homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22-162


#3060 2013-04-09 14:42:13

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

andreea fac 2h cu trenul , si sunt destul de dese pe parcursul zilei, cu masina 3h,
fetelor, nu zic ca nu imi e dor de ea, sau ei de mine, dar punand in balanta, e spre binele ei.

si ana a stat numai cu mine , stiti bine, 2 ani de zile nu am lipsit de langa ea decat cateva ore cand am mers la o nunta,dar ea fiind la gradi de la 2ani ,s-a mai obisnuit cat de cat ca nu mai sunt tot timpul in permanenta in preajma ei.

janis, eu i-as spune clar sotului, nu plec fara rares, ce fac cu tatza, da, esti obosita, dar in vacanta te mai odihnesti, adica na nu mai gatesti pt voi,ca pt rares te sfatuiesc sa-i faci borcanele ca e micut pt mancare din afara, e si sotul in permanenta, mai sta si el...e greu,dar nu imposibil, eu am fost cu ana la 11 luni in bulgaria, da era greu la somn, ca numai eu stateam cu ea, seara se duceau toti la plimbareala, spectacole, la terasa, eu ramaneam in camera si dupa ce o adormeam ieseam pe balconsi admiram ...


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#3061 2013-04-09 14:57:23

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

janis ,in vacanta nici eu n-as putea pleca fara copil ,mi-ar fi gandul numai la ea si nu as putea profita de vacanta ! te inteleg ca esti obosita ,trec si eu prin aceeasi situatie + faptul ca am inceput serviciul , azi noapte de ex  s-a trezit de 3 ori  si cam asta ii e ritmul mereu !
cat despre stat cu altcineva in afara de tine poate ca-ti faci tu mai multe reprosuri decat faptul ca Rares ar fi traumatizat !eu incet incet am inceput s-o las cu tatal ei ,cu soacra mea sau la cresa si toata lumea spune ca e linistita ,sigura pe ea ,se joaca normal cu ceilalti copii ...totul normal si mai simplu decat imi inchipui eu !
eu inca plang dimineata cand ma despart de ea si mai stau sa ma uit pe geam la cresa ca s-o vad cum reactioneaza : in minutul 2 incepe sa se joace cu ceilalti deci nu-i asa mare trauma ,macar din ce se poate vedea la exterior...
spre deosebire de Rares al tau ,ea nu mai suge ziua chiar inainte sa apuc s-o duc la cresa ,mananca f bine si suge doar seara,noaptea si dim !
chiar si cei care m-au sustinut in alaptare ma sfatuiesc s-o intarc si nu stiu ce sa fac ,eu nu vreau dar nu mai pot ,am slabit mult si dintr-o data si nu mai am energie ! voi ce ma sfatuiti ?

in concluzie  JANIS voiam sa te sfatuiesc sa-l iei cu tine in vacanta ,depinde si unde mergeti  ; si mai voiam sa te intreb in afara de familie nu aveti in cartier la voi un centru dintr-asta gen cresa dar  in care sa-l lasi doar cateva ore in contact cu copiii ? v-ar face bine la amandoi ....o sa fie cumplit cand pleci dintr-odata la serviciu si daca stai 2 ani timpul trece repede si nu suntem niciodata pregatite sa ne abandonam puiutii !

Ultima oara a fost editat de adalliere (2013-04-09 15:00:38)

Offline

 

#3062 2013-04-09 14:58:34

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Adina nu zic ca merg fara el.ca vacanta era si pt el..sa alerge pe plaja..sa se joace in apa smile
Zic doar ca am ramas singuri si mi-ar fi placut o alta familie cu copil...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#3063 2013-04-09 14:59:28

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

hello!
adina, eu te sprijin si te incurajez spre decizia pe care ai luat-o! mis e pare foarte corecta si muuuult mai putin chinuitoare pt copil!
janis sad
eu nu pot spune ca l-am crescut pe razvan ap sau nu, dar deocamdata sunt multumita si consider ca e mult mai putin traumatizant sa inveti un copil incetul cu incetul sa mai stea si cu altcineva, decat sa stea doar cu mama, iar cand se produce intoarcerea la lucru sa te rupi intr-o saptamana cu totul.....


