homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-93


#1749 2014-05-29 15:38:23

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

adri el doarme cu noi de la 2 saptamani deci iti imaginezi rasunsul meu  lol  .. si noi ne-am mutat in alta parte ... am comis-o doar de 2 ori in pat de cand ne-am mutat (1an) si pot spune ca nu ne place  rotfl2  rotfl2  ..de.. puterea obisnuintei  lol


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 



#1750 2014-05-29 15:50:25

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Ada, noi avem patutul lipit de patul nostru si tot asa ca fetele, in dormitor doar de vreo 2 ori cand nu era copilul la ai mei. lol
In rest, canapea, fotolii, scaunul de la calc, pilota pusa pe jos, etc. tongue


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1751 2014-05-29 16:03:03

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

katey ,fotolii  ? oooooo smile ....

Offline

 

#1752 2014-05-29 16:15:23

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna fetele si Hristos a Inaltat!

si eu dorm cu ana, bine ea cu patutul ei lipit de al nostru, fie doar eu cu ea , fie toti 3 mai nou, de facut am mai facut-o in patul asta asta vara cand nu era ana acasa, adica la peste 3 ani ..in rest tot sufrageria e baza la fle ca katey: canapea, birou, etc...

aseara iar m-am culcat tarziu, am luat o galeata mare de capsuni, de la firma unde lucrez, si 1/2 din ele le-am facu dulceata, au iesit vreo 5 borcanele mici, dar e suficienta, ca fac asa de pofta cateva borcanele din fiecare, o sa mai fac de visine, si poate de caise daca o sa fie la tata in livada, prune poate ca o fac fara zahar, si cam atat, e suficienta.Pe asta am vrut iniitla sa o fac tot fara zahar cu suc de mere, dar in final am renuntat si am pus zahar brun si raw cica...la culoare e frumoasa, vedem diseara ca le-am lasat cu gura in jos.Prin urmare cu astea am dat startul al conservaraie..inca mai am si de anul trecut niste suc de rosii, si ceva dulceata.

diseara daca nu ploua vrem sa bagam o tura cu biciclete inchiriate prin parc, sa vedem daca ne iese.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1753 2014-05-29 16:27:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

smart, sa trag atunci sperante ca m-oi lecui si eu. acum nu-l las sa se murdareasca si pt ca singura mi-e destul de greu sa-l spal, chiar si numai pe maini - mi se agita in brate, ma plesneste cu palmele ude pe unde apuca, il ud pe pantaloni, se mai uda si el...

katey, dar pana intr-un an ai lasat-o? nu stiu cum sa procedez cu frunzele de copaci si tufisuri - sunt ok de bagat in gura sau sunt toxice?
pamant, nisip au "mancat" ai vostri?

adrri, noi la inceput culcam copilul in patut si cam 7 luni m-am chinuit sa ma ridic din pat la fiecare trezire (si au fost si sunt multe pe noapte), sa-l alaptez in fotoliu si apoi sa-l legan 20 min sa adoarma la loc, sa-l pot pune in patut. cam din aceleasi temeri am vrut si noi sa-l invatam de la inceput cu patul propriu - sa nu se obisnuiasca sa doarma cu noi si apoi sa-l dezvatam greu, sa nu ne afecteze viata de cuplu in sensul ca nu ne mai putem imbratisa, saruta (mai mult oricum nu facem cu copilul in camera) inainte de culcare. dar de o luna de cand trezirile din ora in ora au devenit din 5 in 5/10 min, am zis ca nu mai rezist, toata noaptea mi-o petreceam cu copilul in brate, treaza, iar eu eram zombie (si inca sunt...). asa ca acum dormim mixt smile - la unele treziri adoarme in pat cu noi, la altele in patutul propriu dupa ce l-am leganat o jumatate de ora sau si mai bine - azi noapte, de exemplu, l-am plimbat 2 ore, de la 2 la 4, pt ca nu voia nicicum sa stea in pat cu noi ori sa stau eu pe loc cu el in brate neutral. prin urmare, mi-am calcat pe principii numai sa prind si eu cateva minute de somn pe noapte.
acum, in cazul tau, nu stiu cum ai putea s-o dezveti...
voi trebuie sa stiti daca intr-adevar va afecteaza. uneori si baiatul meu doarme mai bine cu noi in pat, insa nu dormim noi asa bine - nu ne miscam sa nu-l trezim, ne inghesuim pe cate o margine de pat si ne trezim intepeniti. cat despre celelalte temeri (viata de cuplu), n-o afecteaza cu nimic, ca oricum nu avem vlaga sa facem ceva.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-05-29 16:30:00)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2014-05-29 16:30:07

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hristos s-a Inaltat!

Mamici  wave
Adina, Ana a trecut direct la treburi serioase; ce casatorie cu tati? Ea joaca mai tare decat Carol smile. Abia astept sa se faca capsunile si la noi, cred ca le jumatatea ui Iunie ca sa fac si eu dulceata. O s ate intreb atunci cum ai facut-o pe a ta.

