homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-115


#2167 2014-06-10 20:42:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

sanatate Nataliei!

Janis, Rares cum mai este?

Offline

 



#2168 2014-06-10 20:59:28

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Janis, si noi. nustiu

Oricum, m-am speriat rau cand m-au sunat de la cresa. Nu atat de febra cat ca nu stiam cum sa ma organizez, cum sa ajung s-o iau. G face cam 40 min pana acasa, plus ca era singur pe schimb, ca are doi colegi la cursuri, nu avea cum sa ajung. Eu cu teancul de hartii pe masa, sefa nu era, trebuia sa chem taxiul, etc. Fac si eu cam 20 min pana in oras. Pana la urma i-am dat mail sefei si i-am zis ca trebuie sa plec si a zis ca e ok, sa plec. Si aveam un sofer care avea drum in oras, m-a adus el, n-am mai dat bani la texi decat de la cresa pana la doc.
Cand am ajuns cu ea acasa avea inca 38.4 desi ii pusesera Paracetamol supozitor, a dormit de pranz si de cand s-a trezit n-a mai facut. nustiu Dar o sa-i dam antibioticul si sper sa-i treaca.
N-a mai luat din octombrie oral, a facut IV in ianuarie...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2169 2014-06-10 21:24:50

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici puss

Si l;a noi doare muuult mai rau la masele si la canini. deci e intr o continua mataiala si nervozitate toata ziua aproape. si nu mai vad iesind nici o masea. dureaza atat de muult.
Noi stam mai mult pe afara aproape toata ziuain parc si in curte, ne si pregatim de mare si apioi mergem de la Buc pana la Tulcea cu avionul ca sa luam rapida pana in sulina, in delta. mergem la matusa sotului doua saptamani.

Katey, sanatate Nataliei!


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#2170 2014-06-10 21:59:34

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Janis, deci asa...sa ii spun bunicului respectiv ca s-ar putea sa aiba o surpriza dupa 2 anisori lol
Eu nu am mai intalnit pana acum copil intelegator asa mic, fata mea isi ia bataie mereu...ea se duce la copii sa ii pupe si se trezeste cu cate o palma in cap, asa ciuda imi e...imi vine sa nu o mai las sa se duca, dar nu ar fi ok nici asa, sa o tin izolata.

Stiu ca Rares vorbea, dar mie tot mi se pare ciudat ca la nici 2 anisori sa vorbeasca asa..aproape orice..nu prea am in anturaj copii care sa fi vorbit devreme, majoritatea in jur de 2,5 ani au inceput.

Sa vedem cand va vorbi fata mea, momentan a ajuns sa inteleaga aproape orice si rupe cateva cuvinte, dar cand vrea ea, nu repeta dupa mine. Singura intrebare la care raspude e: cum face pisica? si ea zice: maauuuu lol Prin semne insa vorbim de ne dor mainile lol arata cu degetelul orice o intreb.

Kate, sanatate Nataliei! off, greu e cand ii avem bolnaviori, nu-ti mai trebuie nimic..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-06-10 22:01:44)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2171 2014-06-10 22:48:07

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Si C isi ia lovituri in parc. Mie nu mi se pare normal. El are un verisor de 2 ani si ceva,  si stiu ca la varsta asta copilasii nu socializeaza. Verisorul lui e foarte posesiv cu jucariile, si uneori il mai impinge, tot din aceasta posesivitate. Uneori il pocneste dintr-un soi de exuberanta. Asta pot sa inteleg, este o agresivitate motivata. La locul de joaca insa intalnim agresivitate nemotivata, si eu asta nu pot sa inteleg. De exemplu, C se tara si a venit un pusti mai mare si i-a tras un picior. Nu era prima oara, mai inainte C se dusese spre el si pustiul il impinsese ( asta am zis ca am inteles-o, ca C se dusese la el) Sotul meu era acolo si a tipat foarte tare la pusti "Mai copile!" Pustiul s-a speriat, a luat-o la fuga, s-a impiedicat, a cazut si inceput sa bazaie. S-a sesizat bunica-sa si a inceput sa tipe "De ce-l bruscaaaaaati? De ce-l bruscaaaaaaaaaaaaaaati?" Nu pot sa redau cum facea, lungea foarte tare "a"-ul, de ma si miram ca poate sa urle asa. In timpul asta sotul ii zicea "Cum de ce? Ce ati fi vrut? Sa il las sa imi pocneasca copilul? Vi se pare normal  sa loveasca fara motiv? Unde erati? Erati aici, pe banca si nu ati zis nimic!". Asta urla in continuare "Dar de ce il bruscaaaaaaaaaaaaaaaaaati? De ce il bruscaaaaaaaaaaaaaati? Stai cu copilul tau handicapat care in loc sa mearga se taraste!" Cand am auzit asa ceva  m-am dus la ea  Nu stiu ce m-a apucat,  ca eu de obicei sunt chiar moale si am tipat si eu la ea "Daca nu esti capabila sa iti educi copilul, asteapta-te sa ti-l educe societatea in moduri in care nu-ti convin: acum bruscandu-l si mai tarziu bagandu-l la inchisoare!!!""
Intalnim si multi copii draguti la locul de joaca. Fetitele, mai ales, sunt foarte mature si se joaca frumos. Si unii baietei, desigur, am inceput sa ne imprietenim cu unii, chiar s-au jucat putin impreuna, au facut mancare in nisip si si-au dat unul altuia cu lingurita.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2172 2014-06-10 23:03:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Vai rose ce nebuna rotfl rotfl rotfl

