homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-30


#552 2013-03-28 12:40:40

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca,acum sa nu iti inchipui ca au cazut pantalonii de pe mine rotfl doar ca eram descheiata... lol noroc ca suntem mai mult femei pe acolo... tongue

Happy, luati hainute de 1 luna, nu de 0-3 luni, ca alea sunt ceva mai maricele. Bine, puteti lua si din alea, ca oricum le va purta mai tarziu... Insa se gasesc si hainute pe care scrie ca sunt de o luna, in principal sunt cele de 56 cm.
0-3 luni ca masura clar e diferit de newborn, si cele de 1 luna sunt diferite de newborn. Deci, sfatul meu e sa luati hainute de 1 luna si/sau de 0-3 luni, oricum e de preferat sa fie ceva mai maricele pe bebe.
Anca, da, scrie pe majoritatea hainutelor de cati cm sunt, cele de o luna sunt in principal de 56 cm. Cele de newborn sunt de 50 cm sau chiar mai mici...Fetita mea a avut 51 cm la nastere si cele de 50 cm clar erau ff mici...pt ca oricum trebuie sa fie putin mai mari decat inaltimea ei.
Eu l-am trimis pe sotul meu sa cumpere dupa ce am ajuns acasa, s-a dus in primul magazin cu haine de bebe si l-a ajutat vanzatoarea, i-a spus cati cm are fata si a stiut ce sa ii dea, a luat ce trebuie. Pe cele cumparate de mine inainte efectiv le-am pus deoparte, nu le-a purtat nici macar o data, si e pacat de banii dati, ca ieftine nu au fost...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#553 2013-03-28 12:43:58

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ok, Cris am inteles! Deci ptr inceput marimea 56! Nu voi lua nici eu multe, dar trebuie sa am cat sa o pot schimba. Dupa ce se va naste si vedem exact cate  de maricica o sa mai cumparam. Multumesc mult, chiar ma ajuta ca ai scris, zilele trecute intrebam pe aici cam ce marimi de hainute ar trebui sa luam ptr inceput!

Offline

 

#554 2013-03-28 12:46:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

happy, ne pacaleste elena chicot
da, cred ca e stresant sa tot iei vitaminele... eu stiu ca in momentul in care nu ii asiguri din alimentatie necesarul de vitamine, le extrage din corpul tau, de pe unde sunt stocate si tu ajungi sa vezi asta. de exemplu, cum a fost la mine cu petele albe pe unghii. un exemplu mai nasol, e ca poate ajunge sa isi ia calciul din oasele tale, daca din alimentatie lipseste. poate si pielea uscata e un semn, desi o aveam asa si inainte de sarcina. ma scarpin foarte des, pe burta, spate, brate. am observat ca pe burta ma si cojesc putin si ma inrosesc de la atata scarpinat.
eu am retineri in a lua suplimente, pentru ca nici in cantitati mari nu sunt bune. cunosc un caz care lua acid folic si cand si-a facut analiza de folati, depasea destul de mult limita superioara, i-a spus si medicul sa nu mai ia.
cred ca ocazional e bine sa iei niste vitamine, dar zilnic s-ar putea sa nu fie chiar nevoie. mie doctorita care mi-a dat trimitere pt analize, nu mi-a spus sa iau nimic, dar nici nu pun mare baza pe ea.

am inteles, cris.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-03-28 12:49:44)

Offline

 

#555 2013-03-28 12:49:13

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Cris multumesc de sfaturi,am citit si eu in ele!!!

Fetele la 10 sapt se face eco pe burtica??


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#556 2013-03-28 12:49:24

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy ma bucur sa va fiu de ajutor. smile Eu am patit-o cu hainutele si doar banii se castiga greu, si sunt atatea de cumparat pt bebe...o sa vedeti voi cand ajungeti acasa cu bebe, eu credeam ca am cumparat tot dar de unde...abia atunci a inceput cu adevarat cheltuiala smile
Sa aveti bani stransi pt prima luna ca atunci va veti lovi de tot ce va trebuie, dupa aceea din a doua luna nu mai e asa, veti cumpara frecvent doar consumabile: pampersi, lapte praf daca e cazul, bepanthen, vigantol, glicerina pt gurita, comprese sterile, ser fiziologic...din astea...

Ioana cu placere! puss Ma bucur sa vad ca decurge bine sarcina ta, stiu prin cate ai trecut alta data...
Si da, la 10 sapt se face eco pe burtica

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-03-28 12:52:30)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2013-03-28 12:53:09

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Cris tu ai tinut fata numai in carut la plimbarica?Vroiam sa te intreb esti pro sau contra la o tine legata,cat doarme,sau macar in prima 1-2 luni?Ma refer infasata,cum am fost si noi infasate.Ai dat-o cu vreo crema pe corp?


