homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-74


#1388 2014-05-20 14:28:42

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Flow, imi pare tare rau...Poate iti recuperezi macar datele.
Happy, ganglionii pot fi de la un rosu in gat. La noi asa a fost.
Deno, bine ca esti mai bine!


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 



#1389 2014-05-20 15:46:55

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Fetele puss

Natalia a avut ganglionii inflamati cand a avut varicela.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1390 2014-05-20 16:08:37

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hello smile

mama mama ce ati ami scris !!!

si piticutz a fost suspecta de scarlatina .. febra in jur de 39, limba alba cu margini zmeurii si o eruptie fina pe corp - nu pt tot, pe trunchi si putin pe brate . am fost cu ea la camera de garda de la budimex, au zis ca mda.. trimitere la camera de garda d la vict babes , acolo i-au luat exudat (care nu iese imediat , iese in 3-4 zile ca dc e ceva se face antibiograma )  + i-a dat un antibiotic care acoperea mai multe balarii de astea ... cand au iesit analizele nu era scarlatina ci un streptococ - s . pneumoniae, sensibil la ce ii daduse - Klacid adica . a trebuit sa ia 10 zile, am repetat analiza si s-a dus smile

pe la nati pe la gradi tot face lumea varicela , numai a mea nu ia ! big_smile
as vrea sa scapam de astea acum la gradi .. sa nu le faca la scoala


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1391 2014-05-20 16:28:00

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Sper sa nu fie nimic nici la noi. Oricum nu facem vaccinul maine, deci nici doc nu ne vede sad

Offline

 

#1392 2014-05-20 17:20:46

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

fetele am cam fost pacalita cu o chestie urata, nu pot zice mai multe, ideea e ca i-am pierdut ...


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1393 2014-05-20 17:25:20

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Be, imi pare rau! sad Sa te reprogrameze cat mai repede!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1394 2014-05-21 00:49:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna fetelor

geo nu-ti dori sa ia si fata ta, caci scarlatina odata facuta nu da imunitate ca celelalte boli de piele, poti face iar si iar si iar...asa ca mai bine nu...
stiu steptococul ala, ii mai iesea si anei in nas, indica infectie, dar daca i-au facut exudat dupa antibiotic e posibil sa nu fi mai iesit, adica ea e posibil sa fi avut si s-a dus dupa klacid (apropo pe asta a vrut si dr noastra sa nu-l dea, desi indicat pe exudat era ospenul , caci contine penicilina, dar din experienta ei, cica cu ospenul nu se negativeaza, asa ca cel mai bine merge klacid si apoi augmentin, eu am refuzat klacidul l-am avtu cand avea ana 2.5 ani la primul rosu in gat mai serios, mi-a fost si mie frica si i-am dat, dar am zis ca asa ceva nu-i mai dau in viata mea, asa oribil era la gust, asa ca am preferat augmentunul pe care il ia, cine stie poate acum ar lua si klacidul dar cum nu aveam timp de pierdut nu puteam risca).

ginutza, asa e reteta de la cristela, in ulei de masline scria ea, eu nu am avut si i-am dat in floarea soarelui, am luat in seara asta din supermarket (unde m-am intalnit cu janis si al ei raresel super scump) un amestec de samburi de struguri, masline, rapita, pt salatele de vara.si ana il ia si eu cred ca a ajutat-o acum mult, oricum pe viitor clar inainte de inceperea gradi cu 2 sapt ii dau din asta preventiv, si apoi la 3-4 luni repet, ca e bun, si ii intareste si organismul, asa sper sa reusim sa nu mai luam antibiotic.

cris da imi doresc si eu sa ne vedem ,poate week-end-ul viitor, ca asta plecam din bucuresti.

am facut si noi analiza la victor babes, geo exista si testul rapid de 12h maxim, noi la 8 si am recoltat la 17 aveam rezultatul, iti indica daca are sau nu, nu-ti da antibiograma, dar na e bine de stiut pe viitor....si slava domnului e negativ, am facut si urina, si apar niste depasiri dar cred ca sunt normale, nu am am puterea sa mai caut pe net despre ele, vom repeta 3 sapt la rand urina, si apoi analize de sange si sper sa fim ok.
noi de la 1 an recoltam anual pt analize, mie mi se pare un lucru bun, vezi cum sta copilul, in preajma zilei de ei de nastere, asa ca avem fix inteval de 1 an....noi nu am avut probleme pana acum la recoltat, la regina maria in baneasa s-au miscat super, cred ca tot acolo le vom face, cred ca la 1 an parca la medlife le-am facut nu mai retin, si mie lene sa-i iau dosarul ei....oricum ii explici clar si intelege, acum stiu ca sunt copii care pot face urat si ti-e teama si tie ca parinte, ana stie ca iese sangele pe topogan,, chiar azi vedea in cabinet cum se recolta la adultii si ma intreba ce -i fac i-am spus si a fost fff relaxata....apropo, azi la recoltat, era o fetita mare (8-9 ani), nu era clar la rpima recoltare din nas si gat, caci asistenta o stia si ii vb de datile trecute, la nas a fost ok, dar cand sa-i ia din gat, ca ei nu-i place ca nu suporta, etc, vreau sa va spun ca noi am inceput dupa ea (pusul pe scaun, luat in brate, deschis gurita, etc) si am terminat super repede, ana nu a avut nici o treaba, toata lumea ne lauda si ii arata fetitei mari ce cuminte a stat asta mica....cuminte acolo ca in rest, e dezastru big_smile (din ce in ce , mai nazdravana) ....azi ii spunea lui taica-su,, bine ca a plecat si microbul asta din gat meu, sa nu mai vina pe la mine, stii taticu ca nu mai am nimic in gat, acum putem sa mergem  si noi la serviciu ca oamenii, la scoala (asa ii spune de cceva vreme la gradi), sa luam banii sa ne luam ce dorim ,, .

