homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38-13


#229 2015-11-12 09:38:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Neata!

Just, prima laringita a lui y a fost la 7 luni. Tot era mult mai mare... ce pot sa iti spun e ca prima noapte este critica, la inceputul tusei latratoare. Nici dupa nu te culco pe o ureche, dar riscul sa se mai sufoce e mic. Dexa ii poti da la orice varsta in caz de sufocare, se da si la nou nascuti pt alte afectiuni. Nu se sufoca dintr-o dara, ci progresiv respita tot mai greu, o vezi ca trage aerul foarte greu si atunci ii dai ca se ajunge intr-un punct in care daca nu ii dai cortizon la timp nu mai are timp sa isi faca eectul.
Daca NU tuseste latrator si plange de parga rage, NU se sufoca. Trebuie sa apara si disfonia, sau mai rau, daca plange fara voce, atunci e riscul mare.

Nimic cald pe piept! Poate vei auzi de la babe acest sfat.
In rest sanatate! Laringita trece in cateva zile si de regula e virala.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#230 2015-11-12 10:02:22

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Madle puss heiii lume noua! smile
Noi suntem bine, multumim de intrebare, am fetita mare, canta si danseaza toata ziua, e foarte vesela mereu si vorbeste muuult lol si o pupacioasa, ma pupa peste tot, cum fac si eu cu ea smile
Cand o pieptan si are parul desfacut se duce la taica'su si ii zice: Uite tati cat sunt de fumoasa!  smile
Ce sa zic, e bucuria vietii noastre hjarta

voi ce mai faceti? cat are fetita ta acum?
te pup, ma bucur sa te "vad" pe aici


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#231 2015-11-12 10:19:07

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Cris ce frumos!!!!  Mi se face pielea de gaina big_smile   adorabila fetita voastra  wink
Esti pe deplin rasplatita pentru asteptarea acestui miracol. Ma bucur mult sa stiu ca sunteti bine.

Si noi suntem bine, crestem mari. Fetita mea implineste poimaine 1 an si 3 luni. Merge in picioruse de doua luni, e foarte vioaie si "vorbareata" in limba ei ca deocamadata intelegem sau mai exact deducem ce vrea ne spuna  chicot
Spune doar cuvintele lejere si usoare. Danseaza inclusiv cand eu folosesc robotul de bucatarie   lol  i se pare ca are un ritm anume. Suntem norocosi ca o avem in viata noastra.
Da, nu prea intru pe aici, de fapt rar deschid calculatorul. Sunt zile cand il deschid doar pentru jumatate de ora si asta atunci cand papusa doarme, pentru ca imediat e pe mine si nu pot sa scriu. Acum de exemplu doarme, dar e aproape de trezire.
Ma bucur mult Cris sa te stiu ok!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#232 2015-11-12 10:19:22

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neatza

maje, ginutza , imi pare rau de faza cu bunicii.Si la mine sunt ceva problem la mama mea, dar acum sper sa se resolve(era fff stresata de la serviciu,acum s-a pensionat din sept), in schimb tatal meu e putin spus topit dupa Ana.E in stare sa stea si in cap pt ea.Spre ex , aseara la cina au avut parte si de orchestra localului.M-au sunat dupa sa-mi spuna cat de super a fost, Ana a dansat foarte frumos, a primit chiar dedicatii, orchestra a cantat pt ea muzica ,, de balet,,...oamenii au venit la ei si ii felicitau pt Ana, ca ce bine danseaza si ce dezinvolta este, in fine, ii simteam in voce ce mandri si bucurosi erau.Deocamdata e singura lor nepoata,si ea ii iubeste mult caci simte ca la randul ei e iubita de ei.Sper sa dezvolte o relatie frumoasa si pe viitor.Eu si acum la aproape 20 ani de la moartea bunicii mele ma gandesc la ea sad si as fi vrut sa traiasca sa se bucure si de copila mea.

just, multa multa sanatate.....observ o ,,tendinta,, sau nici nu stiu cum s-o numesc mai bine , copii pana intr-un an sa raceasca.Noi nu am avut nici un fel de problema pana la 2 ani, o singura data cateva ore infundata , in rest nimic, dupa 2 ani da, odata cu intrarea in colectivitate.

ginutza, si eu ma gandesc serios la problema vaccinurilor.Adica stiu deja ca ,ROR-ul nu il voi mai face, in schimb la polio ma mai gandesc, aici cred ca o sa-mi dau acceptul, mai vedem.Nu stiu cum va reactiona dr, in privinta ROR-ului, inca nu i-am comunicat ca nu il voi face....ea doar m-a instiintat ca urmeaza sa-l facem sa o anunt cand e perfect sanatoasa .

