homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-95


#1787 2018-05-10 16:06:27

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Lv, nu ne stresezi, cum asa?? smile E bine sa nu aiba mai mult de 3-4 zile pauza ca sunt amortiti  spermatozoid . Cam asa citisem. Dupa ce trece CM e bine la 2 zile (sau zilnic) pana e confirmata ovulatia.

Tei, de ce inca 2 luni "de siguranta" dupa? Daca ramai ce se poate intampla?

Endometrioza sau adenomioza. Tot un drac sad am citit ca se poate ramane cu astea, dar mult mai greu. Daca tu ai cm-urile asa dintotdeauna nu ar fi, ideea e ca-i nasol daca erau cumva si s-au schimbat de la o vreme, asta ridica in general suspiciuni.
Eu am probleme nu atat de mari cu durerea cat cu sangerarea uriasa (luna asta tampoane xxl plus pungi de vata yikes ) nu credeam ca e posibil asa ceva.
Si am intrebat dr daca e posibil ca o data la 3-4 luni sa am avort menstrual, a zis ca si asta e posibil, sa nu se poata implanta si de acolo hemoragie. Si sa ma caut cu trombofilia. Sunt lamurita "beton"  spranceana
Evident ca nu ma mai gandesc la asa ceva. N-am nimic, o sa fiu gravida sooner or later. Daca ma gandesc la ce e mai rau, eu una nu mai ies din starea depresiva ... stiu prea bine cum functionez. Asa ca am scapat de idei urate.
Ma pregatesc pt perioada fertila, s-a dus Cm. De maine la treaba. smile

par

Offline

 



#1788 2018-05-10 16:23:14

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

wave

Pass,sa nu te superi pe mine,da nu inteleg cum sa intri in stare depresiva cand ai 2 copii  smile si daca nu ramai gravida e ok...de fapt,e f bine... puss

Missy puss

Tei ,nu e deloc mai bine sa incerci si sa nu reusesti.crede ma pe cuvant...

La 2 zile e ok contact sexual.maxim 3.

Mult succes  tuturor!

Mereu se poate mai rau....deci capu sus!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1789 2018-05-10 16:59:00

lv1709
New member
Inregistrat: 2017-11-14
Mesaje: 48

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Multumesc fetelor! smile

Offline

 

#1790 2018-05-10 17:05:54

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

lv ati fost la androlog?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1791 2018-05-10 17:19:39

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

passenger a scris:

Lv, nu ne stresezi, cum asa?? smile E bine sa nu aiba mai mult de 3-4 zile pauza ca sunt amortiti  spermatozoid . Cam asa citisem. Dupa ce trece CM e bine la 2 zile (sau zilnic) pana e confirmata ovulatia.

Tei, de ce inca 2 luni "de siguranta" dupa? Daca ramai ce se poate intampla?

Endometrioza sau adenomioza. Tot un drac sad am citit ca se poate ramane cu astea, dar mult mai greu. Daca tu ai cm-urile asa dintotdeauna nu ar fi, ideea e ca-i nasol daca erau cumva si s-au schimbat de la o vreme, asta ridica in general suspiciuni.
Eu am probleme nu atat de mari cu durerea cat cu sangerarea uriasa (luna asta tampoane xxl plus pungi de vata yikes ) nu credeam ca e posibil asa ceva.
Si am intrebat dr daca e posibil ca o data la 3-4 luni sa am avort menstrual, a zis ca si asta e posibil, sa nu se poata implanta si de acolo hemoragie. Si sa ma caut cu trombofilia. Sunt lamurita "beton"  spranceana
Evident ca nu ma mai gandesc la asa ceva. N-am nimic, o sa fiu gravida sooner or later. Daca ma gandesc la ce e mai rau, eu una nu mai ies din starea depresiva ... stiu prea bine cum functionez. Asa ca am scapat de idei urate.
Ma pregatesc pt perioada fertila, s-a dus Cm. De maine la treaba. smile

par

Stiu ca la hipertiroidism e risc sa pierzi sarcina si la hipotiroidism e risc sa nu se developeze bine bebele. Medicul meu a spus ca daca e sa raman, vedem atunci aka. facem control lunar si reglam. Dar a sunat ca "eu nu recomand asta, dar daca e sa se intample..." Mi-a spus clar ca ramane la discretia mea, dar ma cunosc bine. Eu sunt foarte anxioasa si stresata de la natura asa ca nu exista loc de risc. Plus ca la TSH-ul meu actual nici nu as ramane.

Eu nu am avut deloc probleme cu Cm-ul pana acum vreo doi ani. Am avut regulat si niciun fel de crampa, nimic. Mereu era o surpriza cand venea. Total asimptomatic. Treptat a devenit tot mai rau, dar din decembrie vad ca a ramas la 25-26 zile si luna trecuta durerea a fost suportabila, nu a trebuit sa iau nici macar un ibuprofen.   rugaciune Stiu ca si cu endometrioza poti totusi sa ramai, daca te curata dupa laparoscopie...greu, dar e posibil. Eu nu pot sa ma gandesc si la asta, una cate una problemele altfel imi iau campii.

