homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nevoia de diversitate


#1 2012-10-23 09:06:58

Marian2009
Membru
Inregistrat: 2009-08-25
Mesaje: 4

Nevoia de diversitate

Buna,

Am o mare problema cu relatia mea de circa 7 ani aproape (avem amandoi 24-25) - teoretic ar urma casatoria peste 1 an jumate (acu' cine stie...). Bun, deci intr-un moment in care tot discutam noi (fiind foarte excitati - descoperisem ca nu aveam prezervative, ii facuseram oral si muream amandoi -,  si ametiti putin) prietena mi-a spus ca ar fi curioasa sa vada cum e si cu alt partener atat la pat cat si intr-o relatie (zice ea ca oricum n-ar putea ajunge acolo fara sa fie un fel de relatie).  Mentionez ca eu am fost primul din viata ei, la fel si invers (desi invers a mai fost una inainte dar doar chestii mai marunte sa zic asa).
Mai mult, mi-a marturisit ca in urma cu un an a fost atat de disperata legata de acest lucru incat chiar a vrut sa luam o pauza, sa vada cum e si apoi sa revina. Pauza mi-a cerut atunci, a fost pe bune, doar ca am refuzat-o eu iar ea a acceptat (bineinteles, nu mi-a spus motivul ca daca mi l-ar fi spus nu mai era acest post acum si nici relatia). Acum zice ca s-a domolit, mai exista acea curiozitate dar nu mai are de gand sa o aplice. Nu a vrut sa-mi promita insa ca nu se va intampla nimic nou, pe motiv ca : nu se stie niciodata ce se intampla in viitor.
Sincer, nu cred ca ii lipseste ceva. M-am uitat intai in gradina proprie, sexul dintre noi e minunat (are orgasm mereu, ne iubim de 3-4 ori minim pe saptamana - desi eu mi-as dori mai mult dar asta e alta poveste, alt post ), am fost si sunt alaturi de ea mereu cand a avut probleme, petrec suficient timp cu ea, stam impreuna si nu cred ca financiar ar avea vreo lipsa. Sunt extrem de trist si dezamagit, simt ca nici nu o mai cunosc. Este primul moment din viata mea cand ma gandesc sa ma despart de ea. Va rog sa imi dati o parere, eventual niste idei. Sincer as vrea ca povestea sa mearga mai departe impreuna dar mie teama ca eu voi fi cel dezamagit in final.

Offline

 

#2 2012-10-23 13:14:39

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Nevoia de diversitate

oamenii se schimba si relatiile evolueaza. se intampla ca la 17 ani sa nu gandesti ca la 30, se intampla ca la 17 sa iti doresti cu totul alte lucruri decat iti doresti la 30.
uneori cele 2 persoane din relatie "cresc" in directii diferite, alteori in aceeasi directie.
in practica nu stiu ce as face, cat as putea ierta (ierta cu adevarat, nu doar accepta) si cat sange rece as avea, darrr in teorie, cu siguranta as lasa-o sa incerce ce isi doreste, din mai multe motive: pentru ca sunt de parere ca o singura viata avem si trebuie sa facem/incercam ce ne dorim, cand ne dorim, pentru ca as prefera de 1000 de ori sa stiu ca a fost cu altul si s-a intors la mine pt ca pe mine ma doreste cu adevarat, nu sa se gandeasca tot timpul cum ar fi cu altul, ca poate ar fi mai bine, sa o stiu cu regrete si cu gandul la altceva, nesigura pe ea si pe relatie. si in plus am si 2 exemple de cupluri care s-au despartit 5-6 luni, unul din ei a fost cu altcineva si apoi s-a intors la vechea relatie, spunand ca "niciodata nu o sa ma mai despart de el. credeam ca toti baietii sunt la fel, dar de fapt ce am eu e aur." acum sunt casatoriti si au copil


hjarta

Offline

 

#3 2012-10-23 19:08:12

Marian2009
Membru
Inregistrat: 2009-08-25
Mesaje: 4

Re: Nevoia de diversitate

Pentru mine solutia asta este echivalenta cu despartirea. Sunt chiar curios daca ar putea fi cineva atat de prost in lumea pe post de "rezerva", sa vezi ce se intampla daca i-a placut mai mult mai putin si daca se intoarce.

