homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-10


#172 2014-04-22 13:06:45

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!

Si eu la munci, copilul acasa, cu ai mei.

Mai, dar care e faza asta cu bagatul cu capul in apa? Ca eu pana la cazul ala din Bv, cu preotul care a tinut copilul gresit si era sa se intample o nenorocire, nu am auzit discutii.
Pe Natalia a bagat-o cu capul, dar i-a tinut mana peste gurita si nasuc. A bagat-o in cristelnita si primele doua dati i-a turnat apa cu palma pe cap, iar a treia oara a aplecat-o putin cat sa intre si fatzuca in apa (cu mana peste nas si gurita, cum am zis) si aia a fost. Nici n-a plans. nustiu

Em, nu regurgiteaza pt. ca ii baga cu capul in apa, ci din cauza felului cum sunt "manevrati" (nu stiu ce alt cuvant sa folosesc), dati din mana in mana (de la preot la nas), etc. Mno, ai vazut si tu cum se face la botez.
Cat despre biserica, puteti incerca in primul rand la cea de care apartineti (in cazul in care nu e cea in cauza), preotul de acolo e OBLIGAT sa boteze copilul oricand. Noua asa ni s-a spus cand am "ramas fara biserica" in miercurea dinaintea botezului...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#173 2014-04-22 13:11:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna mamici!

jacq, tu noaptea zici ca sta 5 ore fara sa pape? atunci n-am inteles eu bine; noaptea e ok, sa nu manance si ziua la cate 5 ore.

elena, a fost tare greu, mi-a luat 3 luni sa ma acomodez cat de cat cu trezirile din ora in ora. daca adoarme repede la san, e usor. eu adorm repede si prind mici atipiri intre trezirile lui. problema mare e cand se foieste cate o ora in bratele mele pana sa adoarma la loc, sa-l pot lasa in pat. atunci ma apuca nervii, gandurile depresive, fac crize de plans, se trezeste bebe de tot, ne jucam inca o ora, imi trece supararea ... forgetit. tot astept sa-si schimbe programul, dar cine stie cand se va intampla asta?

adina, valeu, ce noapte! cesafac sa treaca starea de rau! kram

emilya, sper sa gasesti totusi un preot intelegator. mai ai pe unde sa intrebi? dintre cunoscutii care au copii mici, nu-ti poate recomanda nimeni unde sa faci botezul?

mamici de copilasi mai mari (2-3 ani +), cum e cu somnul la varsta asta? sunt seri in care te rogi de copil sa adoarma si el nu vrea, are chef de joaca? se mai trezesc peste noapte la varsta asta?

Offline

 

#174 2014-04-22 13:18:42

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

a mea nu,, bine a mea nu se mai trezeste de la 1 an de cand nu a mai supt...doar daca doamne-fereste e bolnavioara, dar asta e altceva...insa noi suntem ok cu somnul, adica ii place, sunt copii carora nu le place, fetita prietenei mele care e mai mare cu 1/2 de an ca A nu mai doarme dupa amiaza de pe la 3 ani, si pana atunci era jale, si dupa amiaza si noaptea ...ana doarme dupa amiaza in zilele ei super (adica cand nu e gradi) aprox 3h si noaptea, 10-11h depinde.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#175 2014-04-22 13:22:21

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Anca, a mea e mai mica de cat intrebi tu (adica face 2 ani peste 2 luni), nu se mai trezeste noaptea dar avem SI seri in care ma rog de ea sa adoarma, iar ea are chef de joaca si se foieste, se urca pe mine, bocane cu piciorusele in patut, etc.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#176 2014-04-22 13:22:51

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Kate, daca dai o cautare pe google "copii morti la botez" te ingrozesti...
Acum Doamne fereste, sunt milioane de copii in lume cufundati in apa la botez si nu numai, piscine, etc. si sunt ok. Ideea este daca tu ca parinte esti impacat cu practica sau nu.

Anca, al meu are 1,7 ani si tot ce pot sa iti spun este ca pana la 1,5 ani eu nu am stiut ce e ala leganat cantat ritualuri de somn.
Il puneam langa mine, sugea(daca ii era foame) apoi lasa sanul, lua suzeta si se culca singur langa noi. Desigur, dupa 1 an nu mai adormea in 10-20 min ci in 2-3 ore ca a descoperit ca poate sa se joace in pat, dar adormea singur, fara sa planga fara sa ceara leganat.
La 1,5 ani i-am luat suzeta(din motive intemeiate, altfel nu i-as fi luat-o) si de atunci a inceput chinul somnului.
Nu mai sta deloc in pat, adoarme numai leganat in brate in picioare cate o ora, uneori vrea numai cu mine si eu nu mai sunt in stare. Plange foarte mult, ne epuizeaza pe amandoi, si el e epuizat la fiecare somn.. In ultima instanta il pune sotul in masina in scaun si pleaca la drum, il aduce adormit.
Peste noapte doarme la fel de bine ca intotdeauna dar si-a scurtat f mult perioada de somn. Tot de cand i-am luat suzeta. Dormea de la 11-11, acum doarme de la 10-11 la 7-8.
Tot de cand i-am luat suzeta are 2-3 zile din 7 fara somn ziua.
Eu i-am luat suzeta pentru ca: are o iritatie f urata pe langa gurita si banuiam ca intretine, dar la fel se manifesta si acum cand nu o are.
Nu vorbea-nu vorbeste nici acum
Nu manca nimic in afara de lapte- nu mananca nici acum.
Regret enorm ca i-am luat-o, niciuna din probleme nu s-a rezolvat, personal consider suzeta o inventie geniala, dar acum nu il mai intorc din drum...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2014-04-22 13:22:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hm, deci si la varsta asta mai pot fi pb? ma refer la fetita prietenilor. si trebuie sa stea si parintii treji cu ea, sau sta singurica?

