homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28-40


#742 2013-11-25 16:26:52

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Buna ziua, mamici,

Am gasit, intamplator, o carte la biblioteca despre cine sunt eu...si explica ce inseamna "parti private" care stau ascunse sub chilotel si ce este inauntru nostru. Arata poze explicite ale aparatului gential la femei si barbati (fete/baieti). Nu va zic cum a stat Carol si s-a uitat prin acea carte. I-am zis termenii: vagina, ovary etc. Nu am insistat, am citit numai. A itreseat-o foarte tare la baieti, cum de fac ei pipi smile.

Insa cartea ce a fascinat-o este de Eric Carle "The secret birthday message". Am crezut ca nu mai adoarme din acuza acestei carti; este ca o aventura...un baietel primeste o scrisoare cu un mesaj secret: du-te acolo, deschide usa, vezi cadoul etc si fiecare pagina din carte este facuta in asa fel incat sa ti se para ca este o aventura. Superba si o recomand tuturor.

Va rog sa imi raspundeti si mie acestei dileme: stiti deja obsesia ei cu biserica, Dumnezeu etc. Ii spun ca ne rugam sa fim sanatosi si asa mai departe. Dar m-a intrebat de doua ori pana acum si observ ca este din ce in ce mai insistenta cu:

- mami, daca Dumnezeu ne ajuta sa fim sanatosi si ne protejeaza de toate de ce sunt unii copii bolnavi si mor?

CE sa ii raspund? Cum sa ii raspund?

Va rog sa ma ajutati caci ma innebueste treaba asta; eu nu stiu ce sa ii spun! Cum ati proceda daca sunteti in locul meu?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#743 2013-11-25 16:36:52

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Flower : unor oameni Dumnezeu le da si boli ca sa vada daca ei tot au credinta.
Ceva de genul.(ma scuzi daca sunt incoerenta) cauta povestea lui Iov si citeste-i-o !


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#744 2013-11-25 16:38:45

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

pentru ca desi e puternic, unii copii se imbolnavesc asa de rau, incat nici D-zeu nu ii poate salva (asta mi-a venit acuma)...

am fost cu ana la o inmormantare (am scris eu acum vreo 2 sapt), a vrut sa vada mortul desi nu-l vazuse in viata ei, m-a intrebat ce s-a intamplat, si i-am zis ca a murit ca a fost bolnav si ca se duce la doamne-doamne si ea  intrebat :,, a vomitat asa rau?,, ....stie ca ei i-a fost rau cand a vomitat.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#745 2013-11-25 16:46:01

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Flower ma uimeste Carol.

Ca si Janis as fi zis si eu...uneori Dumnezeu se asigura ca orice ar fi, oamenii au credinta si ca il iubesc neconditionat.

Desi pana si mie la varsta mea mi se pare nedrept sa moara copiii

Offline

 

#746 2013-11-25 16:53:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Flow, stii cumva traducerea in romana a titlului cartii? Stiu cum se traduce dar ma gandeam daca stii exact formularea in romana?
Deocamdata cartea preferata a Nataliei e tot una de Carle, The Very Hungry Caterpillar. chicot O avem si in engleza si in romana, dar deocamdata o citim in romana. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2013-11-25 17:06:34

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Fetelor,

Depinde imens de mult ce raspuns ii dau. Vine imediat cu alte intrebari care ma terminca cai nu stiu ce sa ii raspund. In nici un caz nu o sa ii spun de faza cu pacatele parintilor bla bla caci si mie mi se pare o aberatie, dar na...sper sa evit cat mai mult raspunsul pe care eu nu il stiu sa i-l dau.


Si a mai fost o faza aseara. Ea marti are un fel de examen, adica prezinta public un obiect, orice dar nu jucarie. Data trecuta a iesit bine, a prezentat un board game si a iesit bine. Insa pt maine a ales sa prezinte o...poza cu tortul pe care l-a avut anul trecut. A lipit poza pe o coala si a desenat acea coala cum a vrut ea.
Faceam repetitii pt prezentare. S-a uitat la mine, la ce am spus eu. Era randul ei sa prezinte dar nu a vrut. A venit si tati in camera, am prezentat si in fata lui, apoi a prezentat el si ne-am asezat amandoi in pat asteptand sa prezinte CArol...i s-au umplutt ochii cu lacrimi si avea asa de multe emotii. Nu mi-am vazut copilul niciodata asa. Se ascunsese sub pat.
Am avut o tarie amandoi sa nu zicem ceva...nu am zis nimic, dar absolut nimic legat de sentimentele ei ci am inceput sa prezentam unul altuia- eu si tati- ca si cum nu s-a intamplat nimic. Carol a iesit de sub pat si a continuat prezentarea. Am zis: sa prezentam din nou dar ea a motivat ca-i obosita. Nu am insistat deloc ca doar nu vreau un geniu lol.

