homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28-52


#970 2013-11-28 20:28:03

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Am inteles Rose cu suzeta. Eu nu i-o dau cand plange, la noi nu inchiderea gurii in sensul asta a fost scopul eu.

Nu cred ca-s dintisorii. Ma gandesc ca duce tot in gura si sa nu fi luat vreun microb.

C inca sta in carut? Super! Noi l-am strans de tot, ocupa spatiul in casa degeaba. Iar plimbarile noastre se reduc la max 20 de min. Nici eu nu pot dar nici ei nu-i place afara sad

Offline

 



#971 2013-11-28 20:38:11

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

???
Noi tocmai ne-am cumparat unul nou, ca ala era prea mare, nu incapea in lift.
Cum sa nu stea in carut? Ce face? Lui C ii place, e hipnotizat...
Nu ii place sa se uite la lume?
Nici lui C nu ii placea la inceput, dar s-a obisnuit...eu zic sa mai incerci...
Din pacate eu nu am timp sa ies, ca lui i-ar placea mult de tot...
Am zis ca maine dimineata  cand se trezeste C la 7 ii fac fructele , le pun la racit, ii fac mancarea de pranz, chit ca se lasa cu urlete, mancam fructele la 10 si iesim, ca nu se mai poate.
Problema noastra e ca el nu sta singur deloc, nu vrea neaparat in brate , dar sa stau langa el. Azi l-am gasit urland in patut sprijinit in maini de margine si urland ca din gura de sarpe.
Stai tu linistita, ca si C duce la gura tot, i-am dat un fir, l-a balit tot si l-a murdarit de mancare si cand l-am sters a ramas negru pe carpa ( nu il stersesem inainte sa i-l dau). Deci iti dai seama ce mizerie a lins...Plus ca eu nu apuc sa fac curat, pur si simplu nu apuc...E si greu am multe lucruri, ca sa fac curat tb sa ridic o mulotime de lucruri...sunt in plina actiune de renuntat la TOT ce e inutil, toate vazele, toate cescutele, TOT-TOT-TOT. Arunc absolut orice obiect pe care nu l-am utilizat in ultimii 3 ani, chit ca e obiect decorativ sau altceva.

Ultima oara a fost editat de Rose (2013-11-28 20:40:03)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#972 2013-11-28 20:48:21

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Amuzanta esti, Rose.

Nu sta in carut...tipa, plange, se incordeaza, eyc. Cam de la 3 luni n-a mai stat deloc. Plimbarile noastre sunt cu ea in brate. Eu timp as avea o gramada, dar n-am cu cine, nu-i place deloc imbracata gros

Offline

 

#973 2013-11-28 21:01:34

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Poate ii dai haine prea mici? Eu lui C ii dau haine de 18 luni, daca ii dau de 1 an, desi ii vin ca dimensiune, urla. Asa, ii dau de 1 luni sa inoate in ele, dar macar sta linistit.
pai tu cand ii gatesti? Cand ii gatesti si , mai alres, cand speli toate cele?
C s-a constipat ingrozitor de la mar, noi care n-am avut problema asta l-a morcov. Voi ati patit-o? maine ii dau para, dar nu stiu cum rezolvam problema...a facut cateva cacareze, exact ca o oaie, trebuie sa ii pun supozitor acum cand se terzeste...
Stai linistita, ca am citit io ca, cu cat baga in gura mai multe tampenii, cu atat e mai bine pt imunitatea lor, scade riscul de astm, dar si de cherstii mai grave, gen leucemie. Eu asa ma consolez cand ii ridic de joss jucariile si i le dau inapoi in mana. nustiu In schimb, am zis ca nu-l voi duce in veci la locuri de joaca interioare si chestii d-astea. Nici la supermarket nu am fost cu el niciodata, cand am fost, am stat unul dintre noi cu el afara cat era celalalt la cumparaturi.