am boierit-o eu zilele astea cat am stat acasa, seara a bagat-o sotul la culcare, eu ba cu masterchef, ba cu romanii au talent, ba cu filme pe net.am vizionat o parte din cele scrise de deno acum ceva timp, super oricum, love , love & love.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2014-05-21 00:51:49)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1395 2014-05-21 00:58:43

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Eu stiu ca si Ospenul e tot penicilina, penicilina V, de fapt.
Stiu pt. ca eu n-o tolerez deloc si cand mi-a prescris de la cabinetul medical al liceului Ospen sa mor de stomac, nu alta, pana s-a uitat tata pe el si a vazut ca e pen. V.

Natalia e mai bine, aseara i-am pus termometrul si avea 38, azi nu i l-am mai pus ca nu mi s-a parut calda la mana. Bubitele s-au mai estompat, in continuare nu o mananca, iar limbuta e ok.
A, si sotul a reusit sa schimbe medicamentele de pe prima reteta, a luat Adrenalina, Dexa, Ingerasul, Nurofen, ce folosim noi mai des. Macar n-am pierdut banii. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1396 2014-05-21 01:35:20

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

pai exact asta am spus si eu katey smile ...da, ospen e penicilina, pe exudat nu a fost antibiograma ca cica se stie sensibilitatea streptococului la penicilina si se da din start, dar dr a zis mai bine klacid sau augmentin, ...oricum nu le sufar, si speram sa scapam in prima jumatate a acestui an fara nici un antibiotic, dar uite ca nu am reusit.

bine ca e ok natalia, banuiesc ca nu a mai mers la gradi, offf cate ati tras si voi , uneori ma mir cum mai rezistati si tu si sotul, dar trebuie cresc ei mari si uitam tot.

ma duc si eu la somn, noapte buna!


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1397 2014-05-21 09:08:19

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neata mamici
La multi ani sarbatoritilor!


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#1398 2014-05-21 09:13:47

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neata


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1399 2014-05-21 09:27:10

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!

La multi multi ani celor cu nume de Sfinti! party


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1400 2014-05-21 09:35:58

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!!
La multi ani...mamici, bebei si tatici de bebei care va sarbatoriti astazi!!!


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#1401 2014-05-21 09:47:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!

La multi ani sarbatoritilor de astazi!  birthday

Adina, scuze, da, asta ai zis si tu. tongue
Nu a mai mers la cresa saptamana asta. A zis pediatra sa o tinem acasa cateva zile sa treaca eruptia. Azi il chemase pe sot sa ia aviz, dar cum el e schimbul 2 toata saptamana, am zis sa-l ia vineri si s-o ducem de luni.
Sincer, daca sotul nu lucra in schimburi si nu avea sef si colegi asa intelegatori nu stiu ce faceam. sad

Azi-dimineata mi-a zis colega de serviciu ca e un caz de scarlatina in clasa la baietelul ei (e clasa a 3-a), cica vin azi sa le recolteze la toti pt. exudat.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1402 2014-05-21 11:01:03

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neatza fetele si la multi ani la Elenushe.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1403 2014-05-21 11:21:32

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!

La multi ani sarbatoritilor de azi!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1404 2014-05-21 11:37:45

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata.

Hehe, si eu ma sartbatoresc azi lol deci multumesc de urari..anul trecut nu stiam de ce imi zice sotul la multi ani lol

eu astept la eco, si mi-e ciuda ca nu pare sa se respecte programarea. Aveam la 11.30 dar inca sunt 2 pers inaintea mea...si nu stiu cum va rezista Sara..

Sanatate Katey pytr N.

Offline

 

#1405 2014-05-21 12:12:30

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello,

adina eu am zis ca vreau sa ia varicela , nu scarlatina ..
iar antibiograma a indicat clar  eritromicina (Klacid) . E amara, dar doza e mai mica si eu ii dedeam repede o ciocolatica . La antibiograma m-am referit cand am zis ca dureaza .. ca rezultatul in 12 h te ajuta numai daca e negativ ..

In rest, toate bune smile

la fetele care au copii la gradi : se face serbare ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1406 2014-05-21 12:21:06

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

trebuie sa se faca serbare - de la cumnata mea am aflat ca la unele gradi se pregatesc deja de serbare.
la noi nu am auzit inca, dar a fost de Craciun, sper sa se faca si acuma si sa fie mai organizati.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.