homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38-11


#191 2015-11-10 09:11:32

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Neata

Ma bucur MAje.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#192 2015-11-10 09:12:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

'neata wave

Offline

 

#193 2015-11-10 09:30:59

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neatza

maje ma bucur ca e eduard e ok, tineti-o tot asa.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#194 2015-11-10 10:06:30

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Buna dimineata mamici, va citesc mereu si scriu foarte rar, dar acum am nevoie de ajutor fetita mea de 2 ani si 10 luni merge la gradinita de anul acesta din septembrie. Prima zi a fost prapad, urmatoarele 3 zile a intrat singura in sala fara sa priveasca inapoi, apoi a inceput iar sa planga si sa zica ca nu vrea la gradinita pentru ca e urat asta e singura explicatie data de ea (e urata gradinita nu doamna, nu copiii) intre timp a incetat sa mai zica ca nu vrea dar tot protesteaza dimineata doar cand trebuie sa intre in sala. Din ce am inteles de la educatoare si de la mamici plange max 2 minute dupa ce a intrat. Acum dupa vacanta ieri a intrat cuminte fara nici o lacrima si azi iar a plans. Nu stiu cum sa procedez, m-am gandit chiar si sa incerc sa o mut la alta gradinita poate gasim alta educatoare care nu stiu face minuni..dar imi este frica ca este destul de atasata de copii de aici si sa nu fac mai rau. Sunt in grupa si copii mai mici decat ea  si nimeni nu mai face asa. Toti intra linistiti in sala ma gandesc ca daca ceva nu era in regula acolo erau mai multi copii care faceau asa. Ca o completare plansul de la intrare in sala nu inseamna 2 lacrimi parca as tine-o sa ii faca injectii. Aveti ceva sfaturi? Va multumesc

le. iar cand ma duc sa o iau nu vrea sa plece stam si 30 min sa ma rog de ea sa o imbrac, imi spune mai stam un pic

Ultima oara a fost editat de florentina irina (2015-11-10 10:07:51)


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#195 2015-11-10 10:34:07

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

buna fetelor,

Florentina , eu patesc cu ceva asemanator cu Clara, doar ca ea nu plange atat de rau si insista sa raman cu ea, aici am posibilitatea sa intru cu ea in sala si sa mai stau 5-10 min pana isi gaseste ea ceva de facut si eu dispar, cred ca ii este teama de necunoscut.


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2015-11-10 10:37:29

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

multumesc pentru raspuns..noua nu ne da voie in sala dar stau cu ea pe hol si la usa chiar am stat in unele zile si degeaba..e cu ochii pe mine ca pe butelie. Intr-o zi am vb cu educatoarea sa intru in sala sa stau un pic poate nu mai plage rezultatul a fost acelasi, sa dus la baie si tipa de acolo mami mami nu ai plecat si am stat cam 30 min si cand sa plec tot a plans. Probabil ca varianta ideala ar fi sa stau cu ea acolo toata ziua...
le a si nu se ia cu joaca face ce face si se uita dupa mine

Ultima oara a fost editat de florentina irina (2015-11-10 10:39:22)


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#197 2015-11-10 10:42:48

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

ar trebui sa o roigi pe educatoare sa o tina pe langa ea , sa o ajute cu ceva , sa faca ceva doar cu ea pana ii trece. Educatoarea Clarei asa procedeaza si imediata uita de mine


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#198 2015-11-10 10:45:07

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Multumesc frumos voi incerca sa vb cu dansa


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#199 2015-11-10 11:50:23

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Florentina si eu patesc din astea. Uneori e bine, alteori e cu plans.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#200 2015-11-10 13:18:05

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

noi nu am patit  asa, adica a mai plans si ea da doar putin si doar cateva zile numarate pe degete.eu zic ca a contat mult si pregatirea dinainte, vreo 2 luni si am ,, indoctrinat-o,,  big_smile   cu gradi, cum va sta ea cu doamna, cu copii, cum  va manca, va dormi , si cum noi vom veni intotdeauna dupa ea.