Rares era painea lui DD vara trecuta
Acum se uita la copil , face o fatza de Goe la mine si il impinge. Sau se face ca da cu palma asa...nu stiu cum sa zic...usor. niciodata tare si nici cu rautate. Sunt sigura ca vrea sa atraga atentia doar. Mai face cand ii iau jucariile..tot asa, ii impinge usurel. Nu stiu...violenta voalata lol
Mie imi da scatoalce rau..dar din exuberanta asa..cand il apuca joaca..pandaliile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2173 2014-06-10 23:04:18

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Of, Kate sad Sanatate multa Nataliei!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#2174 2014-06-10 23:06:06

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hello

Katey, Janis, sanatate la pitici!

Nu mai stiu cine zicea de umflaturi de la tantari (Carra parca?) : al meu e umflat cu duluiri rosii langa ureche, basicat pe corp. Nu stiu pe unde intra tantarii, avem plase peste tot nustiu . Tot cu fenistil l-am dat, au mai dat inapoi, mai vad ce mai iau de la plafar zilele astea.

Am fost in weekend la tara, s-a jucat o gramada cu apa, isi baga picioarele in galeata si spala hainele la toate papusile. S-a dezbracat si pe el de pantalonii scurtisi chiloti, i-a spalat in mai multe ape, apoi i-a pus la uscat... pe pamant. E vina mea ca e cu tuse, toti imi ziceau sa-l iau de la apa, i-am zis de cateva ori, n-a vrut in ruptul capului sa lase ape si l-am lasat. Acum trage sad

Rose  va  aia ti-a facut copilul handicapat? vai de mine! Creca o bateam, mai mult ca sigur. Si daca se taraste, ce?

Garga, nu mai stiu, cum mai e cu tusea lui Stef?

Adina, ce fetita ai hjarta

Sii al meu ieri, iesise cu taica-su afara de dimi si s-a intors din drum sa ma pupe si sa-mi spuna "pa" . Zilele trecute a urcat pana in casa doar sa-mi aduca o floare si sa-mi spuna "tu esti iubita mea" hjarta

Si al meu are tenta sa loveasca alti copii acum. Adica daca il enerveaza ca nu-i dau jucariile cand le vrea el, ridica palma la ei si ma intreaba :mami, eu bat? lol . Cand e ofticat pe mine in casa ma loveste cu ce apuca si afara facea la fel mai demult; acum cand il iau pe sus din diverse motive, vine cu mainile spre mine ca si can mi le-arbaga in gat si abia  se abtine sa n-o  faca, dar cu tot cu strans din dinti si tremurat (exact ca un om mare plin de manie)

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-06-10 23:10:44)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2175 2014-06-10 23:07:03

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Rares nu mai are febra..dupa 4 zile peste 39...dar tuseste si haraie..acum s-a culcat si il aud haraind..mor.
Merg maine cu el sa il asculte din nou la plamani.

Le: si eu citind am crezut ca Rose a batut-o... rotfl
Eu mai mult ca sigur reactionam ca din topor: ma-ta e handicapata lol dinastea

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2014-06-10 23:09:07)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2176 2014-06-10 23:11:39

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

pe Clara a muscat-o tantarul in zona ochiului si s-a umflat f tare, i-am dat aerius si calciu, in 2-3 zile trece


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2177 2014-06-10 23:20:57

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

La noi a evolut asa: muci, tuse, haraiala, febra. Fix in ordinea asta.

Si eu cred ca reactionam ca Janis, "handicapata esti tu, cu ma-ta". sau ceva de genul. In niciun caz asa elaborat ca Rose. lol

Sambata eram cu Nati la nisip, doar ce-i cumparasem un nou set de jucarii de nisip cu o masinuta basculanta. Ea punea nisip cu lopatica in masinuta si a venit un baietel mai mare si i-a tras un sut la masinuta. Natalia evident ca a pus buza si s-a uitat disperata la mine "etzelu" (baietelul). I-am zis ca vrea sa se joace cu ea.

