homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22-164


#3098 2013-04-09 22:52:41

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

adelina Doamne ajuta sa fie bine! gandeste pozitiv, sarcina e mica deocamdata

smart Dumnezeule! in ce tara traim?! mi-au dat lacrimile citind ce ai povestit, sper sa se faca bine puiul tau si sa nu mai trebuiasca niciodata sa treceti prin astfel de clipe kram


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 



#3099 2013-04-09 22:55:29

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

smart incearca sa nu te mai invinovatesti, asta e, ai facut ce ai crezut ca e mai bine pe moment, eu cand ii dadeam antibioticul ii desclastam efectiv gura , sotul a zis ca el nu poate sa ma ajute ca nu suporta sa o vada cum se zbate , sufera, urla, etc.

despre modul de comportare, nu am cuvinte, adica ma asteptam , asta e medicina noatra, astia sunt dr cu astia defilam...

cand ana a avut otita (luna trecuta), si era vineri seara numai la gandul ca vom ajunge la urgenta noaptea si dam peste o adormita , sictirita ca o trezim din somn, etc, bine ca ne-a ajutatat d-zeu si nu a mai fost cazul, horror, horror , horror...cum naiba or putea frate,hai cu adultii ca cu adultii , dar cu copii, mi se pare absurd, indoferent cu cat esti platit trebuie sa faci eforturi pt copilul ala care sufera, nu stiu , sunt bulversata de ce am citit.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#3100 2013-04-09 23:06:18

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

eu pur si simplu fac recapitulare si nu-mi dau seama cum am ajuns aici, de ce a ajuns copilul atat de rau. Chiar nimic din ce i-am dat nu a avut efect? Jur ca nu tineam in casa nimic macar un amarat de supozitor cu paracetamol, in ideea ca de le cumpar cu siguranta voi avea prilej sa le folosesc. Am acum raftul plin cu siropuri si alte pastile, milioane date aiurea, caci in afara de consultatii, am platit absolut tot. si nu banii sunt durerea, ci faptul ca nu-ti vezi copilul sanatos nici dupa un pumn de medicamente.
Idioata nr 2, imi spune "mai e si putin deshidradat, la limita hidratarii" , " mai lasa-l sa planga ca asa isi dezvolta plamanii" !!!! dumnezeule, daca si un dr zice asa, ce draq sa mai asteptam de la babe? e urat si rau ce gandesc eu acum, dar cand mi-oi vedea eu copilasul bine, la fel ca inainte, asa m-as duce si as juca-o in picioare!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3101 2013-04-09 23:08:35

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Off smart prin ce aţi trecut , halal de doctori, halal ţară . Bietul copil să treceţi cu bine peste sad puss


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#3102 2013-04-09 23:27:45

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

si eu am avut o problema cu nurofenul in sensul ca desi ii placea la gust, nu vroia deloc sa-l ia. 3 nopti stateam cate o ora sa-l ia, se ducea si somn si tot, si ziua tot asa chinuit, cu pacaleli. acum am sirop pt imunitate si nu vrea nici cu seringa, nici in lingurita, desi e bun la gust, i-l pun in apa ca macar pe asta stiu ca o bea cat e ziua de lunga...

smart sanatate multa!
si la ceilalti puiuti bolnaviori (imi vine Tudi in minte) insanatosire grabnica!

ma retrag, intru si maine macar putin. somn usor! pusspusspuss


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3103 2013-04-09 23:41:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

smart vai grater plang rau si eu, m-ai prins si intr-un moment sensibil cu povestea asta...

janis de-ar fi sotul acasa am veni noi...si eu am nevoie de recreere ca simt ca imi ia creierul foc, sunt epuizata si eu.
nu atat de nesomn cat de faptul ca sunt singura cuc 24 din 24 nu mi-l ia nimeni din brate niciodata, nu mai pot...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#3104 2013-04-09 23:45:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Smart grater Doamne, prin ce treceti... nici nu stiu ce sa zic... sper sa se faca bine repede puiul mic   kram  kram  kram

Ioana, cand o sa vada un moderator, o sa inchida si o sa faca topic nou.

