homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-31


#571 2013-03-28 14:02:23

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Pai o pui si cu fata in sus ziua, dar o sa vezi ca nu prea o sa stea asa... o sa il dea tot intr-o parte..
Da, intre 15 si 30 minute o tin si eu sa ii scot aerul.

Daca iti e f teama poate ar fi bine sa fie prin preajma vreo bunica sa te ajute la inceput, sa nu cazi in depresia post natala...nu e de gluma cu asta..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#572 2013-03-28 14:03:22

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Andreea puss Sper sa fie asa cum spuneti voi mamicile!
Ce greutate a avut Maria la nastere?

Cris am inteles. Nu, nu vreau nicio bunica in preajma,mai degraba asta m-ar face sa pic in depresie lol Sotul o sa fie acasa cam o saptamana si ma bazez pe el, e mai curajos

Ultima oara a fost editat de be_happy (2013-03-28 14:05:02)

Offline

 

#573 2013-03-28 14:17:08

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Andree puss

Happy, nici eu nu am vrut nicio bunica, insa sa stii ca va fi greu singura. Cu sotul e ok, va descurcati amandoi, asa am procedat si noi, dar e cam putin o saptamana, al meu a stat o luna. Ar fi bine daca ar sta macar 2 saptamani...dar vedeti voi. In prima saptamana oricum e de vis, ca bebe va dormi mult, ca nu sunt prea activi imediat dupa nastere...de prin saptamana 3 prind glas lol


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#574 2013-03-28 14:19:18

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy, a fost micuta, 2390 gr si in urma operatiei a scazut la 2 kg.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#575 2013-03-28 14:25:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Andree, chiar micuta a fost Mariuca...grasana mea a avut 3,600 kg...iti dai seama ca nu incapea in hainutele de 50 cm.. smile

eu va las fetele, nu mai pot sta

pupici wave


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2013-03-28 14:36:41

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Crisulici multumesc.Sper sa fie bine bebe,azi ma duc sa-l verific. rodnar Sunt curioasa de-mi face eco pe burtica. puss Imi poti da un exemplu de net,cu carutul tau,de zici ca te intelegi bine cu el?Buna idee cu prosopul la spate.Nu prea sunt de acord ca bebelusul sa doarma numai pe spate.O legeni in brate ca sa adoarma?Ce mi-ar place sa am o mamica sa ma uit la ea si sa invat,poate asa imi va fi si mai usor. kram Ce m-ai distrat cu "plange poate de fite"!! lol Baita ii faci singura?Ai cadita speciala sa nu alunece?La cat timp i-ai scos pansamentul de la buric?Mama ce am sarit pe tine azi,sa mai intri,sa ne mai inveti!! puss

Andreea am vazut in Albania cum fac ,o parte din ei acolo.Il infasa pe bebe si dupa il leaga in un tip de leagan,ceva de genul.Si se misca pe stanga si dreapta,iar copilul in 5 min doarme.Eu nu zic sa-l leg in asa ceva,dar ma gandeam ca in prima sau a 2 a luna e mai bine sa stea asa infasat,cat doarme.
Uite asa e leganelul ala : http://i1238.photobucket.com/albums/ff497/Ioana_Adi/djep_zps92886d95.jpg
Are ceva de doarme asa? http://i1238.photobucket.com/albums/ff497/Ioana_Adi/babelus_si_pisica_zps6e6565c2.jpg
Intreb si eu,ca habar nu am. nustiu  puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#577 2013-03-28 15:15:37

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Cris n-are cum sa-si ia sotul mai mult de o saptamana. O sa ma descurc singura dupa, trebuie. Chiar nu vreau bunici in preajma, nu avem decat 2 camere si nici nu am eu nervi sa aud pareri de pe vremea parintilor smile

Andreeea sad a fost micuta Mariuca. Pitica mea la aproape 32 de sapt avea deja 2500 de gr, aproximativ smile

Offline

 

