul de informatie referitoare la alaptat, altfel nu ai chiar nicio sansa daca nu stii macar ce e ala puseu de crestere).
Nu e un manual de alaptare si daca nu faci ceva ce scrie acolo, gresesti. Nu. Trial and error.

Getaway a scris:

A, am chemat si consultant acasa ca nu se atasa bine. Si zice: doare cand suge? Pe atunci inca nu durea. Daca nu doare, atasarea e buna. Aha, daaa.
Cand citeam pe aici ca tre sa stai pana isi da bebe drumul, sa stai cu orele la san, plangeam de disperare ca eu nu pot.
Nu toate sfaturile sunt ok de dat, uneori nu reuseste altul daca la tine a mers. Nu merge la fiecare la fel.

timean86 a scris:

Neata.

Concluzie: mai bine nu ne pierdem vremea cu sfaturi ... ca in loc sa ajute, deprima.

Getaway a scris:

A, am cumparat lapte praf dar nu am dat.
Nu. Concluzie: nu da sfatul ca pe o biblie si fiind singura solutie existenta si altfel nu se poate. Poate la unul e ok ceva si la altul ceva.
Jur ca nu inteleg ironia...

timean86 a scris:

Stii ce e ironic ? ca in loc sa se spuna: bine mersi de sfat si ca incerci sa ma ajuti pe mine, pe care nu ma cunosti, nu-mi datorezi nimic etc si ca-ti rupi din timpul tau de la copii, de la job etc ... ca sa-mi scrii experienta ta si statistici si sa cauti citate din carti si de la dr, "se sare in sus de cur" ca vai doamne din cauza sfatului se intra in depresie.

E un sfat care se vrea un ajutor, un semnal de alarma ca POATE, POATE nu procedezi bine. Nu e bun, sau nu se aplica, ok, mersi, pa si la revedere. Dar de aici si pina la a fi vinovat ca cineva se simte ratata, incapabila etc... e cale lunga.

Nu e vina mea, sau a lui Pass, sau a lui Flower ca cineva se simte incapabila, ratata etc ca nu poate, nu vrea, nu stie sau nu-i place sa alapteze, sau sa faca orice altceva.

Si atunci decat sa ni se spuna: "Fiecare mama care a alaptat crede ca le stie pe toate, aunca cu pietre in cele care nu alapteaza"  Da cu ce pietre am aruncat ? Ca am zis nu da mucilagiu de orez la un copil de 2 saptamani ?????? cu ce am gresit ?

sau

"De parca n ar fi mamw destul de bune pt ca nu au reusit."

sau

"atunci cand tu ai lupta ta personala si vine cineva care nu a avut problema ta, ci poate altele si iti zice nu renunta, nu exista, asa tre sa faci, etc, te simti ca ultima ratata, poti intra in depresie,sa te urasti, sa te simti incapabila, ca nu esti in stare sa faci asta pe cand uite, celelalte femei vorbesc cu atata usurinta despre asta, sigur e usor si nu ai reusit tu ca nu esti in stare"

pai atunci nu mai bine tacem ?

passenger a scris:

neata!

daca tu nu reusesti sa urmezi sfatul, iti e greu, nu poti, nu merge asa cum trebuie, nu vrei etc., asta nu inseamna ca acel sfat nu este o "biblie". In alaptare, treaba e clara!
Si ghidul acela, fie ca va plac sfaturile pe care le da medicul, fie ca nu, chiar este cartea de capatai a alaptarii. e cea mai complexa culegere.
si mai e atitudinea asta de "eu am avut sangerari si mastite si furia laptelui"... de parca toate cele care am alaptat am fluierat relaxate cand alaptam. si noi am avut. unele mai rau ca voi, altele mai putin.
Aveti dreptate toate, nu e treaba nimanui cu ce isi hraneste cutare copilul, dar cand vii pe un forum PUBLIC si ceri ajutorul si ti se dau sfaturile bune pt reusita, apoi vin inca 16 fete si spun ca nu e domle chiar asa, ca nu toate au, ca daca ai virusi nu poti alapta  yikes   si alte baliverne care nu ajuta alaptarea ci din contra, o ingreuneaza, sfaturi gen "da-i completare si nu fii suparata ca nu ai lapte!" desi par BINE intentionate si incearca sa ajute mamica sa nu faca vreo depresie, FAC RAU procesului de alaptare.
fetelor, daca nu stiti, nu sfatuiti. trimiteti sa caute sfaturi in a;lta parte. e simplu. vreti sa ajutati dar de multe ori faceti rau. cel mai decent este sa recunoasteti mamicii respective ca voua nu v-a iesit alaptarea, si sa caute sa se informeze de unde trebuie, nu de pe forumuri unde 90% sunt pe lp. pt ca in felul asta o derutati mai mult.
Nu inteleg deloc de ce spuneti ca cele care alapteaza au atitudine agresiva si sunt superioare pt ca au alaptat.  wow PERSONAL ma simt jignita de afirmatii d-astea. Eu spun cat m-am chinuit eu ca sa alaptez, iar voi automat va ganditi ca eu spun asta pt ca nu consider ca voi ati facut suficient. Aici nu e vina mea daca se ingterpreteaza diferit, in baza experientei personale. NU MA LAUD ca am alaptat, nu e o lauda, nu. E o alegere personala. Cu asta nu ma laud. Asa am ales. Pt mine e ca si cum ai compara un red bull cu un fresh de portocale. Pt mine laptele praf nu exosta in ecuatie atata timp cat iese un strop de lapte matern. Fie ala si doar un singur strop! Eu personal ma sacrific si fac totul pt stropul ala. Nu dorm. Nu exista somn, nu exista confortul meu, nu mai exista nimic, exista doar gura copilului meu si sanul, atat, stau cu el asa si o luna, fara sa imi intind corpul pe pat pt ca el sa aiba laptele meu si nu unul de vaca.
Nici vorba. fiecare face cat POATE, cat rezista fizic si psihic, dar nu mai spuneti ca e ok asa, recunoasteti unei mamici proaspete care trece prin chinul vostru ca NU ati facut suficient pt ca nu ati putut si incurajati-o pe ea sa continue, trimiteti-o sa se informeze unde trebuie. Nu ii ziceti ca e bine si doar 2 picaturi de lapte matern, apoi 200 ml lapte praf. Asa nu e ideal. Vreti sa stiti cum a procedat cea mai tare pediatra din Buc cu mine cand m-am dus acum 4 ani si 2 luni bocind in cabinetul ei ca nu am suficient lapte si sa imi recomande o formula, ceva, ca bb plange fara oprire?
"Ridica-ti bluza! Stoarce sanul drept. Aaa, bun, a iesit o picatura de lapte. Ok, acum stoarce sanul stang. A, vad ca si acolo iese o picatura miiiica si anemica de lapte. Bun. Acum du-te acasa. La revedere. Ai lapte, nu ai voie sa ii dai lapte praf"   Pediatri care recomanda marci de lapte praf sunt din start neinformati si din pct meu de vedere trebuie schimbati. Nu va ajuta, nu va sustin, nu veti reusi daca mergeti cu incredere pe sfatul lor.
Parerea mea si am incheiat, chiar nu am de ce sa ciontinuu asa pt ca deja discutia NU mai este constructiva pt nimeni. Doar suparare, nervi, sfaturi prost intelese. Nu, mersi. Cine doreste cu adevarat  sa alapteze, o va face.
Anca, personal cunosc ff multe mamici. Nu stiu niciun caz real de intrerupere a alaptarii. Doar baliverne gen "sa mai plec si eu 3 ore de acasa, sa ii dea buni biberon cu praf" "ma doare tzatza nu mai vrreau sa ii dau ca au crescut si cu lp altii" sau "mi se lasa sanii" sau " nu doarme legat 2 ore"  Pai fetelor, cand ii zic femeii ca e normal ca unii alaptati sa nu doarma legat, a zis Pai e sunt dusa cu capul sa ma rastignesc asa? Ii dau biberon si cat lapte matern  o fi, o fi.  cand nu, exista lapte praf.
I rest my case.  neutral

