homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-103


#1939 2015-04-03 13:15:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna!

deno sad imi pare rau. multa sanatate!
cum ati procedat? cu ce ati scazut febra?
de unde crezi ca a luat?

garga, lui stef i-a trecut alergia la plv?

Offline

 



#1940 2015-04-03 14:10:27

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Hello fetele,

Cum mai sunteti, Deno? Y a facut febra? Da-ne un semn!

Mamici,
cum raspundeti voi copiilor vostri de 5,3 la urmatoarele dileme:
1. Ce este sex?
Am crezut ca nu auzim bine dar asta ne-a intrebat de 2 ori. La radio era o emisiune in care un invitat vorbea despre noua reglementare a MIn. Invatamantului de aici legata de sex.
Am baiguit noi ceva dar trebuie ma mult ca nu se lasa cu una sau doua.

(acum cateva zile ne uitam la un film cu niste musafiri, ea era prin preajma si a auzit cuvantul "masturbation". A intrebat ce este si noi atata ne-am fasticit ca nu am stiut rpd ce sa ii ziceam. Tot ea ne-a salvat ca o sa intrebe pe Mrs. E, profa ei. Nu mi-a zis daca a intrebat-o sau nu si nici eu nu am curajul sa o descos.


2. Iarasi ne ia cu: ma intreb oare cum este cand mori, ce este dupa ce mori. Eu as muri odata sa vad cum este si apoi sa vin inapoi. Isi imagineaza ca este foarte funny "dinocolo", ca oamenii numai se joaca toata ziua si ca mananca numai bunatati adica dulciuri nonstop.
Iarasi trebuie sa intram in discutii cu ea.


Sunteti vreuna catolica? ce mancati astazi, in vinerea mare la voi?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1941 2015-04-03 15:07:11

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna flow,

eu i-as explicat exact cum stau lucrurile, daca i-ai ascunde si ar afla din alta parte ar fi mai nasol
deja exista carti in care sunt poze si explicatii pe intelesul lor, eu i-am cumparat lui Dami o carte frumoasa, nu mai stiu care este titlul ei, dar este un fel de enciclopedie, ce crezi ca este pe prima pagina ? cum se creaza copilul, arata exact cu se dezvolta in burta mamei si explicat despre proces, nu mot-a-mot, dar suficient, pe o alta pagina arata doua broaste una peste alta , noroc ca sunt in apa si nu isi poate da seama ce fac ele acolo


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1942 2015-04-03 15:10:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Anca, da. la 2 ani si o luna i-am reintrodus lactatele si a fost ok.

Offline

 

#1943 2015-04-03 15:37:48

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Ginuta este asa de greu. Mereu i-am explicat exact lucrurile, nu am intit-o cu ingerasi, berze si alte din astea. ar cand iti arunca dintr-o data intrebari din astea "what is sex?" te blochezi. Noi i-am zis ca este un mod in care doi oameni mari se iubesc. Nu prea a fost multumita dar ne mai facem temele intre timp smile.
Aici se introduce educatia sexuala de la 6 ani, ii invata denumirea stiintifica a organelor sexuale la inceput. Prin clsa3a cred ca li se spune si despre homosexualitate etc.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1944 2015-04-03 16:20:00

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

40.2

Alternez paracetamol  cu ibuprofen la 3 ore ca la 3 ore e deja 40 iar.
Dar nu vrea sa măn?nce nimic și oricum zice continuu ca ?l doare burtica

At?t de bolnav nu a mai fost niciodată.
Cică e epidemie de viroza de-asta

Sunt și singura cu el acasă grater și nu pot sa pl?ng ca pl?nge și el dar toată tremur


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1945 2015-04-03 16:38:11

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

offf deno, sanatate, impachetari nu incerci?sostele cu apa si otet , trebuie sa-i scada cu astea.

putere multa sa treceti cu bine peste.