Offline

 

#4 2012-10-23 19:13:42

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: Nevoia de diversitate

nici eu nu m-as vedea in postura: du-te le alta, vezi cu care iti e mai bine si daca realizezi ca sunt mai buna in comparatie cu ea, ramanem amandoi..neutral


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

#5 2012-10-23 20:41:13

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Nevoia de diversitate

nici eu nu-s de acord cu asta.. daca vrei diversitate, nu mai sta intr-o relatie, sau nu-ti mai fa "relatii". stai asa single, si arde-o azi cu unu, maine cu altu, ca asta vrei
din moment ce esti cu cineva se presupune ca il vrei doar pe el, te dedici vietii de cuplu, nu vad de ce ai mai vedea cum e si cu altii... ce facem, curvasaraie?
in plus, ce e aia despartire 5-6 luni si apoi o reluam? daca mie mi-ar propune cineva asta, i-as zice DA, cu cea mai mare placere, dar la mine sa nu se mai intoarca.. nu m-as mai simti in stare sa fiu cu acea persoana, ce-s eu pe post de rezerva?
e grav cand esti chiar disperat dupa chestii din astea, inseamna ca joaca hormonii grav in ea

faza cu "nu se stie niciodata ce se intampla in viitor." am mai auzit-o. e mai simplu sa zici asta decat sa speri, sa iti doresti sa fiti un cuplu si sa formati o familie peste cativa ani

te sfatuiesc sa te desparti tu, inainte sa te "trezesti" cu ea in patul altuia, de-acu orice ti-ar spune nu cred ca mai poti avea incredere in ea.
in plus, daca ala pe care l-ar incerca acum ar fi de 100 de ori mai bun (ipotetic vorbind), mai crezi ca s-ar intoarce la tine? never smile

Ultima oara a fost editat de sub (2012-10-23 20:45:47)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-10-23 20:55:14

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Nevoia de diversitate

Mie personal nu mi se pare normal sa vezi cum si ce face "capra din gradina vecinului"
Din moment ce are curiozitati de astea clar nu are cum sa intervina casatoria

Nu sunt absurda doar ca nu mi se pare normal ca fiind intr-o relatie de 7 ANI ( nu luni sau saptamani) sa ai curiozitati de astea,e ca si cum ai spune,vreau sa te insel dar nu prea!


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#7 2012-10-31 12:22:18

andreeapopa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 203
Site

Re: Nevoia de diversitate

e normal sa simta asa,femeia se culca cu acelasi barbat de 7 ani si inaintea lui nu a mai avut pe altul...puneti-va si in locul ei...acum,poate ca il iubeste prea mult si nu e dispusa sa il paraseasca pentru niste curiozitati sexuale...a fost sincera si i-a spus,putea sa il insele si nu a facut-o.Eu in locul lor as introduce diversitate in relatie fara sa se apeleze la alti parteneri sexuali.Sa se mai "joace" din cand in cand.


I can be sweet,I can be tough,I can be an angel,I can be a bi*ch, I can be your friend or your worst enemy.It depends how you treat me.

Offline

 

#8 2012-10-31 13:00:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Nevoia de diversitate

zic si eu ca Love, in primul rand e de apreciat sinceritatea
in al doilea rand cand partenerul iti spune asta, ai de ales: ori nu poti sa accepti si atunci te desparti, ori il iubesti suficient de mult si ai un nivel de intelegere care-ti permite sa-l lasi sa-si satisfaca aceasta curiozitate si sa accepti ca e posibil sa nu se intoarca la tine
vad ca in continuare oamenii prefera sa fie mintiti decat sa dea nas in nas cu adevarul, cu siguranta multi am avut curiozitati, dar ne-am gandit, asa  cum ziceti si voi, ca "nu e normal" si, cunoscandu-l pe cel de langa noi si stiind ca n-o sa le accepte, ne-am inabusit dorintele, am acumulat frustrari care au avut impact asupra relatiei - ca doar nu credeti ca daca ignori suficient o problema ea dispare

