homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...


#1 2013-04-08 13:10:27

Vicuta50
New member
Inregistrat: 2013-04-08
Mesaje: 8

Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Buna fetelor... wave eu sint noua pe aici...azi am dat de acest forum si imi place mult felul vostru de  a va implica si de a raspunde la intrebari....sper sa-mi dati si mie niste raspunsuri...si eu sunt una dintre fetele care incearca sa ramina insarcinate...vreau sa aflu mai multe despre cum pot afla daca am ovulat aceasta luna sau nu,stiu majoritatea semnelor dar oricum sunt putin in ceatza pentru ca?am un ciclu regulat,de 26,27 de zile,de obicei in fiacare luna cam in ziua 12,13  a CM simt dureri in partea de jos,la ovar.,in fiecare luna in parti diferite,in dependenta de ovarul care elibereaza ovulul cred,aceasta durere dureaza de la o zi ,pina la 2,de aceea cred ca am ovulatia pentru ca in fiecare luna am durerile in aceeasi perioada,dar in aceasta luna nu am avut un mucus foarte abundent ,si nici albus de ou,cel putin nu am dat eu de el... smile insa ma simteam umeda in interior mereu ,de asta nu pot sa-mi dau seama,mi-am masurat si temperatura,in zilele CM era 36,in ziua 12,13 a scazut la 35,9 dupa care a crescut treptat dar putin-36,4 si acum e in trepte-36,2;36,4,36,3 si iar 36,4..si am si un mucus foarte galben,citeodata simt cum se scurge..mentionez ca sunt in ziua 22 a CM,nu mai inteleg nimic?pot sa nu ovulez chiar daca am acele dureri de ovar??incerc sa raman insarcinata dar inca nu am reusit,dar am si uter retrovers..deci?nu mai stiu ce sa zic...normal cred ca ovulatia am avut-o cam pe data de 30,31 martie,si am prestat foarte des aceasta luna..in special perioada fertila..inca nimic...va  multumesc si astept un raspuns

Ultima oara a fost editat de Vicuta50 (2013-04-08 13:21:59)

Offline

 



#2 2013-04-08 13:39:42

Vicuta50
New member
Inregistrat: 2013-04-08
Mesaje: 8

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Nu-mi raspunde si mie cineva..va roogvreau sa aud si eu parerea voastra...smile

Offline

 

#3 2013-04-08 14:00:41

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

nu ce ti mai putem spune noi . cam acestea sunt toate sfaturile "babesti" posibile. adica sa ai secretia schimbata asemanatoare albusului de ou, sa creasca putin , putin temperatura, eventual sa existe si dureri.

sa stii ca nu toate organismele functioneaza la fel sad . eu consider ca ai un ciclu regulat (o zi distanta nu se pune) si atunci da poti sa ovulezi undeva in a 12-13 zi a ciclului. ovulatia de regula tine 48 de ore - 24 ii ia ovulului sa se maturizeze si 24 este viabil si pregatit de fecundatie.

mai incearca , nu tot timpul prima oara e cu noroc si incearca in fiecare zi de funul artei, iar daca e sa se intample sa fie cu bine atunci.


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#4 2013-04-08 14:13:03

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

daca ai avut acele durei de ovar posibil sa fi ovulat sau nu, oricum cea mai buna metoda de monitorizare a ovulatiei este cea ecografica...poti ovula si fara sa ai secretie egg. dupa ovulatie are loc o crestere de temperatura, daca temp se mentine ridicata cel putin 3 zile insemana ca ai ovulat in ziua cu temp cea mai scazuta inainte celor 3.
teste de ovulatie (OPK-uri) ai facut? temperatura ti-ai luat-o la aceeasi ora inainte sa te dai jos din pat? iti poti face cont pe fertility friend pt. monitorizarea ovulatiei : mai multe aici : http://forum.anticonceptionale.ro/t3178 … riend.html
analizele hormonale sunt ok?


.