Ultima oara a fost editat de Rose (2013-11-28 21:05:50)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#974 2013-11-28 21:26:27

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

buna fetele,

au culcat copii si sunt free

copiilor mei le-a placut in carut si acu ar sta dc i-as pune,dormeau afara fara probleme

be ,e greu la inceput pana ii inveti programul si iti faci si tu unul dp al ei,dar stai linistita ca o scoti tu la capat

deno, eu la amandoi le-am facut program de tzatza,asta dp ce am inceput cu diversificarea.C , acum suge doar dimi si seara, in rest nici nu stie de ea,
nu cere, a fost mai greu la inceput pana s- a obisnuit


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2013-11-28 21:30:48

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Rose, cred ca o sa ti se para hilar ce zic, dar intr-un singur fel eu ma simt perfecta -ca mama hjarta
Eu de cand s-a nascut sunt foarte atenta la toate semnalele/dorintele lui si asa actionez in orice lucru.
Cu premergatorul, i l-am cumparat la 8 luni, l-am pus in el fix de 2 ori si a dat sa planga, l-am luat si nu l-am mai pus.
La 11 luni l-a vazut si se tot juca pe langa el, l-am pus si a inceput sa mearga. La 11 luni si 2 sapt, am mers la dr ca nu mergea( in premergator nu statea mai mult de 10 min adunat pe zi, dadea 2 ture si apoi plangea sa-l iau), dr ne-a zis sa scot premergatorul din casa, zis si facut. De la 11luni jumate pana la 12 luni jumate s-a comportat fix ca inainte de cele 2sapt de premergator, nici urma sa incerce sa se ridice. Pana am inceput kineto si inot, in 3 sapt umbla.
Cu mancarea, are perioade. Acum mananca f bine, azi dupa ce s-a trezit a bagat un bol de supa + rontaieli de la mine.
Dar cand nu vrea, nu e chip sa pot face nimic in sensul asta, este extrem de vehement si incapatanat..
Si de obicei nu vrea cand ii erup dinti sau e bolnav, numai ca dupa boala sau dinte el inca 2 sapt nu mananca.
Eu nu cred ca ae legatura, dovada sta copilul lui smart, care nu a mancat ani de zile si achizitiile i-au fost ok. Adica a si semanat mult cu y din ce spune smart.
Alta dovada stau eu care nu am mancat pana pe la 6-7 ani.

Nimic din ce am facut pana acum nu consider gresit PENTRU EL. Pentru alti copii o fi gresit, nu zic nu, dar pentru el... Cam asa mi-a dictat, eu nu i-am impus nimic niciodata.


Acum doar asta ma ingrijoreaza ca nu spune nimic cu sens. Dar comunica non-verbal, da, prin tot felul de gesturi.
Tind sa cred ca si muscatul asta e tot o exprimare non-verbala, ma musca doar cand nu ma ocup de el. Si muscatul e insotit de intinsul mainilor sa il iau in brate.

Janis, daca m-ai cunoaste...  Nu cred ca ma intreci la vorba lol
Nu vezi ce posturi lungi am si aici mereu? Nu ma pot limita la vorba, mereu trebuie sa explic in detaliu etc.
Clar nu-mi seamana la acest aspect.
Poate seamana cu sotul care e mai cerebral si tace si ace. Greu scoti vorbe de la el.
Dar totusi...
Pana acum zicea ma-ma-ma ta-ta-ta, acum de vreo luna nimic, ma-ma-ma a zis putin, pe a 7-8 luni si gata.
Acum zice det?n, de-de-de da-da-da, atat.
A zis singurul cuvant cu sens tai-tai cand pleca cineva, acum nu mai zice deloc.
Si a mai pierdut i achizitie, imi arata f multe imaginii in carti, acum niciuna, parca nu ar mai sti, asa se comporta.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#976 2013-11-28 21:39:30

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

deno, poate nu are chef sa iti zica
C vb cu cuvinet, nu fraze
de ex, dc arunca ceva zice auuu,
ii cade ceva : hopaaa
la catel zice ham ham
la manacare pa-pa-pa-pa si nu se opreste pana nu primeste
apa,Tara zice cand o pun sa zica Clara, Dami nu vrea sa pronunte
zice mai multe cuvinte,dar provocata,ca altfe este muta,nu prea vorbeste,mai mult tipa


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#977 2013-11-28 21:48:43

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Gi, tind sa cred si eu uneori ca e prea jmecheras.