si eu zic ca si ginutza, implicata in ceva atunci pe moment  si poate uita.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-11-10 13:18:36)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#201 2015-11-10 13:33:33

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Da stiu si noi ne-am pregatit sufleteste pentru gradinita si era foarte incantata..in prima zi a intrat inauntru dupa ce ma pupat, a dat de tipetele si urletele celorlalti si nu mai nimerea sa iasa ca parintii erau buluc la usa..am avut un inceput tareeeee prost

le ce mandra era ea si povestea tuturor ca ea merge la ghighita, nu putea sa spuna gradinita. Intr-o zi tot asa plangea si a luat-o doamna in brate sa intors cu spatele la mine si deja tacuse..cred ca trebuie si sa nu mai stau eu mult acolo cu ea. sa ne despartim mai repede ca parca din ce stau mai mult din aia plange mai tare. dar tare mi-e mila de ea mai ales ca nu lucrez inca si stiu ca o las plangand ca sa vin acasa

Ultima oara a fost editat de florentina irina (2015-11-10 13:37:00)


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#202 2015-11-10 13:35:44

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

mda, probabil ca asta a contat mult, la noi nu a fost cazul, am inceput in mijlocul verii, cu cateva zile inainte de a implini ea 2 ani, era lejer la gradi, copii erau toti obisnuinti cu ea, nu plangea nimeni, chiar am avut un start bun,personal bun, si asta a facut ca sa ajungem azi in al 4-a lea an de gradi in aceelasi loc .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#203 2015-11-10 14:02:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

buna!

florentina, copilul meu nu merge inca la gradinita, dar iti spun ce sfaturi am primit si eu si ce as incerca:
1. cand sunteti impreuna, repeta-i cat de des programul de la gradi, punand accent pe faptul ca te intorci dupa ea. daca nu cunoaste ceasul, sa ii poti spune ora, zi-i ca vei veni sa o iei acasa dupa activitatea X (intreaba educatoarea ce program are cu ei inainte de sosirea parintilor). niciodata sa nu intarzii!
2. despartiti-va de acasa si roaga pe altcineva sa o duca la gradi. nu e garantat ca nu va mai plange, dar merita incercat.
3. nu pleca pe furis. oricat de greu ar fi, ia-ti ramas bun de la ea, spunandu-i inca o data ca te intorci dupa activitatea X.
4. intr-un weekend, cand sunteti voi apropiate, spune-i ca iti pare rau ca e asa urat la ghighita (ce m-a amuzat cuvantul! lol tare dulce tb sa fie!) si intreab-o cum i-ar placea sa fie ca sa fie frumos? poate afli motivul pt care plange, desi eu cred ca e doar despartirea de tine, din ce povestesti.

Offline

 

#204 2015-11-10 14:47:07

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Buna smile

Florentina, si fetita mea a plans la gradi. In plus de asta se intrista asa, se innegura la fata cand ne apropiam ..
Anca are dreptate, nu pleca pe furis . Ia-ti ramas bun, este important sa stie ca tu nu "dispari" . La fel , ofera-i un reper "activ x" . Sa stii insa ca poate dura pana se va obisnui.. daca educatoarea nu vrea sa coopereze cu tine (sa o tina pe langa ea- a mea isi lua un scaunel si statea langa ea) poate e o solutie sa schimbi gradinita .


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#205 2015-11-10 14:53:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Buna!

Maje, ma bucur ca e bine E. smile

Florentina
, eu zic sa nu mai stai cu ea dimineata. Eventual mai stai o zi, doua, dar explica-i ca nu e ok sa stai cu ea pt. ca vor vrea si ceilalti copii sa stea mami cu ei si nu se poate, etc.

