homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nidarea si sangerarea de nidare-16


#286 2012-02-06 17:36:40

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Shosanna a scris:

anca13 a scris:

vaca are uger draga... si cred ca din ala ai tu..si eshti si incaltzata.

http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mes … ns7/24.gif scz de offtopic da m'ai facut sa rad anca13, ms, aveam nevoie big_smile puss

pfff...cauta omu` info despre sangerarea de nidare si uite peste ce da rotfl

Offline

 



#287 2012-02-06 19:30:48

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

nu superi smile
sindromul premenstrual poate tine de la ovulatie si pana la menstra, adica aproape 2 saptamani. depinde de la femeie la femeie, de la ciclu la ciclu.
ai facut bine ca ai considerat a fi doar spotting, asta a si fost.
fa maine test. te asteptam cu vesti smile

Offline

 

#288 2012-02-08 09:52:15

aniss
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 26

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Am facut testul dimineata si este negativ.Nu-mi ramane decat sa astept sa vad daca vine menstruatia.Cred ca atunci voi face si stimulare cu closty ptr ca sangerarea pe care am avut-o  pe 01,02 .02 nu o pot considera ca fiind  menstruatie, era in perioada in care treb logic sa fie nidatia. Exista oare posibilitatea ca testul sa fi fost facut prea devreme?Ce ma sfatuiti, sa mai repet un test peste cateva zile daca nu vine menstra?Am uitat sa spun ca pe 31.01 la eco pelvina dr a zis ca endometrul este cam mare ,zicea el de 9mm si ca probabil este timpul sa vina menstra si apoi a venit spotingul ala a doua zi.De asta sunt si asa bulversata.Mutumesc ptr intelegere.

Ultima oara a fost editat de aniss (2012-02-08 10:14:50)

Offline

 

#289 2012-02-08 12:13:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

daca spottingul era de nidare, testul s-ar fi pozitivat. inseamna ca nu a fost asta.
da, mai poti face un test sau mai multe, la interval de cateva zile, daca nu apare menstra.
endometrul nu mi se pare mare, e normal.

Offline

 

#290 2012-02-10 08:09:11

aniss
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 26

Re: nidarea si sangerarea de nidare

revin si eu cu  niste intrebari cu toate ca sunt noua si nu vreau sa va devin insistenta ,dar am nevoie sa ma lamuresc.Acum am nevoie de niste informatii despre spermograma sotului sa nu ma chinuiesc  degeaba.Am facut in vara o spermograma valorile erau bn ,spermatozoizi vreo 80mil/ml si toate celelalte in limite dar nu se fluidifica , la spermocultura am gasit bacteria koseri de 7 ori mai mult. A facut trat injectabil cu antibiotice si niste capsule, am repetat spermograma si rezultatele au fost;aspect opalescent,timp fluidificare 24ore, nr spermatozoizi37mil/ml,s mobilitate normala 90%, imobili 3%,spermatozoizi aspect normal 90%, spermatozoizi viabili <10%, la spermocultura nu a ieit nimic. Eu cred ca nu e in regula ca nu se fluidifica si ca raman atat deputin viabili , am intrebat si dr cand am facut laparoscopia dar a zis ca nu e problema.  Apropo   gargarita , ciclul meu nu a mai venit , imi pare rau ca nu mi-am luat temp  bazala pe tot ciclul, ieri si azi era 36.8. Nu am decat sa astept si mai fac un test peste cateva zile. Mersi ptr intelegere si ptr ajutor.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2012-02-10 12:41:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

sunt putin confuza. viabilitatea sub 10 nu e de bine. procentul de 90% spermatozoizi cu mobilitate normala nu-mi dau seama daca este din cei viabili sau din total ( varianta asta ar fi ciudata totusi).
poate citeste cineva care intelege mai bine si ne lamureste.

Offline

 

#292 2012-02-10 12:42:27

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: nidarea si sangerarea de nidare

offtopic garga citeste un pic dincolo si sa-ti o parere


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#293 2012-02-10 12:53:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Emi, am  raspuns smile

Offline

 

#294 2012-02-10 12:58:31

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: nidarea si sangerarea de nidare

merci puss


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#295 2012-02-10 15:04:05

aniss
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 26

Re: nidarea si sangerarea de nidare

revin ,in spermograma scrie asa:spermatozoizi mobilitate normala90%(mobilitate tipA70%,mobilitate tipB20%)spermatozoizi mobilitate redusa(tipC)7%,spermatozoizi imobili3%,spermatozoizi aspect normal90%,s forme aberante10%, spermatozoizi viabili<10%.Eu cred ca dupa  fluidificare raman doar cei 10% viabili, fiind fluidificarea abia la 24 ore.Eu am intrebat dr dar nu mi-a zis nimic , a zis ca e bn dar cea de la cabinetul de analize a zis ca nu e bn ca nu se fluidifica si ca raman prea putini dupa .Aveam nevoie de o parere de la tn fiind mai in tema.