Acum v-am zis ca nu vrea sa mai arate in carte.
De 1min am luat cartea si mi-a aratat 3imagini. De o luna nu mai arata nimic, nici nu se uita catre carte cand il intrebam.
Acum brusc imi arata 3. Atat a vrut. Stie mai multe, vreo 10.

M-as mira sa fie atat de destept, dar e posibil sa simta ca este iubit peste masura si i se accepta orice? Ca eu asta fac, tac-su a fi mai dur putin dar eu il trag dupa mine lol
Nu am acceptat pana acum niciodata sa-l disciplineze... Si nu cred ca as suporta sa vad ca cineva il face sa planga fie el si tacsu...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#978 2013-11-28 21:53:41

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Rose, nu-i dau hainute mici. Nici de 18 luni nu-i dau ca i-ar fi prea mari, dar ii dau de 9 luni-1 an.

Pai ce mare lucru am de gatit ptr ea? La primul ei somn ii bag fructele la cuptor, cand se trezeste mergem impreuna in bucatarie si le blenduiesc. Spal ( daca mai are rabdare) recipientul de la blender si varful blenderului. Apoi stau doar cu ea. La urmatorul somn ii curay legumele si le pun la fiert. Le blenduim tot impreuna. Daca mai apuc sa spal, bine. Daca nu aia e, le spala sotul cand vine ca noua nu ne mai trebuie pana a doua zi..
E drept ca as putea face mai multe in casa. Dar m-am obisnuit sa fac curatenie o data pe sapt. In rest doar strang in momentele in care are chef sa stea in fundulet si sa se joace cu jucariile...

Eu ma mai stresez cand vad ca baga totul in gura. In ultima vreme ii mai spal si jucariile care pica ( cele cu care sta toata ziua in gura).

Ginutza cand zic si eu ca i-am invatat programul si ca-i cunosc dorintele, hop mai apare ceva.

Acum de ex cand se uita in carticele e f bucuroasa. I arat animalele, spun din povesti dar la un moment dat incepe sa traga de  carti pe imagini si se enerveaza. Daca i le iau plange. Dava i le las trage de ele nervoasa. La fel cu pozele ei. Nu inteleg ce vrea. Mama mea zice ca probabil ar vrea sa ia de acolo imaginile, sa le duca la gura, sa se joace cu ele si nu reuseste...


Deno..eu te inteleg ptr ca si eu ma intreb mereu daca e ok copilul meu. Imi amintesc ca pe la 3 luni ma temeam ca nu aude si tot bateam din palme..si cate si mai cate.

Rose, S nu s-a constipat de la mar. Nici macar de la gutuie coapta. Da- para. Eu i-am mai dat dovleax copt si-i placea f mult

Ultima oara a fost editat de be_happy (2013-11-28 22:03:44)

Offline

 

#979 2013-11-28 22:00:31

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

da be vrea sa le ia in mana, Dami obisnuia sa incerce sa prinda ce era imprimat pe cearceaf, era asa haios si inocent

Deno, mie C mi-a facut aproape toate cartile pt copii praf,azi nu am mai lasat-o cu ele
ii place sa le ia sa se uite pe ele si hop mai rupe cate o pagina,ieri a rupt o pagina din cartea cu Mickey,norocul mei ca D nu a parut deranjat ca altfel era vai de mine
si , apropo, cartea asta cu Mickey de e vreo 20 ron o bucata este varza, dc indoi pagina se ia vopseau de pe ea de zici ca este zgariata


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#980 2013-11-28 22:06:25

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Exact Ginutza, si de pe pijamalele mele tragea de fluturasi si se enerva.