Dimineata mi-a zis ca a avut niste "feelings mai diferente, mami. Am simtit ca bate inima tare aseara si de asta nu am prezentat". Doar i-am zis ca este ok, sa nu isi faca griji ca noi stim cum este ea.

Daca noi am fi facut ceva gresit aseara eram terminati. a avut acel moment cand trebuie actionat cu cap de cartre parinti.

Katey cartea se numeste: Amazin you - getting smart about your private parts --- by Dr. Gail Saltz
Nu stiu in romana daca exista cartea, dar o recomand pt cand sunt mai mari copii.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#748 2013-11-25 17:25:53

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Flower, ce a zis janis este perct si corect sa ii spui.
Ce a zis adina in niciun caz, Dumnezeu nu este limitat, doar ca El face ce vrea. Si fetita trebuie sa stie ca nu exista neputinte pentru Dumnezeu, mai ales ca are inclinatie spre latura asta, cel mai corect este sa invete lucrurile asa cum sunt.

Neata! lol cred ca nu am salutat azi.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-11-25 17:26:23)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#749 2013-11-25 19:42:19

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Flow, ?ntrebam de cea de Eric Carle.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#750 2013-11-25 19:59:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Yannick doarme de la 2:30, e 7 si nu da semne de trezire. Cand mai adoarme de noapte disperat


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#751 2013-11-25 20:01:29

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Flow, eu m.as duce la un preot si i.as spune despre ce e vorba daca asa de important e raspunsul care i.l dai.
Eu cred ca i.as zice ca nu stiu, ca doar D.zeu stie.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#752 2013-11-25 20:24:42

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Katey a scris:

Flow, ?ntrebam de cea de Eric Carle.

The secret birthday message...foarte frumoasa. Tipo recomand din suflet.

Multumesc frumos fetele pentru raspuns. Maje i-am scris email preotului nostru si o sa imi raspunda deseara. Dar el stie cum este Carol si parca vad ca spune sa o aduc la biserica si mai des (ca nu am mai fost demult)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#753 2013-11-25 20:38:08

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Si daca te-ai duce la alt preot?


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#754 2013-11-25 21:24:07

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

mersi de idei, fetele!

cum asa cu 3 creme de ciocolata?

garga, nici mie nu imi plac, le prefer pe alea cu cioco alba, frisca, fructe, nebunii, dar invitatii sunt pt cele cu cioco si le fac pe plac smile
de fapt nu ca nu imi plac, imi place orice fel de desert si orice are zahar in el lol insa daca e sa aleg, aleg alt gen de tort . de ex cu bezea , sau tort de mere, sau de fructe,  drool  sau rafaello

flow, si Sebi ma zapaceste cu dilemele lui, e f curios si ma intreaba mereu, mereu. eu ii spun ca nu ne rugam la Dumnezeu pentru ceva anume ci ii multumim pentru tot ce ne da, pentru ca suntem sanatosi si ne avem unii pe altii si asta inseamna fericire deplina. e multumit de raspunsul asta. smile

Offline

 

#755 2013-11-25 21:41:43

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

buna fetele,

copii au rubeola,mai avem de stat in casa toata sapt, bine ca nu au mai facut febra

va pup,ma duc la job


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#756 2013-11-25 21:44:30

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Eu prefer cioco, muulta cioco, oricand. lol
Numai la inceputul sarcinii as fi mancat tarte cu fructe si cremsnit (asa se scrie? tongue ). Glumeam cu al meu ca sigur e copilul lui ca el sa nu vada cioco, numa frisca, vanilie, fructe.  rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#757 2013-11-25 22:18:53

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Salutare!
Pass, vezi la adi hadean pe blog e  o tarta cu ciocolata foarte buna. Si prajitura mea favorita- chocolava. Nu e tort, dar dupa parerea mea inlocuieste cu succes tortul...
Flower, voi vreti sa o cresteti pe Carol in spirit religios?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#758 2013-11-25 22:54:38

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Cioco si la mine drool Muuulta ciocolataaa!

Al meu sot doarme de la 22.00 ca ieri noapte a dormit cu noi si cica a fost o noapte grea si acum se reface lol El de obicei mai devreme de 23.30 nu se culca, asta cand a doua zi dimineata se trezeste la 07.00 sa mearga la serviciu.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#759 2013-11-25 23:02:02

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Maje, tu ai facut choco-lava vreodata? Sa incerci neaparat, este un rai al iubitorilor de ciocolata! Nu mai stiu daca ti-am zis, caam sinapsele cam prajite in ultima vreme: C adora cagula.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#760 2013-11-26 00:04:49

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Da am facut. Mi.a recomandat Cmin la un moment dat si am facut de 3 ori pana acum asa de tare ne.a placut.
Nu,nu mi.ai zis. Vai, ce bine! Tare ma bucur!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.