Ma bucur ca au trecut monstruozitatile si ca esti in spirit mai bun, gata de treaba smile Cred ca la tine e problema de sincronizare. Abia astept un test pozitiv. Nu cred ca am prins niciunul de cand sunt cu voi.  par

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1792 2018-05-10 18:53:01

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei, a venit. Z2 astazi si de maine Femara. Mie endocrinologul mi-a zis ca pot sa incerc imediat ce valorile sunt normal.

Sonia, iti dau dreptate...nu e mai bine sa incerci si sa nu reusesti. Eram mult mai fericita si plina de speranta cand nu incercam si ma concentram sa imi reglez valorile tiroidei. Nu ma asteptam sa fie atat de greu emotional vorbind. Ce norocosi sunt unii oameni si nici nu isi dau seama - fac aluzie la o cunostinta care mi-a scris sa ma intrebe cum e viata de "om normal" fiindca ea petrece tot timpul cu bebele de 4 luni. As face schimb oricand cu ea.

Offline

 

#1793 2018-05-10 19:04:49

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space,eu am incercat 7 ani plini...da,multe mame nu sunt fericite ca au copii,familie...asta aud des...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1794 2018-05-10 19:58:42

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Imi pare rau, Sonia. Nu pot sa imi imaginez cat de greu a fost, am citit pe franturi prin ce ai trecut si esti un om foarte puternic. Cum esti acum?

Offline

 

#1795 2018-05-10 21:36:40

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

space puss cum sa fiu cand s a ruinat totul?...m am tinut cum am putut.incerc sa o iau de la capat.in alte orizonturi.

asta incerc sa spun,bucurati va ca mai aveti o sansa,ca aveti un om care va iubeste si o sansa sa aveti copil!cele care aveti deja copil/copii...bucurati va de tot!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1796 2018-05-11 08:42:29

lv1709
New member
Inregistrat: 2017-11-14
Mesaje: 48

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

sonia30 a scris:

lv ati fost la androlog?

Din pacate inca nu am ajuns, sotul meu are un program foarte stresant si incarcat. Lucreaza in industria muzicala si pierde nopti, nu are un stil de viata tocmai sanatos, dam vina si pe aceste aspecte.

Am zis sa mai incercam si luna asta cand incep testele de ovulatie si daca tot nu iese, luna viitoare merge la control.

Offline

 

#1797 2018-05-11 10:19:46

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

buna dimineata

lv nu mai stiu daca ai scris,sotul tau ia vreun tratament?da,odihna e importanta.asta cu stilul sanatos...sa fie cat de cat.ca degeaba va dati peste cap.si pe-asta am facut-o...mai rau faceti!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1798 2018-05-11 10:33:21

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata wave

Ultima oara a fost editat de Alexandra.rosca (2018-05-11 10:33:58)


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1799 2018-05-11 12:04:35

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

sonia30 a scris:

space puss cum sa fiu cand s a ruinat totul?...m am tinut cum am putut.incerc sa o iau de la capat.in alte orizonturi.

asta incerc sa spun,bucurati va ca mai aveti o sansa,ca aveti un om care va iubeste si o sansa sa aveti copil!cele care aveti deja copil/copii...bucurati va de tot!

sonia  puss foarte bine ca te concentrezi asupra lucrurilor pe care le poti influenta. iti tin pumnii sa indeplinesti ceea ce ti-ai propus!

alexandra  puss

Offline

 

#1800 2018-05-11 12:34:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Sonia, referitor la subiectul asta ti-a mai scris si Geo, daca tin minte bine. Nu stiu sigur daca ea sau alt user.
Fiecare femeie simte la fel de tare dorinta de a concepe un copil, indiferent ca are sau nu deja unul acasa (sau 2, 3, 7). Imi doresc inca un copil la fel de mult cum mi-l doream acum 9 ani, cand aveam doar un sot si 2 pisici. Sentimentul de frustrare ca nu reusesc sa-l concep e la fel de mare, sa stii ca nu e anulat sau diminuat de existenta celor doi pui pe care ii am deja. Chestia asta "ce te stresezi si oftici, tu ai deja copii, tu n-ai de ce sa suferi" e nedreapta si am mai auzit-o (nu referitor la mine, in afara de sotul meu si voi, nu stie nimeni ca incercam). sad
Sunt cea mai fericita fiinta din lume ca am copiii pe care ii am, asta nu inseamna ca esecurile din lunile astea sunt mai "mici" sau se pot masura cu ale altei femei care traieste povestea asta.
Sa stii ca fericirea si tristetea nu au grad de comparatie.
Eu nu pot spune ca sunt "mai" trista decat alta femeie de aici referitor la subiectul asta. E doar cum simt eu si nu pot sa masor asta sau sa compar. Cum mi-as permite s-o fac? Eu stiu ce simt eu si atat, nu pot sa-mi iau aroganta de a gandi ca alta nu sufera la fel de aprig. Cine face asta cade usor pe panta auto compatimirii si lamentarii.
Scuze ca m-am lungit atat, am vrut sa scriu tocmai pt ca am mai intalnit atitudinea asta si mie una nu mi se pare justa.