Getaway a scris:

Time, eu inteleg bine ce zici tu.
Dar atunci cand nasti si nu stii la ce sa te astepti si el plange si urla tot timpul si tu nu dormi deloc si te sperie fiecare sunet pe care il scoate copilul, mintea ta nu poate discerne corect. Intervine si eventual un baby blues si exacerbezi ce ti se intampla si orice informatie citita si primita.
Alaptatul, ca si orice alt lucru, nu e alb sau negru. Daca tu ai stat cu copilul la san 15 ore intr-o zi, uite ca eu nu am putut face asta. Si sunt multe exemple de genul. Nu zic ca nu e ok sa dai sfaturi, sa ajuti, dar cand spui: doar asa se face, poate proaspata mamica extenuata, speriata de reflux, cu rani pe sani, etc etc care vede ca nu poate face cum zici tu, se simte depasita si incapabila.
Nu da suzeta ca o sa intarci! Nu da biberon cu lm ca o sa intarci! Nu alapta la program ca o sa intarci! Nu exista sa nu poti alapta! Toate femeile pot alapta! Chiar daca se aplica poate la 80% din cazuri, exista un procent la care nu se aplica. Eu am dat suzeta si nu a refuzat sa suga. Altcineva a dat alternativ biberon si san fara probleme. Eu am ales sa alaptez la program ca altfel nu se putea. Nu spun ca asta e solutia, doamne fereste, chiar nu e indicat. Dar decat intr-o zi poate sa imi bruschez copilul din cauza durerilor sau sa bag lp, pentru mine a fost o solutie. Spun doar ca sunt multe griuri intre atatea afirmatii clare, ferme si fara echivoc!
Nu stiu cum sa ma exprim sa nu se supere cineva. Eu de exemplu am fost atat de disperata sa fac exact cum spuneau fetele de pe alaptare cu sfarcul la nas si face ea vid, etc, ca atunci cand  fata nu putea time and time again, plangeam de nush ce era cu mine.
Unele mame sunt mai stresate ca altele, mai slabe de inger, mai obosite, mai deprimate. Unii copii plang non-stop, altii mai putin. Unele mame au sprijin in familie pro-alaptare, in sot, in prieteni, altele se lupta si cu toata lumea sa alapteze.
Daca o mama cu un copil care nu prea plange, nu are reflux, nu prea vomita, face caca ok, se ingrasa ca la carte, cu sprijin in familie, a reusit sa alapteze cu putine issue-uri, altele nu. Din varii motive. Ca au renuntat sa isi poata pastra sanatatea mintala, ca s-au certat cu sotul si familia pana au ajuns sa se dea cu capul de pereti, ca au avut rani, ca nu iesea laptele chiar daca masau toti consultantii pana invineteau sanul si degeaba, ca ca ca. TOATE pastreaza esecul viu in inima si suflet si se invinovatesc. De asta sar de cur in sus. Ca simt ca au esuat si cea mai buna aparare e ofensiva.

passenger a scris:

baietelul soramii lua prost in greutate, era prematur, ii dadea cu seringa lapte muls, pana la 8 luni, cam asa, crestea greu de tot, sub limita in grafic, dar NU i-a dat lapte praf niciun strop. Desi de fiecare data pediatra ii spunea sa ii dea, ca nu are suficient lapte pt ca o dovedeste cantarul.  neutral  A discutat cu consultant in alaptare, nu cu femei care le dau lapte praf copiilor.
Mastite, sange, ragade, dureri, depresii, presiune ca bebe nu ia in greutate, dat hrana cu seringa, si? A alaptat. De ce? Pt ca a vrut.
Nu exista nuante.
repet, 2% dintre femei nu reusesc cu motiv real sa alapteze. nu va ganditi , mamici proaspete, ca voi faceti parte din astea 2%. cu incredere faceti tot ce sta in puterea voastra sa alaptati, nu mai cereti sfatul celor care nu au resut sa alapteze pt ca va deruteaza. desi da, e o alinare sa discuti cu cineva care la randul lui nu a reusit, sa va consolati reciproc, dar daca cauti solutii REALE sa poti alapta, discuta cu cine trebuie si lasa scuza ca nici altele nu au reusit. de ce sa nu fiti voi intre cele care reusiti, in ciuda greutatilor?

cand l-am nascut pe al 2lea, nu am avut strop de lapte 2 zile. plangea copilul iar politica maternitatii unde am nascut era sa nu primeasca niciun copil completare. nici unul. asistentele nu ne dadeau nici cu mita macar o seringa de laptre praf. nu. totul era sa tii copilul la san non stop. ca doar asa vine laptele. jos palaria pt cea mai tare maternitate si din pct de vedere al alaptarii.  tummenupp
dar, cu mine in salon era o pustoaica de 24 de ani la primul bb, ii tasnea la 2 ore de la nastere laptele, era plina pijamaua, lapte bun, minunat, nu avea nicio problema, ba chiar ma incuraja pe mine care facusem depresie post partum si plangeam fara oprire "nu il tii corect la san, de aia n ai lapte. nu bei destule lichide. nu suge corect copilu" va dati seama cam ce stare de spirit aveam. lol alaptasem 1 an si 4 luni inainte. credeam ca va fi usor. dar asta nu m-a facut sa o vad pe fata ca pe o aroganta, ea incerca sa ma ajute, nestiind ca eu alaptasem, am privit lucrurile asa cum erau. cineva care alapteaza vrea sa ma ajute sa alaptez si eu. atat. nu cu nuante, nu m-am simtit frustrata ci i-am multumit si am facut tot ce a trebuit.