Offline

 

#3105 2013-04-09 23:51:08

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

fetelor ,multumesc pt sprijin si ma scuzati ca ma tot vait aici,dar nu pot crede prin ce trece copilasul meu,care pana acum n-a avut decat cativa muci la viata lui . Nu stiu,poate am gresit de la inceput si trebuia sa ma internez cu el (simt ca sotul asa gandeste), poate pana acum isi revenea total.

Noapte buna!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3106 2013-04-10 00:03:51

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Mamici  wave

Smartrugaciune , prin ce ati trecut! Ma ingrozesc de cat de inumani pot ajunge (?) unii "medici". Sa fie bine puiul!
Adelina, tinem pumnii!  puss Trebuie sa fie bine!
Adina, si eu as lasa-o pe Ana in locul tau la bunici, in loc de orasul asta infect. Merita o vacanta de basm, din ce povestesti!  hjarta
Janis, eu l-am lasat pe pui de 2-3 ori cu soacra, asa cum zici tu ca vrei, pentru doua ore maxim, dar crezi ca m-am bucurat cu adevarat de "escapada"? Neee.. eram doar cu gandul la pui  forgetit (nici nu as concepe sa plec o saptamana, cel putin la varsta asta, ca as plange eu dupa el mai mult decat el dupa mine  rotfl2 ). Glumesc... si Alex sta cu ochii dupa mine non-stop, si daca mergem la socrii sau la ai mei, daca dispar din raza lui vizuala, se pune pe plans, si eu ma gandesc la fel ca tine ca l-am invatat prea "lipit" de mine si daca nu cumva o sa sufere daca trebuie lasat o zi cu cineva  sad


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#3107 2013-04-10 00:07:49

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Smart puss


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#3108 2013-04-10 00:57:07

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

smart,    nasol!  sad dar revino-ti !!!! cum adica iti vine sa sari pe geam? copiii patesc d-astea,e greu pt ei si pt noi e greu sa ii vedem cum se chinuie cu febra/diarei/bube/vome si etc etc etc. dar nu e nimic grav, revino-ti, zau! smile  puss
asa e la prima problema mai serioasa a celui mic sad , tin minte cand a avut S enterocolita cand nu avea nici macar 1 an de viata,  am suferit enorm si plangeam ore in sir stiind cat il chinui cu branula in vena, cu siropuri date cu forta, febra aia nenorocita, impachetari la spital la camera de garda...   

adina, dar mama ta nu poate sta la tine pe perioada verii, macar o data la 2-3 sapt. sa o mai tii pe cea mica acasa? sau nu stiu, gradinitele se inchid pe perioada verii?  cesafac  cu siguranta tu ai luat in calcul toate variantele posibile pana sa decizi asa. eu iti zic parerea mea.
eu nu as lasa pe nimeni sa imi creasca copiii, nici poveste! nu vreau ca in primii lor ani de viata sa primeasca alta educatie si alte cunostinte, informatii, impresii, notiuni decat cele pe care aleg sa i le ofer eu.  Asa, poate 2 zile sa il las pe S. la ai mei, hai treaca-mearga, dar MIE tot mi se pare horror ce zici tu. big_smile 
Si pe noi ( eu si soramea) ne lasau parintii pe la bunici cand eram mici, atat de fain era ( leagan, aer curat, fugarit de matze, cocotzat in pomi si absolut, absolut tot ce zici tu) insa si eu si sora mea avem alta amintire pregnanta, si anume: DORUL de mama sad , de tata, de casa noastra, de fiecare jucarie lasata acasa. dorul de mama... adormeam seara cu lacrimi in ochi, plangeam incet in perna sa nu ne auda mamaie pt ca noi voiam sa adormim cu mama si dimineata sa ne trezim tot langa ea. tin minte ziua in care o asteptam sa ne ia ( ne lasa tot asa, cateva zile acolo, ne mai lua, ne mai lasa, in fct de turele lor la servici) nu ne miscam de langa poarta pana nu o vedeam departe venind,stateam cu orele acolo pana aparea. o sa tin minte toata viata. asta ne-a ramas noua intiparit in suflet si creier din toata experienta "stat pe la bunici".  (imi povestea sotul meu cam acelasi lucru, si el tot asa simtea cand il mai lasau ai lui pe la bunici/matusi)
Asta e. sad  E greu cand nu ai ce face, m-am tot gandit si eu la solutii , ce voi face cu copiii cand mai creste si B., as vrea ca la 5 ani Sebi si 3 Bogdan sa ii dau impreuna la gradinita, la aceeasi, insa pana atunci ... daca mama mea era bine, ar fi stat ea aici cu baietii si nu baietii dusi de acasa, de langa mine. In ultima instanta nu stiu, cateva ore pe zi - bona. Orice, repet, numai sa nu ii stiu departe de mine si crescuti si educati de altcineva, chiar daca acel altcineva ii adora, cum e mama mea.
si inca ceva, sa nu crezi ca ei ii e mai bine "la aer curat vs. praful din Buc." vax albina. copilului ii e cel mai bine langa voi, in orice praf, caldura si mizerie de oras sunteti. d-aia nu mai puteam eu de ciresele lui mamaie si de bicicletele lui tataie. sad ti-am zis, asta e experienta mea si a sora-mii, pct meu de vedere vizavi de subiectul asta, copil crescut de bunici...

