homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare 2-73


#1369 2015-07-02 09:46:50

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare 2

da, si eu dormeam cu ei in pat tocmai ca sa nu ma ridic, din acelasi motiv, un copil alaptat se trezeste si pt confort, apropiere de mama, sete (laptele matern la inceputul suptului este mai slab, sa tina de sete) sanul nu e doar hrana asa cum e biberonul cu lapte praf.
dar sa stii ca si cei pe lapte praf se trezesc mai tarziu si fara sa le fie foame. ba un vis urat, ba cate o durere de burtica, etc. nu scapi de treziri nocturne nici daca ii bagi supliment cu praf.

Offline

 



#1370 2015-07-02 13:54:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

pass, acum nu mai dormi cu ei? cum ai facut trecerea?
l-as invata pe cel mare sa doarma cu tata, ca atunci cand vine cel mic sa nu-l trezeasca peste noapte pe cel mare, ca nu vad cum i-as adormi simultan cu tzitzi cesafac iar cel mare numai asa adoarme.

Offline

 

#1371 2015-07-16 12:39:57

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Totul despre alaptare 2

plus alaptatul noaptea ajuta la productia laptelui si din timpul zilei, onyca!
multa bafta!!
de cate ori adormeam cu bb la san..sau cate nopti nu citeam carti d bb cat statea bb la san(aveam o lumina de veghe in camera)
pana la 2 luni au o multime de pusee de crestere bebelusii, adica stau ff mult la san.cand trage dintr-un san, simti (si ) in celalalt ceva?furnicaturi?(Semi)durere?tasneste/curge lapte din el?

Offline

 

#1372 2015-09-15 16:04:26

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare 2

Ati patit careva ca mine? De ce se zbate copilul cand mananca? DEci este alaptat exclusiv si cand este treaz se zbate efectiv...nici nu stiu cum sa ma exprim. Il pun la san, suge un pic de timp si apoi incepe show-ul. Se chinuie sa manance, suge un pic, scoate sanul, tuseste, se ineaca etc. Cand doarme si mananca este totul ok. La un san am lapte mai mult caci vad dupa cum curge cand ia el gura de acolo. Dar si la celalalt face tot la fel.
Sa fie din cauza ca mananca ft lacom? Trebuie sa il ridic si sa il bat usor cu palma ca sa ii mai scot aerul (cu C nu am avut o data asa probleme).
Sa fie frenul de vina? O fi prea lung/scurt?

De vomitat a vomitat dar rar si putin deci nu cred ca este reflux. Dar are colici desi el nu plange insa se screme rau.
Ce sa fac?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1373 2015-09-15 18:56:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

O fi jetul prea puternic? Incearca sa il alaptezi in alte poziții. Cred ca gasesti pe net care ar fi pozitiile in care fluxul e mai lent.
Pt colici, da, tb insistat sa scoata aerul imediat dupa masa.
Al meu facea crize pe la 6 sapt in sensul ca refuza sanul - se desprindea, urla si nu voia sa se ataseze decat dupa indelungi plimbari cu el in brate. Eu cred ca de la puseu au fost acele crize, caci reapareau in perioadele renumite pt pusee. El insa nu se ineca, nu tusea. Asta cred ca e de la jetul prea puternic.
Sper sa se rezolve usor.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1374 2015-09-18 04:14:53

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare 2

am fost consiliata, Anca, de un consilier in alaptare si da, ai dreptate, am prea mult lapte desi nu aveam engorgement. Acum ne chinuim sa alaptam-mancam in unghi de 45. Dar tot este mult lapte iar el se chinuie tare sa manance sad


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1375 2015-09-18 10:17:30

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Totul despre alaptare 2

Flower si eu am patit asa cand era micut. Era jetul prea puternic si nu apuca sa inghita.
Incearca sa detensionezi un pic inainte.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1376 2015-09-19 06:34:20

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare 2

Time crede-ma ca am incecat si asta dar curge mult tare. Si astazi a mancat mult, nu stiu ce s-a intamplat, dar a cerut mereu si atata a mai vomitat. Iar sotul disperat imi zicea sa nu ii mai dau de mancare dar ce sa fac daca plange copilul de foame? Caci imi arata ca ii este foame...dar a vomitat de-a rupt, aumplut un sfert de pat mare si pe mine m-a facut tot una.

Cat a durat la tine situatia asta? Cat ai alaptat ca nu mai stiu?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1377 2015-09-21 11:45:22

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Totul despre alaptare 2

Flower poate a avut un puseu de crestere.
La mine a durat aprox 3 luni, pe urma s-a reglat. Dupa ce sugea el, eu mai scoteam dintr-un san 150 ml lapte. Atata lapte am aruncat... 
Am alaptat 1 an si 9 luni.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.