Offline

 

#9 2012-10-31 15:49:05

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Nevoia de diversitate

pai chiar nu e normal, nu ca "nu e normal", un om cu capul pe umeri n-ar trebui sa gandeasca asa mai ales dupa 7 ani de relatie, cand teoretic ar trebui sa apara planuri mai serioase de cuplu
cred ca frustrari in relatie ar trebui sa apara din cauza problemelor din interiorul relatiei, nu pentru ca am inceput "sa am ochi pentru alta/altul"


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#10 2012-10-31 16:11:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Nevoia de diversitate

n-ar trebui sa gandeasca... ce naiba inseamna asta ? uite ca unii mai gandesc si ce nu trebuie
si daca fata asa gandeste, ce sa faca, sa se sinucida, sa se duca la manastire ? mie mi se pare normal sa am cu cine discuta daca am o problema, daca e o problema legata de relatie, unde sa ma duc, la spovedanie, sau sa vorbesc cu partenerul sa gasim o solutie ?
asa putea sa-si tina gura, sa-l insele discret si toata lumea era fericita, nu ? si nici n-o mai condamna nimeni pentru ce gandeste

Offline

 

#11 2012-10-31 16:30:27

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Nevoia de diversitate

de la a gandi/zice pana la a face nu mai e decat un pas
daca ai citit cu atentie primul post (si se pare ca n-ai facut-o), scrie: "zice ea ca oricum n-ar putea ajunge acolo fara sa fie un fel de relatie"
iar eu nu inteleg intr-o relatie de 7 ani, cum brusc, dupa 7 ani (si nu dupa prima partida se sex, sa zicem) ai inceput sa iti pui intrebari "cum e s-o faci si cu altul", sau "nu se stie niciodata ce se intampla in viitor", si sa i-o mai si spui. nu zic sa nu comunici, ba chiar trebuie, dar cand pui astfel de probleme/intrebari, e clar ce intentii sunt
ai stat 7 ani ca sa ajungi la concluzia asta... minunat; timp in care saracul partener ar fi putut sa-si gaseasca ceva mai serios. ghinionul lui ca a dat peste o asemenea fata, ce sa zic smile


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#12 2012-11-01 09:57:25

Bun_Bun
Full member
De la: House of pain
Inregistrat: 2007-01-06
Mesaje: 545

Re: Nevoia de diversitate

Eu inteleg perfect situatia, pentru ca sunt tot acolo. Il iubesc enorm, dar a fost singurul barbat din viata mea. A intervenit curiozitatea si n'am avut ce face. Am vorbit cu el sincer, i-am spus tot ce simteam, a zis ca si la el au fost tentatii foarte multe. Nu inteleg de ce faceti atata caz... nimeni n-o sa aleaga sa fie vreodata la modul pur sexual cu altcineva pentru ca e mai bun, mai destept, mai frumos.. ci doar pentru ca e ALTUL. Eu am ales sa renunt la o relatie frumoasa de 6 ani de zile din cauza asta, pentru ca ma omora gandul "cum o fi cu altul". Daca ramaneam ca inainte ajungeam frustrata si s-ar fi lasat cu certuri urate.

Marian, eu consider ca ar trebui sa ii apreciezi sinceritatea, cu siguranta s-a fastacit mult pana sa-ti zica asta si cu siguranta a facut-o doar pentru ca te iubeste si probabil nu ar putea sa-ti insele increderea. Crezi ca ar fi fost mai bine daca ea s-ar fi tavalit cu altul fara ca tu sa ai habar de asta? Crezi ca ar fi fost mai bine daca ar fi ales sa se desparta de tine fara sa iti zica de ce?


