homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-12


#210 2014-04-22 23:32:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Fetelor, nu vreau sa fiu gica contra, dar glicerina boraxata este toxica pentru bebelusi. Cautati si cititi putin..
Iar cea care amorteste are anestezina in compozitie si e o mare tampenie ca ii poate amorti gatul lui bebe si se ineaca. Am patit-o eu cu yannick.
O singura data am incercat ca m-a speriat dr ca se intinde peste tot, apoi vazand reactia lui am cautat si am aflat ca este toxica si ca depozitele se curata de la sine.
Al meu a avut de la nastere pana la 4 luni limba alba, apoi s-a curatat de la sine si nu i s-a mai facut niciodata.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-04-22 23:33:05)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#211 2014-04-22 23:46:02

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

si eu am auzit de glicerina ca nu e buna. pare mi se ca pe Alapteaza ! am citit treaba asta.

Offline

 

#212 2014-04-22 23:48:43

glencora1
Full member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 291

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Eu nu i -am curatat limbuta niciodata si a avut si el depozite de laptic. Si eu stiu ca glicerina boraxata e toxica si imi aduc aminte ca mi-a fost recomandata glicerina cu stamicin sau nistatin...nu stiu dc vreuna din astea e d-aia de amorteste de zice Deno.


1z+ de fericire

Offline

 

#213 2014-04-23 00:15:52

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Eu i-am dat o singura data, la recomandarea medicului, si nu a avut reactii adverse, nu am stiut ca e toxica. Restul tubului l-am folosit eu, pt. ca mai fac afte daca mananc nuci sau fructe / legume care nu sunt bine spalate (mai patesc vara  cesafac  ).


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#214 2014-04-23 07:00:04

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Si noi avem limbuta alba, dar ca sa fie candida tre sa fie in toata gura, pana si pe gingii
Noi avem de vreo 2 luni..nu mi au dat nimic, mi a zis a nu e candida
Neata!
Vai ce m am enervat aseara, am fost sa i iau pampers, servetele(blabla), am luat 200 si 10 pachete de servetele lol
Si am fost sa i iau hainute, vai ce ma enerveaza marimileeeeee!!! Am luat un puloveras de la zara, 3-6 luni cica, enoooorm!!! Si pantalonasi la fel neutral si eram acolo cu el lol

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2014-04-23 07:16:21

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neatza
Si eu stiam la fel ca Deno de glicerina boraxata. Pe Maia n-am dat-o niciodata cu nimic in gurita si mai are si ea limbuta alba de la lapte cateodata
Jaq daaaaaa nici eu nu ii nimeresc marimile si ce ma enerveaza este ca le fac disproportionate frate, pai am luat niste body-uri, nu mai stiu firma, ii vin acum perfect la lungime (marimea 62) dar manecile tre sa le suflec vreo 5 cm neutral sau am primit o bluzita efectiv nu pot sa i-o bag pe cap, nu intra yikes O avea Maia capul mare, asta nu mai stiu lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#216 2014-04-23 07:41:11

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

lol
Is culmeaaa!!! Cu marimile lor
Eric aveam 64 la inceputul lunii, dar ma gandesc ca acu nu mai iau asa mult..
Dar nu ma pot baza, de 64 ori is mici,mici ori is ca de 80 cm lol
Noi iar am ajuns la urgente, deci nu iti poti imagina ce bubite avea, am crezut ca are varsat de vant..mi au zis ca un virus, asa se manifesta, i a trecut aproape
Ca sa nu mai zic ce scumpe, 2 perechi de panta si o bluzita, 40 e!!!!
Dar sa vezi ce le strag, la urmatoru' tot astea le pun

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-04-23 07:44:26)

Offline

 

#217 2014-04-23 08:17:05

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neata wave


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#218 2014-04-23 08:17:07

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata.

Elena, la ce pediatru ai mers pana la urma?
EU limba nu i-am curatat-o de depozitele de laptic. Acum la 11 luni a facut candida in gurita si am sters-o, la recomandarea medicului, cu glicerina cu nistatin.

Emi la noi nici nu s-a pus problema sa o scufunde cu totul la botez, mai ales ca avea reflux si voma jeturi oricand, oricat. Sper ca ati rezolvat.,
Cat despre dependenta de care povesteai, nu vreau sa te descurajez si oricum nu e cazul ptr ca fiecare copil e unic. Dar la noi chiar asa e. N-am lasat-o aboslut niciodata singurica, mult timp nici cat dormea, am stat mereu mereu cu ea langa mine, am incercat sa ii vorbesc/cant mereu ca sa nu stea nedistrata, si tinuta numai in brate. Adevarul e ca acum la 1 an nu pot sa ma asez pe wc ( scuzati) ptr ca vrea NU langa mine, ci in brate la mine. nu pot sa fac un pas, nimic. SI am multi copii in jurul meu, niciunul nu e asa lipit de mama, toti stau cu altcineva in camera si mama in bucatarie sau alta camera. Multi sta si singurei in camera cate 5-10 minute. EI, Sara nu accepta sa ma ridic de langa ea. Nu pot sterge praful fara ea in brate, etc. Clar, la bebe 2 voi proceda diferit.