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-04-10 01:07:50)

Offline

 

#3109 2013-04-10 02:38:03

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

May pasa ce povestesti...eu n-am fost atasata de nimeni se pare rotfl2 pe bune..nu mi-a fost dor nici de mama..nici de bunica....

Aaah ba da..de sor-mea! Ea e cu 10 ani mai mare. Pana la 5 ani am stat la bunica-mea..dar veneau des ai mei -eram la 2 strazi. ORICE ptimeam..napolitana..fruct.rupeam in doua si lasam dupa frgider..pt cand venea sormea de la scoala si trecea pe la mine...dupa 5 anim-au luat acasa si dormeam cu ea. A plecat in tabara la un mom dat si-am plans 2 zile.in alta tabara m-a luat.am dormit cu ea pana la 16 ani cand ea s-a maritat..
Dar nu-mi amintesc sa-mi fi fost dor de maica-mea vreodata lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#3110 2013-04-10 07:22:13

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Smart am ramas fara cuvinte!!!! Mai ales cand a vrut sa te dea afara si sa lasi copilul singur cu ea. Doamne fereste! Eu ii bateam pe toti smile.
Ati observat cat de violenta mai sunt, dar nu stiu cum sa "parez" astfel de dobitoci.

Sanatate multa!

Pass inteleg exact ce spui! Eu am crescut cu bunica in aceeasi curte (ai mei aveau casa lipita de cea a bunicii) si bunica a fost mama pt noi; de ea nea fost si ne este dor.
Inteleg insa ideea cu influenta/educatia altora...si, mai ales, la aceasta varsta. Depinde tare mult si de bunici. Mama Adinei, de ex, este invatatoare, are o alta metoda. Ai mei, desi o iubesc pe C la nebunie, au faze in ei lol. Mai ales, mama. Mi-e teama sa o las pe C la aceasta varsta cu ei fara ca eu sa fiu, macar o parte din zi, cu ea. Sau sotzi...

Mi-a venit sotul fetelor dar este fluviu. Si m-am facut pe jeans toata rosie (noroc ca a vazut o colega). Am schimbat, in jumatate de zi, 20 de tampoane din acelea mari, de noapte. Nu ma mai doare burta, nici epuizata nu sunt doar ca nu se mai opreste. Daca mai continua asa, ma duc la medic.

Alta poveste si poate luati exemplu sa nu faceti ca mine: nu am curajul sa spun NU. Asta-i visul meu! Asta-i motivu nr 1 pt care am si plecat din tara: sa invat sa spun NU dar cand credeam ca sunt pe drumul cel bun iarasi o dau in bara si, pt prima oara in atatia ani de casatorie, sotul mi-a spus asa: pana nu inveti sa spui NU o sa iau eu fraiele smile.