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-11-12 10:20:23)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#233 2015-11-12 10:41:22

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

fetelor multumesc. doc de la urgenta a spus ca e laringita, deja acolo I-au facut aerosoli cu adrenalina si ser. si tot asa si acasa plus ibalgin pe post de antiinflamaor dar nu prea am success cu inghititul lui (le. am primit recomandarea pt supozitor de nurofen). una dintre pediatre a spus sa-i adaug si 0,5 dexa in aerosoli. Deno tu cum ii administrezi dexa? ii dai sa bea? deocamdata nu a avut episoade de sufocare reale ca eu stau si o pazesc si cum vrea sa tuseasca o ridic rapid. e si cocotata pe o  perna inalta. sper sa trecem cu bine ca deja nu mai stiu pe ce lume sunt. am inceput sambata cu rinofaringita si aseara deja laringita. maine o duc si la pediatra ei de la stat sa vad ce diagnostic ii pune fara sa-i spun de doc din spital. cealalta pediatra din sist privat care o urmareste si fusese luni la noi nu e prea convinsa de laringita, dar cum nu e in oras momentan doar la telefon nu se poate pronunta mai mult.
Deno, mi-a zis sa scad temp in casa (imposibil, e doar o amarata de garsoniera), sa cresc umiditate, sa nu mai gatesc in casa (e totul open, nu prea e pt bebe mic cu toata hota...)
sper sa trecem cu bine si peste aceasta incercare

le. nu stiu de ce nu-mi tasteaza toate literele de iese asa un mesaj agramat, corectez pe une vad

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2015-11-12 10:54:41)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2015-11-12 10:51:33

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

multa, multa sanatate, just....asta cu scazutul temperaturii la noi functioneaza de minune(eram la salina,avea febra,am deschis geamul ,nu batea spre ea, si a fost ffff ok, apoi la tara acum 2 sapt la fel), dar daca spui ca nu ai cum, macar pe oscilo sa las geamul si tot e bine, umiditatea o poti creste cu umidificator, eu il folosesc iarna mai mereu, pt ca la noi e ffff cald.

o sa treceti cu bine,o sa mai vina si altele,o sa treaca si asa creste mare smile .Multa rezistenta din partea ta  puss

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-11-12 10:51:50)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#235 2015-11-12 11:01:59

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Adina kram si ei ii place la racoare. o vad afara, dar scafd cu 2-3 grade in casa catsnchid se incalzeste la locam oi afara si las totul deschid si cum inched se incalzeste la loc. cu umiditatea rezolv cu baia de seara, pt mine e prea umed deocamdata. nu-I casa pt bebe mic.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#236 2015-11-12 11:06:38

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Madle, si tu ai fetita mare. Trece timpul atat de repede..   
Ma bucur mult sa aud ca sunteti bine, asa este, suntem atat de norocosi ca le avem...
Foarte tare, auzi sa danseze si pe zgomotul de la robot.. lol

Nici eu nu intru prea des, doar cand pot de la serviciu, pt ca de acasa ii dedic fetei absolut tot timpul meu, pana la ultimul minut, sau daca nu stau cu ea, e pt ca fac mancare.

te pup si eu, poate ne mai intersectam smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#237 2015-11-12 13:09:10

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Just noi am avut rinofaringita si rosu in gat. A trecut cu tantum verde, panadol si aerosoli cu ser fiziologic


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#238 2015-11-12 13:30:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Buna!

Eu chiar nu am de ce sa ma plang de bunicii lui N, nici macar de cei paterni.  rotfl

Alex, e diferenta intre rinofaringita si laringita.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#239 2015-11-12 13:47:38

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Kate dupa am citit mai bine smile ai dreptate


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#240 2015-11-12 14:26:40

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Buna,

Si noi avem niste bunici atenti si f iubitori doar ca sunt departe .Cel mare a tot ramas la ei cate 1-2 sapt at cd racea la cresa si nu mai aveam cum sa raman acasa cu el.Daca s-ar duce cu ei in concediu cred ca ar sta doar de fundul lui , sunt exagerati uneori. De cand s-a nascut cel mic , de 5 luni a fost o singura data cel mare o sapt la socrii dar mi-a fost fff dor de el si lui de noi.