Offline

 

#219 2014-04-23 08:40:57

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna,

be si ai mei sunt la fel, s-au mai desprins un pic de mine
dar tot cu ei imi fac nevoile,stau cu mine in  baie amandoi , la bucatarie, peste tot
ma mai lasa singura cate 1-2 min, dar revin sa vada dc sunt tot acolo
eu ma bucur ca sunt asa, pai pe cine sa iubeasca si ei, dc nu pe mama lor
cat despre cei care sunt nedependenti , ar trebui sa te intrebi dc li s-a permis sa fie apropriati de mama, lasa-l sa planga ca asa creste mare,nnu-l lua in brate ca sa bisnuieste asa etc
D si acum se cere in brate, asa ca sa se alinte, pai cum sa ii refuz eu alinarea asta si ma strange in brate sa ma dragalaseasca


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#220 2014-04-23 08:57:16

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neatza
a mea sta chiar si 20 min, daca are ocupatie, altfel vine pe la mine la bucatarie, de cele mai multe ori vrea sus pe blat (am tot postat poze cu ea pe blat) , acolo facem amandoua de toate smile ...
la baie mai vine dupa mine, dar pleaca imediat, eu nici nu m-am ferit de ea, si de aia zic ca acum e super degajata, m-a vazut si cand imi puneam tampon si absorbant zilnic, dar nu i se mai pare nimic suspect, a fost curioasa atunci la inceput si apoi gata s-a linisitit.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#221 2014-04-23 09:06:42

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Be, si noi suntem tot cam asa. Cand sunt acasa suntem ca doi bobi intr-o pastaie chicot noaptea la fel, dormim amandoi pe un colt de pat, el cu mana pe mine hjarta dar mie imi place. Simt atata iubire, neconditionata. Facem amandoi de mancare, ii dau si lui morcovi, stafide, macaroane, diverse ca sa-si piarda timpul. Spala vase lol trebuie sa-l schimb pe urma pina la piele, dar e fun.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#222 2014-04-23 09:53:23

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Eu v-am mai zis ca numai pe forum mai stiu copii ca Sara. In viata reala copiii stau si cu bunicii cate o ora, mai ales daca si parintii sunt in casa, se joaca si singurei fie si 20 de mi etc
Nu ma intelegeti gresit, stiti doar ca o ador, dar e f greu asa. De ex, e un chin sa pregatesc mancarea ei. Tipa, plange cat fac asta aproape mereu, iar eu cu ea in brate nu pot taia, curata, etc.
Iar cand sotul lucreaza cte 12 ore pe zi e cam neplacut sa vina acasa si sa nu gaseasca nimic mancare. Sa manance in oras nu ne permitem.
La fel cu caratul in brate afara, e f greu, mai ales ca uneori trebuie sa mai cumpar o apa, etc.

Asta e, nu ma plang, o iubesc si important e sa fie sanatoasa. Dar nici nu mi se pare ok asa.

Offline

 

#223 2014-04-23 09:58:10

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neata mamici


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#224 2014-04-23 10:02:34

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Be, ai dreptate. Al meu sta si cu bunicii. Iese cu ei la plimbare si cate o ora, 2. Afara merge singur ( adica alearga ) se tot plimba prin toata casa.
Si nu te-am inteles gresit. Stiu ca-ti este fff greu singura cu ea fara sa poti face nimic kram

Bubu wave

Ultima oara a fost editat de timean86 (2014-04-23 10:03:28)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#225 2014-04-23 10:48:39

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata,

mie doctorita neonatolog mi-a recomandat glicerina cu nistatin, eu am folosit-o zilnic pana pe la 2 luni sa ii curat gurita. Mi-a precizat sa iau din asta si nu altfel, dar nu am stiut niciodata de ce, insa am avut incredere in ea pt ca e o super doctorita.

Happy, sa stii ca si eu am stat tot timpul cu fata mea, nu am facut nimic niciodata dar ca sa stau cu ea, dar nu e asa dependenta de mine, sta cu oricine, important e sa nu stea singura. Sta cu sotul, cu bona, cu bunicile fara nicio problema. Daca sunt eu in preajma si ea vrea la mine, dar pot fara probleme sa fac mancare la bucatarie si ea sa stea cu sotul sau altcinva  in sufragerie. Deci mai depinde si de copil..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#226 2014-04-23 10:51:54

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hristos a Inviat!, mamici dragi!
Nu am mai fost pe la voi cam de multisor....am inceput serviciul din febr, pana mi-am intrat in mana cu programul, pana am pus la punct varza ce am gasit-o....
Va pup pe toate cu bebei cu tot. Nici macar nu am avut cum sa va citesc. Ce faceti, cum sunteti?
Happylici, semnatura ta inseamna ce cred eu??


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#227 2014-04-23 11:00:47

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Ochisori, ce faci? puss  te-ai acomodat la serviciu? ca eu am inceput din ianuarie dar tot nu m-am obisnuit, as pleca acasa tot timpul smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#228 2014-04-23 11:04:17

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata. Si noi avem limba alba, dar pediatra a zis ca e de la lapte si nu mi-a zis sa o dau cu nimic.
Si eu stiam de glicerina boraxata ca e toxica si sa luam cum au zis fetele.
De cand ii dau noaptea sa pape a luat normal in greutate. Oricum, acum se agita singura la 3-4 ore noaptea. Nu mai doarme neintoarsa. Nici eu lol
Am fost la gratar cu fata luni smile Nu a facut scandal. A stat la aer curat, a dormit. Clar o sa mai repetam.
La multi ani de Sf Gheorghe!


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.