homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-81


#1521 2014-05-24 17:18:19

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Fete puss

Als, mă uit şi eu la Kaufland, chiar acum mergem.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#1522 2014-05-24 18:10:23

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna ziua!

Iustin a racit ieri...  ii scot mucisori verzi o gramada.. intai cu pompita si azi i-am luat batista bebelusului.  Si tuseste... A adormit foarte greu, la 7 dimineata. De pe la 5 dimineata il luase somnolenta dar numai adormea ca se trezea ca se ineca cu muci sad


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1523 2014-05-24 18:49:25

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena  sad sanatate!

Si aici are la,Kaufland lapte din ala SI,peste tot SI on Cta am vazut.si in Buc,Mai peste tot Deno,In magazinele Mari.


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1524 2014-05-24 18:51:08

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena sa nu faca febra. Altfel, cuim stii deja ser mult si curatat bine nasul.
Imi aduc amine perfect ca la o luna si eu am patit asa cu sara dar ea nu era racita ci pur si simplu i se formau secretii, poate de la lapte. Si rose la fel a patit cu baietelul ei

Offline

 

#1525 2014-05-24 19:25:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Multumesc, like!

Happy, ma tem de febra, il tot controlez, nu are..   Mie totusi imi pare a fi raceala ca i se formeaza foarte multe secretii, din ora in ora il curat ca se ineaca cu ele...si tot tuseste sad
Desigur mi-am luat morala " ca nu i-am pus caciulita dupa baita"   ... E normal sa-i pui copilului caciula pe parul ud dupa baie? spranceana


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1526 2014-05-24 21:33:16

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena eu ii puneam caciulita dupa baie cam o ora. In rest nu, dar dupa baie da. Nu i-o pui pe parul ud, ca il usuci inainte.. eu acum ca i-a crescut parul, chiar daca nu ii fac baie la cap ci ii fac doar pe corp, tot o usuc pe par pt ca se uda la ceafa si e destul de periculos sa o las asa.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1527 2014-05-24 21:42:48

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena Dar nu a tacit de ,la,caciulita nepusa dupa baita. Poate a trascurent
afara sau chiar in casa sau,cine stie.. EU la Ai mei nu le puneam caciulita dupa baita.dar aveam mereu in casa 24-25gr. Ser mult , Sa I treaca repede micutului. ATI iesit afara
zilele astea SI poate a luat vreun virusel ceva say e doar o simpla raceala..

mamici voi cum II culcatii PE puii vostri?CE ritual aveti? A parca s a Mai discutat asta,o data Dar n am fist EU atenta.
EU inchid totul SI tv SI,lumini SI II Chen la culcare PE baieti , o iau PE A. In btate SI,o legan SI EU se pun unul langa altul SI adorn destul de repede Dar problems e ca nu Mai au,somn de pranz.  La 8 sunt deja in lumea viselor,numai ca cine se trezeste la 6dimineata..

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2014-05-24 21:49:13)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1528 2014-05-24 22:15:59

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Cris, o usuci cu uscatorul?   Ca Iustin n-are parul prea lung/ des si il sterg bine cu prosopul si ramane foarte putin umed si in 5-10 minute se usuca complet, singur. E si cald in casa acum, avem 25 de grade , si nu de la centrala.

Like, da, am iesit afara cu o z inainte. Nu i-am pus caciulita clasica dar i-am pus o sepcuta ca batea soarele, erau cam 27* C afara..


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1529 2014-05-24 23:10:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena, clar nu de la caciula, lasa povestile..

Musai sa ma laud, am facut gogosi, pentru prima data in viata mea, am sunat-o pe buni sa imi zica reteta ei pe care o ador, cele mai bune gogosi ever, si mi-au iesit identice, parca ar fi facute de mana ei hjarta
Am mancat cateva, ma duc sa vomit.. sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1530 2014-05-24 23:16:46

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hello

Am citit si eu ceva pe sarite, deja uitai tot, batranetea asta...