Ai spus ca inca nu lucrezi. Poate stie si ea ca tu mergi acasa si nu pricepe de ce pe ea o lasi la gradi. O cunostinta imi spunea ca baietelul ei plangea fix din cauza asta si ii si spunea ("Tu de ce stai acasa si pe mine ma duci acolo? Vreau sa stau si eu acasa cu tine!").

Nu pleca pe furis, fara sa-ti iei la revedere, chiar daca plange. Cum spune Anca, repeta-i ca vei veni dupa ea, invat-o zilele saptamanii si spune-i in ce zile merge la gradi si cand sta acasa. Povesteste-i despre serbari, vacante, jucati-va cu calendarul, taiati zilele pe masura ce trec pana la week-end / vacanta, etc.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#206 2015-11-10 15:21:30

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Va multumesc mult pentru toate raspunsurile, anca da este foarte dulce (ieri seara am mers la socrii si era cam obosita si am intrebat-o daca nu vrea sa dormim si sa mergem alta data si mi-a spus "ce crezi dorm la pichii"- catelul socrilor si alta amuzanta mingana pacu=mangaie capul) punctul 4 nu m-am gandit niciodata sa il pun in aplicare chiar o sa o intreb. educatoarea este intr-un fel ea asa ca om dar cu copii este foarte destul (undeva la mijloc chicot ) de apropiata de ei din ce am putut vedea /auzi, le prinde parul fetitelor ii tine in brate, ii mangaie, lui alexandra (fetita mea) ii da sa manance pentru ca vrea ea sa manance cu dansa ca termina mai repede de mancat. geo geo din diverse motive as cam muta-o dar varianta cealalta ar fi 34 copii pe grupa cu o singura educatoare si plus ca e ft atasata de prietenii ei nu as vrea sa ii fac mai mult rau decat bine. Nu plec pe furis. Sincer as vrea sa o duca altcineva dar nu are cine, decat mama si mama daca o vede ca plange se duce cu ea la munca sau vine acasa cu ea..Katey cred ca banuieste ceva ca nu e inregula ca ma intreaba tu unde te duci cand stau eu la gradinita..prima oara am ramas masca si nu am putut sa ii zic acasa stiu ca am gresit ca am minti-o si nici nu mi-a venit o idee mai buna dar i-am zis la munca si nu cred ca a crezut, ori vede ca e curatenie cand vine acasa si isi da seama ca ceva nu e in regula ori nu stiu.acum ii zic ca o astept pe banca afara asa i-a spus educatoarea intr-o zi si asa a ramas si nici nu ma mai intreaba decat rar daca am stat pe banca


le ea mai plange si cand plec la cumparaturi sau nu stiu undeva fara ea...

Ultima oara a fost editat de florentina irina (2015-11-10 15:24:59)


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#207 2015-11-10 15:29:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

nu cred ca e cazul de mutat. pare atasata de educatoare si daca zici ca si de copii este, e mai bine sa o lasi aici.
daca o intrebi ce nu-i place, cum ar vrea sa fie, incearca sa nu o contrazici in ideea de a o convinge ca se insala si de fapt e frumos la gradi, ci sa-i faci jocul, sa o aprobi si apoi s-o intrebi ce crede ea ca puteti face ca sa fie frumos?
inseamna ca de asta plange si la gradi, nu vrea sa se desparta de tine. promite-i ca veti face cutare si cutare impreuna, cand veniti de la gradi. desigur, va trebui sa te tii de promisiuni.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-11-10 15:50:26)

Offline

 

#208 2015-11-10 17:40:40

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Da am fost si am luat-o de la gradi si avea 2 moate prinse si am intrebat-o cine i-a facut moatele si imi zice mandra toata doamna educatoare..si iar nu vrea sa iasa din sala si sa plecam ne-am oprit si in parculetul de langa gradi au venit mai multe fete si se imbratisau isi faceau vant una alteia in leagane. Am sa mai povestesc si eu pe aici ca tare bine mi-a prins azi ca am vb cu voi


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#209 2015-11-10 19:09:02

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

fetelor, ati auzit de acest doctor ioan gherghina?


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.