homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-63


#1179 2014-05-14 14:20:12

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Si noi suntem cu mingiile. E problema generala,se pare!
Ieri am fost din nou in vizita si la cresa de data asta. Am ramas tablou de atmosfera de acolo. Nu ca imi era straina dar comparandu-mi copilul cu copiii de acolo.....nu mi-a fost prea bine. am ajuns pe la 11, 30 cand copiii erau cocotati deja in mesele inalte de lemn cu cate 4 locuri fiecare. Copiii aveau varste intre 1,3 ani si 2,6 ani. Au primit felul 1 dupa lungi minute de asteptare in liniste. Au mancat singuri tot din farfurie (doar vreo 2 au primit cu lingurita de la ingrijitoare) dupa care au devorat si felul 2 (spaghete) tot singuri. Nu a cerut nimeni jos si nu s-a ridicat in picioare pe scaun. Am incercat si eu sa-i dau fiica-mii A  inghitit doar vreo 3-4 linguri de ciorbica si a ales singura cartofii din ciorbica. Bine, cu jucarii pe langa noi, cu mami langa ea. Daca era acasa manca in fata calculatorului si manca mai mult. A cerut jos. Nu am executat la prima strigare si deja era in picioare. Am mers la dormitr sa vedem patuturile. I-au plaacut initial, a stat culcata intr-unul dar cand au venit copiii noi aveam treaba sa-i verificam pe fiecare. Sa intrebam de ce are suza, unde e olita, pijamaua, etc. Am plecat in final ca nu se puteau odihni de noi. A...uitasem. Copiii erau schimbati in pijjama si lasati sg in patut pana adormeau. Nimeni nu plangea si nu cerea nimic. Nu stiu in cat timp au adormit ca am plecat sa nu=i deranjam. Cand m-au auzit ca E.adoarme fie pe picioare, fie cu tzitzi....au facut o fata. Clar trebuie sa intervin un pic pana mergem la cresa ca nu sstiu  cum se va adapta.
La toate cresele e asa?


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 



#1180 2014-05-14 14:23:32

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

lol Kate

Cris, stiu ce ai vrut sa spui, am si specificat in paranteza. Eu sunt criticata pe ordinea de zi in neam, ca de-aia e copilul de nu asculta in niciun fel, ca i-am facut voile si nu l-am lasat sa planga niciodata. In fine, ei cu ei, si eu cu copilul meu smile

Da Angel, la voi nu e tot mai bun ca la altii?

Als mai povestesc si mamici de pe la noi la bloc despre astfel de mese (sf pt mine) la gradinita. Si de nani la fel. Cred ca multi copii au fost adormiti cum spui tu, inclusiv al meu. F rar adoarme nelaganat sau netinut in brate. Presupun ca acei copii s-au resemnat sa adoarma singuri, cum probabil va trebui s-o faca si al meu

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-05-14 14:26:12)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1181 2014-05-14 14:30:48

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Da da, fetelor, comoda ei cu haine e preferata ei, le scoate si le taraie prin casa. Telefonul cu care se joaca cateva minute, telecomanda, carligele de rufe ( le ia din cutie in care le tin si le duce in cosul in care scot rufele), se joaca si cu masinutele lol. Dar toate cu mine de manuta ( ce inseamna plimbat rufe prin casa, carlige, etc) sau cu mine langa ea. nu are rabdare sa stea sa se joace singurica cu ceva. decat rar o prinde cate ceva, dar numai cand suntem si eu si tati jos langa ea.
Eu intrebam de activitati din care ar putea invata cate ceva, carti, daca la 1 an au rabdare sa le pictati, sau se joaca cu plastelina, etc.

Als, la cresa la care am fost eu ieri era fix pe dos, o harmalaie de nedescris. Am deschis usa unei sali si era o ingrijitoare ( crd, ptr ca avea halat) care parea terminata. Copiii vb f tare, tipau, niste baietei se cocotau pe scaunele. Haos mi s-a parut.

Aaa si ce mi s=a parut aiurea rau e ca aveau meniul afisat si la gustarea de dupa mic dejun aveau napolitana. in rest era ok cat de cat meniul, dar napolitana aia in conditiile in care sunt si copii de 1 an...

