homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-102


#1920 2014-06-02 17:10:40

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

O idee mai putin decat tine dar eu zic ca am 19 de la..19 ani! Nu disper cu sarcina caci aici copii se fac pana la menopauza smile. Daca vecina a nascut la 45, eu as mai avem cam 10-11 ani de incercat


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#1921 2014-06-02 17:12:46

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

stiu ca lapte pasteurizat, nu vorbeam de ala nefiert care poate fi periculos.
dar nici un lapte de vaca nu se recomanda pana la 3 ani.
sa stii ca orice problema respiratorie si astmul se rezolva cu homeopatie, planul meu e sa merg la cel mai bun alergolog din Buc si sa le fac analizele acolo, panelul de alergii, si daca ies alergici la ceva, orice, fac programare la homeopat si le fac tratament contra alergiei de la el. Iau reteta de la alergolog dar nu as vrea sa le dau singulair sau montelukast sau prostii din astea chimizate care se dau si pe termen f lung, cate o luna/2-3.
Nu stiu ce mi-a picat acum, ei de tusit nu tusesc decat la raceli, adica f rar, insa m-am speriat de ce am citit pe net cu alergiile si astmul, si plus de asta imediat m-am gandit la bubele ce mai apar pe ei cand transpira f rau vara. in zona pampersului.
am citit ca cei cu dermatita atopica au deja o predispozitie crescuta la astm.

am inceput sa ii dau celui mare Baraka. e f bun. Tot la recomandarea dr.

Ultima oara a fost editat de passenger (2014-06-02 17:14:19)

Offline

 

#1922 2014-06-02 17:20:08

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

excelent Flow, mult succes. sa fie bine !

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2014-06-02 17:20:35)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1923 2014-06-02 17:23:10

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass nu ai baietii tai ceva, stai linistita. Daca ar avea vreo alergie (la lactoza, mai ales) ai sti imediat, se manifesta altfel fatza de tusea de la raceala. Eu nu i-as da lapte dar nu este dupa mine; fara lapte suntem terminati, ar fi traumatizata rau, deci continuam si noi cu el, ce sa facem?
CAt costa acest panel pentru alergii si unde se face? Te duci la cabinet si intrebi direct de el?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1924 2014-06-02 18:15:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass, eu nu cred ?n homeopatie. nustiu
Singulair = Montelukast

La mine n-a avut efect Baraka.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1925 2014-06-02 18:28:53

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici am patit ceva si aveti grija sa nu faceti ca mine. Am primit in 2008 o planta pe care am pus-o in ghiveci, am ingrijit-o etc si a crescut ca nebuna. Nu am stiut cum se numeste si nici nu m-am interesat caci in ignoranta mea era suficient ca dadea bine in casa. S-a facut un copac. Am scos-o in gradina sa o ia sotul la serviciu, la noul sediu. Insa el a pus apa multa in ghiveciul fara gaura si planta mea a inceput sa se usuce. Am adus-o in casa caci credeam ca este de la soare (pana ne-am prins noi ca este de la apa) si azi dim i-am rupt frunzele vestejite. Dupa vreo cateva minute/o ora am simtit ca ma furnica mana si apoi ca nu o mai simt. S-a innrosit, s-a umflat, am zis ca am ceva minor si am ignorat pana m-au trimis colegii la cabinet. Aici prima intrebare a fost daca am atinc poison ivy - o planta din padure si am spus ca nu, ca o cunosc, ca am patit-o rau odata si nu o mai ating. Medicul insista ca am atins plante si i-am spus ca am curatat o planta din casa.
Dupa cautari pe net am descoperit planta: http://wafflesatnoon.com/is-the-dumb-ca … ouseplant/ si ce consecinte are. Poti sa mori si nu se recomanda sa o asa ceva in casa cand ai copii sau animalute. Doamne, bine ca nu a mancat Carol din ea cand era mica. O arunc desi vroiam sa o tai si sa o replantez, sa o salvez. Aveti grija cu asa ceva. Nu stiu in romana cum este dar vedeti voi dupa frunze.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1926 2014-06-02 18:35:11

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

L-am trimis pe sot sa ii cumpere periuta electrica si minune! M-a lasat sa i-o ating de dinti cam de 5-6 ori. Sa o ating, nu sa il spal. Dar e muuult mi mult decat pana acum. Apoi a inceput sa se spele cu ea pe picioare si pe jos, evident... Sper sa n-o renege si pe asta de la a doua folosire ca mor!