Offline

 

#178 2014-04-22 13:31:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, nu o criticam pe Emilya, e dreptul ei sa decida si si sa-i fie respectata decizia de catre preot, doar ca pana acum, de curand, nu am auzit atatea discutii pe tema asta. Atat.

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-04-22 13:32:14)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#179 2014-04-22 13:34:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Da da, stiu kate, nici nu am zis in sensul asta. Doar ca nici eu nu stiam ca pot muri copii in felul asta, am auzit acum 3-4 ani o intamplare. Apoi am mai cautat si eu si chiar se intampla.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#180 2014-04-22 13:40:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

katey, in serile in care nu vrea sa adoarma trebuie sa stai cu ea sau o lasi in pace si adoarme ea singura?

of, deno sad. sa depasiti curand perioada asta grea!
si al meu numai cu mine adoarme si doar eu ma trezesc noaptea, insa dimineata, dupa 6, cine ramane in pat? big_smile

Offline

 

#181 2014-04-22 13:47:40

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici  wave
Inca mai este Paste si maine este iarasi sarbatoare...si eu tocmai am terminat de cusut un rucsac de-ale lui Carol - nu aveam cum sa nu il cos caci l-a rupt ieri la scoala si nu am sa ii dau altul.

Sunt treaza de la ora 2 dimineata - ma doare in zona rinichilor foarte tare. Sper sa imi ajunga odata pastilele din tara.
[b]Pass[/b] mutumesc ca mi-ai zis despre programul tau de sport. Am inceput si eu dar initial o sa fie pentru sabit.
Am petrecut tare linistit si frumos de Paste la nasii lui C. Am mancat imens de mult si nu mancare serioasa ci numai torturi, cozonac, pasca lol. Ieri am lucrat (m-am facut ca lucrez, de fapt) si astazi mi-am luat liber caci este "Pastele fetelor" - ne adunam un grup de fete roamnce si ne sarbatorim intre noi.


Albi
imi pare tare rau ca nu esti multumita, ca simti ca nu este ok la voi.

Referitor la botez: la mine, ca si la Katey, a pus mana pe nas/fatza. Atunci nu citisem despre atatea accidente la botez. Acum ma ingrozesc. Preotul la care mai merg eu nu ar accepta sa toarne apa in cap desi eu as vrea asta. Dar ma gandesc cat de fain a fost cand a inaltat-o pe Carol deasupra lui inainte de a o scufunda...Nu stiu ce as face acum daca as avea botez. Sunt curioasa cum o sa fie la nepotelu meu caci el o sa fie botezat vineri si sambata are petrecerea.

Ati fost la Inviere? Cu copii? De cand s-a nascut Carol a mers cu noi. Prima ei Inviere a fost la 4 luni. Anul asta insa a fost foarte constienta, a stiut exact ca o sa o trezim, ca mergem la biserica, ca stam sa aprindem lumanari etc. Numai ca am adormit toti (eu cu o masca pe fatza) si m-am trezit la 11.32. Nu stiu cand am ajuns, cu 3 min inainte de miezul noptii. Am prins tot ceremonialul. Asa, cu masca pe fatza ca am uitat sa ma mai spal.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#182 2014-04-22 13:48:14

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

am luat o lista de biserici unde sunt preotii mai intelegatori si il trimit pe sot azi
asta era bis de care apartinem
stiu ca nu regurgiteaza ca o baga cu capul in apa, dar daca in momentul in care ii pune mana peste gura si nas ea regurgiteaza se poate ineca efectiv cu lapte
asa-i pana la urma copiii se boteaza asa dar noi nu vrem sa ne asumam niciun risc. nu conteaza ca e un caz la x mii de botezuri, daca acel caz suntem noi?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#183 2014-04-22 13:55:43

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Noi seara ne ducem ne spalam, il imbrac in pijama, avem un mic ritual in dormitor, apoi il intreb daca vrea el sa stinga becul, uneori vine el, uneori nu vrea si ma asteapta in pat pina sting becul si ma duc linga el. Il iau in brate, suge, se alinta, se foieste un pic, mai ia o gura de titi, se pune langa mine, sau pe bratul meu, il pupacesc pe fata si adoarme ...
Noaptea se trezeste, zice: "mami titi" suge cat vrea, ii da drumul se intoarce pe o parte si dai somn.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#184 2014-04-22 14:01:31