Getaway a scris:

Pass, eu nu am sustinut nicio secunda laptele praf. Doar ca uite, poti da suzeta si nu o sa iti refuze copilul sa suga. Unii copii. Poti da uneori biberon. Unor copii.
Incearca tot inainte de lapte praf. Daca singura alegere in mintea ta e lapte praf sau suzeta, alege intai suzeta.
Dar daca singura alegere in mintea mea e laptele praf ca cineva mi-a zis pe forum ca nu pot sa-i dau suzeta ca o sa refuze sa suga, atunci nu mai e ok.
Asta incerc eu sa zic.

Clar nu e razboi, chiar daca asa se simte.
par

be_happy a scris:

Dar Pass de ce musai sa poata toata lumea daca vrea?De ce as fi eu de condamnat ptr nu pot sa stau 3 ore cu copilul la san? Nu pot fizic, nu pot ptr ca mai am un copil care are nevoie de mine si de care nu are cine sa se ocupe, nu pot din enspe motive. de ce sa fiu de condamnat sau de aratat cu degetul? in plus fiecare are limita lui de rezistenta la durere.
De ce daca sora ta sau x, y, z au rezistat e musai ca toate sa reziste?
in fine.

Deno, mersi, da stiu ca periajul cu periuta electgrica curata mult mai bine dar nu suporta inca niciun zgomot mai puternic, nu robot, nu mixer, nu nimic. Cred ca nu m-ar lasa sa ma apropii de gura ei desi stiu ca nu se compara intensitatea sunetului

passenger a scris:

pt ca se poate, de aia. ma refer la procesul fiziologic de alaptare. tu ai lapte, copilul tau stie sa prinda sanul si suge. ATAT. despre asta e vorba. fizic, poti, laptele iese iar el il inghite.
aaaa, ca nu vrei sa il tii in esarfa non stop sa ii dai san, sau ca ai si alta prioritate  - copilul cel maree, nu inseamna ca nu poti sa alaptezi dpdv fizic. e vorba de alegeri.

si e f trist pt ca daca TU nu poti sa il tii mereu sa alaptezi pt ca ai si alta treaba, vii ulterior si ii scrii uneia care abia a nascut ca .... nu toate reusesc.  nu ma refer la tine strict ci la mod general.
de aici esecul alaptarii.
ne complacem pt ca uite, nici cele 200 de fete de pe forum nu au reusit. ca au avut de facut tocanita pt copilul cel mare, l-au lasat cu un biberon cu formula pe primul. la mod general, repet, nu de tine scriu acum. si odata ce accepti ca nu toate pot, iti e mai usor sa renunti.
pe mine personal, esecul meu m-a ambitionat. pe altele, esecul lor plus incurajarile celor care "nu au putut" (au avut alta treaba ) le poate face sa renunte

be_happy a scris:

Pass Sara de ex nu statea in esarfa. Nu vroia. punct.
eu am alaptat-o si pe S si o alaptez sdi pe Amalia, nu de mine e vb, ci in general.

Uite, zi-mi tu cum sa procedez. Ma intorc la munca peste 2 luni, voi lucr8 ore, 8.5 ore lipsesc de acasa. Cum sa o alaptez? La pompa nu scot, sa mi-o aduca cineva la serviciu e exclus. deci ce varianta as avea?

passenger a scris:

nici ai mei nu au stat in esarfe. dar de aia i-am tinut mereu pe brate. si pipi la wc faceam cu ei la san mufati ca sa nu piarda sfarcul si sa urle. e frustrant, stiu, sa stai numai asa cu copilul pe tine. dar e doar pt o scurta perioada. pana se regleaza fluxul si pana isi face singur un orar de masa. eu am fost dispusa sa astept oricat. altele, nu au dispozitia. si vin apoi si scriu ca nu au putut. ma enerveaza nu pot asta. nu pot nu se traduce cu nu am lapte. am, daca vreau. daca nu vreau sa stau la san mereu, zic ca nu pot.

eu am avut o pompa electrica imprumutata atunci cand am facut ragade. pompa manuala e varza, nu iesea nici macar o picatura. pompa electrica mi-a reusit. solutia ta? incepe sa mulgi de pe acum ca sa cresti fluxul, congeleaza lapte. mulgi, congelezi, mulgi, congelezi. creste si cantitatea, plus vei reusi sa scoti in timp cu pompa electrica. lasi lapte mulsi si peste zi ii da cine sta cu ea, alaptata mereu cand esti acasa.

be_happy a scris:

Mda Pass eu nu apuc sa fac de mancare ptr S, oare cand sa stau sa storc?
La cea electrica presupun ca nu dureaza asa de mult, o sa ma uit dupa una, dr una profi cred ca e usturatoare la pret.

Si nu caut scuze, imi pare tare rau sa-i dau lp in conditiile in care chiar am laptic.

Reina, Amalia nici 6 luni nu cred ca va avea. Sa vad cum ma inteleg cu cei de la HR.

be_happy a scris:

Reina la pompa de sn electrica ma refeream ca e scumpa nu la periuta de dinti. o sa incerc dar se tem,e de zgomot.

Nu cred ca pot obtine 6 ore, cer deja sa mi se mareasca salariul. o sa incerc dar ma indoiesc ca vor fi de acord cu atatea cereri din partea mea, dupa ce am stat mai bine de 2 ani acasa,

rona_persefona a scris:

Buna dimineata,

Passenger, pe mine ma jignesc foarte tare afirmatiile tale. Si n-am sa mai dezvolt mai departe, ca observ ca ai impresia ca esti singura persoana de pe acest forum care a citit jack newman, ca TU ai dat totul, ca TU ai dreptate, nu ai nicio umbra de indoiala, nu stai sa cumpanesti ca lucrurile nu sunt in alb si negru mereu..
Personal, ma ofenseaza o astfel de atitudine, care la mine ajunge tradusa in autosuficienta si atotstiutorism.
Si asta este unul din motivele pentru care extrem de putine fete care au devenit mamici in ultimii ani mai intra in aceasta sectiune a forumului.
Si cu asta am incheiat si eu!