Offline

 

#1801 2018-05-11 12:52:32

Albinutza30
New member
De la: Italia
Inregistrat: 2018-04-15
Mesaje: 45

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Nuuu

passenger a scris:

Sonia, referitor la subiectul asta ti-a mai scris si Geo, daca tin minte bine. Nu stiu sigur daca ea sau alt user.
Fiecare femeie simte la fel de tare dorinta de a concepe un copil, indiferent ca are sau nu deja unul acasa (sau 2, 3, 7). Imi doresc inca un copil la fel de mult cum mi-l doream acum 9 ani, cand aveam doar un sot si 2 pisici. Sentimentul de frustrare ca nu reusesc sa-l concep e la fel de mare, sa stii ca nu e anulat sau diminuat de existenta celor doi pui pe care ii am deja. Chestia asta "ce te stresezi si oftici, tu ai deja copii, tu n-ai de ce sa suferi" e nedreapta si am mai auzit-o (nu referitor la mine, in afara de sotul meu si voi, nu stie nimeni ca incercam). sad
Sunt cea mai fericita fiinta din lume ca am copiii pe care ii am, asta nu inseamna ca esecurile din lunile astea sunt mai "mici" sau se pot masura cu ale altei femei care traieste povestea asta.
Sa stii ca fericirea si tristetea nu au grad de comparatie.
Eu nu pot spune ca sunt "mai" trista decat alta femeie de aici referitor la subiectul asta. E doar cum simt eu si nu pot sa masor asta sau sa compar. Cum mi-as permite s-o fac? Eu stiu ce simt eu si atat, nu pot sa-mi iau aroganta de a gandi ca alta nu sufera la fel de aprig. Cine face asta cade usor pe panta auto compatimirii si lamentarii.
Scuze ca m-am lungit atat, am vrut sa scriu tocmai pt ca am mai intalnit atitudinea asta si mie una nu mi se pare justa.

Îți susțin părerea! Fiecare copil e dorit la fel ca primul,nu se poate face comparație , dacă ai doi te simți o norocoasă dar asta nu schimba in nici un fel frustrarea.


Eu 30 ani,sotul 30 ani.Incercam de 2 ani,analizele mele toate bune in limite normale.CM intre 30-32 zile.Sotul Spermograma-oligostetonozoospermie moderata grater ,Spermocultura buna.Tratament Profecund, lubrifiant Concevive plus si vitamineCoQ10,Omega3,Magneziu+VitB6,Seleniu,Zinc.
SPERAM,SPERAM SI IAR SPERAM INTR O MINUNE!!!
My Ovulation Chart

Offline

 

#1802 2018-05-11 12:59:19

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

pass,sorry,dar...n-ai trait partea cealalta,de-asta spui ca e acelasi lucru.eu ma opresc,e logic sa nu se inteleaga.cand treci prin iad,ti se pare Vis ce ai tu...crede-ma...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1803 2018-05-11 13:15:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Urmand aceeasi logica, unei femei bolnave grav sau fara casa, care cerseste la semafor i se pare vis ce ai tu.
De asta spun ca eu nu imi permit sa cred ca stiu cum isi traieste fiecare om bucuriile si esecurile. sad

Eu nu stiu cum e sa astepti timp de 7 ani, am asteptat doar 2. Eu pot doar sa empatizez si sa-ti trimit o imbratisare virtuala.

Offline

 

#1804 2018-05-11 13:17:40

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

nu despre asta vorbeam,pass.stiu ca am muuuult fata de alti oameni.ma refeream strict la acest subiect.si,nu,nu doar am asteptat 7 ani...am facut totul...nu e chiar piece of cake!mult succes iti doresc!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1805 2018-05-11 13:33:25

lv1709
New member
Inregistrat: 2017-11-14
Mesaje: 48

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

sonia30 a scris:

buna dimineata

lv nu mai stiu daca ai scris,sotul tau ia vreun tratament?da,odihna e importanta.asta cu stilul sanatos...sa fie cat de cat.ca degeaba va dati peste cap.si pe-asta am facut-o...mai rau faceti!

Nu i-a niciun tratament, a facut spermograma si toate au iesit in prametrii normali, doar mobilitatea progresiva cu putin sub limita (Mobilitate progresiva PR    28    %    >=32), iar mobilitatea totala este de 51% ( progresivi 28%, non progresivi 23%), de aceea am zis sa mai incercam inca, inainte de a face alte investigatii.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.