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#558 2013-03-28 12:56:19

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca eu oricum nu consum deloc lactate, deci ma gandesc ca de la mine isi ia calciu. Desi si vitaminele pe care le iau contin ceva calciu.
Mie medicul mi-a dat de fiecare data sa iau vitamine, acu la ultimul eco mi-a adaugat, justificat de analize, si fierul. Dar eu n-am simtit c-as fi avut nevoie. Plus ca sunt sigura ca asta e cauza kilogramelor puse de mine si mai rau, a greutatii ei.
Acu le iau pana la capat. Dar din cate stiu trebuie luate si in perioada de alaptare cesafac

Cris sunt convinsa ca sunt multe cheltuieli neprevazute.
La pampers ce marime trebuie luat? Ma rog, nu intentionez sa fac provizii deci o sa pot lua dupa ce vad exact cat e de maricica, dar trebuie sa iau un pachet ptr spital si sa-l iau ok!

Mai zi-ne de voi! Cum v-ati acomodat? Tu apuci sa te odihnesti? Doarme cu voi pitica sau in patutul ei?

Offline

 

#559 2013-03-28 12:56:52

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Elenuta succes la control puss ,te asteptam cu vesti.

Kate puss ,ce faci?

Cris puss


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#560 2013-03-28 12:57:53

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ioana84 a scris:

Cris tu ai tinut fata numai in carut la plimbarica?Vroiam sa te intreb esti pro sau contra la o tine legata,cat doarme,sau macar in prima 1-2 luni?Ma refer infasata,cum am fost si noi infasate.Ai dat-o cu vreo crema pe corp?

Eu da, o tin in carut la plimbarica, am un carucior de care sunt ff incantata, are si landou si fata doarme non stop cat suntem afara, iar in ladou sta f bine, mai ales ca e inca f mica si nu trebuie sa ii fortam coloana in niciun fel.
Eu nu o tin infasata, dar nu sunt contra...o sa vedeti voi cum se simte mai bine bebe..in schimb la inceput a dormit in landou si cum ridica manutele ii simtea marginile, nu era spatiu asa mare ca in patut. Acum insa doarme foarte bine in patut, o pun cand pe o parte cand pe alta, cu un prosop facut sul in spatele ei, asa o puneau si la maternitate.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#561 2013-03-28 13:03:26

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Cris hjarta Deci atunci cand ai bebelul acasa se nasc si instinctele, stii cum e mai bine ptr ea, nu?
Eu ma intreb destul de des in ultimul timp daca o sa ma descurc, daca o sa stiu ce sa fac.

Offline

 

#562 2013-03-28 13:05:10

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy si pe mine aceeasi frica m-a apucat,aseara cu gandul la asta m-am culcat oare am sa ma descurc?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#563 2013-03-28 13:07:33

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy pampers eu am luat newborn, de 3-5 kg, scrie pe pachet, si am luat pampers premium care ca sunt mai bune, are si indicator de umiditate si arata cand e plin de pisu, plus ca sunt mai delicate pt pielea bebelului.

Noi ne-am acomodat bine, avem deja 6 saptamani, bebe doarme noaptea dar ne trezim inca la 3 ore, doar dupa baita doarme 4 ore, insa ii dau sa pape si apoi se culca la loc. Somnul meu e inca destul de putin pt ca ma trezesc des dar cred ca m-am obisnuit eu asa smile ca nu mai simt ca e asa greu.
Cand sunt ff obosita mai prind ziua cate o ora de somn cu ea odata. Sincer, asta cu somnul putin mi s-a parut greu...dar o sa creasca ea si banuiesc ca va dormi mai mult. Insa cum am spus, deja nu mai simt asa rau oboseala. Totul e mai usor acum, fata e destul de cumintica dar nu va asteptati sa nu scoata copilul un sunet toata ziua smile ei plang oricum din orice cand sunt asa de mici, e modul lor de a comunica. In timp insa, iti dai sema daca plange de foame, sau ca a facut caca, sau doar de fitze smile
Eu sunt total contra dormitului in pat cu parintii, mai ales ca stiu de la un psiholog ca e total neindicat pt dezvoltarea psihica a copilului. Fiecare, parinti si copil, trebuie sa aiba spatiul lui, eu una nu o sa permit sa devina dependenta in a dormi cu noi...stiu o fata care a dormit cu mama ei pana la 14 ani...totusi...

Fetelor o sa stiti ce aveti de facut, si mie mi-a fost ff teama ca nu ma voi descurca, dar e exclus asta, orice mama stie ce e mai bine pt copilul ei, si nu uitati, o mama nu poate face rau niciodata copilului ei, asta mi-a spus-o medicul neonatolog in maternitate si mi-a dat mult curaj, pt ca asa este!!!