passenger a scris:

stiu.  sad  de aia dormeam 4 ore pe noapte la inceputul vietii de familie in 4.  faceam mancare la 1, pana o raceam si o bagam in frigider se facea 3 si ma trezeau copiii la 7. si mereu asa. 
fiindca intervin chestii de genul, greutati, de asta zicem ca nici noi nu am putut, desi fizic alaptarea e posibila. asta incurca mamicile tinere. ca, uite ce multe mamici au dat lapte praf ca nu au putut, nici eu nu prea pot.... ba da. poti. si daca vrei, gasesti ajutor, daca nu prea vrei, gasesti scuze.
si faptul ca laptele praf e pe toate drumurile  sad  , e trist rau! e la fel de accesibil ca mancarea junk pt copiii obezi, asa si lp pt mamicile noi. la orice colt de strada gasim cu arome, anti reflux, anti colici, anti partzuri, anti scancete de bebelusi. e de rahat situatia asta. pe vremea lui Nea Nicu se gasea greu, trebuia sa faci efort sa alaptezi si nu la primul scancet al copilului fuga la farmacia non stop sa ne inarmam cu biberoane si praf. asta e un pas inapoi pt alaptare. si apoi cel cu dezinformarea ca "nici noi nu am reusit sa alaptam". 

mamici, voi ce ati aflat, se dubleaza alocatia copilului?  zilele trecute mergeam la posta sa scot banii si toata lumea mi-a spus ca voi lua dublu, dar nici vorba. au anuntat ceva?

rona persefona, si pe mine ma jingeste atitudinea ta dezinformatoare in baza experientei tale proaste cu alaptarea.
te contrazici cu jack newman, nu cu mine, cand sustii teoriile gresite. induci in eroare si conduci alte mame spre hranirea artificiala a copiilor. felicitari!

nico_leta a scris:

sincer nu inteleg de ce am pornit o asemena discutie.
am primit sfaturi pt bebe si cand era in burtica si cand am tinut cont si de cele de acum
Mi s-a parut si mie exagerat sa dau orez dar poate ca chiar daca a fost o intrebare tampita am pus-o(am luat in considerare sfatul si multumesc pt el)
scuze nu e vina mea sau poate este ca sunt mai slaba de caracter ca am facut depresie dar nu sunt singura femei care face, cred ca si din voi sunt care au facut
Nu m-a deranjat ca azi noapte am dormit daor 2 ore in reprize pt ca o durea burta rau, pe mine ma ingrijoreaza varsaturile pt ca nu asimileaza mancarea, pt ca nu i-a cum trebuie in greutate,ca ii dau san sau lp ea tot a vomat , e reusit fenomenul sa vomite azi inclusiv lp AR, bine ca nu vomita fiecare masa dar totusi destul 2/3 pe zi

acum doarme pt ca a reusit sa se linisteasca dupa ce a vomitat dar are stomacul gol

Nu am vrut sa apara asemenea discutii,am cerut sfatul celor care au avut sau au auzit de asa ceva
pt mine este o problema si  nu caut neparat o rezolvare miraculoasa in care de maine sa nu mai vomite , caut ideei pt ca ma tot gandesc atat la variante de genul intoleranta la lactoza sau indigestie la acest tip de lapte praf pana la lucruri medicale -probleme la nivel digestiv

adinagrig a scris:

neatza
iar alaptare, dar eu una zic ca toate discutiile astea nu pot fi decat constructive, cine are chef sa citeasca si sa invete din ele are ce....eu una as fi fost bucuroasa sa fi fost si la vremea mea, si vb una care a alaptat si a dat si completare.

ex:nasa mea, copil nascut la 37 ani dupa 10 ani de incercari, in urma unui fiv(mai avusese 2 inainte nereusite), a alaptat exclusiv pana la 1an in conditiile in care s-a intors la 4 luni la serv.stiti cum : se mulgea de 2 ori pe zi la serv si venea nasu sa ia laptele.copila e super ok.

passenger a scris:

cer ca discutiile astea sa fie mutate la topicul potrivit.
aici e loc de "imbratisari" virtuale consolatoare intre mamicile care nu au alaptat, ok, dar discutiile pro alaptare sa se poarte acolo unde trebuie. daca vreti sa va consolati reciproc ca nu ati alaptat, faceti-o aici, la topicul cu discutii diverse, dar daca aveti nevoie de sfaturi reale si ajutor, postati in alta parte. e frustrant pt mamica sa caute ajutor si sa primeasca consolari ca nici ele, altele, nu au putut. moderatorii trebuie sa mute din start discutiile desprr alaptare acolo unde le e locul.
iar cine nu a alaptat, daca considera ca nu poate ajuta cu sfaturi reale despre productia de lapte,etc daca nu poate aduce un aport, mai bine sa se abtina.

rona_persefona a scris:

Passenger, in primul rand nici nu stii despre ce vorbesti. bebelusul Nicoletei nu este prematur, ci dismatur care este o alta mancare de peste!
Daca nasti prematur is nu vine laptele o saptamana, ce faci, cu ce hranesti beblusul?
Exemplul sorei tale mi se pare ingrijorator, eu o taxez drept inconstienta...

Pe timpul lui nea Ceasca, mamele isi hraneau bebii de la 2 luni cu lapte de vaca. Pe timpul bunicilor, femeile isi hraneau chiar de la nastere bebeii cu lapte de vaca, daca nu reuseau sa alapteze.

Vad ca esti superspecialista, paote esti si consultant in alaptare.. esti si model in parenting, esti incredibila. Esti fememenala!!!
Da, draga mea, uite eu sunt INDECENTA CARE ISI HRANESTE BEBELUSII cu lapte praf si care vrea ca toate mamele sa faca la fel, tocmai pt ca ea nu a reusit! Asta ai inteles tu..ramai, frate cu ideile tale.
Sunt extrem de curioasa cum vor fi copiii tai ca adulti. Cu o mama exceptionala ca tine...

passenger a scris:

rona persefona
disctuam persoane sau idei?  nu cumva meriti atentionare?  wink 

ok. multumesc pt ca m-ai observat in tacere de-a lungul activitatii mele forumistice.
da, am experienta in alaptare. nu, nu sunt consultant pt ca nu am avut interes in a deveni unul. am alt domeniu in care activez. da, sunt o mama f misto. copiii mei ca viitori adulti nu sunt motivul tau de ingrijorare.  sau sunt? daca da, imi pare rau pt tine, trateaza-te la specialist.  bis cu alte cuvinte, nu te freaca grija de familia mea. e una f misto, by the way.
generalizezi si nu stii despre cce vorbesti. daca bunica ta v-a pus pe tine si pe mama ta sa sugeti de la ugerul vacii de la nastere, asta nu inseamna ca toate femeile procedau asa, inainte. in primele luni se alapta EXCLUSIV. chiar si la tara, unde da, era simplu sa mufezi copilul la vaca si sa pleci in fan cu petrica. documenteaza-te. sau nu mai vorbi despre ceva ce nu cunosti. tu spui ca sunt autosuficienta. eu pot sa spun ca aberezi si esti bolnava mintal daca discuti despre lucruri pe care nu le cunosti cu atata convingere. boala ta are un nume.  dar nu te jignesc. discut despre atitudine, nu despre felul cum esti tu cosntruita. nu ma interesezi.