Offline

 

#1182 2014-05-14 14:31:01

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Smart, ma gaandesc si eu ca in final se va obisnui si cu masa si cu somnul. Dar perioada de acomodare, pana va face  asta???? Mi-e asa mila de ea la ce o asteapta...
Happy, si la noi tot napolitana aveau la desert. Si este singura cresa din oras.

Ultima oara a fost editat de als (2014-05-14 14:33:13)


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1183 2014-05-14 14:37:18

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

als de-aia imi vine sa imi bag picioarele in ea de gradinita ..mai ales ca al meu probabil va merge la stat


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1184 2014-05-14 14:40:43

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Als, pai poate in perioada asta de acomodare se vor ocupa eductaorele de ea. Stiu ca nepotica mea plangea la inceput si de multe ori cand mergeau s-o ia la pranz era in bratele unei educatoare.

Si nu stiu daca e chiar atata strictete. Nepotelul ( are 5 ani) imi povestea cum a stricat el somnul copiilor fiindca a inceput sa faca "mu" si apoi toti copiii faceau ca el lol

Eu cel putin vreau sa cred ca nu-i lasa nimeni uitati intr-un patut sa planga acolo daca nu vor sa doarma.

Offline

 

#1185 2014-05-14 14:49:56

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

off fetelor, ce povestiti de crese...eu nici la cresa privata nu cred ca e mult mai minunat, ca doar nu au cate o educatoare pt fiecare copil..ok, sunt mai putini copii, si ce? ca si 5 copii daca sunt, tot nu stau ele dupa fiecare sa ii dea sa manance, sa il adoarma, etc...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1186 2014-05-14 14:53:47

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Happy, da , probabil ca nu-l lasa sa planga sa trezeasca si pe altii, intervine cumva. Dar m-au socat deprinderile unor copii mai mici ca fiica-mea si mi-au ridicat numeroase semne de intrebare. Acum nu stiu daca stiau de la inceput sau au deprins pe parcurs dar cert este ca nu m-am simtit prea bine.

Ultima oara a fost editat de als (2014-05-14 14:55:31)


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1187 2014-05-14 15:06:49

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Te cred Als. e tare trist sa ne crestem copiii intr-un anumit fel si brusc sa fie ob;igati sa-si modifice asa comportamentul, atat de mici fiind. totusi, vreau sa cred ca nu e nimic traumatizant, ca adaptarea vine pe parcurs.


Cris e totusi diferit la cresele private. de la meniu pana la atitudine. una e sa ai grija de 7-10 copii, alta de 25.
Din pacate avem nevoie de servicii

Offline

 

#1188 2014-05-14 15:09:20

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

als, nu iti face griji au invatat acolo sa manance si sa adoarma, poate nu totii dar 90% din ei , da

noi ne jucam cu cuburile , le constuiesc , inventez  case , parcari si ne jucam cu masinutele


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1189 2014-05-14 15:11:27

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Oare la cresa luo Eduatd e la fel?...


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1190 2014-05-14 15:14:39

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

cris dar unde va merge A sunt 30 copii la o educatoare. Nu stiu de ingrijitoare. Deja imi fac procese de constiinta si caut o solutie sa il duc la privat. Si eu ma gandesc cum va fi. El nu manaca singur decat cand vrea, nu adoarme singur (mai adoarme neleganat dar cu mine langa el). La pranz cand se trezeste e morocanos (soacra-mea il tine in brate, il alinta) daca nu stai cu el. numai zic ca nu face la olita inca. Asta va fi o vara a schimbarilor. Plus ca e cum zice als.. nu sta el la masa, sau sa execute asa. Ori l-am invatat eu prost ori in alta parte e militarie. Ori se adapteaza ei, usurel


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1191 2014-05-14 15:17:16

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Fetelor nu va faceti grijii, la varsta asta sunt ca niste maimutici, imita tot, vor invata sa pape si sa doarma singurei ( zic eu tremurand de frica ca acusi vine toamna lol )