Long story short: vecina a propus sa se joace fetele impreuna, a mea si a ei, odata la noi, odata la ei ca sa mai schimbe mediul, jucariile si fiica ei sa invete sa relationeze cu copii de varsta ei (desi C este mai mica cu 6 luni). Asa am facut un timp, dar de cateva saptamani o trimite la mine pe fiicasa si C nu mai pupa acolo. Deci, numai fata ei are parte de experiente noi. Nu ar fi o problema neaparat.  numai ca o expediaza pe Lina la noi cand vine C. de la gradinita...azi am inteles ca imediat dupa gradinita copilul are nevoie de liniste si nu de alti copii. Si desi speram sa o ia pe C. la ei pt o ora macar, a trimis-o pe L la noi (bine, si C. a avut o contrubutie la asta caci imediat cum a vazut-o a si invitat-o la noi dar am stat de vorba si i-am spus sa nu mai chema lume la noi decat dupa ce se consulta cu mine). Azi trebuia sa ma apuc de lucru pt ceva ft greu. Nu am putut. Si mi se pare nesimtire caci ea stie ca eu sunt pe ultimii 200 de m cu toate si in loc sa ma ajute un pic, ea isi vede de prepararea mancarii ei...
Mi-e ciuda ca nu am zis NU pot, sunt ocupata. Mi-e ciuda ca eu sufar din nesimtirea altora. Copilul ei nu vorbeste mai deloc cu C. ca nu stie sa se joace cu altii din cauza ca este in sitem homecare si "colegii" ei de acolo sunt mai mici ca varsta. In consecinta, nu face share la jucariile lui C care se frustreaza pe tema asta si eu trebuie sa o impac, sa ma rog de cealalta sa ii dea si ui C jucarii.
Macar daca eram desteapta de mai devreme si realizam ca dupa gradinita copiilor le trebuie o perioada de cool down si nu de joaca si agitatie cu alti copii.

Pic de somn. Vorbim mai incolo. Inca sunt sub influenta expeientelor lui Smart grater


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#3111 2013-04-10 07:53:13

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Neata


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#3112 2013-04-10 08:06:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Neata!

Mie asta cu "de bunici se bucura mai mult ca de parinti" wtf??? Eu una sunt MAMI si daca vreo data voi ajunge sa spun asa ceva inseamna ca am gresit ceva rau de tot in relatia mea cu el. Eu nu-s de acord cu asta si nici n-as spune-o cu mandrie.
Pai yannick e lumea mea si eu vreau sa fiu lumea lui pana isi va baga vreo fufa coada, atunci nu mai am ce zice, dar pana atunci de ce sa permit sa se faca transferul de afectiune pe bunici etc..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#3113 2013-04-10 08:30:32

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

neata

smile imi plac discutiile astea pe o anumita tema...

pass, ba da e deschisa gradinita, mama nu prea ar putea veni la noi, ca are gospodarie, puii pt ana de crescut, pisica , catelul, ....dar repet eu am cantarit totul si am decis ca asta e cea mai buna solutie....la tine e cu totul alta situatie, poate vei putea lucra de acasa, la mine insa tot separate stam in cursul zilei.
iar legat de faptul ca,, copilul meu nu sta fara mine ,, asa am patit si noi, 2 ani de zile numai si numai cu mine, sotul cand auzea ca mai vroiam sa merg si eu la un epilat, etc, imediat ,, sa vii repede,, ...dar dupa 2 -2.5 ani usor usor se pot desprinde, percep altfel ideea, si cand o duc la gradi ii repet pana acolo de 1000 ori ca, dupa ce termin treaba la serviciu vine mamica si o ia, ca niciodata nu o sa o las acolo.

eu sunt in plina curatenie, in fiecare seara am programat cate ceva : luni seara am facut dormitorul, aseara baia, si urmeaza bucataria unde va fi ceva de lucru, numai cand ma gandesc sa scot tot de prin dulapuri si sa curat sad ....sper sa reusesc sa termin pana duminica cand imi vine copilasul acasa ca apoi sa stam cat mai mult impreuna dupa gradi.....sambata eram libera, dar cred ca o sa merg la un curs de la serviciu.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#3114 2013-04-10 08:52:12

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Neata!