Offline

 

#5 2013-04-08 14:13:19

Vicuta50
New member
Inregistrat: 2013-04-08
Mesaje: 8

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Multumesc frumos ca mi-ai raspuns darkmelania...na ..am zis si eu sa mai intreb pe cineva...poate au mai existat situatii ca la mine...multumesc oricum..astept deja ziua 26,27 sa vad daca imi vine CM...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-04-08 14:28:58

Vicuta50
New member
Inregistrat: 2013-04-08
Mesaje: 8

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

buna mikado..problema este ca sunt in Franta..si aici e cam greu cu medicii...pina te accepta unul astepti ceva timp,de 2 ani sunt aici si abia joi am o programare la ginecolog ...deja o sa-mi fac analizele necesare si am sa vad ce zice...teste de ovulatie nu am facut niciodata...temperatura da..am luat-o la aceeasi ora dar numai luna asta...si a fost o crestere dar foarte mica...cum am scris de la 35.9 la 36.4 maxim...deci nustiu ce sa zic...multumesc ca mi-ai raspuns smile

Offline

 

#7 2013-04-09 10:58:30

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Buna!
Vicuta incerci de mult sa ramai insarcinata? Dupa simptomele pe care le descrii eu zic ca ovulezi sigur. Dar nestiind de cat timp incerci nu ne putem pronunta daca e o problema de fertilitate sau nu. Cand incerci de mai mult timp si nu ramai, prima analiza recomandata este spermograma partenerului, apoi restul de analize (fara numar) pt femeie pana se depisteaza problema.
Ce varsta ai? daca vrei sa spui. Mult noroc sa vina bebe cat mai repede!

Ultima oara a fost editat de iulya333 (2013-04-09 11:06:18)


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#8 2013-04-09 19:52:14

Vicuta50
New member
Inregistrat: 2013-04-08
Mesaje: 8

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Salut Iulya...nu pot zice ca incerc de mult timp...am 3 luni merg spre a 4..,smile asta ma face inca sa sper ca va veni si la mine bebele mult asteptat...am 25 de ani..acus acus 26:) Asta credeam si eu ca ovulez in fiecare luna dupa acele simptome dar..luna aceasta incepind sa-mi iau temperatura bazala m-a cam dus in eroare..pentru ca nu am observat o crestere mare...adica mi se pare putin..dar cine stie,poate asa e corpul meu..deci joi acum am in sfirsit programare la ginecolog,sa-mi fac si analizele necesare si deja vom vedea ce zice...multumesc mult pentru incurajare...doamne ajuta...pup

Offline

 

#9 2013-04-09 20:36:46

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Vicuta, daca cresterea temperaturii este totusi constanta, cel putin 3-4 zile la rand, chiar daca nu e mare curba de temperatura pe grafic, inseamna ca ai ovulat. Nu te stresa si bebelusul mult asteptat va veni cu siguranta...


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#10 2013-04-09 20:53:52

Vicuta50
New member
Inregistrat: 2013-04-08
Mesaje: 8

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

da asa e,daca ramine constanta...insa la mine variaza...bine nu cu mult dar nu e aceeasi in fiecare dimineatza...in fine..sper sa fie bine si sa nu am ceva probleme cu ovulatia...multumesc wink

Offline

 

#11 2013-04-09 21:07:35

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Cu placere.


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#12 2013-06-20 02:12:00

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Fetelor, cat de tare doare de la ovulatie? Pe mine ma ia un val de durere de 2-3 secunde dupa care imi trece. Stiu ca este normala durerea, dar daca te doare cam tare, ar putea fi ceva problema? Sunt mai panicoasa de fel si un'-doi cum simt o durere imi fac repede programare la doctor lol
Am uitat sa mentionez ca in urma cu aproximativ 3 saptamani am fost la doctor si mi-a zis ca ovarele imi sunt ok, deci inseamna ca n-am nimic? nustiu

Ultima oara a fost editat de pinkyheels (2013-06-20 02:13:30)

Offline

 

#13 2013-06-20 14:59:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

pai se poate sa te doara destul de tare, nu stiu cum sa cuantific... eu im primele luni dupa ce am renuntat la AC am avut niste dureri care coborau in jos pe picior, nu puteam merge, nu puteam sta pe scaun cum trebuie, si tot apareau / dispareau timp de o zi-doua, depinde de la o persoana la alta

Offline

 

#14 2013-06-20 15:09:45

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

cesafac la mine durerea se simte ca si cum as fi injunghiata in burta, ma doare dintr-o data, ma tine cateva secunde si imi trece... si tot asa de cateva ori pe zi. Durerea ta era sigur de la ovulatie?