flower, si la noi sunt intrebari de genul, insa nu chiar asa departe, asta ca nu a auzit cuvantul,, sex,, despre copii stie ca vin dintr-o samanta care se dezvolta in burtica si de acolo ies prin pasarica mamei, care are un canal ce comunica cu burtica.Deja cand vede o gravida imi zice,, ia uite si ea a avut samanta,, si apoi,, da tu de ce nu mai ai o samanta sa-mi faci un fratior si o surioara?,, aici pune capac si e greu de explicat ,, de ce,,   din pacate grater .

de ce vrei sa stii la catolici? eu una am mancat asa : o cafea cu niste biscuiti dimineata, apoi la pranz o salata cu porumb, avocado , mar si salata verde cu mancare de praz, masline si orez(facuta de sot, o bunantate).intre am mai rontait niste seminte si o eugenie.Diseara cand ajung poate mai mananc un pateu de post, o salata de vinete  cu niste rosii cherry , si un mar.Cam atat.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-04-03 16:41:19)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1946 2015-04-03 17:13:23

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

nici noi nu suntem catolici.
mincat un covrig cu susan, mazare cu ceafa de pors big_smile si salata.
aa, si baut 1/2 bere deja smile - azi lucrez de acasa.


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1947 2015-04-03 18:42:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Deno sad novocalmin nu ai?

Offline

 

#1948 2015-04-03 18:43:50

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

wave
Eu imi dau seama ca tare exagerata sunt in privinta mancarii daca o iau prin comparatie big_smile
Eduard are aproape 2.2 ani si nu i.am dat niciodata iaurt cu fructe, budinci din comert, mezeluri, pateu, torturi/prajituri cu creme nici macar facute in casa, daramite cumparate! Napolitanele nici nu stie ce gust au lol
Iaurt ii fac in casa, primeste Zuzu de la cresa, dulciuri ii fac eu cu sirop de agave pe post de zahar (briose, prajitura alba ca zapada, pandispan, tort cu frisca de smantana, deci fara cacao..budinca de casa, fursecuri, waffe) Singurele dulciuri din comert sunt: cioco Kinder, 2 cubulete la 3-4 zile, Barni, raaar, poate o data pe luna, batoane de susan, o data i.am dat halva cu vanilie de la Haidi+baton mic, si biscuiti Belvita.
Mezeluri nu cumparam, nu ne plac, iar cadn suntem in vizita si acolo se serveste mezel, ii dau branza, castravete, masline, paine..orice altceva pt ca "Eduard mananca asta cand creste mare pana la bec"


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1949 2015-04-03 18:43:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

garga, la ce varsta ati inceput regimul? pana la 2 ani ati mai avut incercari cu lactatele?

mamici, pana la ce varsta se pun picaturi cu ser fiziologic in nas si cat de des puneati voi?

deno, of, sanatate multa!

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-04-03 18:46:41)

Offline

 

#1950 2015-04-03 18:44:44

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Anca, eu ii pun doar cand are muci sau e infundata. Ii bag cu seringa, 20-30 ml pe zi.

Deno, sanatate Y!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1951 2015-04-03 18:48:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

20-30? nu e mult?
eu ii pun 2-3 picaturi seara si 2-3 dimineata. a fost o perioada cand nu i-am pus. la 7 luni a facut otita si medicul a zis ca din cauza ca nu i-am mai pus picaturi nustiu. de atunci am reluat dar nu stiu cand sa ma opresc smile. sper sa nu dea dependenta pt mucoasa nazala cesafac.

baiatul meu nu stie ce e acela zahar si nici sare (in afara de un praf presarat in mancare). n-a mancat dulciuri nici facute in casa, nici din comert. budinci i-am facut din pseudocereale si i le-am indulcit putin, cu 1-2 curmale, dar nu pot sa-i mai fac ca nu le digera sad. iaurturi si lactate exclus. n-a avut contact cu pufuletii sau alte chestii de prin comert. pana acum, doar mancare preparata in casa. si tot nu-i bine sad.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-04-03 18:50:00)

Offline

 

#1952 2015-04-03 19:26:54

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

?i scade de scăzut după dus cu apa călduță și nurofen sau paracetamol. Dar urca ?napoi prea repede, și doar cu metode băbești nu am curaj sa ?l las c?nd văd pe termometru 40,2.