cand o mamica scrie aici cerand ajutor in alaptare,  VA ROG frumos sa o ghidati catre topicul adecvat. moderatorii ar trebui sa ia atitudine. emilia?
faci rau povestind in public despre cum te-ai chiunuit, tu si zecile ca tine, cum ati sangerat, cum ati plans in depresii si TOT nu ati reusit. automat induceti ideea ca e e un chin, iar altele nici macar nu mai incearca, odata ce e atat de greu si PRECIS nu vor reusi, ca uite cate se chinuie si nu pot, nu au...
e de bun simt ca atunci cand nu ai o poveste care sa ajute, sa iti tii povestea pt tine si sa indrumi mamica in locul unde chiar poate fi ajutata. nu, nu fac referire la mine. nu sunt autosuficienta. nu am timp de forum, nu pot ajuta cu sfaturi, imi e greu cu timpul dar apreciez daca o mamica cum e adinagrig indruma alta noua catre locul unde poate primi sfaturi, pe cand tu, te bati degeaba cu pumnii in piept ca ai auzit de jack newman. si ce daca ai auzit, daca nu s-a prins nimic de tine. ai citit ghidul lui in zadar. mai bine citeai can-can.

iar ar trebui, daca exista impartialitate, sa fii taxata pt jigniri aduse (la adresa sora-mii). e urat din partea ta, femeie.. dar nici ea, nici eu nu ne impiedicam de jignirile tale.
pa si-o floare!  punk

passenger a scris:

exact, am uitat sa iti spun, be, inainte sa cumperi poti testa. e grup pe Fb care sprijina alaptarea, fetele de acolo iti dau cu drag pompa electrica spre testare.
vezi daca te impaci cu ea.
eu ca sa pot scoate cu ea, beam litri de ceai de lactatie,ca sa cresc un pic cantitatea, desi era mare pt ca bebe avea 11 luni si supsese exclusiv, fara lp.

si eu m-am plictisit de discutiile astea.  sad
cine vrea, cauta ajutor, cine nu, cauta scuze si compatimire.

anca90 a scris:

buna!

nico, de cate ori varsa? la fiecare masa? pediatra stie, ce a zis?
deno si happy au intalnit problema asta, poate te ajuta ele cu mai multe sfaturi.
pentru a scoate aerul, la unii bebelusi la care nu functioneaza pusul pe umar si batutul pe spate, merge sa ii tii fie tot pe umar, fie pe burtica lor si sa-i masezi usor apasat pe spate, de deasupra funduletului si pana sus la umeri. miscari lente, repetate.
mai poti sa o opresti inainte sa lase ea sanul/biberonul si sa incerci sa-i scoti periodic gazele, apoi sa o atasezi din nou.
teoretic, la san, cu atasare corecta, nu ar trebui sa inghita aer. practic insa, si baiatul meu dadea aerul afara dupa alaptat (deci inghitea) si eu zic ca se atasa corect cand era mai mic.
poate din cauza ca mananca mult odata, varsa.
oricum, ei inca nu au sistemul digestiv maturizat; o parte din varsaturi sunt si din cauza asta.
tine-o cat mai mult la verticala, in brate, iar cand o lasi in patut, pune-i salteaua in plan inclinat.
nu stiu ce sa mai zic. discuta si cu pediatra, si cu un consultant in alaptare. daca nu te multumesc raspunsurile lor, cauta alte persoane mai competente.
iti inteleg disperarea si faptul ca te gandesti la ceva rau, si eu am facut la fel cand imi plangea non stop copilul si nu stiam ce are, dar mai mult ca sigur nu e ceva grav, ci doar o conditie specifica varstei, va trece cu timpul.
te felicit pt ambitia de a alapta in continuare, nu multe ar fi facut-o.
a, si stai fara grija, ca nu tu ai iscat conflicte. ele sunt vesnice si ies la suprafata din cand in cand. foarte bine ca ai cerut ajutorul, la fel cum e bine ca ai intrebat si de mucilagiu. nu exista intrebari tampite.

pass, eu sunt de acord cu tot ce ai scris. nu mi se pare ca ai avut intentia de a jigni pe cineva, ci tocmai de a arata, a admite ca e greu, dar se poate.
te admir pt puterea ta; cu doi copii, nu cred ca as fi facut fata.
jos palaria pt doctorita respectiva si pt maternitate! e de stat?

rona, nu te recunosc sad.

geta, nu-mi amintesc sa fi spus cand ai avut probleme... imi pare rau ca te-ai chinuit luni intregi cu ragadele, cineva ar fi trebuit sa iti spuna ca nu asta e solutia (strangi din dinti si alaptezi). consultantul in alaptare a avut dreptate intr-un punct: daca nu simti durere, nu ai cum sa faci rani. insa la cel ami mic disconfort, te opresti si incerci sa reatasezi bebele. sub nici o forma nu stai asa si induri pana iti da sangele.
am mai povestit ca in maternitate a tinut o dr anestezista (nici macar in domeniu) sa-mi arate ce presupune o atasare gresita, sa scoata fortat sanul din gurita copilului de mai multe ori, pana mi-a iritat mameloanele. nu am ajuns la sange, insa tot devenise un chin alaptatul si speram sa doarma copilul cat mai mult ca sa nu fie nevoie sa-l atasez iar (mare greseala, pt ca apoi plangeam ca nu am suficient lapte). in prima saptamana, posibil si in a doua, imi amintesc ca erau mese la care nici nu puneam copilul la san de teama durerii, ii dadeam direct biberon. desi au fost doua atitudini gresite, cred ca micile pauze mi-au ajutat sanii sa isi revina si poate e necesar acest compromis ca sa nu te lungesti cu ranile pe luni de zile. nu stiu cum ai putut sa rezisti atat.

pe mine ma enerva ft tare cand primeam sfaturi de genul "e mai important sa nu fii tu o mamica stresata decat sa alaptezi", "cresc copiii ft bine si cu lapte praf", "si eu am incercat dar nu am putut, nu e asta o drama", etc. eu ceream sfaturi despre cum sa reusesc, nu consolari si inceracri de a ma face sa ma impac cu ideea ca nu voi reusi. acum, "prietenele" care ma consolau ca nu voi reusi, se uita ranchiunos la mine si probabil cu ochi critic cand vad ca imi cere copilul "tzitzi". nu-mi dau seama daca e invidie sau dezaprob ca deh, copilul e mare si nu l-am intarcat inca.

nu mai stiu ce am citit. parca voiam sa mai scriu ceva.


schimband repertoriul, vreau sa va intreb ce activitati aveau copiii vostri pe afara inainte sa inceapa sa mearga? baiatului meu nu-i mai plac plimbarile. sta vreo 10 minute si apoi incepe foiala, maraiala. i-am luat jucarii cu noi, dar vrea tot altele, care raman acasa. cand i le iau pe acelea, vrea altele si tot asa. mereu vrea sa se joace cu ce are acasa.
cum sa-i fac placute iesirile?