Ada imi pare rau de burtica. Intr-un fel nu ma mir(daca te superi pe mine acum pentru ce zic, imi asum, dar sti ca zic de drag nu din rautate) pentru ca, atunci cand fetele ti-au spus ca ai introdus la incepututl diversificarii 20 de alimente noi in cateva zile, te-ai suparat pe ele si ai zis ca tu sti ce faci. Din pacate intolerantele astea apar in timp sad
Nu stiu cum o poti drege acum, la fel e si nepoata mea de 4 ani, de la 1 an se plange de dureri de burta, diversificta de la 3 luni jumate cu de toate, au dus-o peste tot si nu i-au gasit nimic. Si tu daca ai duce-o ai gasi acelasi lucru.. Ca e greu de dovedit cu analize ca alimentele bagate timpuriu sau incorect fac rau. Eu zic ca ar trebui sa-i faci niste cure de pribiotice bune, chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc..

Y nu a plans de burtica niciodata, nu s-a ghemuit, nu a facut urat. Si acum mare, imi arata clar cu degetul unde il doare, si pune mana tot la dinti. El plange destul de rar din cauze de discomfort, in rest cand nu il lasam sa faca ceva sau impunem limite.

Legat de astm, eu sunt astmatica, din experienta mea... Nu se vindeca niciodata, daca e astm intr-adevar. Am facut 18 ani de tratamente zilnice, internari de 4 ori pe an in toti anii aia, pentru tratamente soc si uite-ma acum, ca de mai bine de o saptamana nu pot respira, deja am terminat un tub de ventolin, atat de greu respir.
Si la mine este alergic, am facut numai bronsite cat am fost copil, pe langa ca sunt extrem de alergica.

Kate, valoarea ce N o are de 29, eu o am 700, si limita este >100 pentru categoria mea de varsta.
Singulair-ul la mine nu a avut niciun efect, l-am luat 3-4 ani la rand.

Cat despre lapte nu reusesc nicicum sa il fac sa bea mai putin, dimpotriva parca ar vrea tot mai mult. Nu stiu cum reuseste sa bea 300 ml odata si apoi plange ca e sticla goala. O scutura apoi de mama focului sa auda daca mai e lapte in ea(pe intuneric) si plange si nu o lasa din mana, nici in somn.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1927 2014-06-02 18:39:19

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hello.

nu v-am citi azi dar sa va povestesc ceva amuzant, a la caragiale asa... am facut o comamda la libris acum cu reducerile astea.. eu stau in Gl pe str Brailei iar ei au trimis cartile in Braila, pe calea Galati rotfl2

Offline

 

#1928 2014-06-02 18:56:50

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

albinuta_vesela a scris:

hello.

nu v-am citi azi dar sa va povestesc ceva amuzant, a la caragiale asa... am facut o comamda la libris acum cu reducerile astea.. eu stau in Gl pe str Brailei iar ei au trimis cartile in Braila, pe calea Galati rotfl2

rotfl2  rotfl2 Vai Albi, ce faza!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1929 2014-06-02 19:12:15

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Flower, parca si eu ama vut ceva asemanator in casa .. nu aici, ci udne stateam inainte . si o mai tundeam si o atingeam .. parca :S . uite ca nu tin minte dc am curatat-o vreodata cu mana :S


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1930 2014-06-02 19:13:48

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

de cand am copii, am zburat plantele. nu am timp sa le ud, nu ma pot ocupa, chiar numai de ele nu imi arde. a venit o vecina sa ma bucure oferindu-mi 2 ghivece cu plante. nu, mersi!  big_smile

albi rotfl

mi se pare cumplit ce povestiti voi. e cosmar sa nu poti respira. ma sperie ideea ca din cauza mea copiii mei ar putea sa riste sa se imbolnaveasca de asa ceva, din cauza ca nu i-am dus din timp la verificat, cu alergiile astea,.  sad  grater

Ultima oara a fost editat de passenger (2014-06-02 19:15:12)

Offline

 

#1931 2014-06-02 19:32:19

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Am invatat lectia si cat am copii mici nu mai tin in casa plante despre care sa nu fi citit inainte.