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#3064 2013-04-09 15:00:51

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

De la 12 ma chinui sa-i culc si inca nu doarme niciunul. Imi vine sa urlu...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3065 2013-04-09 15:04:27

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Ruxy puss


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#3066 2013-04-09 15:14:52

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Salutare mamici  puss

Janis, eu merg si cu soacra in concediu  lol  ... de fapt o sa mergem cu o alta familie (ei au 3 copii), iar pe soacra o luam pt ca asta e cadoul facut de sotul meu, de ziua ei. Si prietenii nostri merg cu o mama, dar la ei e de inteles, copiii avand intre 4 luni si 5 ani.
Ideea e ca, si singuri, am fi mers cu fetita, mai ales ca mergem la mare pt ea (noi preferam muntele  smile )

Adina, la fel o sa procedez si eu cu fetita mea ... la parintii mei este exact cum ai povestit tu, iar mama e invatatoare  big_smile . Eu si acum o sa merg cate 1-2  saptamani sa stam la aer curat, cat o sa fie cald.


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#3067 2013-04-09 15:18:17

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Am reusit, ma apuc de gatit smile

Adina, ai facut cea mai buna alegere. Si eu o sa stau mai mult pe la mama vara asta.
Cat despre concediu, noi acum 2 ani l-am lasat pe Vlad cu ai mei si am plecat singuri la mare. Anul asta o vom lasa pe Mara si Vlad merge cu noi.

Offline

 

#3068 2013-04-09 15:24:53

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

si eu l-am lasat pe razvan vara trecuta la 7 luni cu mami si noi am plecat. aveam nevoie sa ne regasim si bine am facut.
anul asta nu stiu daca vom mai pleca undeva, dar ai mei ar vrea sa mearga la ocna sibiului si daca se duc, sigur razvan ii va insoti. ..
eu nu vad nimic rau in a implica bunicii in cresterea copilului. pot sa spun cu mana pe inima ca razvan se bucura mai mult cand ii vede pe ei decat pe mine. pt ca ei au rolul lor in viata nepotilor si sub nicio forma nu l-as priva de asta.
cu bunica cealalta e alta povestea....daca se vad de 2 ori pe sapt (in per. asta cand e urat afara) e mult. cand e cald se intalnesc prin curte, la plimbare smile
ieri noi am ajuns acasa la 5.30...mami statuse cu R de la 8 dimi si pe la 6 a venit ea sa il scoata afara, caci eu gateam.... cum sa nu o iubeasca copilul hjarta cand il duce la cocos, ii arata toate gazele pamantului, se  joaca toate minunatiile de jocuri cu el...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#3069 2013-04-09 15:45:52

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Ai mei au plecat prima data in concediu fara mine si fratele meu cand aveam 27, respectiv 20 ani. lol Asta dupa ce au avut o tentativa cu fiecare dintre noi in jur de 9 luni - 1 an si cand s-au intors ne-au gasit bolnavi.
Asta nu inseamna ca nu ne-au lasat la bunici in vacante, doar ca nu au facut concediile fara noi.