Getaway a scris:

Am povestit la topic.
Culmea Anca, nu ma durea, dar faceam ragade. I-am si aratat consultantei cum iesea sfarcul meu din gura fetei, oblic si pe partea de sus cu rani. Si tot asta a zis, daca nu doare, atasarea e buna. Cu toate ca era evident ca nu era DELOC buna.
Ori de cate ori scoteam sanul si il bagam la loc, tot la fel sugea. Am incercat orice. Asa sugea ea, efectiv. Nu deschidea gurita decat un pic. In niciun caz nu casca cum am vazut ca ar fi trebuit. Nu am avut ce face.

Ca si tu dadeai biberon (si ai reusit sa alaptezi), si tu dadeai suzeta (si ai reusit sa alaptezi), si tu dadeai lapte praf (si ai reusit sa alaptezi). Si tu nesocoteai sfaturile primite. Si Newman zice nu la toate de mai sus. Nu e totul alb sau negru, Pass. Atata ai stiut si putut tu atunci.

passenger a scris:

am dat biberon de 3 ori. suzeta, o data, si mi-a scuipat0o cu bolta, ba ii venea sa verse cand o simtea in gura. la momentul ala cred ca as fi vrut sa o accepte, ca sa imi lase sfarcul un pic la aer sa se refaca, era plin de sange. el sugea sange mult.
v0am zis, toate avem o poveste, dar atata timp cat povestea, desi vrea sa incurajeze, face mai mult rau in esenta, e mai bine sa nu o spunem. 
ma duc sa hranesc copiii, si-asa i-am neglijat cat am stat aici si sunt suparati pe mine amandoi, au facut coalitie si vor sa ma pedepseasca  rotfl
va pup si va citesc mai tarziu.

Getaway a scris:

Asta tot incerc fata sa zic. Daca al meu plod accepta suzeta si dupa ce il tin o ora la san, i-o dau ca-mi curge sange din ranile de pe sani, care-i tragedia? De ce sa zicem din start suzeta intarca, sa nu cumva sa faci asta? Doar pentru ca Newman spune asta? Ala e griul de care zic si ca nu e o biblie chiar alaptatul. Ne mulam dupa copil, dupa mama, dupa dupa dupa.

A, si sa dovedesc ca si Pass e om rotfl2) Glumesc, stii, nu?

Bluemoon a scris:

Buna,
Si eu am alaptat si am dat biberon si suzeta in acelasi timp si nu mi-a refuzat absolut niciodata sanul. Eu am ramas fara nici o picatura de lapte brusc, intr-o zi in urma unui stres emotional f puternic. Am incercat sa pun fata la san, dar nu o puteam tine nemancata in speranta ca poate imi revine, i-am dat lp si apoi o lasam la san si tot nu a aparut nici macar o picatura. Si eu zic la fel, asta e, nu-mi infometez copilul si nici nu mi se pare ca ii dau "junk food" care inseamna orice altceva. Poate daca ar fi imbogatit cu zahar, glutamat sau alte cele as mai zice..dar nu este asa si exista si variante bio. Si ca o ironie a sortii la fel de brusc m-at trezit intr-o zi cu lapte din nou, dar care numai bun de copil nu este, am aflat in urma consultatiilor la dr. Nu cred in varianta ca nu exista femei care nu pot alapta doar pt ca nu vor, mi se pare cam stupid si nici sa faci un capat de lume ca nu mai e lapte. Daca exista solutii totul se rezolva intr-un fel sau altul. Si nu mi se pare ca cineva cauta consolare atunci cand intreaba, e clar ca vrea sa faca ceva, poate unora le e mai greu sa se descuce si mie mi-a fost, dar am avut langa mine persoane care m-au ajutat fara sa-mi dea in cap. Eu nu gasesc stresul constructiv in nici o situatie, mai ales atunci cand alaptezi.

Nico, daca are asa reflux, e mai bine sa mergi la pediatru. Eu am patit asa cu fata, dar in cazul ei s-a rezolvat altfel, neonatoloaga m-a indrumat sa-i stabilesc un oarecare program si sa nu ii dau la fiecare 20 min sa manance si asa cum mi-a spus a fost bine si am scapat si de colici si de reflux f puternic.

nico_leta a scris:

pt cele care au intrebat:imi varsa si de 2=3 ori pe zi, nu mananca foarte des , in nici un caz din 20 in 20 min , acum a mancat san si 30ml lapte pe la 3 si doarme
am fost cu ea la pediatru si a cantarit=/ , aluat 230gr in 2 sapt  =putin si iese cu cate un scaun pe zi , foarte putin cica pt varsta ei pt ca nu asimileaza
dr mi-a dat sa ii dau lapte AR dar spre suprinderea mea azi a reusit fenomenul si la varsat si daca reusesc sa ii dau cate 1ml de b1 si b6 si restul fiolei sa o beau eu(greu cu datul ca abia le suport eu la gust).
mananca foarte lacom primele guri de la biberon(bine ca ea varsa si doar dupa san) am incerca t sa shimb tetina sa aiba gaura mai mica etc si dupa se opreste nu mananca foarte mult
dupa ce mananca este foarte agitata o doare burtica si dupa ce varsa se linisteste , o tot fermenteaza inauntru.aseara dupa prima doza de lapte AR (i-am dat mai putin ca sa nu se aglomereze din prima asa mi=a zis)a inceput calvarul cu dureri de burta si dorinta de a varsa si a nu putea dar e varsat azi si a dormit aproape toata ziua ca sa recupereze noaptea pierduta

referitor alocatie eu stiu ca se mareste doar pt anumite categorii sociale , cei care au sub un anumit venit sau s-a schimbat ceva?

nico_leta a scris:

sunt constienta ca mare parte din depresie se datoreaza faptului ca varsa pt ca am sentimentul ca nu sunt capabila sa ii dau de mancare, imi este teama ca o sa moara de foame
plang si eu cu ea cand vad ca dupa fiecare masa se face ghem de durere de la burtica si asteapta ca sa verse si ma rog de ea( desi stiu ca nu intelege) ca sa nu verse ca trebuie si sa manance ceva, de aceea am ajuns si sa gandesc sa nu aiba cumva o intoleranta la lactoza sau ceva la stomac desi mai sunt copii care au varsat.
cele care au trecut prin asa ceva poate inteleg , nu stiu daca exagerez, v-am spus doar ce simt, sper sa intelegeti

denorah00 a scris:

Nico si a mea varsa si laptele ar, dar mult mult mai putin decat laptele meu. Dupa laptele meu sau lapte praf normal vomita toate mesele, dupa lapte ar vomita de 2ori/saptamana. Dar imbunatatirea nu se vede din prima zi, ci dupa cateva zile/saptamani.
Dar poate fetitei tale bu-i prieste nici ala. Trebuie sa incercati mai multe pana gasiti ceva ce ii prieste ei bine.