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-03-28 13:10:46)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#564 2013-03-28 13:09:20

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

anca90 a scris:

poate si pielea uscata e un semn, desi o aveam asa si inainte de sarcina. ma scarpin foarte des, pe burta, spate, brate. am observat ca pe burta ma si cojesc putin si ma inrosesc de la atata scarpinat.

Problema asta cu pielea foarte uscata o am si eu, chiar daca inainte nu aveam probleme. Si beau aproximativ 2-3 litri de apa pe zi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#565 2013-03-28 13:14:11

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Cris ma bucur din suflet ca v-ati acomodat asa bine! E ok sa se trezeasca la 3 ore ptr papa, eu visez la un asa bebelus!!! Ma astept la multe nopti nedormite smile

Sincer si eu as vrea sa doarma in patul ei, mi-ar fi si teama sa doarma cu noi. Si nici n-as vrea sa se mute sotul in sufragerie.
Pe de alta parte, desi poate suna a paranoia, mi-e teama sa nu vomite si sa se inece prin somn... Si sa nu-mi dau seama nefiind langa mine.

Sa te odihnesti si tu cand ai timp, cred ca e foarte important sa aveti bateriile incarcate

Offline

 

#566 2013-03-28 13:19:27

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy si mie mi-a fost teama de innecat, dar daca doarme pe o parte e exclus, ii curge din gurita si atat... ideea e sa nu doarma pe spate. si oricum, dupa ce adoarme eu o mai pazesc cam jumate de ora, am observat ca daca nu regurgiteaza imediat, apoi nici nu mai face asta daca adoarme bine. Oricum patutul ei e in camera noastra , foarte aproape de mine, si crede-ma ca te trezesti la orice sunet cat de mic al ei, fara sa vrei...nu va mai exista somnul ala adanc de altadata. smile
Eu am pazit-o primele 2 nopti continuu, dar picam din picioare de oboseala, deci trebuie sa dormi neaparat cand doarme ea...oricum, in timp iti va disparea teama aia de innecat, o sa vezi. smile si eu am avut teama asta...

daa,e ff important sa te mentii cat de cat odihnita...

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-03-28 13:21:40)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#567 2013-03-28 13:26:10

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Si cu fata in sus o pui sa doarma ziua, cand o supraveghezi? Deci pusa ba pe o parte, ba pe alta ar trebui sa excluda riscul asta. Uff, e bine!
Si patutul ei va fi tot in camera noastra si nu cred ca o sa dorm adanc, asa cum spui si tu!

Multumesc mult puss m-ai ajutat foarte foarte mult astazi!!

Offline

 

#568 2013-03-28 13:39:08

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy ziua o pun sa doarma pe spate dar tot cu capul intr-o parte, cand in stanga cand in dreapta,  ca sa ramana rotund capsorul. smile Oricum cu fata fix in sus nu prea stau ei...
Cand doarme pe o parte eu am vazut clar cum atunci cand regurgiteaza ii curge din gurita si nu se inneaca deloc...nici nu simte..si mai e important sa ii scoti aerul din stomacel dupa fiecare masa..
ma bucur daca va pot ajuta...oricum e greu la inceput, dar dupa o luna deja va fi  altceva..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-03-28 13:50:25)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#569 2013-03-28 13:50:43

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Tocmai ptr forma capului ma gandeam ca e nevoie sa mai stea si cu fata in sus. Deci e bine sa stea cu el cand pe o parte, cand pe alta..
Da, de scos aerul stiu ca e cam..musai. Imi povestea o prietena ca ea isi tine fetita si cate 30 de minute ridicata ca sa scoata aerul.

UFf cate necunoscute sunt in cresterea unui bebe! Sunt asa de mici si sensibili! Dar ma bazez pe ce ai zis mai sus, pe faptul ca o mama n-are cum sa nu stie cum sa se poarte cu puiul ei! Eu sunt mai stangace asa de felul meu si ma sperii repede. Sper sa ma stapanesc.

Imi scria azi fina mea ca mai e cam o luna pana vom avea puiul acasa...Doamne, nu-mi vine sa cred. Si parca acum trece timpul mai greu

Offline

 

#570 2013-03-28 13:57:44

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Cris ma bucur ca sunteti bine puss  kram

Happy nu e nimic complicat, o sa vezi ca instinctul de mama iti va spune exact ce si cum trebuie sa faci smile . Iti garantez!

Legat de hainute, eu am avut newborn ca Maria a fost mica si slabuta si in cele de 56 inota lol Dar acum la bebe 2 i-am luat doar 56. Nici sa inoate in hainute ca nu se simt nici ei confortabil.

Ioana cum sa ii infasezi? aia se practica pe vremuri.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.