homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-93


#1749 2018-05-05 23:37:31

Albinutza30
New member
De la: Italia
Inregistrat: 2018-04-15
Mesaje: 45

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna fetelor wave ! Nici eu deocamdata cu nici o veste,am inceput sa fac teste de ovulatie
din ziua a zecea si deja imi da slab pozitive parca azi mai accentuat ca ieri nustiu  si ne am pus pe treaba la  sexinpat , incercam sa ne relaxam si sa nu o facem doar cu gandul la copil ,e important sa nu uitam de noi si sa ne iubim detasat. Va doresc un weeckend minunat majoreta  goodluck Va pup! puss

Ultima oara a fost editat de Albinutza30 (2018-05-05 23:39:06)


Eu 30 ani,sotul 30 ani.Incercam de 2 ani,analizele mele toate bune in limite normale.CM intre 30-32 zile.Sotul Spermograma-oligostetonozoospermie moderata grater ,Spermocultura buna.Tratament Profecund, lubrifiant Concevive plus si vitamineCoQ10,Omega3,Magneziu+VitB6,Seleniu,Zinc.
SPERAM,SPERAM SI IAR SPERAM INTR O MINUNE!!!
My Ovulation Chart

Offline

 



#1750 2018-05-05 23:55:06

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra, imi pare rau ca ati ratat sad Ce enervant ca numai odata pe luna avem sansa sa ramanem, nu?
Space, poate nu vine. Fingers crossed!  tummenupp
Albinuta, vezi ca opk-urile sunt diferite de hcg-uri. Ai pozitiv abia cand linia de test este de aceeasi intensitate sau mai intensa decat linia de control. Uite am gasit la mine un exemplu de pozitiv :


http://i67.tinypic.com/vq2pw5.jpg

Offline

 

#1751 2018-05-06 01:38:53

Albinutza30
New member
De la: Italia
Inregistrat: 2018-04-15
Mesaje: 45

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei ce fel de teste folosești tu? Eu one step


Eu 30 ani,sotul 30 ani.Incercam de 2 ani,analizele mele toate bune in limite normale.CM intre 30-32 zile.Sotul Spermograma-oligostetonozoospermie moderata grater ,Spermocultura buna.Tratament Profecund, lubrifiant Concevive plus si vitamineCoQ10,Omega3,Magneziu+VitB6,Seleniu,Zinc.
SPERAM,SPERAM SI IAR SPERAM INTR O MINUNE!!!
My Ovulation Chart

Offline

 

#1752 2018-05-06 01:55:22

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space , deloc deloc .. nu m-am simtit bine smile  poate nu mai vine CM la tine vreo 9 luni goodluck  puss

Tei , da .. asta imi spunea si sotul meu , de ce doar atunci se poate ? Cand ma gandesc ca altele raman imediat insarcinate, cu un contact si ala protejat :-? .. si la noi care urmarim tot , nimic lol


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1753 2018-05-06 08:43:04

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Albinutza30 a scris:

Tei ce fel de teste folosești tu? Eu one step

davids ovulation test, ceva de genul asta. Dar sunt multumita. Numai ce mi-am mai comandat 30 + 5 teste de sarcina pt. cand voi putea sa ma folosesc si eu de ele. smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2018-05-06 16:49:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Fetelor, eu sunt cu moralul jos de tot. Am mai ajuns o data anul asta la spital cu hemoragie uriasa. La 10 min umplu absorbant maxi. Nu pot sta in picioare, ametesc, sunt alba ca varul!
Acum 1 an am avut prima hemoragie si la eco totul arata in regula, endometrul se curatase bine (normal, la cat am sangerat!!). Am mai patit anul asta de vreo 3 ori, acum iar!
Am inceput sa iau clorocalcin si calciu cu vit D si K. Sa se mai opreasca putin ca eu asa nu mai pot... sad
Acum o luna la eco dr a vazut un fibrom mic. Nu mi a spus de ce as avea ciclul atat de schimbat de 1 an
Eu cred ca e premenopauza. Asta incepe cu 10 ani inainte de menopauza, iar eu cred ca voi intra f devreme.
Dar imi e frica atunci cand urmeaza sa inceapa, imi e frica, ma simt rau si ma anemiaza. Cat sa stau asa? Ce investigatii se fac oare? Daca pe parte gineco nu mi a zis care ar fi cauza
grater

Offline

 

#1755 2018-05-06 16:56:19

Albinutza30
New member
De la: Italia
Inregistrat: 2018-04-15
Mesaje: 45

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

passenger a scris:

Fetelor, eu sunt cu moralul jos de tot. Am mai ajuns o data anul asta la spital cu hemoragie uriasa. La 10 min umplu absorbant maxi. Nu pot sta in picioare, ametesc, sunt alba ca varul!
Acum 1 an am avut prima hemoragie si la eco totul arata in regula, endometrul se curatase bine (normal, la cat am sangerat!!). Am mai patit anul asta de vreo 3 ori, acum iar!
Am inceput sa iau clorocalcin si calciu cu vit D si K. Sa se mai opreasca putin ca eu asa nu mai pot... sad
Acum o luna la eco dr a vazut un fibrom mic. Nu mi a spus de ce as avea ciclul atat de schimbat de 1 an
Eu cred ca e premenopauza. Asta incepe cu 10 ani inainte de menopauza, iar eu cred ca voi intra f devreme.
Dar imi e frica atunci cand urmeaza sa inceapa, imi e frica, ma simt rau si ma anemiaza. Cat sa stau asa? Ce investigatii se fac oare? Daca pe parte gineco nu mi a zis care ar fi cauza
grater

Off Pass imi pare foarte rău, fii tare și încearcă să te ridici, viața e frumoasă ,ai grija de tine și uite te împrejur câți oameni te iubesc și îți vor binele. Capul sus kram  puss


Eu 30 ani,sotul 30 ani.Incercam de 2 ani,analizele mele toate bune in limite normale.CM intre 30-32 zile.Sotul Spermograma-oligostetonozoospermie moderata grater ,Spermocultura buna.Tratament Profecund, lubrifiant Concevive plus si vitamineCoQ10,Omega3,Magneziu+VitB6,Seleniu,Zinc.
SPERAM,SPERAM SI IAR SPERAM INTR O MINUNE!!!
My Ovulation Chart

Offline

 

#1756 2018-05-06 17:17:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Ma simt perfect pana cand am cate un ciclu d-asta care ma scoate din uz! Azi am stat toata ziua la orizontala, nu stiu cum as fi facut fata daca nu era duminica si nu eram acasa cu sotul, care m-a ajutat si s-a ocupat toata ziua de copii. Trebuie sa aflu cauza, sa stiu daca fibromul da asa ceva sau e cine stie ce alta cauza.
Asa ca marti ma duc la gineco la ecografie, sper sa fie mai redusa sangerarea ca imi face intravaginala. Acum 1 an inca eram cu sangerare si mi-a facut eco, a spus ca in cazuri d-astea nu astepti sa treaca (ca la un ciclu normal) ci vii cu hemoragie cu tot si faci eco.
Asa "chef" aveam de povesti d-astea... grater  cand eu imi facusem optimista planul pt luna asta...

Ultima oara a fost editat de passenger (2018-05-06 17:18:53)

Offline

 

#1757 2018-05-06 17:58:47

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pass, imi pare rau sa citesc prin ce treci - iti doresc multa sanatate si sa afli cat mai repede care e cauza acestor hemoragii. S-ar putea sa nu fie compromis acest ciclu - vezi ce zice doctorul. Altceva nu prea stiu ce sa zic insa categoric e bine ca faci investigatiile astea acum. Clorocalcin am luat si eu mai demult cand aveam menstruatii mai abundente si m-a ajutat. Dar eu am luat mai multe luni.

Alexandra, luna viitoare sper sa fie mai OK. Un singur contact e suficient in teorie, dar nu stiu de ce e asa greu cateodata. O colega de serviciu a ramas gravida pe pastile. Cum e posibil asa ceva? Vorba voastra, cum reusesc unii asa de usor?

La mine inca nimic, sa vad daca apare spotting-ul maine. Sunt ca pe ace si nu mai am rabdare. Daca ni vine maine nimic cred ca fac marti un test.

Offline

 

#1758 2018-05-06 18:46:55

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pass, sanatate multa! Nu stiu ce sa spun sau sfatuiesc, eu prin asa ceva nu am trecut. Dar cred ca odata ce trece, tot poti sa-ti pui in aplicare planurile pentru luna asta. Poate ca antibioticele ti-au afectat menstruatia? Stiu ca antibioticele au 1000 de side effects, poate ca si o heavy period e inclus printre  !? neutral

Space, abia astept sa ne spui cum stai maine. Sper ca acum ca ai planuri mai intense pentru luna viitoare sa te ia prin surprindere si sa nu mai vina monstrii  majoreta

Offline

 

#1759 2018-05-06 19:20:09

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Am un feeling ca nu mai iei Femara luna viitoare, Space! goodluck
Sa aduci vesti bune, sa inchei ziua de maine fara urma de monstru urat! Eu asa cred ca va fi!  par  kram
Tin pumnii stransi!