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1192 2014-05-14 15:19:27

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

fetelor stiu ca una e sa fie 7-10 copii, si alta 25-30, dar ma gandesc ca de exemplu tot singuri trebuie sa manance, tot singuri sa adoarma.. ca doar nu sta educatoarea dupa fiecare din cei 7-10 copii. Fata mea mananca bine insa nu asa la comanda..trebuie sa mai vorbesti cu ea, ii mai canti ceva, ii mai dai o jucarie, apoi iar papa... singura probabil nu ar manca nimic. dar ce sa facem, trebuie gasita o solutie...ca fie la 1 an sau 2, tot ne intoarcem la serviciu, si ei tot mici sunt.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1193 2014-05-14 15:59:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

cris, din aia 7-10, cel mai probabil doar unii au nevoie de ajutor. cel putin la noi la grupa asa se intampla. sunt 8 copii din care 2 cu probleme la masa si educatoarea/ ingrijitoarea se imparte intre ei. ei sunt incurajati mereu sa deprinda abilitati de autoingrijire si treptat chiar reusesc. tocmai faptul ca nu exista disponibilitate 100% ii poate ajuta sa mai faca si singuri cate ceva. la somn nu stiu cum este.

als, si pe mine m-a socat cat de linistiti sunt copiii din grupa. cred ca invata treptat sa respecte reguli, daca sunt aplicate consecvent  si ii ajuta si imitatia.

Offline

 

#1194 2014-05-14 16:59:16

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Als, eu am mai povestit ca pe Natalia la inceput o leganau pe perna ca sa adoarma si mai procedau si cu altii asa. Acum si ea adoarme cum zici tu. La cresa, ca acasa e la fel ca inainte (bine, fara tzitzi), dar ba e in patut, ba  calare pe mine, ba sa vina tata sa-i dea apa, etc.
De mancat, manca singura de cand am dus-o. Iar noi nu ii dam sa manance decat in scaunul ei (sau pe scaun normal daca nu suntem acasa). L-am prins pe G ca ii da dimineata la calculator si l-am certat.

A, si sunt vreo 20 de persoane acolo (ingrijitoare + educatoare + coordonatoarea), cam 1 la 2 copii, ceea ce mi se pare rezonabil.

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-05-14 17:03:10)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1195 2014-05-14 17:04:45

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

M-a luat o pofta de ciocolata de casaaaaa si n-am de niciunele pe-aici, iar sa merg la magazin nu poate fi vorba, n-am mai reusit sa ies din casa de la ultima ecografie sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1196 2014-05-14 17:10:42

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna fetelor , si mie mi-a fost si inca imi mai este greu cu cresa chiar acum dupa un an jumate de cand o duc pe fiimea ...
dar as vrea si sa va incurajez ! am mai zis-o eu ,daca ar fi doar pt placerea mea egoista de mama nu as lasa-o deloc la cresa dar cand vad cum o ajuta nu pot sa-i iau dreptul asta ...

mi-e mai usor sa laud cresa pt ca  sunt maxim 16 copii cu 4 educatoare si asta schimba totul dar cred de ex. ca :-mancatul singur si doar la  masa , adormitul neleganat toate astea la o varsta mai maricica  si tinand cont de ritmul fiecarui copil sunt deprinderi normale ...sau asa mi se pare mie smile
depinde mult de cum ii obisnuim noi si cateodata din prea mult drag le facem rau , ...

Offline

 

#1197 2014-05-14 18:17:51

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

mămici buna

si eu,zic ca de asta sunt copii se vor obisnui,?ncet ?ncet numai sa fie ok sa nu i lase sa planga etc..

Am fost si noi la gradinita unde o sa meargă D. Si M. mai t?rziu, si sunt 7copii in grupa,toti de 3ani.imi,place, sper sa se acomodeze repede D. Era asa incantat el, nu mai stia cu care sa se joace alerga striga.apoi s a rusinat si,in cele din urma nu mai vroia,sa plece de acolo. A pl?ns pana aacasa ca de ce am,plecat după ce am mai stat acolo vreo 40 de min. Tot asa au,paturi,din lemn fiecare copilas, au mesele fără,dulciuri doar cu,plăcinte făcute de casa ,pampersii ni,i dau de acolo eu trebuie sa,i,pun doar pijamale la el,si canuta cu apa. Dar e in Campina  ,nu e in Buc. Am hotăr?t sa răm?nem aici la aer curat pentru ei ca vine vara si mă g?ndesc ca se joaca in curte.,gradi costa doar 750 lei. Eu,zică ca e,mai,mult dec?t bine. Abia astept sa meargă,si,el,?mi zice in fiecare zi ca vrea la gradi.zice gadi,gadi.


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.