Mamici am nevoie de idei caci eu am cam uitat. Daca mie mi-a venit stopul ieri pe data de 28 cam cand as ovula? De regula mie imi vine stopul cam pe aceeasi data (ex: in Aprilie am avut asa: 1 Aprilie, 27 Aprilie si acum, 28 May - o idee "defazat" de la tratament dar de regula vine cam pe aceeasi data in fiecare luna).
Simptome de ovulatie am dar sunt ciudate: 1-2 zile cand ma umplu de nervi din orice; ma abtin sa nu ma leg de careva. Acum nu imi mai dau seama de scurgere caci s-ar putea sa o confund cu ce am avut eu de la rinichi sau ce am avut eu (nici acum nu stiu ce am avut).
au trecut vreo 8 zile de la tratamentul meu de numai 5 zile cu Zinoci. Oare m-am "curatat" de la antibiotice? Ar fi vreun pericol sa incerc luna asta pt bb sau sa mai aman? Sotul zice sa incercam acum dar nu stiu ce sa fac. Singura chestie pe care o fac este ca mai beau cafea dar daca incerc sa raman o sa renunt la ea.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1755 2014-05-29 16:46:42

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

flow, parerea mea: go ahead.

stiu ca nu e bine sa iei medicamente in sarcina, dar chiar si sa fie de luna aceasta pina sa se aseze ovulul fecundat mai dureaza. de atunci cred ca trebuie sa fi foarte atenta - cel putin asa stau lucrurile teoretic.

ia acid folic, stiu ca e bine sa fie in organism de la inceput.
puss

aaa, si am uitat sa iti amintesc de testele de ovulatie - imi aduc aminte ca si eu am facut cateva luni bune inainte de ramine  gravida

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2014-05-29 16:49:04)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1756 2014-05-29 17:01:42

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Carra puss Iau acid folic lichid (in combinatie cu Bit B12) si iau, de cateva zile, si vitamine prenatale. Mai iau, pana imi trece stopul, cate 2 gelule de Primrose oil si apoi ma opresc din acestea.  Ajuta pentru a se fixa sarcina dar nu-s chiar recoamndate in sacina. Luna aceasta o sa incerc fara teste de ovulatie. Daca nu iese ceva, ma duc sa imi iau si teste. Trebuie sa stau calma: se prinde este bine,nu se prinde, asta este. incercam si noi si ne luam revansa pentru pauzele mari lol avute de cand am ramas insarcinata cu, Carol.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1757 2014-05-29 17:14:38

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hello puss

Si eu dorm doar cu ei  , si cand e sotul acasa, si n as putea altfel pentru ca trebuie sa fiu imediat langa ei daca unul se trezeste, altfel nu ca s ar trezi vreunul daca plang, nu se trezesc, dar nu ma simt eu confortabil sa nu stau langa ei sa am grija de asta..si sotul intelege, si viata noastra ca cuplu s a schimbat in sensul ca e mai bine, pentru ca nu mai intervine monotonia.

Hristos s a inaltat!

eu azi am spalat, nedadu mi seama ca e sarbatoare mare sad  acum ce sa mai fac...mi am dat seama dupa ce pusesem masina..

Maje, am uitat sa ti raspund, mergem la mare in Eforie Nord.

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2014-05-29 17:16:18)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1758 2014-05-29 17:48:10

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

bafta flow. sa vina fratior sau surioara pentru Carol cat mei repede.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1759 2014-05-29 18:01:19

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

saru' mana si Doamne Ajuta,Carra! O sa fie ciudat caci plecam si intr-o vacanta pe 13, cam pe la jumatatea perioadei, dar vedem noi cum prestam smile

Fetelor si eu dorm cu Carol in 99% din cazuri. Ne impiedecam prin alte camere dar de dormit, dorm cu ea. Cand sunt nuami eu cu ea, ne culcam amandoua la acceasi ora. Cand suntem toti trei, se culca singurica si apoi vin si eu langa ea. M-am obosnuit asa, sa dorm langa ea.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1760 2014-05-29 18:33:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

flow, cam intre zilele 12-20 ar fi perioada fertila la tine.

Offline

 

#1761 2014-05-29 21:52:13

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

wave
Si eu am terminat de facut dulceata de capsni si de visine, am innebunit, mi-a iesit prin ochi, la anul nu mai vreau sa mai fac. Avem 4 visini in curte, nu ma intereseaza ce fac cu ei, eu m-am lecuit!

Anca, Edaurd nu rupe frunze din tufisuri, nici ramurere nu ia de pe jos. El mai mult mangaie asfaltul lol se joaca in nisip si analizeaza pietricelele etc. Nu ma grabesc sa il sterg pe manute.
A, si el nu mananca nisip ca nu il las eu lol Mai da cu limba pe palma rar, dar eu sunt langa el sa il sterg pe gurita/limbuta.

Eduard doarme singur in camera lui de la inceputul lui mai. Am dormit eu cu el in camera, el in patutul lui, insa l-am testat, sa vad cu se comporta pe timp de noapte si a fost ok. Si de atunci, de pe 1-2 mai nu am mai dormit cu el in camera. Am statie si ii aud orice miscare, ca am pus-o lipita de patut.