#578 2013-03-28 15:27:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

cris, pe partea cu somnul cred ca o sa-mi fie si mie ft greu, caci eu iubesc sa dorm, niciodata nu-mi ajunge somnul. poate si din cauza ca doar in weekend prind 8-9 ore de somn, in rest maxim 6. sunt si ft irascibila cand sunt obosita si nu dorm suficient, sper sa nu-mi revars nervii pe copil hmm.
interesant ce spui referitor la dormitul in pat cu copilul. sunt diverse pareri. in urma cu vreun an, si eu consideram ca e bine de mic sa se invete copilul cu spatiul lui, sa nu doarma in pat cu parintii. apoi, niste mamici de pe forum mi-au explicat de ce ar fi totusi bine sa doarma cu tine in pat cat e ft mic (il simti de fiecare data cand se trezeste si astfel verifici usor care e motivul - poate trebuie alaptat, poate schimbat, iar pt alaptat e mai comod asa decat sa stai pe scaun 30 min, o ora sau cat are copilul nevoie). in final, nu stiu cum e mai bine smile. probabil calea de mijloc - patutul in camera parintilor, cum ati ales si voi. oare de la ce varsta ar fi bine sa doarma in camera ei?
nu stiam ca abia dupa 3 sapt devin mai activi. eu ma asteptam ca de pe atunci sa fie mai putin plangaciosi smile.
pfff, ti-am scris dupa ce ai plecat sad.

bafta celor care merg azi la doctor, sa va intoarceti cu vesti bune! goodluck

Offline

 

#579 2013-03-28 15:37:36

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Si mie mi-au prins bine hainutele newborn si nu aveam decat cateva pt. ca doc zicea ca voi avea  un bebe mare ...
Happy si eu sunt sigura ca de la vitamine m-am ingrasat dar daca as fi din nou gravida as proceda fix la fel. Sa vezi ce de calciu o sa ia de la tine in alaptare.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#580 2013-03-28 15:47:06

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Eu nu as vrea sa renunt la vitamine dar nici sa ma ingras prea tare.O sa am timp apoi sa slabesc presupun la cat voi fi de agitata.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#581 2013-03-28 15:49:39

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Elenus hai cu vesti bune!!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#582 2013-03-28 16:11:53

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Katey puss Dar Natalia s-a nascut mai devreme, probabil de asta nu s-au adeverit parerile medicului!
Da, o sa ia calciu in alaptare, asta daca o sa reusesc cu alaptarea. VOm vedea

Offline

 

#583 2013-03-28 16:14:50

smile_my
Banat
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 894

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

fetelor, is f speriata, mi-a dat medicul gino canesten crema. aseara am aplicat prima data. insa azi la amiaza am vazut pe protej slip o pata, cam o treime din el era patat cu portocaliu. mai inainte am mers la baie si aveam un picur mic rozaliu. mi-e frica ca-l pierd. ce sa fac, il sun pe medic, merg la spital, sau e normal? al meu sot zicea ca ma curat. da de ce ma curat, de sange? ca sa fac


Chiar daca in al noualea cer stelele-si cauta partener sa-l tina cu miere si lapte,tu ai ales sa ramai pe pamint cu iubirea facind legamint, stiind ca in ceruri e frig si e noapte .   hjartahjartahjarta

27+

Offline

 

#584 2013-03-28 16:17:16

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ioana mi se pare chin pentru bietul bebe  supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#585 2013-03-28 16:20:09

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Hai ca am vazut ca sunt intrebari.. smile

Ioana caruciorul meu este asta:  http://www.mititel.ro/produs/1645/siste … 3-on-track
Din cate stiu, sunt fabricate chiar in Italia..
Eu nu o legan ca sa adoarma, am citit ca e mai bine sa inveti copilul sa adoarma singur. Dupa ce papa ii scot aerul si apoi o pun in patut, o mangai usor, ii vorbesc sau ii cant, si adoarme.
Baita i-o fac impreuna cu sotul, nu as putea singura, el o tine si eu o spal. Cadita e speciala de bebe, din aia cu suport pt sustinerea bebelusului inauntru.
Buricul ii cade singur cand se usuca, dar pana atunci trebuie mare atentie sa fie permanent pastrata uscata zona buricului si dezinfectata zilnic. Pampersul trebuie indoit astfel incat sa nu acopere buricul, asa se va usca si va cadea mai repede.