E cam speriata de copiii astia repeziti, odata, in parc, a trecut un baietel in fuga pe langa ea si a trantit-o. Unde inainte era relativ sociabila, se ducea la copii, etc., acum prefera sa se fereasca din calea lor. sad

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-06-10 23:22:51)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2178 2014-06-10 23:25:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

mamici  puss

cele care alaptati, ati avut intarziere aiurea ale cm? mie acum mi-a intarziat 10 zile, sunt in ziua 38. nu se pune problema unei sarcini. o fi de la alaptat? am avut si la 36 zile, si la 25 zile de cand am nascut, deci cicluri aiurite. dar oare e de vina alaptatul sau trebuie sa merg la gineco.?

fug sa citesc din urma, abia acum am aterizat la calculcator

Offline

 

#2179 2014-06-10 23:27:37

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass, eu da. Nu chiar 10 zile, maxim 6, dar da, am avut.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2180 2014-06-10 23:30:30

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

O sa se obisnuiasca Katey. Mai stii cand ma vaitam ca al meu le cam ia afara? Acum nu mai vrea sa dea nicio jucarie nimanui si parca e mai stapan pe situatie.

Aveti idee cat mai e valabil Stodal de la prima deschidere?
LE : am gasit comentarii ca sunt valabile o luna.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-06-10 23:35:12)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2181 2014-06-10 23:42:42

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass da...ciudat imi venea si mie. Intre 24-33...Apoi si-a revenit..la 28 fix..apoi iar i-au venit pandaliile. Mie mi-a venit devreme..la 7 luni ale lui...o incantare...

Ce furtuna e la Buc...mamahhhh a fulgerat si a tunat in continuu juma de ora...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2182 2014-06-10 23:50:25

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

eu am o regula, niciodata, dar niciodata nu ma duc sa fac eu observatii unui copil care il agreseaza pe al meu. cel mult, il iau un pic deoparte si ii vorbesc frumos, chiar daca e un copil agresiv, e totusi un copil si reactia mea de adult strain pt el il poate speria si chiar traumatiza. Nu voi vorbi niciodata cu "mai copile" si pe ton rastit unul copilas, oricat de agresvi ar fi cu ai mei. Frumos, zambind il intreb unde e mama/bunica? si ma duc la alea si le spun ca e agresiv. asta dupa ce i-am luat pe ai mei departe de copilul agresiv.
si bunicii/mamei ii atrag atentia ca acel copil se comporta mai aiurea si sa ii faca alea observatie, nu eu.
asa cum nici eu NU SUPORT sa vina un adult strain sa se aplece si sa atraga atentia copiilor mei ca fac ceva gresit, asa nici eu nu am sa ma duc sa trag de maneca un copilas.
o baba a venit la Sebi si i-a spus "nu mai arunca cu pietre ca ii dai in ochi lui danut." sebi nu a auzit-o si arunca in continuare cu pietricele, aruncau toti copiii de acolo , vreo 5 la numar, se jucau, se distrau, nu era niciun pericol real, doar babe hiper-protective  lol  , iar Sebi nu a auzit-o si atunci baba "vai vai, esti rau si poate te trag de urechi". ea a zis-o zambind, chipurile un soi de gluma.  yikes vai, cand am auzit...............  m-am dus la ea "In primul rand SUNT AICI, sunt mama lui si cu mine aveti treaba, nu cu el. e datoria mea sa ii explic, nimeni nu are dreptul sa ii spuna asa ceva copilului meu". atata timp cat copilul e insotit de adult, pai cred ca normal e ca noi adultii intre noi sa discutam si fiecare sa isi educe apoi si sa ii explice apoi copilului din dotare ca e gresit ce a facut.

Offline

 