Noi nu am avut laringita , am avut altele destule big_smile

Maje nu am apucat sa iti raspund , si al meu mananca mult de tot desi nu se cunoaste pe el la kg dar primele luni cd l-am diversificat a fost groaznic ..si vad ca frate-su ii calca pe urme


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#241 2015-11-12 16:16:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

buna!

ginutza, daca mai afli cev ainteresant de la acel dr, sa imi zici si mie, te rog. de legatura cu cancerul chiar nu auzisem.

fetelor, ror-ul e doar pt bolile copilariei sau include si rubeola? toti pediatrii care mi-au facut morala pt nevaccinare, au zis ca macar de rubeola sa-l vaccinez. sunt curioasa ce vaccin include rubeola, desi nu cred ca li-l voi face.

maje sad trist. chiar ieri am vazut 2 bunicute care se rasteau la nepoti.

ginutza, same here. acelasi feeling am legat de bunici. vor sa se bucure de linistea si tabieturile lor, nu mai au forta si rabdare sa alerge dupa copii.

just, sanatate fetitei! pe noi ne-a ferit d-zeu de asa ceva, nu am ce sa te sfatuiesc.
mai bine ii pui nurofen supozitor; eu sunt sceptica in privinta ibuprofenului administrat oral, dupa ce am patit-o
cu pb digestive, imediat dupa o perioada de nurofen administrat oral. am citit ca ataca mucoasa intestinelor.
pai cu gatitul cresti umiditatea, de ce ti-o fi recomandat sa nu stea copilul unde gatesti?

garga, multumesc. parca numai la members e conditia asta.

cris, madle, ce frumos povestiti de fetitele voastre! hjarta

Offline

 

#242 2015-11-12 20:29:34

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

buna fetelor,

am sa va scriu cum am ceva raspunsuri
discursul acelui doctor a fost ceva de genul: sititi de ce in Africa nu exisa cancer? pentru ca acolo aia nu au vaccinuri si pe urma ne-a zis ce au descoperit
Adina, eu inclinam sa ii fac antipolio, dar dupa ce am citit prospectul vaccinului am zis ca trebuie sa ma gandesc bine
ai mei sunt amandoi muciosi, sper sa nu ii tina mult,
trebuie sa ajung cu Clara si la oftalmolog, clipeste foarte des de vreo 3 saptamani si nu stim daca este din cauza alergiei, acum nu mai are nici o buba big_smile, dar tot clipeste


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#243 2015-11-13 08:54:16

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

anca, rubeola nu e tot boala a copilariei? eu asa stiu de la doc a mea. si am avut si din aia, chiar daca am fost vaccinata...


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#244 2015-11-13 09:02:35

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neatza la toata lumea

e vineri, maine sunt singura acasa, caci copila e plecata, sotul la treba, prin urmare va fi o zi full : curatenie drastica si voi incerca sa fac si supa de oase pt a o folosi in mancare ulterior, e prima data cand fac, sper sa-mi si iasa smile .

la serv , o zi nasoala, cu control la punctul de lucru de la mediu, sigur se va lasa si cu o amenda, sunt si singura , caci colega e libera, asa ca , toate merg minunat big_smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#245 2015-11-13 09:42:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Neata,

Anca, rubeola in ROR este. ROR inseamna vaccinare pt rujeola, oreion si rubeola.

Stiti ca eu nu eram contra vaccinarii, dar va spun sincer ca daca mai reusesc sa fac un copil, nu i-as mai face ROR-ul. Fata mea a reactionat f urat la acest vaccin, a fost leguma 3 zile, cu febra peste 40 care nu ii scadea nici la antitermice. Nu stiu de ce atata caz sa facem vaccinul asta, pt ca niciuna din cele 3 boli nu e asa de grava -  nu duce la deces, parintii nostri toti faceau bolile astea si chiar si noi, nu exista acest vaccin in trecut.
Nu stii ce sa mai zici, cum e mai bine sa faci... nu sunt contra vaccinarii dar nici pro nu mai sunt..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#246 2015-11-13 10:11:49

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

corect cris8...exact asa gandesc si eu...drept urmare , rappelul la ROR  nu il voi mai face...acum urmeaza sa vedem si reactia dr smile .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#247 2015-11-13 10:47:28

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neata


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.