Failure teaches Success!

Offline

 

#13 2012-11-01 10:51:11

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Nevoia de diversitate

Bun_Bun a scris:

Eu am ales sa renunt la o relatie frumoasa de 6 ani de zile din cauza asta, pentru ca ma omora gandul "cum o fi cu altul". Daca ramaneam ca inainte ajungeam frustrata si s-ar fi lasat cu certuri urate.

pai si de ce te-ai mai bagat intr-o relatie daca stiai ca ai asemenea curiozitati? te-ai gandit ca poate cel de langa tine ar suferi (ma rog, nu e cazul la voi, ca si el a avut tentatii)?
de ce nu facem atunci ceva de genul o saptamana cu unu, o saptamana cu altul, sa ne satisfacem placerea asta.. pana la adanci batraneti.
sau dupa ce iti faci o familie (si poate si copii) brusc n-o sa mai existe tentatia asta, nu?

Ultima oara a fost editat de sub (2012-11-01 10:51:58)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#14 2012-11-01 10:55:18

Bun_Bun
Full member
De la: House of pain
Inregistrat: 2007-01-06
Mesaje: 545

Re: Nevoia de diversitate

Pai cand m-am bagat in relatia asta, nu existau aceste curiozitati... N'am ales eu sa le am. Au aparut pe parcurs, in mod evident. Sunt un om cu ratiune si coloana vetrebrala, la ce m-ar fi ajutat sa ma complac intr-o asemenea situatie?


Failure teaches Success!

Offline

 

#15 2012-11-01 11:06:24

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Nevoia de diversitate

eu totusi nu inteleg faza cu "nimeni n-o sa aleaga sa fie vreodata la modul pur sexual cu altcineva pentru ca e mai bun, mai destept, mai frumos.. ci doar pentru ca e ALTUL."

adica daca totul merge excelent in relatia ta (inclusiv sex), de ce ai da-o pentru o simpla curiozitate cu ALTUL (care e posibil sa nu mearga cum te asteptai)? eu n-as da ceva frumos si de durata, pe ceva spontan, nesigur, etc (ca ma gandesc ca ai vrea o relatie cu cel "nou", nu? nu te duci la el doar pt sex., ca atunci intram in categoria panaramelor)
nu zic ca nu exista ispite, ideea e cum le tii sub control, de la o anumita varsta

Ultima oara a fost editat de sub (2012-11-01 11:07:30)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#16 2012-11-01 11:09:45

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Nevoia de diversitate

eu nu pricep cum pot unii sa considere ca daca a trecut un anumit timp (7 ani de ex.), gata, totu' e scris in stele si daca am stat atat cu cineva, pai cu el raman pana crap. Se despart oamenii dupa 20 de ani de casnicie, oameni la 50 de ani. ce este atat de anormal/ciudat/de condamnat faptul ca se schimba un om la 25?

voi, cei care o blamati pe prietena lui Marian, chiar asa siguri sunteti in ceea ce priveste tot ce tine de viata voastra? sunteti intr-o relatie de 10 ani: cum puteti sti ca nu se va intampla ceva, orice, ca sa va faca sa o luati la sanatoasa pt o aventura? daca imi dati replica "eu nu as face asa ceva" vreau si un argument. de unde stiti ca nu ati face? si daca imi spuneti "pai nu am stat 10 ani cu cineva ca sa stric totul pt o aventura" iar va intreb "de unde stiti cum veti fi/gandi/actiona peste 10 de ani acum? nu stii ce se intampla maine. poate eu cred in X lucru, dar maine o sa se intample ceva spectaculos (da, se mai intampla si lucruri la care nu ne-am astepta nici intr-o mie de ani) si imi dau seama ca ce credeam eu e departe de ce este de fapt.

