homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ati fost vreodata la un interviu?-2


#20 2011-08-12 08:13:03

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: ati fost vreodata la un interviu?

eu am fost prin mai la interviu pt agent la BCR Banca pt Locuinte;
interviul s-a desfasurat in 3 etape, din care eu am trecut doar de 2; este un post recomandat persoanelor sociabile, extrovertite, vorbarete si mai ales cu multe cunostinte/rude/prieteni etc...
prima etapa: intrebari generale despre tine si personalitatea ta;
etapa a 2a: cunoasterea produsului (daca ai habar de cum functioneaza mecanismul bancar nu-i nici o problema), dobanzi, conditii de acordare, chestii de genul asta
etapa a 3a: o lista de 100 de contacte, cu care va trebui sa stabilesti intalniri pt. a le prezenta produsul (eu aici am dat chix, am strans doar vreo 30, din care doar cu vreo 5 m-as fi putut intalni); se castiga bine, aproximativ 200-250lei/contract incheiat, programul este flexibil, dar ai o "norma" de 3 intalniri/zi, pe care va trebui s-o respecti circa 2-4 saptamani, cat esti in perioada de proba; exista posibilitate de avansare, iar in functie de treapta pe care te afli se stabileste comisionul, iar de la treapta 3 exista un salariu garantat smile

repet: daca esti o persoana sociabila, persuasiva mai mult sau mai putin, si cel mai important, cu multe cunostinte, merita sa incerci smile

cam asta e mecanismul si pt. Raiffeisen BPL, si pt majoritatea agentiilor de asigurari (va recomand sa va indreptati ori catre asigurarile de viata-sanatate, ori catre cele de locuinte).


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#21 2014-02-25 14:52:43

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: ati fost vreodata la un interviu?


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#22 2014-02-25 15:31:23

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: ati fost vreodata la un interviu?

lol


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#23 2014-02-25 22:12:03

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: ati fost vreodata la un interviu?

rotfl2) sub


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#24 2014-02-28 12:16:39

shika
New member
Inregistrat: 2014-02-28
Mesaje: 14

Re: ati fost vreodata la un interviu?

De fiecare data cand mi-am cautat un post mi s-a dat in cap cu acei 2-3 ani de experienta. De unde sa am experienta, daca eu sunt inca la facultate?? Sincer, chiar sunt dornica sa lucrez, dar daca nu ma angajeaza nimeni nici dupa ce-mi dau licenta (adica la vara) o sa apuc si eu pe drumul strainatatii, ca majoritatea tinerilor pe care ii cunosc...

Singurul interviu care a mers bine a fost cel pentru practica (am avut ocazia sa aplic pentru o practica la primaria unui oras din Germania). Am intalnit acolo niste oameni foarte deschisi la minte, cu care mi-a facut placere sa lucrez hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-03-19 11:46:46

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: ati fost vreodata la un interviu?

subsum a scris:

http://gabitelu.ro/2012/05/interviul-pentru-job-real-vs-fictiune/ lol

rotfl2

Offline

 

#26 2014-03-19 11:59:26

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: ati fost vreodata la un interviu?

Eu ma intreb in functie de ce criterii aleg cei de la HR persoanele potrivite pt interviu? ca acum, fiind unele posturi unde aplica si 700 persoane pt un singur post, nu au cum sa vizualizeze toate acele 700 de CV-uri..cine sta sa ia la rand 700 de CV-uri si sa le analizeze si sa le compare intre ele, care ar fi mai potrivit? ...so, cum decid ce CV-uri sa deschida si sa le vizualizeze? si nasol e si faptul ca umbli pe la o multime de interviuri, chiar si pt un singur post te cheama la 4-5 interviuri, deci drumuri peste drumuri, intrebari si testari cu gramada,  si in final ti se spune ca ai fost respins...sau nu ti se trimite niciun raspuns, gen te lasa sa intelegi tu ca nu mai ai ce astepta de la ei...foarte draguytz big_smile

Ultima oara a fost editat de clau (2014-03-19 12:00:35)

Offline

 

#27 2014-03-20 13:52:01

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: ati fost vreodata la un interviu?

nu vizualizeaza nimeni 700 de cv-uri pt ca au filtre de cautare (in cazul cv-urilor trimise pe net). au un post ce necesita 3 ani experienta in contabilitate, sa zicem. asta cauta in program, acolo unde au cv-urile. si automat deschid cv-urile ce corespund cautarilor lor.