Elena, sanatate multa lui Iustin. N-as prea crede sa raceasca de la lipsa caciulitei dupa baie. Acum mai depinde si de cum a fost obisnuit el. Al meu a avut caciulita dupa baie in prima luna ca nu pusesem inca centrala si nu puteam controla f bine temperatura, el fiind nascut in octombrie. Aspira-i bine nasucul sa-l cureti .

M-a intrebat fi-miu continuu in seara asta "asta de la cine e?" despre toate lucrurile. Despre orice vedea in timp ce face baie (si el face baie cu un munte de jucarii), despre orice jucarie si obiect din sufragerie si despre orice parte a corpului in dormitor. Valeu, ma durea gura sa-i tot repet raspunsurile. Cand o veni perioada cu "de ce?" , ma tin bine. Parca i-a explodat vocabularul in ultimile zile, vorbeste atatea si  deja mai multi inteleg pefect ce spune, fara sa traduc eu. Mi-a mostenit limbarnita lol


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1531 2014-05-24 23:24:25

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, pai da-ne si noua reteta!
Flow, eu eram buna la mate. ai o problema de rezolvat? tongue
Happy, nu am nimic cu dreptul. Si mie mi se pare un domeniu foarte frumos. Doar ca...nici tu nu profesezi. Asta voiam sa zic, sunt unele domenii in care sunt asa de multi, incat , chiar daca esti bun, in marea masa oricum nu te poti remarca. Flow, si contabili sunt multi, sa stii. In strainatate clar nu te poti angaja, deoarece contabilitatea difera in functie de tara.
Elena, clar nu a racit de la caciulita, cum zic si fetele. Si eu ii puneam caciulita dupa baie, dar eu eram la munte, chiar era frig. In Buc nu i-am pus. El a fornait , si inca mai fornaie. Acum am fost la dr si ne-a zis ca are urechile rosii. De atunci il aspir, chiar daca nu e racit, cam o data pe zi. Am un aspirator electric, nu e asa puternic ca batista bebelusului. acum sa vedem...
Daca are muci verzi sigur este racit, asa ca mergi la dr.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1532 2014-05-24 23:31:08

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

wave
Rose, puss Stiu ca al nostru creier( puteam scrie doar creier, dar am evitat cacifonia) nu percepe cuv. Nu. S.apoi tre sa gasim formulari sa nu il contina pe nu.
Be, incearca sa ii zici acel nu hotarat. La mine are efect.

Ele, sanatate lui Iustin!

Smart lol


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1533 2014-05-24 23:43:12

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Va multumesc
La doctor nu am unde sa merg ca e weekend, doar l urgente...si nu stiu daca e cazul de urgente pt ca-i curge nasul . Ii urmaresc evolutia si ii crat nasucul iar si iar.

Smart, ce dulce hjarta


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1534 2014-05-24 23:44:11

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena, si eu ii puneam caciulita dupa baita, desi ii si uscam parul. Acum nu i-as mai pune dar imi cere ea. chicot

Fata mea numara pana la 10: una, doua, tei, acu, tzici, ase, ape, opu, nou, eci.  rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1535 2014-05-24 23:59:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

salut mamici!  par

happy, chiar ieri cand i-am desfacut pampersul lui B am gasit o piatra lunguiata cam de 2 cm pe 1 cm. In kk.  big_smile  Eu nici nu stiam ca le inghite, parcul nostru e plin de pietricele pe jos, nu nisip, si el sta in fund si le studiaza, dar nu l-am vazut bagand in gura vreuna... se pare ca nu am fost eu prea atenta, fugeam dupa cel mare probabil.
stai linistita.

despre vaccinul de rotavirus, dr sora-mii din Buc i-a zis sa nu si-l vaccineze pe cel mic, ca dansa mai repede trateaza un rotavirus decat niste efecte secundare ale unui vaccin relativ nou despre care nu stim prea multe.  neutral

janis, depinde de copil. ai mei la perfuzii erau blana sad  deshidratati in ultimul hal, se simteau rau. al tau e alt soi, e titirez, energic.