Bluemoon a scris:

Nico, stai linistita, va fi bine fata, stiu ca tu vezi totul mult mai dramatic acum, dar vei vedea ca va fi bine. Ceva de colici i-ai dat? Tine-o pe antebratul tau intoarsa pe burtica pt calmarea durerilor de burtica. Sa stii ca si a mea a varsat f mult si inca o face, ajunsesem la un moment dat sa nu mai fac fata la cat spalam. Incearca sa te linistesti putin.
Daca ti-e ca are intoleranta la lactoza, incearca cu un lp fara lactoza si vezi cum e.

flowerpot a scris:

wave Fetelor,

Trebuie sa recunosc ca au fost niste discutii interesante si multumesc participantelor pentru idei si pentru ca si-au luat din timpul lor sa isi scrie opiniile cu care suntem sau nu de acord. Dar daca nu spunem ceva, nu ne dam cu parerea ce rost ar mai avea acest topic? Doar ca sa avem un ID si sa mai dam un click fara sa nu invatam ceva? Deci:  puss to Pass, Rona, Anca, Reina, Getaway, Bluemoon, Deno, Nico si, evident, mie insami.

Multumesc si fetelor care au zis ca nu se amesteca in astfel de discutii. Si celor care si-au baut cafeaua avand o lectura super-bogata smile. Le astept sa isi dea cu parerea pe alte subiecte si nu doar sa ne delectam cu ce spun altii. Cand luam ceva de la altii, idei sau chestiuni materiale, mai dam si ceva inapoi ca asa-i frumos.

Am avut ecograful. In cateva zile o sa am testele genetice pentru care am optat si semnat astazi. MI s-a zis ca in ultimii 5 ani a aparut un test care spune 99.9% anumite afectiuni ale bb si care nu este invaziv. Astept sa ma sune si ma duc si le fac. Am o prietena insarcinata tot ca mine si ea a refuzat toate testele inclusiv ecografele. EU o sa le fac pentru ca daca am aceasta sansa sa aflu trebuie sa o explorez.

La ecograful de astazi a iesit bine. Am o dilema si nu mi-o pot explica. Daca mie mi-a venit ultimul CM pe data de 7 Nov. de ce mi-au zis toti, de la ambele ecografe de pana acum, ca bb este mai mare si astazi are 13 sapt. si 2 zile? DEci trebuia sa am due pe 14 Aug si acum este pe data de 3 aug.

Este veruna dintre voi care a luat multe, dar multe kilograme , peste 6, in rimele 14 sapt? Sau eu sunt singura? Mi s-a impus strict astazi ca sa imi controlez greutatea in sarcina.
Doctorita mea gineco. este absolut fenomenala, nu mai stai ce sa imi faca, ce sa ma mai sfatuiasca. Singura chestie care m-a cam pus pe ganduri este a fost cea in care a zis ca daca ajung la due/termen si nu nasc atunci sa fie "induction". Deci imi provoaca sarcina, nu? Nu am zis nimic ca mai am pana in luna august.

Mi-a mai dat niste pastile de greata dar nu le iau si nici ea nu a insistat sa le iau. A zis ca intr-o sapt. cel mult ar trebui sa treaca desi nu este o regula.

KAtey
unde nu mi-ar zice si a mea asa ceva? Macar in vis daca nu in realiate...

Nico am o colega de serviciu a carui copil a avut (si are) intoleranta la lactoza. Medicul i-a dat lapte de soia si probiotice pentru bebelusi. Acum copilul are 6 ani (in luna mai) si daca mananca ceva cu lapte vomita si inima din ea. Astfel de lapte se da la noi, din soia; in tara insa se gasesc infint mai multe optiuni, piata este mai bogata pentru ca vin produse din toata Europa la voi.
Daca te-am suparat (stiu ca am facut-o) imi cer scuze. Eu sunt un om care impinge pe altii de la spate intr-un mod mai agresiv, dur chiar. I-am facut si lui Deno asa acum 100 de ani. Si eu insami tot asa ma imping de la spate si imi dau suturi mari ca sa merg inainte.

Sunt sigura ca o sa fie bine fetita ta. Insa numai un medic adevarat poate sa iti explice incotro sa o apuci (parerea mea din nou).
Nu am trecut prin asa ceva desi reflux a fost si la noi dar putin si nu asa mult ca la voi si opilul era mai mare.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1339 2015-01-29 09:23:59

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Totul despre alaptare 2

Off mai Deno kram succes


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1340 2015-01-29 23:53:32

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Totul despre alaptare 2

Nu ar trebui, dar scriu si eu ca altfel nu pot sa adorm smile am citit tot, am umflat ochii de plans si inca o data, pentru a mia oara am reluat in minte toata povestea nasterii si incercarii de a-mi alapta fetita. Absolut in fiecare zi ma gandesc la asta. Si nu e deloc usor sad asta pt ca s-ar intelege ca gata, dam lp si totul devine usor prin magie. Nu, nu-i asa. Pt cine si-a dorit cum mi-am dorit eu sa alapteze, esecul e un chin continuu psihic vorbind, nu e deloc o relaxare. Fizic poate e mai usor, insa nu sunt deloc nopti cu 8 ore de somn (subscriu la ce s-a spus, sa faci un biberon de lapte in toiul noptii si sa nu dai foc la casa, e ceva), in schimb sunt flash-uri gen 'si daca ar fi fost altfel?!'..asta in timp ce iti hranesti copilul

Au trecut 7 luni si inca nu am depasit momentul, inca am cel mai puternic sentiment de vinovatie pe care l-am trait vreodata, inca plang si ma desconsider ca om si mai ales ca femeie pentru ca nu am reusit ce este atat de natural, sa alaptez. Nu vorbesc doar de lm ci si de minunea de a iti simti copilul la piept, pt ca a fost o minune pt mine. Consider ca mamicile care pot alapta, indiferent ca le-a fost usor sau greu, indiferent ca dau completare sau nu, sunt privilegiate. Cunosc cazuri chiar foarte apropiate pt care alaptarea a insemnat bebe pus la san la 2 ore de la cezariana, lapte curgand efectiv siroaie si bebe mancacios. Perfect as spune. Insa ma stiu si pe mine, caz in care totul a fost un esec. Nu mai conteaza circumstantele, conteaza esecul!