#2183 2014-06-10 23:59:15

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Eu inteleg o anumita doza de agresivitate la locul de joaca. Adica, faza cu baietelul care darama jucariile fetitelor e clasica. E si videoclipul ala al lui Phil Collins "Do you remember?" Si posesivitatea o inteleg. Si imbrancelile. Si palmele din exuberanta, cand nu ii iese, nu poate sa-si exprime sentimentele si se manifesta astfel. Dar, nu stiu cum sa zic, eu vad uneori agresivitate absolut gratuita. Frizeaza rautatea.
Altadata s-a duc C la un copilas care avea o roata din aia care se invarte cu bat. Era un copilas mic, 1 an si cateva luni. As fi inteles sa nu vrea sa ii dea roata, sa plece cu ea, sa il imbranceasca. Dar a luat roata aia cu amandoua mainile ca pe o bata si l-a pocnit. Am ramas masca! Asa un gest elaborat!
Pass, daca cineva greseste, societatea il pune la punct, de cele mai multe ori intr-un mod cam naspa. Asa e normal sa fie, asta e rolul societatii. Il amendeaza, il baga la inchisoare, il exclude. Copilasii nu sunt niste fiinte intangibile, ci niste membri ai societatii.  Nu m-as mira ca daca C sparge un geam cu mingea sa fie urecheat. Nu mi-ar conveni, desigur, dar ma astept la asta. Ce sa zic? De ce ai atins copilul MEU, INTANGIBIL? Da, a facut-o din greseala, as fi preferat sa ii explic eu, etc...dar nu pot sa ma imbat cu apa rece ca e divin pt ca e AL MEU. A fost urecheat pt ca a spart geamul, si bine ca a fost doar asta, da Doamne sa inteleaga caa pt orice fapta e o consecinta, si consecinta nu e intotdeauna mama, care ii zice "Dragutule, nu dam cu pietre, ca spargem geamuri", ca la 20 de ani daca se urca beat la volan si omoara pe cineva ( tot din greseala, evident, si tot din joaca) nu o sa-i zica mamica lui "Dragutule, nu ne urcam la volan cand plecam de la petrecere"), ci altcineva, in alta forma, si prefer sa traiasca cu consecintele faptelor lui la 7 ani, decat sa inceapa sa o faca la 20...

Ultima oara a fost editat de Rose (2014-06-11 00:31:13)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#2184 2014-06-11 00:09:15

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Rares azi voia sa ma loveasca cu incastrul(de lemn!!) pai stia ca doare..ditamai plansa..si radea la mine si facea teee baaat lol daca eram alta, numai palme la fund vedea rotfl dar m-am ferit si eu si aia e
Nu cred ca'i rautate, cel mult testeaza limitele
Si asta cu luatul ceva in mana sa pocnesti cu ea am mai vazut-o..cred ca asa-ti vine..nu stiu...
Pe mine R zilnic ma face sa tzip..sta numai suit pe masa..face fix invers de ce ii spun eu..e tot timpul domnul Goe. Vecinii toti pt care era copilul model stramba acum din nas ntz ntz ntzzz Rares ce faci lol
Mai si intreaba: mami, am voie sa ...nu stiu ce? Eu nu mami..nu ai voie, e periculos,etc
El urla: am voieee    nervos
Deci ma intreaba retoric. lol si lucrurile care nu sunt ale lui...ii explic ca nu sunt ale noastre si tot asa urla: ba sunt ale noaaateeee! rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2185 2014-06-11 00:11:37

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

da, nici eu nu inteleg agresivitatea multor copii la locul de joaca dar e problema lor si a parintilor. sad cine stie in ce mediu agresiv creste copilul ala saracul. dar nu ma priveste. eu nu accept ca un adult strain sa aplice o corectie copiilor mei, verbala, ca fizica nici nu poate fi vorba, exact asa nici eu nu am sa ma adresez unui copil strain incercand sa ii schimb comportamentul la locul de joaca. e treaba lui ce face si cum se comporta. imi iau copiii de acolo, adica am grija sa nu fie imbranciti/pocniti, si eventual spun adultului respectiv, "ba, fiu-tu a luat-o razna, vezi ce-i cu el"  lol 
inca o faza, fiul meu cel mare impreuna cu prietenul lui cel mai bun trageau de bluza alt copil, de aceeasi varsta, dar radeau toti 3 de se prapadeau, apoi ala il tragea pe al meu, apoi se trageau toti 3 de bluze pana si le intindeau  se distrau acolo, iar bunica celui tras de bluza (repet, nepotu-su se distra si radea maxim) a venit la Sebi si l-a tras si ea de tricou (dar tare, cu draci) si i-a zis "tie iti place?!?!" a zis-o cu ton ridicat. In momentul ala s-au oprit toti 3 si Sebi s-a panicat, nu a inteles ce naiba a fost faza asta.. de ce rahat s-a bagat baba sa le strice joaca si sa il traga cu forta si ea pe el de tricou. Absolut de cacat baba, asa ca m-am dus... si i-au mers fulgii babei. Sebi s-a speriat, eu nu as putea sa sperii un alt copil bagandu-ma in seama, eu -adult strain, si tinandu-i teorie lui, un copil, fie el si agresiv.  sunt convinsa ca nu e vina lui ca e asa.

Ultima oara a fost editat de passenger (2014-06-11 00:13:53)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.