Tei, nici eu nu am patit asa ceva pana acum 1 an. Intotdeauna am avut menstre light si fara pic de durere.
E premenopauza sau fibromul ala (desi mi a zis dr ca e f mic, am aflat azi ca el se alimenteaza nemernicul tocmai din hemoragiile mele si creste grater grater grater ).
E clar ca hormonii mi-au luat-o razna de 1 an. N-am avut vreodata chisturi/fibroame/hemoragii.
De azi inainte o sa ma ocup sa mi-i echilibrez cu sport, dieta mai sanatoasa si ceva naturiste ca adjuvant plus bineinteles alopate in fct de ce imi zice dr.
puss

Multumesc pentru mesaje!

Albinuta par

PS ma tin de plan smile tocmai sarcina mi-ar tine departe uratenia asta de monstruatie pt 9 luni si am nevoie sa nu mai vina ca m-a epuizat!
Doar ca eram cam deprimata mai devreme pt cama simteam f rau fizic (i am zis alui meu sa stea cu ochii pe minne ca s-ar putea sa lesin). Si am vrut sa merg la spital dar numai gandul ca stau pe acolo in picioare sa astept la UPU cu hemoragia vesela...

Ultima oara a fost editat de passenger (2018-05-06 19:23:31)

Offline

 

#1760 2018-05-06 21:16:19

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pass , imi pare rau pt ceea ce ai patit .. cum esti acum ?  Mai sangerezi asa tare ?  Nu se poate tratat chestia asta ? Daca tot creste fibromul acela ?!  Sper sa iti revii cat de curand puss te pup

Space , sper sa nu vina CM si sa ne aduci un test pozitiv goodluck 


Va pup pe toate puss sa aveti o saptamana usoara , eu saptamana asta nu lucrez , am liber big_smile


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1761 2018-05-06 22:08:20

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra, bucura-te de saptamana libera! Sa te relaxezi, sa te odihnesti si sa faci lucruri pentru tine  puss

Pass, cum te mai simti? E tot asa de tare sangerarea? Ce aiurea ca un fibrom asa de mic poate sa dea asa o hemoragie...sper sa ramai cat mai repede insarcinata sa nu mai ai probleme din astea.

Tei, ai inceput deja tratamentul alternativ cu 50/75 euthyrox?  Te simti ok?

Astept sa vina ziua de maine (Z26), fara sa imi fac prea mare sperante fiindca sunt in parametri normali. Eu am ciclul de 25 de zile in mod normal, dar in dec de ex l-am avut de 28 cu spotting in Z26-Z27. Poate am ovulat mai tarziu si are timp sa isi faca aparitia spottingul.

Noapte buna si o saptamana frumoasa!

Offline

 

#1762 2018-05-07 11:01:17

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata!   coffestudiu

Space, da. Am inceput deja tratamentul alternativ de o saptamana. Iau Levothyroxine 50/ 75 mcg + 150 iod. Ma simt okay- ish, dar greutatea oscileaza mereu- acum parca sunt umflata cu apa... Nu stiu daca oboseala e de la lucru sau de la tiroida. Tot weekend-ul am fost lata neutral Totusi sunt precauta si foarte atenta la cum ma simt, asa a spus si medicul. Ma tem sa nu trec din nou prin overmedication ca a fost oribil cu atacuri de anxietate si chiar panica, plangeam aiurea fara motiv parca mi-am pierdut capul. A fost tare urat si sunt atenta pentru ca fT4 inclina mult catre limita superioara. Oricum imi inchipui ca e socant si pentru organismul meu dezechilbrele astea ... am sarit de la 0,01 tsh la 9,51. Dar n-avem ce face!


Abia astept sa ne dai vesti!!! Daca azi nu apare spottingul e de super bine!  majoreta

Offline

 

#1763 2018-05-07 14:38:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Multumesc fetelor pt mesaje!
Maine ma duc la gineco, am facut programare.  happydance
Aiurea ca merg iar cu hemoragia la ecografie dar nu am ce face, nu pot sta asa in casa (ma simt rau) iar la spital nu vreau sa merg.
Sa vedem ce imi zice  rugaciune

Tei puss
Eu nu ma stiu cu pb cu tiroida insa nici n am dozat titrul de anticorpi (anul trecut am facut un consult si eco tiroida si mi a gasit un micronodul - a spus ca e ff mic si o data pe an sa l verific ecografic). Sper sa dai de cap pb endocrinologice.
Incearca in paralel si ceaiuri pt fct tiroidiana. Astea naturiste luate pe termen lung si in paralel cu tratam alopat eu cred ca ajuta. Nu cred in naturiste luate in loc de tratament alopat si mai ales in naturiste luate ca sa rezolve rapid o problema. Astea s ok a la long, ca adjuvant.