Ma abat de la subiect smile cumva ma simt datoare fata de noile mamici si de aceea scriu pt a sustine sus si tare, desi imi hranesc copilul artificial, faceti absolut tot ce va sta in puteri sa alaptati!! Nu renutati sub nicio forma indiferent cat de greu pare, este cu mult, mult, mult mai greu sa traiti cu indoiala in suflet, asta daca va doriti cu ardoare sa alaptati.

Fetita mea se dezvolta normal, este un copil sanatos si ii multumesc lui Dumnezeu pentru fiecare clipa langa ea si stiu sigur ca ea nu ma va judeca cum ma judec eu pentru ca nu i-am putut oferi lm. De aceea, pentru a nu trai cu asemenea povara, chiar daca pare imposibil incercati tot, tot ce se poate pt a alapta. Cereti ajutor si sigur veti primi si cel mai important, nu va lasati prinse in miile de povesti, fiecare are povestea proprie. A voastra sa fie una de succes!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1341 2015-01-30 00:49:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

iulia kram foarte trist mesajul tau sad. daca ai in plan un fratior sau o surioara pt iulia, iti doresc din suflet sa nu mai intampini probleme cu alaptatul, sa fii si tu una dintre privilegiate!

Offline

 

#1342 2015-01-30 08:42:13

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Totul despre alaptare 2

Anca, mesajul e trist pt ca asta a fost situatia in care m-am aflat eu, dar sigur poate fi si altfel, iar pt asta merita luptat.
Suna frumos, un fratior sau surioara smile , dar acum nu stiu daca as fi in stare. Poate peste 2-3 ani, daca nu imbatranesc prea tare, poate cine stie. Dar de s-ar intampla, cu siguranta as avea alta perspectiva asupa alaptatului..nu as mai privi ca si cand mi se cuvine si e dat de sus. Natura uneori se impotriveste, e bine stiut.


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1343 2015-01-30 08:56:42

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Totul despre alaptare 2

Iulia kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1344 2015-03-23 14:12:40

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Totul despre alaptare 2

Scriu si eu aici, poate s-a mai izbit cineva de problema mea... Bebe de 1 luna si o saptamana, alaptat aproape exclusiv ( supliment doar in spital si sambata un biberon). Noaptea e de vis, suge la 2-3 ore si doarme linistit. Ziua insa e dezastru... Nu stiu daca e normal ce se intampla: suge bine zic eu, adoarme maxim 10-15 min sau sta sa ne mai jucam tot atat apoi urlete si cu mainile in gura ( semn de foame). E draganit, e schimbat, incerc sa ii distrag atentia insa nu tine mult treaba ca urla de zici ca-l tin flamand o zi intreaga. Nu militez pt alaptat dupa program fix, insa ma gandesc ca macar o ora intre ar fi bine sa aiba nu sa suga asa in nestire si nici sa nu doarma. Singurul moment in care doarme bine ziua e cand il scot afara. Mentionez ca a luat f bine in greutate de la nastere, nascut cu 4370 si acum are 5500. Deci de saturat de satura, nu ar fi plans de foame de fiecare data, pt colici ii dau sab simplex, mai combin cu bonisan si espumisan. As vrea sa fac cumva sa suga si sa fie linistit dupa aia ni sa planga la cateva minute si sa-l vad iar cu mainile in gura


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#1345 2015-03-23 14:36:43

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare 2

Green, eu ma gandesc ca daca nu i-ar ajunge lapticul pe care il papa de la tine ar plange si noaptea...
Cand plange si il pui din nou sa la san simit ca trage sau doar suzetazeste? Dupa ce suge el, daca strangi de san sau incerci sa mulgi mai iese laptic?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1346 2015-03-23 14:45:06

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Totul despre alaptare 2

Green si eu zic ca este lapte destul, dar poate are nevoie de suzeta, poate are colici, poate e puseu de crestere si are nevoie sa suga mai mult.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1347 2015-03-23 14:47:34

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Totul despre alaptare 2

green_fairy a scris:

Scriu si eu aici, poate s-a mai izbit cineva de problema mea... Bebe de 1 luna si o saptamana, alaptat aproape exclusiv ( supliment doar in spital si sambata un biberon). Noaptea e de vis, suge la 2-3 ore si doarme linistit. Ziua insa e dezastru... Nu stiu daca e normal ce se intampla: suge bine zic eu, adoarme maxim 10-15 min sau sta sa ne mai jucam tot atat apoi urlete si cu mainile in gura ( semn de foame). E draganit, e schimbat, incerc sa ii distrag atentia insa nu tine mult treaba ca urla de zici ca-l tin flamand o zi intreaga. Nu militez pt alaptat dupa program fix, insa ma gandesc ca macar o ora intre ar fi bine sa aiba nu sa suga asa in nestire si nici sa nu doarma. Singurul moment in care doarme bine ziua e cand il scot afara. Mentionez ca a luat f bine in greutate de la nastere, nascut cu 4370 si acum are 5500. Deci de saturat de satura, nu ar fi plans de foame de fiecare data, pt colici ii dau sab simplex, mai combin cu bonisan si espumisan. As vrea sa fac cumva sa suga si sa fie linistit dupa aia ni sa planga la cateva minute si sa-l vad iar cu mainile in gura

Green, la fel a fost si fetita mea ... mai ales cand avea un puseu de crestere in timpul zilei statea toata ziua la san (nu exagerez, si cand dormea, daca ii luam tzitzi din gura ca sa merg la baie, in max. 5 min se declansa sirena  lol . La mine aceasta "problema" s-a rezolvat numai cu trecerea timpului  smile .
Multa rabdare big_smile ...cam asta este recomandarea mea  puss


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#1348 2015-03-23 14:55:52

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare 2

Manu, frumoasa semnatura ai. tongue
Pot sa te felicit? smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1349 2015-03-23 15:10:58

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Totul despre alaptare 2

Multumesc Katey  puss . Momentan am doar un brat de teste pozitive, sani a la Pamela Anderson in vremurile ei bune  smile  si stari de rau la purtator, inca nu am ajuns la doctor sa vad daca e totul ok. Am fost plecata din oras si numai joi am programare ... te anunt atunci daca avem motiv de sarbatorit big_smile .


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.