Happy te inteleg perfect, tocmai de aceea nu am apelat nici eu la bunici. Din proprie experienta iti spun ca era f bine sa stea sotul putin mai mult, dar o sa te descurci oricum.

Anca teoretic pana la 3 luni poti sa o iei cu voi in pat, pt ca bebe nu constientizeaza unde se afla. Dupa aceea insa din punctul de vedere al psihologilor nu e indicat..si mie mi se pare corect, patul parintilor nu e locul de dormit al copilului. Eu una o simt oricum cand se trezeste sau chiar si daca scoate cel mai mic sunet, chiar daca e in patutul ei. De alaptat eu nu o pot alapta culcata, am sanii mici si ea nu poate prinde mamelonul, il scapa imediat. Si oricum nu as putea dormi in timp ce copilul suge...daca se ineaca? Apoi trebuie sa ii scot aerul din stomac...deci oricum trebuie  sa te trezesti. Pampersul il schimb inainte de fiecare masa, ca face pisu des, si asa nu s-a iritat niciodata la fundulet.
Iar ca sa raspund la intrebarea ta, sa stii ca e indicat ca de la 4 luni bebe sa doarma singur in camera lui.

Gata nu mai pot sta, trebuie sa fug cu bebe la doctor, avem programare.

va pup!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#586 2013-03-28 16:21:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

smile, dar ti-a iesit candida la analize sau ai simptome? pt ce folosesti canesten? cred ca sangerarea aceea e locala, la nivelul vaginului, deci nu ar pune probleme. e bine sa intrebi totusi medicul.

andre, legat de infasat, babele spun ca altfel ies copiii cracanati. eu am si vazut bebei cu picioarele paranteze din cauza pampersilor. isi revin de la sine dupa ce nu mai folosesc?

cris, multumesc pt raspuns puss. cum spunea si happy, avem multe de invatat de la tine (precum si de la alte mamici ce doresc sa ne impartaseasca din experienta lor), sa mai treci pe aici cand ai timp. bafta la doctor, sa fie bine micuta!

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-03-28 16:26:11)

Offline

 

#587 2013-03-28 16:25:07

smile_my
Banat
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 894

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

nu, la control medicul a vazut scurgere din aceea albicioasa si so fi gandit la ceva infectie. am aplicat-o intern, de aia ma tem


Chiar daca in al noualea cer stelele-si cauta partener sa-l tina cu miere si lapte,tu ai ales sa ramai pe pamint cu iubirea facind legamint, stiind ca in ceruri e frig si e noapte .   hjartahjartahjarta

27+

Offline

 

#588 2013-03-28 16:28:51

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Smile parerea mea e daca poti vb cu doctorul,sa-l suni,asa te linistesti si tu.Eu de la ovule am scurgeri,deci intr-un fel ar fi normale,dar depinde de culoare.Eu zic ca e totul bine!!

Andreea asa i-au obisnuit acolo,iti dai seama ca voi incerca si eu 1 data,de sta bine,de nu nu.


Cris multumim ca ai intrat,promit ca nu te mai deranjez cu intrebarile,ca ai treaba cu puiuta.Carutul imi place tare mult,chiar ffff practic.Majoritatea copiilor ce i-am vazut sunt leganati,de aia eram fixata ca toti copii trebuie leganati,ca altfel nu dorm,dar se pare ca e cum dupa o inveti va adormi,cazul tau.Si mie mi s-au parut fff bune caditele cu sustinere,asa nu aluneca.Dupa cat timp e o medie sa cada bucatica aia?Aici am inteles ca nu te lasa sa speli copilul pana nu-i cade,numai cu servetele umede.Succes la vizita si va pup.Multumesc.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#589 2013-03-28 16:29:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

hmm, dar inainte de control, tu ai sesizat sa fie prea abundenta secretia sau dubioasa ca si aspect/miros? mi se pare ca prea lejer ti-a dat crema, asa, fara nicio analiza de secretie. pai cat de mult puteai sa o introduci? ai folosit aplicatorul? nu stiu pana unde ajunge aplicatorul acela (n-am folosit niciodata), dar ma gandesc ca cel mult pana la col putea sa ajunga... eu n-as mai folosi daca nu era suparatoare secretia, ci doar o parere la control.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.