Mai si eu am stat la bunici si imi era dor de ai mei si ziua cand veneau sa ne vada / ia acasa era sarbatoare dar facea parte din experienta respectiva, nu stiu cum sa zic.
Cand Natalia nu va mai suge, eu o s-o las cu ai mei la tara.

Si apropo de afectiune, a mea nu se duce la nimeni daca e in brate la tata. Doar la mine daca ii e foame sau somn sau la tati ei cand vine de la munca. Dar in rest nu.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#3115 2013-04-10 09:21:37

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Neata smile

Offline

 

#3116 2013-04-10 09:22:50

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

neata, nu stiu ce a avut B m-a supt azi noapte dintr-un san, pana la sange  neutral . cum scoteam titi cum se trezea si cauta disperat, asa ca am o frumoasa rana............


adina, nu e vb ca ai mei copii nu stau fara mine, din contra, Sebi e ATAT de independent lol ceva de speriat. seara cand il pup la culcare, imi zicea "Peaca, mami, noapte buna!", si se intoarce cu spatele la mine, el poate sa doarma si cu ta-su, mama mea, a adormit intr-o seara doar cu vara-mea... etc. Nu e dependent de prezenta mea deloc. Nu in sensul ca nu ar sta fara mine.  EU nu stau fara copiii mei. Punct. Sunt ai mei, sunt mici, sunt dependenta de mirosul lor, de suntele si galagia ce o fac, sunt posesiva si egoista si in sinea mea si in egoismul meu tampit chiar cred ca eu sunt intruchiparea a tot ceea ce poate fi mai bun pt ei in primii lor ani de viata, lol dar si apoi, pana cand, vorba denorei, vine o fufa si se baga intre noi. rotfl2) Mama e mama!
Pai esti ziua plecata de langa ea dar orele amiezii si serii nu le petreceti recuperand timpul pierdut?  cesafac
Eu cand plec undeva ( cred ca doar de 2 ori s-a intamplat in anii lui Sebi) sa plec undeva o ora de langa el ( gen cand am mers sa aleg o canapea si nu puteam sa il iau cu mine ca trebuia sa discut si cu un client) , cand vin mi se pare ca a trecut o saptamana, vreau sa aflu TOT ce a facut si zis in ora aia cat am lipsit, daca a facut pipi, mancat ceva, daca i-a fost dor de mine si a intrebat de mine...   eu il si sun big_smile sa il aud la telefon. Nu neg ca as avea eu vreo problema la mansarda si as fi un pic cam prea atasata. lol   ( in noaptea cand am avut contractii insarcinata cu B. si am plecat la 10 seara la Buc. la urgente, l-=am lasat pe S dormind si a stat langa el timp de 3 ore verisoara mea, cat am fugit pana in Buc si inapoi - a fost un stres ENORM pt mine sa il stiu in alt oras in timpul ala, am vb in continuu cu vara-mea la tel si imi descria exact cum doarme , o sunam din 5 in 5 min ca sa aud ca doarme exact la fel cum il lasasem lol ) asa sunt eu. mi-am amintit cand eram gravida cu B si vomam noaptea iar Sebicu se scula la 6 dim si eu nu dormeam, ajunsesem cu cearcanele pana la genunchi, imi tremura carnea pe mine de oboseala iar mama mea imi spunea sa il las macar o noapte la ea ( sta la 10 min de noi) si sa ma odihnesc si eu cum trebuie. Nu a stat nici macar o noapte, nu am vrut sa dorm fara el. big_smile

de acord cu kata, asa e! puneti mana si ajutati TOTI la cresterea unui copil, mama, tata, bunica, bunic, matusi, vecini, strabunici, deci toti, asa este ca e nevoie de  multi insa sub aripa mamei sa se desfasoare asta si e perfect!  tummenupp  nu ca si suplinitor.

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-04-10 09:33:47)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.