legat de raspuns: ce-ar fi sa ii contacteze pe toti care nu trec mai departe? normal, pt noi, aplicantii, e foarte ok sa stim concret "da" sau "nu", dar pune-te in locul angajatorilor. e foarte mare pierdere de timp sa ii iei la rand pe cei care nu trec de interviu si sa ii informezi.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#28 2014-03-20 14:04:40

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: ati fost vreodata la un interviu?

pai e aiurea asa.. cica la Oracle procesul de recrutare dureaza intre 1 si 6 luni. Eu am trecut de primele 2 interviuri, iar raspunsul interviului al doilea a venit dupa 2 luni jumate. In lipsa unui raspuns, de unde as sti ca nu-s ok (si ca pot sa caut in alta parte), sau ca sunt ok si sa mai astept? mi se pare si mie normal sa te informeze, sa iti spuna ceva gen "candidatura dvs. nu a fost retinuta", sa stie omul.. ca din 700 de cv-uri, nu-i chemi pe toti la interviu. DACA chemi 50. si din aia, poate nici jumate nu trec, asa ca nu ar fi pierdere de timp sa le dai un mic mail sa le zici (ma gandesc eu).

Ultima oara a fost editat de sub (2014-03-20 14:05:54)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#29 2014-03-22 14:17:41

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: ati fost vreodata la un interviu?

sunt intr-o situatie destul de aiurea. imi caut de munca de ceva timp si nu gasesc nimic. sunt studenta in anul 3 la sport, deci am nevoie de ceva cu program flexibil si cat de cat in domeniu. am aplicat la tot felul de posturi ptr instructor dans/gimnastica ptr copii, locuri de joaca ptr copii, la saloane de remodelare corporala, la studiouri de pilates, la sali de fitness(unde am fost respinsa de vreo 2 ori ptr ca am niste kg in plus), la receptie la sali de fitness/saloane de infrumusetare, la receptie diverse clinici sau chiar si hoteluri unde nu cereau experienta, la toate magazinele ptr articole sportive gen intersport, killtec, hervis sports, decathlon(aici am fost la un interviu acum cateva zile, sper sa se concretizeze ceva), la posturi pt promoter. recunosc ca sunt cam selectiva, dar ma gandesc ca nu are rost sa ma angajez pe un post care nu are legatura cu domeniul meu. cu ce o sa ma ajute pe mine daca lucrez in curatenie sau fac saorma?
recunosc ca nu am experienta, am facut ceva voluntariate, promotii si am fost in america cu work&travel. dar chiar asa, sa nu reusesc sa ma "lipesc" pe nicaieri? gresesc cumva ca sunt asa selectiva?


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 

#30 2014-03-22 15:43:15

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: ati fost vreodata la un interviu?

nu e rau in a fi selectiv, tocmai asta trebuie sa faci. sa aplici unde crezi ca ai avea ceva sanse, si cat mai "in domeniul tau"


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#31 2014-04-22 23:32:45

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: ati fost vreodata la un interviu?

star.child a scris:

sunt intr-o situatie destul de aiurea. imi caut de munca de ceva timp si nu gasesc nimic. sunt studenta in anul 3 la sport, deci am nevoie de ceva cu program flexibil si cat de cat in domeniu. am aplicat la tot felul de posturi ptr instructor dans/gimnastica ptr copii, locuri de joaca ptr copii, la saloane de remodelare corporala, la studiouri de pilates, la sali de fitness(unde am fost respinsa de vreo 2 ori ptr ca am niste kg in plus), la receptie la sali de fitness/saloane de infrumusetare, la receptie diverse clinici sau chiar si hoteluri unde nu cereau experienta, la toate magazinele ptr articole sportive gen intersport, killtec, hervis sports, decathlon(aici am fost la un interviu acum cateva zile, sper sa se concretizeze ceva), la posturi pt promoter. recunosc ca sunt cam selectiva, dar ma gandesc ca nu are rost sa ma angajez pe un post care nu are legatura cu domeniul meu. cu ce o sa ma ajute pe mine daca lucrez in curatenie sau fac saorma?
recunosc ca nu am experienta, am facut ceva voluntariate, promotii si am fost in america cu work&travel. dar chiar asa, sa nu reusesc sa ma "lipesc" pe nicaieri? gresesc cumva ca sunt asa selectiva?

nu esti singura in situatia de a nu-si gasi un loc de munca.. din pacate  sad  multi se confrunta cu problema asta acum, nu mai e ca pe vremuri cand terminai o facultate si aveai post asigurat....

Ultima oara a fost editat de clau (2014-04-22 23:33:32)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.