Eu nu stiu de ce are nervii astia..oare de la cafeaua pe care o beau eu?? Ca n-am lasat-o sa planga niciodata, o tin in brate cat vrea, nu o fortez cu nimic

Offline

 

#981 2013-11-28 22:09:03

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Am fost la niste prieteni in vizita, la intoarcere am condus eu. Mititelul, statea in spate cu sotul si plangea din cand in cand ca ii era somn si voia la mine.. A adormit imediat dupa ce a supt.

Deno sad i-ai facut inhalatia magica?

Be, Eduard si acum isi baga un deget in gurita, uneori si 2.. Ii mananca gingiile, iti dai seama.
Te-ai uitat sa vezi daca are gingiile mai rosii si mai umflate? Poate a avut o pasa proasta..ori fi dintii nustiu Sa treaca repede momentul!
Ai incercat sa o pui pe jos? Poate vrea de-a busilea.

Gina, cum ii adormi de reusesti sa le dai san doar dimineata si seara?


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#982 2013-11-28 22:11:15

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Maje am pus-o jos dar nu pleaca inca de-a busilea. Sper sa fie doar o pasa, gingiile nu-s modificate.

Mie mi-e cam teama sa conduc cu S in masina

Offline

 

#983 2013-11-28 22:12:18

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

eu nu cred ca sunt nervi mai degrama un fel de fustrare ca nu poate avea ce isi doreste si nu intelege de ce nu reuseste
uite, acu cateva zile s-a rupt teava care intra in casa si am stat o zi fara apa
D a zis ca trebuie sa vina tati si sa scoata chiuveta si sa aduca alta de la magazin

nu stiu  cum sa ma exprim ca sa ma intelegi,ei nu au atatea cunostite cate avem noi, logic, pt ei lumea este total necunoscuta de abia acum incepe sa descopere una alta
ai sa vezi in mom in care incepe sa vb ce le trece lor prin minte

dc ii zic lui D ca sunt obosita el imi spune ca sunt mare si nu sunt obosita


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#984 2013-11-28 22:14:55

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Ar fi bine sa fie cum spui tu Ginutza. Ptr ca nu vad de unde nervi la un copil asa mic. Da, mai degraba frustrare...

Ce simpatic D lol

Offline

 

#985 2013-11-28 22:16:58

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Maje,de cand am adus-o pe C acasa, ea statea la san si D langa ea si-l leganam usor cu mana ca sa-l ia somnul si adormeau in acelas timp, asa fac si acum
mai putin la pranz , cand o pun in pat ma pun in fund langa ea si o legan usor pana adoarme in 2 min deja doarme
la ea am avut noroc ca am avut un leagan electric si la pranz o puneam in el si adormea,ii dadeam si san inainte dar doar dp ce manca mancare
nu imi mai aduc aminte cand i-am scos sanul de la pranz,dar cred ca de asta vara
D nu mai suge de la 1 an


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#986 2013-11-28 22:22:09

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Gina, am inteles. Da, la C ma refeream lol
Hm, nu pot aplica partea cu leaganul, mancarea inainte,,,deci, nu am cum sa ii scot sanul pe timp de zi.

Be, incearca sa nu mai bei cafea o saptamana, de exemplu, si asa vezi daca e asta cauza sau nu  nustiu

Ultima oara a fost editat de majestik (2013-11-28 22:23:03)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#987 2013-11-28 22:24:13

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

pai al tau este si mai mic, eu avea asta vara un an si cand i-am scos sanul dp masa de pranz,stai sa mai creasca


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#988 2013-11-28 22:25:36

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 28

Nici eu nu vad cum sa renunt la san pe timp de zi deocamdata.

Da, cred ca o sa renunt ca sa vad daca o afecteaza cu ceva

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.