Pass daca ai vedea cum sunt copii aici sad. Plini cu alergii; la scoala la Carol nu au voie sa aduca nimic (inafara de masa de pranz) care nu este impachetat si care sa nu aiba simbolut alunei taiate. Exista tabele la intrare in clase cu numele copiilor si ce fel de alergii au (la lapte, oua, alune, polen, parfum si, mai ales, la gluten etc). Inteleg cat de greu este pentru scoala si pentru parintii ai caror copii sunt afectati.

DAR mi se strange inima cand eu trebuie sa ii cumpar copilului meu biscuiti impachetati si care au zeci de chimicale, zahar cu tona etc pt ca nu ma lasa sa ii dau o prajitura facuta de mana mea. Cat incerc sa ii dau eu de mancare mai curat acasa este in zadar caci ea mananca acasa numai o masa pe zi, seara. Si gustul si-l formeaza cu procesatele pe care sunt fortata sa i le dau la scoala caci altceva nu a ce sa ii pun. Nu se satura cu un fruct; trebuie sa si rontaie ceva si ce s aii dau? Dar si cand vezi copii care fac edem glotic numai ca au mirosit alune. Este jale mare aici.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1932 2014-06-02 19:55:52

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, la N pare sa aiba efect deocamdata, dar ea nu are astm. Avem si noi cunostinte cu un baietel de 8 ani cu astm si nu i-a mers Singulair.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1933 2014-06-02 22:11:51

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello1


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1934 2014-06-02 22:23:54

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Vai, Flow, sunt pline casele romanilor cu asemenea planta! Am impresia ca si sora.mea are.. Eu sunt cu orhideele doar(in casa zic)

Albi rotfl


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1935 2014-06-02 22:36:34

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello mamici

Eu sunt ca un monstru, sunt plina toata de bube grater  grater  grater  grater Nu vreti sa stiti cum arat, Prevad o noapte alba din cauza mancarimilor.

Pass daca vrei un homeopat bun, unicist in Bucuresti iti dau eu o lista


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1936 2014-06-02 22:45:02

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Andree, daca stii, zi-ne si noua lista de homeopati. As vrea sa imi notez si eu, poate am vreodata nevoie. Stiu ca tu ti-ai rezolvat o pb hematologica cu homeopatie, parca...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1937 2014-06-02 22:48:18

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Maje, eu pana astazi nu am stiut ce am in casa. Azi am aflat si cum se numeste si ce se poate intampla. O sa caut o poza sa vezi cat de mare se facuse

Andreea
  sad fa-te bine! Am vazut bubitele la MAtei si imi inchipui cat de rau este cu ele.


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/20616_img_4309.jpg

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2014-06-02 22:56:19)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1938 2014-06-02 22:59:22

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

deno ,nu am de ce ma supara pe tine !
e drept ca m-am lasat dusa de entuziasm la diversificare ,dar nu am facut chiar cum zici tu smile sa nu zica fetele pe aici ca predic bine si fac rau ...am inceput la 6 luni ,cu legumele care trebuie dar nu am respectat nr de zile intre fiecare leguma ,greseala asta ,da,  vorba ta mi-o asum !

si n-o doare decat la ceva necunoscut ,chiar eu am zis ca a mancat prostii ;mi-a fost rusine sa ma duc cu mancarea de acasa cand sunt invitata la cina ,am mancat toti mai tarziu ,ea a fost hamesita si a mancat jambon ,pufuleti si bomboane dinalea rosii in forma de capsuna (alea de se pun pe coliva smile )

pai cum sa  n-o doara burtica dupa porcariile astea ? o sa ziceti ca de ce am lasat-o ? uite ,asa s-a dat situatia de data asta ,ii ziceam nasului meu ,-nu-i mai da ca nu sunt bune pt ea ,el zice:- nu a mancat decat una singura si dupa aia am vazut farfuriuta goala smile

cand am venit in ro si a schimbat mancarea ,fara sa manance prostioare dimpotriva au fost numai mancaruri bune dar schimbate ,vreo doua trei zile a avut niste blande pe corp ; e totusi sensibila la schimbari !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.