Anca, sa nu te superi pe mine, dar la 2 ani sa aibă ritual de picături dimineață și seara (fără a fi bolnav!!!) Mi se pare cea mai mare aberație posibila.
Dacă a făcut otita nu e cu siguranță Pt ca nu j-ai pus picături,  asta-i Bună. ..
Eu M-as opri ?n momentul ăsta și nu i-as mai pune dec?t la mare nevoie. II perturba i rău mucoasa nazala facandu-i o toaleta zilnic de 2 ori pe zi... mucoasele interne ?n afară de cea bucala nu au ne nevoie de igienizare (dec?t ?n cazuri speciale)
?i usuci mucoasa și ?l predispui la o sensibilitate exagerata. El Nu-s va pune și la 15 ani serul fiziologic ?n nas ca și Cum s-a da cu deodorant..

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2015-04-03 19:32:48)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1953 2015-04-03 19:43:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

deno, dar stii ca la bebelusi asa se pune, ca sa "stranute" ei mucisorii. cand e momentul sa nu-i mai pui? are 1,5 ani, nu 2. inca nu stie sa-si sufle nasul si ne-a speriat rau orl-istul cand ne-a zis ca a facut otita pt ca au stagnat mucisorii acolo (desi n-a fost racit inainte, deci nu erau mucisori de raceala).
noua numai cu impachetari ne scadea bine febra. medicamentele nu faceau nimic.

Offline

 

#1954 2015-04-03 20:05:05

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

deno, in caz de febra mare asa, eu o pulverizam cu spray cu apa termala pe fata pe membre, mai ales noaptea cand cadea lata saraca mai dormea un pic dupa ce scadea un pic temperatura. incearca cat de multe lichide poti tu, doamne, mi-aduc aminte umblam prin casa cu canita cu apa cu pai , si atentie la cum il tii imbracat, cat mai lejer, sanatate multa!
anca, eu primele 2-3 luni i-am pus ser, apoi doar la nevoie, si eu sunt de parere ca nu trebuie exagerat


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1955 2015-04-03 20:08:37

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Mamici , va pup si eu

V-am mai citit , dar nu am mai scris, am avut o per tare grea , un deces in familie, groaznic.

Anca noi cu raceli dese ca merge la cresa dar eu nu am mai auzit de picaturi ca regula zilnica si cred ca am tot vizitat orl-isti. La fiecare raceala i-am facut control orl pe langa pediatru.
Dulciuri nici eu nu i-am dat doar ce biscuiti mai primeste la cresa, nici nu am vrut sa stiu ce big_smile in casa nu fac prajituri . Cand mai luam oua kinder , nu stie ca e ciocolata , desface si l-am invatat sa zica ca dam la pui sa manance ei (inca tine faza si are 2 ani jum)
Deno sanatate lui Y. Noua la febra mare are efect nurofenul, cu paracetamol ff greu ii trece. Sunt ok si impachetarile dar nu ii scade doar cu ele


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1956 2015-04-03 21:08:20

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Rei kram puss

Anca, otita apare atunci cand exista secretii care nu sunt eliminate si se infecteaza. Daca nu are nimic copilul nu vad de ce sa pui picaturi nustiu


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1957 2015-04-03 21:54:06

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

hello

V-am mai citit, nu am scris

Deno, sanatate multa lui Y1 Va tin pumnii sa nu ia si fetita!

anca si mie mi se pare sf cu atatea picaturi. Te referi la ser, nu?

Stiu ca va pricepeti mai multe dintre voi: daca te intorci la munca pana sa faca copilul 1 an, se mai aplica treaba cu 6 ore de munca daca alaptezi? Am o colega in situatia asta si se profita la maxim de ea


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.