homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...-2


#20 2013-08-08 19:16:27

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Provera ti-a fost prescris pentru reglarea CM-ului, iar Clomidul pentru stimulare...sfatul meu este sa nu iei Clomid fara monitorizare, risti sa dezvolti mai multi foliculi iar acestia sa nu se sparga (clomidul se foloseste  in stimularile ovariene, dar cu monitorizare ecografica) ...iar daca este folosit mai multe luni, poate afecta si endometrul .


.

Offline

 



#21 2013-08-08 20:35:04

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

ancutza_b a scris:

Este normal sa iau Provera daca imi doresc sa raman insarcinatata???Nu afecteaza bebe??se poate lua si daca esti insarcina?Este normal sa iau Provera si apoi Clomid? va multumesc tare mult,sper ca m-ati inteles ce vreau sa zic,am incercat sa fiu cat mai subiectiva

Buna!
Nu, nu se ia Provera apoi Clomid... Clomidul il iei la urmatorul ciclu...
Inteleg ca ciclul tau intarzie si nu stii cand va veni, vei lua 10 zile acel medicament Provera dupa care va veni ciclul. Cand va veni, incepand cu a 2-a zi dr ti-a dat sa iei Clomid. Clomid este pentru stimularea ovarului sa produca foliculi sa ai ovulatie.
Recomandat este ca atunci cand faci stimulare cu un medicament hormonal cum e Clomid, sa faci si monitorizare ecografica caci dr iti poate spune daca foliculul este pe cale sa se sparga singur sau e nevoie de ajutor. Cand este nevoie de ajutor se da o injectie de declansare a ovulatiei.


Dar inainte de stimulare eu te sfatuiesc sa verifici trompele sa fii sigura ca nu ai vreo problema pe acolo, Doamne Fereste. La fel si spermograma sa fiti siguri ca sotul nu are probleme. Nu de alta dar sa nu te stimulezi degeaba. Succes!


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#22 2013-09-15 22:59:25

ancutza_b
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 13

Re: Ovulatia,durerile ovulatorii,anovulatia...

Buna,multumesc mult pentru raspuns,nu am reusit sa il va mai repede smile..am luat in prima luna adica in august,numai provera si m-a ajutat sa imi vina cCM,si din ziua 16 am luat iar luna acesta pana in ziua 25(ma simt mult mai bine decat inainte,eu aveam si dureri la ovare si CM foare dereglat),,acum am luat Clomid,azi sunt in ziua 4 ,mai am maine si peste cateva zile merg la ecograf sa vad daca ovulez si daca totul o sa fie bine,sper sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa vina si la noi soarele smile ...as dori sa stiu mai mult despre aceste probleme daca se poate.,sanatate mult si fericire smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.