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

anca90 a scris:

hm, deci si la varsta asta mai pot fi pb? ma refer la fetita prietenilor. si trebuie sa stea si parintii treji cu ea, sau sta singurica?

nu sta singurica, sta un parinte cu ea pana adoarme...
deno sa stii ca si eu am apreciat suzeta, am uitat sa spun de ea, ana doarmea super dar a avut si suzeta pana la 3 ani si 2 luni, prietena mea de care zic i-a scos-o la 2 ani si de atunci a fost jale rau cu somnul, adica mult mai rau decat era inainte...

eu una nu am stiut niciodata ce e ala leganat pe picioare, sau in brate,dupa 1h o puneam in patut suzeta si eu ma asezam pe pat si ma jucam pe telef sau citeam, ea adormea uitandu-se la mine, acum ca e mare nu mai merge asa, ma asez langa ea si fie adorm si eu , fie nu smile .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#185 2014-04-22 14:07:37

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello,

Emi, stii ca am mai scris eu ca am mers din biserica in biserica pana am gasit un preot care nu scufunda copilul cu totul. Si eu am fost ingrozita de asta, stiu ca sunt atatia copii botezati astfel si nu au patit nimic, dar cata vreme sunt si care au murit din cauza asta, eu una nu acceptam sa mi-o bage cu totul in apa nici sa ma omori. Si sa ma scuteasca cu "nu e ortodox", ca peotul care mi-a botezat fata a zis ca nici daca il rog eu el nu o baga cu capul, ii era si lui teama sa nu se intample ceva. Insa era un preot tanar si mai deschis la minte, cu cei batrani nu cred ca ai vreo sansa.
Bafta sa gasesti biserica repede!

Noi cu somnul avem acelasi ritual zilnic: facem baitza, apoi masaj, apoi biberonul cu laptic, apoi ne asezam amandoua in pat si ne dragalim putin, ea imi baga degetele in ochi/gura/nas si rade, eu incep sa ma fac ca dorm, si adoarme si ea relativ repede. Mai sunt si exceptii, cand adoarme f greu, dar rar.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#186 2014-04-22 14:19:23

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna fetele,

la mine Dami nu mai doarme la pranz de cateva luni, dc il culc la pranz imi adoarme pe la 11-12 noaptea si nu se mai poate trezi dimi pt gradi
iar Clara azi nu a vrut sa doarma azi la pranz, cred ca nu va mai dormi nici ea la pranz


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#187 2014-04-22 14:30:11

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna mamici!
Si Erica doarme ziua aprox 2 ore apoi noaptea adoarme cu tzitzi si la fiecare trezire readoarme cu tzitzi. Altceva nu zice cand se trezeste. noroc ca adoarme repede la loc. ii piere somnul si plange doar daca incerc eu sa nu-i dau san si sa o readorm altfel.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#188 2014-04-22 14:40:34

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

si la noi devine dificil cu somnul de pranz ,se invarte in pat ,canta ,se joaca si adoarme cam la o ora dupa ce am culcat-o dar in timpul asta nu coboara din pat se ocupa singura cu ale ei si apoi nu se mai aude nimic ....gata ,doarme fata mea !

asta dupa ce pana acum cateva luni nici nu se misca in pat ,o puneam jos si asa o gaseam  da'nu mai merge ,creste si se vede ca nu-i mai e somn ,cum sa adormi cand nu ti-e somn ?!!

Offline

 

#189 2014-04-22 14:58:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Anca, la noi e bine noaptea. adoarme greu, n-avem ora fixa ca ar fi degeaba, adoarme cand nu mai poate tine ochii deschisi. a avut acum de curand 3 nopti cu trezit la ore aiurea ( 3-5 dimineata) si a cerut  sa se duca pe canapea la desene. dar in mod normal nu sunt probleme. acum cred ca are el o frustrare cu desenele, cred ca ar vrea mai mult decat primeste.  dupa 1 an si jumatate dupa ce a scapat cu prim ii 16 dinti ( inainte de asta am trait 6 luni de cosmar, noapte de noapte) a inceput sa doarma bine. nici cand i-am scos suzeta, la 2 ani si ceva, n-au fost probleme. doarme cu noi in pat. la pranz nu mai doarme decat in mod exceptional.

Offline

 

#190 2014-04-22 15:24:58

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

din ce citesc la voi parca ma simt mai "usurata" fiimea nu a dormit niciodata bine nici calitate nici cantitate , acum plange in somn de la masele si dim la 6.30 se trezeste dupa ce a fost culcata la ora 21 ,ziua daca doarme 1 ora e bine ,in total i se fac 11/12 ore ...cam chinuite !

ziua nu e obosita ,nu stiu ce sa mai cred ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.