M-am intors de la dentist, mi-a pus ceva pansament si mi-a dat sa fca o radiografie panoramica si merg joi din nou. Mi-a zis ca trebuie anestezie la maseaua aia si ca premolarii de sus sunt varza. (Ceea ce banuiam). Din radiografie nu inteleg nimic. Decat ca am o masea de minte crescuta cumva perpendicular pe restul dintilor de jos. Nici nu stiam ca e posibil asa ceva.  rotfl
Faza naspa e ca mi-a zis ca ar trebui sa-ncerc sa intarc copilul ca cica nu e ok sa vin de la dentist acasa si s-o lasa sa suga. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#3070 2013-04-09 15:50:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

pe undeva e o greseala de intelegere. "ap" NU presupune sa stea copilul doar cu mama, DIN CONTRA, copilul crescut cu o comunitate mare in jur ("e nevoie de un sat pt a creste un copil" - ceva de ggenul asta, proverb african), caruia i se raspunde prompt la nevoi si care are, totusi, o FIGURA DE ATASAMENT care este constanta in primii ani de viata, nu dispare 1 sapt brusc. Daca fig e bunica, e ok, atunci bunica sa nu plee de langa copil. dar in cazul lui janis e mama. Mama pleaca la varsta in care inca se manif anxietatile de separare si inca nu exista notiune de timp (vin intr-o sapt)=atasament intrerupt. Sesizabil sau nu in comportament, dar el exista.

si ma intreb (fara nici cea mai mica intentie de a jigni/ironiza, pt ca si eu simt "nevoia" asta) cat de REALA CA NEVOIE e aceasta "nevoie de regasire" a noastra. Daca nu cumva e o DORINTA indusa de societatea de consum si ridicata la rang de norma indiscutabila si "normalitate". Asta in ideea in care ma intreb cu se "regaseau" ion si maria, inaintasi de-ai nostri, cu 13 copchii intr-o casa de chirpici, munca zi lumina si mancare nema. Si, totusi... au facut 13 copchii big_smile deci nu erau divortati... Repet, nu dau cu parul, ma intreb...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3071 2013-04-09 16:09:12

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

iti zic....conceptia din ziua de azi


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#3072 2013-04-09 16:54:22

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Poke ok invatat treptat cu bunica...dar care? Ca n-am niciuna viabila lol

Kata puss m-ai uns la suflet smile

Voi chiar ma vedeati plecand o saptamana fara tzatzist? lol nu...eu m-am exprimat pe un fond de oboseala
.as vrea 2 ore prin oras da....dar atat.nu de alta...dar nu vad viata fara el..vorba adei ce relaxare e cand ma gandesc ce face? Ce mananca? Oare plange?

Kata..cam cand pot visa sa aibe notiunea de timp? lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#3073 2013-04-09 16:59:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

dupa 2 ani... 2 jum-3 za best


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3074 2013-04-09 17:01:02

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Multumesc puss

eu voi pleca la servici la 2 ani..v-am zis ca plang noptile pe treaba asta...dar macar voi veni seara......


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#3075 2013-04-09 17:06:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

kata, ce dreptate ai... stii de cate ori am auzit asta ca sfat de la altii: "aveti nevoie sa plecati voi singuri, sa va regasiti, sa nu stiu ce". ma uitam chioras pt ca nu pricepeam d ce cineva din afara imi spune ca am probleme in cuplu si trebuie sa ma "regasesc" cu sotu. e o chestie spusa asa ca e la moda. daca am face eforturi, ne-am regasi si acasa cu copilul. e vorbesc in numepe meu acum.
sincer si eu as vrea sa plec. sunt sentimente contradictorii, as vrea sa plec, sa n mai fac nimic, sa ma odihnesc... pe de alta parte, sa nu o vad o sapt, sa nu ii fac eu baie, sa nu o alaptez... ? numai la asta m as gandi.

Offline

 

#3076 2013-04-09 17:18:25

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Exact albi...sentimente contradictorii am si eu....pe fond de oboseala clar


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#3077 2013-04-09 17:23:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

si la noi a durat 1 ora si 10 min adormitul. adica de cand m-am asezat eu in pat si pana a venit si Stefan in pat, ca dupa aia a inchis ochii instant lol intre timp am atipit si eu putin lol

as face ceva dulce si nu stiu ce.

Offline

 

#3078 2013-04-09 17:28:17

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

eu fac o crema de zahar ars


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.