Offline

 

#15 2013-06-20 15:23:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Sigur
Pai e normal, se desprinde ovulul, nu e nimic neobisnuit

Offline

 

#16 2013-06-20 15:26:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

La mine, atunci cand aveam acele dureri ovulatorii (nu apar in fiecare luna) le aveam ca si heimdall. Se lasau pe picior, nu puteam sta jos, semana cu o criza renala.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#17 2013-06-20 15:42:36

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

wow cesafac Inseamna ca n-am de ce sa ma sperii

Offline

 

#18 2013-06-22 11:56:32

market
Membru
Inregistrat: 2013-06-20
Mesaje: 2

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Marketing Automation, as the name suggests, is the process of automating the repetitive tasks involved in the marketing division of any organization. Several Automation software platforms are now available in the market today that simplify and automate most of the repetitive marketing tasks. These solutions are often available as hosted or web-based solution, involving minimal software installation. Well-designed marketing automationsolution can serve as the true asset of any organization. A good Automation solution helps in retaining visitors and clients, improving conversions, minimizing marketing costs, as well as streamlining sales operations

Offline

 

#19 2013-08-08 17:24:27

ancutza_b
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 13

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Buna ziua,Doctoresa as dori tare mult sa ma ajutati si pe mine cu niste lamuriri..sunt plecata din tara  in Anglia ,..in urma un an  am aflat ca am ovare polichistice (cand eram in tara) la recomandarea medicului am facut tratatment 6 luni cu diane 35,dupa care am renuntat ca nu am simteam ok din cauza lor..am facut o ecografie si medicul mi-a spus k ovarele mele au aspect normal si sunt pregatita sa incerc pentru bebe(mentionez k ne dorim ff tare un copil),ulterior m-am intors in aici in Anglia la sot,am tot incercat vreo 8 luni si nimic,iar ciclul meu luna de luna aparea tot mai tarziu si am incept sa am dureri in partea de jos a abdomenului,am incercat ai pentru ceva analize si ecografie (dupa mai multe insistari) am facut una,si mi-a zis ca ovarele mele ambele sunt polichistice si chiar suspecta de sindromul ovarelor polichistice (pt ca am ciclu neregulat ultima data a venit la 46 de zile,mi-a iesit la o analiza de  sange progesteronul 2.0,mi-a zis ca este foarte mic,am mai facut analize de sange in prima zi CM,si ale au iesit la limite normale,),iar medicul mi-a recomandat ceva medicamente PROVERA (medroxyprogesterone acetate), sa iau 1/zi 10 mg pt 10 zile,pentru am ajuta sa imi vina CM,(5-7 zile o sa am Cm),apoi din ziua 14 pana in ziua 25(in ziua 25 sa imi fac un test de sarcina,dace este pozitiv sa continuii cu ele) sa iau la fel timp de 6 luni,eu nu stiu multe despre aste medicament,as dori daca ati putea sa imi dati cateva informati,mentionez ca imi doresc tare mult un copil,si mi-a zis ca pot sa incerc pt bebe in timp ce il iau,ba chiar mi-a scris CLOMID din ziua 2 Cm pana ziua 6 Cm,1/ZI 50MG ( sa ma ajute sa ovulez).. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns ca nu cunosc multe despre aceste medicamente si mi-e frica sa le iau,pentru ca imi doresc tare mult un copil. Este normal sa iau Provera daca imi doresc sa raman insarcinatata???Nu afecteaza bebe??se poate lua si daca esti insarcina?Este normal sa iau Provera si apoi Clomid? va multumesc tare mult,sper ca m-ati inteles ce vreau sa zic,am incercat sa fiu cat mai subiectiva

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.