Eu ma interesez de pudra de maca si am inceput sa iau coenzima Q10 si ceai de frunze de zmeur, astea mai mult ca detox. Nu cred in naturiste-minune.
Ii dau si alui meu ceai de zmeur, vit C de 1000mg, coenzima, acid folic (imbunatateste  spermatozoid ) vit E, omega. Vreau sa ii iau si Zinc. Nu stiu cum sta cu treaba asta, nu a facut analiza pana acum (cand avem 1 an de rateuri isi va face spermograma) dar la cum si-o distruge sistematic cu tutun, cafele, alcool ocazional.. sigur sigur are nevoie de reparatii.

Space, hai cu test maine sa ne mai ridicam si noi moralul. lol
goodluck

Offline

 

#1764 2018-05-07 15:41:01

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei, sper sa nu mai fie probleme cu doza asta noua si sa nu ai simptome naspa. Daca simti ca apar, du-te din nou la doctor sa-ti refaci analizele.

Pass, la cate vad medicii nu ai de ce sa-ti faci griji. Doar nu te duci de bine ce iti este, nu-ti face cu hemoragie si du-te linistita sa vezi ce-ti spune.

Din pacate predau stafeta altcuiva luna aceasta fiinda la mine a inceput spotting-ul si am avut chiar si niste sange rosu. Cred ca e Z1 azi sau maine. Stiam eu ca nu am de ce sa imi fac sperante, ma consolez cu faptul ca am avut dreptate  lol si cu vin. Femara ma asteapta luna aceasta.

Ultima oara a fost editat de space (2018-05-07 15:41:45)

Offline

 

#1765 2018-05-07 18:20:29

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space, a cata zi esti DPO?
Daca nu e implantare si e chiar monstrul, sa bei si pt mine un pahar de vin. sad Eu iti zisesem ca am un feeling in ceea ce te priveste pt ca nu aparuse spotting ul. La mine in umele luni apare, in altele nu, si vine direct (mai rar dar s-a intamplat). Naiba stie ce se petrece si de ce ne pacaleste asa uneori.
Maine o intreb pe dr mai multe, inclusiv de spotting-ul asta urat.

Mie nu-mi vine sa cred ca de cand incerc sa am inca un copil m-am dereglat hormonal in halul asta si am ajuns anemica din cauza hemoragiilor. Pana acum 1 an functionam perfect.
Chiar citeam azi pe un forum unde multe femei se plangeau ca s-au dereglat tocmai cand au inceput "lucrul" pt bebe. O fi stres, sarcini chimice (pe care testul cu sensibilitate medie nu le detecteaza) care nu se pot implanta, sau pur si simplu natura ne face in ciuda uneori.
Eu pana acum 1 an eram ceas, menstre frumoase si fara spotting, cel mult cu o seara inainte dadea semn ca vine si a 2a zi dim incepea. Fix de 1 an s-a dus pe campii toata normalitatea cu menstrele astea de groaza. sad  Sincer in ultima vreme cand se apropie imi e frica si nu stiu cum va veni. De ex de 2 zile stau cu absorbante maxi PLUS tone de vata si schimb la 1-2 ore. yikes
Am citit si despre endometrioza.. alte povesti "frumoase" si acolo... sad

Offline

 

#1766 2018-05-08 07:14:48

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pass, e cam 14-15 DPO (teoretic presupunand ovulatia in Z12-Z13 cum s-a confirmat la echo in alte luni). Dar probabil ca am ovulat mai tarziu, dar daca nu am facut teste/luat temperatura nu stiu. Daca nu vine astazi cel mai tare ma enerveaza ca nu stiu daca pot face monitorizare luna asta fiindca mi-am facut programarea pt Z10-Z11 cum a zis doctorita si  daca mai intarzie poate nu mai reusesc sa schimb programarea. Daca tot vine, macar sa vina odata....fix luna asta si-a gasit sa intarzie.

Am citit extrem de multe cazuri pe net cu femei la care totul e frumos si regulat pana intr-o zi cand nu mai e. Dar asta nu inseamna ca e ceva neaparat rau, corpul nu e o masinarie perfect si nu functioneaza ceas. Nu te mai gandi la endometrioza si alte boli din astea fiindca nu ai de ce deocamdata. Pt endometrioza diagnosticul se pune daca ai minim 2 criterii - unul poate fi menstruatie abundenta si dureroasa, dar de obicei la endo ai menstruatiile neregulate. Eu cred ca fibromul e de vina. Iti tin pumnii la doctori astazi! Sa ne spui ce ti-a zis.

Offline

 

#1767 2018-05-08 09:24:34

lv1709
New member
Inregistrat: 2017-11-14
Mesaje: 48

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna fetele,

De luna aceasta m-am decis sa incep si cu testele de ovulatie. Am luat O View si as vrea sa ma ajutati putin. Cand ar trebui sa incpe sa le fac? Eu am CM regulat la 27-28 de zile plus ca la mijlocul lui chiar simt semnele ovulatiei, insa am zis sa fiu mai sigura. smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.