Like, am retinut smile


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1762 2014-05-29 22:17:01

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Maje, tu nu mai vrei sa mai faci si eu ma plang ca nu am din ce sa fac lol. As da orice sa am si eu un visin sau,macar, cateva frunze pentru bors de casa dar nu gasesc - aici cresc numai pe la ferme si nu te lasa sa ii culegi; culeg ei si fac un fel de placinte cu tona de zahar.

Garga merci frumos. Incepem insa trainingul intens imediat dupa ce imi trece stopul; tot asa cum am facut si la Carol, o zi da si una nu si vedem noi cum ne descurcam in vacanta caci mergem multi si...chiar atunci este si perioada maxima (12-15). Macar incercam Nu-mi vine sa cred ca fac si asta dar sotzi insista (si vreau si eu) si ma gadesc ca daca o sa am doua creiere o sa mearga treaba mai usor la scoala  rotfl2


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1763 2014-05-29 22:22:43

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Anca, eu caz asa ca al vostru nu am mai auzit. Sa nu ai vlaga sa faci nimic luni de zile etc.
Verisorii mei, au o fetita care pana in 2 ani nu a dormit noaptea deloc. Statea si urla cat era noaptea de lunga si ziua cam la fel. Acum are 4 ani jumate si sta treaza noptile, vrea joaca, apa, tati, papusi etc.
Doar dupa 4 ani si-au facut curaj de inca un bebe(din cauza nesomnului) si acum mai au una care nu doarme deloc nici ea. Ziua 10 min si cam atat.
Dar sunt extrem de activi amandoi, in toate sensurile.
Sper sa nu te superi, nu judec sau ceva, doar mi-e greu sa inteleg cum un copil iti poate fura tot. Oricat de plangacios si nedormicios ar fi, in 8 luni nu a stat numai treaz sa urle, zic si eu..

Al meu nu a dormit pana la 3 luni de seara de la 6 pana noaptea la 3, trebuia leganat. Dar noi nu ne-am chinuit deloc sa-l dam la o parte ca sa nu se invete. Adoram amandoi sa dormim cu el si viata noastra de cuplu este mult mai buna si frumoasa chiar daca intalnirile xxx sunt mai rare, dar mai frumoase si intense si ele.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1764 2014-05-29 23:12:09

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello!
Copilul meu nu a pierdut nici macar o singura noapte de cand s-a nascut, nu a plans niciodata mai mult de  10 minute, dar eu tot ca Anca am fost. Si nu mi s-a parut greu ceea ce faceam efectiv cu copilul, ci faptul  ca nu mai apucam sa fac nimic in jurul meu si simteam ca se pravalesc toate in jurul meu. Eu nu puteam, si nu pot sa fac in continuare absolut nimic cu el. Cat statea/sta sotul fac ucrurile de stricta necesitate - spalat biberoanele, canitele - 4 lanumar, fiecare cu minimum 3 piese smile, impaturit rufe, pus in dulap, sters prin bucatarie, ceva rapid de mancare - chiar stricta necesitate. Cand va aud pe voi de dulceturi ma crucesc! C nici nu a plans, dar nici nu a stat singurel niciodata! Se mai joaca singur , dar nu cum vreau eu- adica in niciun caz pe covor cu jucarii- sa fiu linistita si sa pot face altceva, - ci cum vrea el- trage de perdea, se catara, cauta in sertare...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1765 2014-05-29 23:24:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Wow rose si tu... Sa cred ca am un copil cuminte lol ? Ca mie mi se pare cam ?mpielițat drept sa zic..
Mai da anca zice ca nici lugu lugu nimic de cand cu copilul, pentru ca nu mai au vlaga nu din alte motive.
La noi s-a intamplat si nu o data.. Ca y sa se culce la 12, de la 12 pana la 3 sotul sa traga de mine sa facem ceva, si la 3:50 sa mearga la munca. Vine acasa la 2 si sta cu copilul, cat doarme y el aduna de prin casa, baga la spalat si usuca hainele, apoi se trezeste y si pana seara sta cu el, ce adoarme iar la 11-12. Doarme si el pana la 3:50 si o ia din loc iar.
Eu sunt mai greu de urnit de cand mi-e rau, si stau numai la pat, el cu toata casa, copil si serviciu pe cap si tot lasa somnul pentru asta, uneori doar determinarea si perseverenta asta a lui ma face sa trec peste rau si sa facem ceva, ca de-ar fi dupa mine...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1766 2014-05-29 23:43:45

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

mamici kram

flower, bafta, sa apara repede bebe ! carol ce zice despre asta ?

Offline

 

#1767 2014-05-30 01:10:11

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Albi sa vina bebe, sa trecem de primele teste,sa se vada burtica si abia dupa aceea ii spunem. Ea vrea sa fie a "big sister" dar trebuie sa vina bb mai intai. Pana una-alta, sotul este in delir! Daca ar fi dupa el ar trebui sa avem 10 copii.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.