Marian, eu apreciez foarte mult la prietena ta ca a avut un curaj fantastic sa iti spuna ce simte. apreciez ca nu s-a ascuns, ca s-a gandit la tine (da, la tine pt ca nu te-a inselat, pt ca nu a ales sa taca, lasand timpul sa treaca, frustrarile sa se acumuleze si apoi sa rabufneasca, iar tu sa n-ai habar de ce). o apreciez pt ca, evident, si-a dat seama ca aici se poate incheia relatia ei, dar a preferat sa fie sincera. fii sigur ca tine la tine! iar problema nu tu o reprezinti. pur si simplu, o anume dorinta a ei nu mai corespunde cu ce presupune o relatie in acest moment.

Tu sa nu regreti si incearca sa iti dai seama ca puteai fi tu in locul ei. puteai fi tu cel care sa simta ceva ce nu e compatibil cu o relatie de 7 ani. se intampla, nu putem avea control asupra multor lucruri.

intelepciune iti doresc, sa nu te grabesti in luarea unei decizii si maturitate sa vezi ca prietena ta a fost 100% corecta cu tine.

si incheiere cu final fericit: cuplu de 6 ani, ea se desparte de el si se marita cu altu'. isi da seama ca a facut o mare prostie, se desparte si revine la persoana pe care intr-adevar o iubeste si cu care acum are un baiat si o fata smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#17 2012-11-01 11:35:12

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Nevoia de diversitate

aha, isi da seama c-a facut o prostie si revine la el, fraier ar mai fi ala s-o accepte...
te duci la altu, vezi ca nu-ti merge si iti dai seama apoi pe cine iubesti cu adevarat. mi se pare o lipsa de maturitate. oamenii care se despart dupa zeci de ani au relativ motive mai serioase (bautura, certuri, batai), nu d-astea de adolescenti, ca "am ochi pentru alta"

lasand la o parte lucrurile gen "ma poate calca maine o masina" sau "pot sa mor", eu daca am tot ce imi trebuie nu consider ca as fi dispus s-o "iau la sanatoasa pt o aventura", ca nu am de ce. si argumentul ar fi ca, pur si simplu nu sunt interesat, poate sa fie miss univers. dar da, poate as avea alte curiozitati gen cum a ajuns asa, sau ce studii are, sau sau, dar nu gen "cum ar fi sa am o relatie cu ea", ca stiu sa ma controlez... si un alt argument ar fi ca de la o varsta incepi sa gandesti mai serios, spre viata de familie, nu s-o arzi cand cu unu cand cu altul.. si oricum, intr-o mica-mare masura, unii fac chestia asta si pt bani (situatia materiala a ei/lui)

si la mine a tot incercat fosta mea sa se intoarca dupa ce si-a dat seama ce a facut (bine, mie nu mi-a zis la inceput ce intentii are, deci foarte urat aici), dar nu mai e nicio sansa


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#18 2012-11-01 12:15:28

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Nevoia de diversitate

dar tot de la o varsta, de la "prea mult gandit serios" poti s-o iei, pt scurt timp, pe aratura.
eu nu-l vad fraier pe cel care acorda o sansa. nici nu stiu de fapt cum sa spun ca este...pt ca poti sa afirmi sus si tare ca tu nu ai ierta, dar sa ajungi sa o faci. nu stiu in ce masura poate fi asta ceva ce poti controla. ca si eu spun acum ca daca as afla ca al meu m-a inselat, nu as putea trece peste. imi pare imposibil sa-l iert daca ar face asa ceva, dar...actionezi concret atunci cand esti pus intr-o anume situatie.

deci cel care iarta o face pt ca asta simte, pt ca a fost puternic ca a trecut peste "gafa" prietenei sau pt ca este slab ca nu-si imagineaza cum ar putea trai fara ea. sunt multe de luat in calcul intr-o situatie de acest gen


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#19 2012-11-01 15:09:01

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Nevoia de diversitate

de obicei ala "parasit" isi reface viata, n-o sa stea special pe post de rezerva ca sa te... astepte
si de multe ori cand cineva vrea sa se intoarca la fostul, n-o sa se mai poata pt ca deja e cu altcineva


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.