fetele, S. al meu la 1 an si 10 luni (cand l-am nascut pe fratele lui), stia pe de rost 2 poezii si rugaciunea "Inger Ingerasul meu", i-a spus-o mama mea in cele 2 nopti cat am fost in maternitate si a 3a noapte o zicea singur pe de rost. Vorbea tot, absolut tot, nu pocea nici un cuvant. Memora extrem de usor. Frate-su ... abia stie vreo 10 cuvinte. Sa ma stresez? Cum sunt bebeii vostri cu vorbitul, cele cu bebei de 1 an jumate-2? Eu stateam tranquila ca imi ziceau toti ca al 2lea va vorbi super repede si bine, ca invata de la fra-su. Tzeapa.
El aici in parc si in blocurile vecine are cativa amici care tot asa, vorbesc putin la 1 an jumate, o singura fetita din grup vorbeste mai mult.
Cand si de ce mai exact se merge la logoped? Ce anume trebuie sa urmaresc la copil?
Am citit acum despre logopedie, aveam o banuiala si mi-am confirmat-o. Noi nu ne-am ocupat de B asa cum trebuie, nu l-am ajutat nicicum sa vorbeasca, pt ca S vorbeste in continuu si cand nu vb el, ba e tv-ul pe desene, ba radio, ba eu ocupata, el nu a avut micutul ragaz sa stea in liniste sa converseze doar cu mama. Intotdeauna zgomot de fundal, mereu i s-a distras atentia. Nu a stat in liniste niciodata. Aici ma oftic ca nu l-am dat pe cel mare la gradi 4 ore pe zi, era un prilej sa ma ocup doar de fratele lui. sad

Ultima oara a fost editat de passenger (2014-05-25 00:38:51)

Offline

 

#1536 2014-05-25 00:42:13

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna mamici
Nu am mai intrat de ceva vreme , am tot avut pb..
Pass al meu la 1.7 spune cateva cuvinte maxim 10  , vb toata ziua pe limba lui , nu ii tace gura dar nu inteleg nimic lol insa nu ma agit cd vad ca intelege tot ce il intreb sau ce il pun sa imi dea/arate.
O sa mai citesc din urma, revin


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1537 2014-05-25 00:52:09

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass, fiecare copil e diferit. Nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme. nustiu

Reina, sunteti ok?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1538 2014-05-25 01:09:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass eu ma ocup foarte mult de copil. Pana in martie cand a inceput sa imi fie rau, eram cu el non stop, turuiam si turuiam si ii explicam fiecare obiect si lucru ce ne iesea in cale. Si cuvantul intreg si pe silabe si cu diferite intonatii, aveam zile cand seara ma plangeam sotului ca ma dor falcile de cat vorbesc.
Nu vorbea nimic pana acum 2-3 sapt. Acum zice doar bobo(bomboane), coco(cioco), dede(bebe), caca, ta-ta(rar), det?n(nu ma intreba, zice asa de multe ori dar nu am reusit sa ne dam seama la ce) si teg?n(la fel cu det?n)
Asta e tot vocabularul lui. Si imita animalele, atat.
In rest, imi arata absolut orice, imi aduce, duce, face tot ce ii spun, imita.
Nu tine de cat te ocupi neaparat. Prin din zbor mai ales, dar e clar ca nu vor inca, nu au chef, ca de putut cel putin al meu stiu ca poate. A mai zis si alte cuvinte de-a lungul timpului si nu mai vrea sa le spuna.

Rose, o sa o scriu, dar m-am pus in pat si o am scrisa jos.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1539 2014-05-25 01:12:47

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Si Natalia zice "coco" la ciocolata. Si, mai nou, si cere coco cam tot timpul asa. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.