Offline

 

#296 2012-02-10 16:11:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

da, este foarte mare timpul de fluidificare. si la noi era peste normal dar nu asa de mult. nu stiu ce sa inteleg. nu stiam ca se numara spermatozoizii viabil dupa fluidificarea spermei. se pare ca n-am cunostintele necesare pentru a intelege cum stau lucrurile de fapt la voi. dar in continuare mi se pare cam ciudat. restul parametrilor sunt aproape ireal de buni si apoi... poc.... viabilitate < 10%

mai asteapta pareri, mai sunt fete pe forum care se pricep. imi pare rau ca eu nu pot sa te ajut sad

Offline

 

#297 2012-02-14 17:40:19

aniss
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 26

Re: nidarea si sangerarea de nidare

gargarita, menstra nu a mai venit. Te rog daca sti spune-mi dupa laparoscopie oare asa vine menstra mai tarziu? Treb sa-ti spun ca nu am eu un ciclu regulat dar ma gandeam ca dupa laparo si histero poate vine. Oare sangerarea din 01.02 sa fi reprez menstra?Dar nu prea se leaga ptr ca in 20.01 la eco era foliculul de 14 mm si nu prea avea cand sa se produa ovulatia. Eu mucusul l-am simtit cam pe 22.01. M-am apucat sa-mi masor si temp si de cateva zile  este 36.7,36.8, 36.9.Stiu ca nu acum trebuie masurata darnu prea gasesc explicatii. La dr nu ma pot duce ca a zis sa ma duc dupa ciclu cand incep stimularea ptr monitorizare. Merci frumos!

Offline

 

#298 2012-02-14 17:50:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

ai mai facut vreun test intre timp?

Offline

 

#299 2012-02-14 19:50:09

aniss
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 26

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Nu am mai facut , dar nici nu cred ca sunt gravida , de asta intrebam daca tu sti sa vina ciclu asa tarziu dupa cele 2 interventii. Ti-am zis ca eu am un  ciclu mai neregulat din cauza faptului ca sunt operata de tiroida acum de 20 ani dar semnele imi pun niste indoieli.

Offline

 

#300 2012-02-14 21:17:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

nu cred ca procedurile respective ar trebui sa modifice durata ciclului. bine, nu stiu ce anume s-a facut laparoscopic.

Offline

 

#301 2012-02-14 21:44:50

aniss
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 26

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Initial s-a facut in  scop explorator ,laparoscopic s-a curatit trompa stanga de aderente ptr ca era cutata si pe dreapta era un chist care o strangula , s-a facut chistectomie, s-au verificat trompele si erau permeabile, la histeroscopie s-a vizualizat cavitatea uterina si raspunsul dr a fost ca este un uter f frumos fara probleme.Dar nu mai vine ciclu, pe mn asta ma omoara ca vreau sa incep sa fac stimularea. Mi-ar placea si sa fie cu ochisori dar ar fi prea frumos sa fie adevarat. Tiroidectomia totala pe care am facut-o cred ca imi face varza hormonii. Cred ca am sa mai incerc un test. Multam ptr ajutor, am nevoie.

Offline

 

#302 2012-02-14 23:46:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

am inteles.

banuiesc ca iei tratament hormonal de substitutie, nu?
nu stiu cum stai tu cu ovulatia de obicei, probabil ca este mai tarzie daca spui ca ai mai avut intarzieri. important este sa ovulezi totusi...

avem pe forum o mamica cu tiroidectomie. ea avea ciclurile ok, ovulatorii.

Offline

 

#303 2012-02-16 15:41:00

aniss
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 26

Re: nidarea si sangerarea de nidare

gargarita, iau tratament de substitutie ca este tiroidectomie totala. Eu de 20 de ani am ciclu neregulat si asta am pus pe seama probl tiroidiene. Chiar credeam ca nu am ovulatie si ca nu voi putea ramane gravida niciodata dar am constatat ca acum cateva luni, cand am facut teste de ovulatie  am simtit mucusul mai fluid si au iesit pozitive.  Ce vreau sa-ti spun este  ca nici un medic nu a reusit sa-mi regleze menstra decat cu anticonceptionale, se intampla asa: ori nu vine  lunar , ori cand vine  nu se mai opreste decat cu tratament. Sa  fiu sincera eu acum aveam toate simptomele unei sarcini cu toate ca eram sigura ca nu sunt, am facut un test si aseara si e negativ. Am inceput sa masor temp bazala si e cam asa cu toate ca nu din prima zi a ciclului  si sa-ti spun cum e :36.6,36.7, 36.9, 36.6, 36.5si azi 36.8 toate fiind luate la rand zilnic sapt asta.  Nu stiu ce sa mai cred  si nici nu stiu ce sa mai fac . Si nici urma de menstra.  Este oare posibil ca pe01.02 cand am avut acea mica sangerare sa se fi produs ovulatia sau exista posibilitatea sa nu se fi produs pana acum si doar sa fi fost un spoting dupa laparo?Imi pare rau ca nu m-am logat mai demult aici la voi , poate acum eram mai informata.

Offline

 

#304 2012-10-07 15:29:18

sandy24
Membru
Inregistrat: 2012-10-07
Mesaje: 1

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum, am citit cu atentie discutiile anterioare si  as vrea sa va spun si eu problema mea. Acum doua saptamani am avut un contact sexual neprotejat, in jurul datei de 21 septembrie. Dupa 5 zile, cam in jurul datei de 26-27 septembrie, am observat niste sangerari maronii, slabe cantitativ, dar zilnice. Cum menstruatia trebuia sa apara la inceputul lunii octombrie (dupa calculele mele, pe 2 octombrie), ma gandeam ca sunt scurgerile obisnuite pe care le am inaintea fiecarui ciclu menstrual. Mentionez ca am ciclu regulat, extrem de abundent, cu sindrom premenstrual, crampe ce deseori ma tin la pat, dureri de cap, de sani, de spate, deci tot tacamul.  Mi-a parut mie suspect ca a venit cu cateva zile mai devreme, dar ma gandeam ca poate fi o dereglare. Asteptandu-ma la durerile infernale pe care trebuie sa le suport in fiecare luna, am observat ca trec zilele si inafara de acea sangerare maronie nu apare nimic. Este evident ca nu pot numi menstruatie aceste sangerari, atat timp cat, asa cum va spuneam, in zilele de ciclu folosesc aproximativ un pachet de tampoane la doua zile. Au trecut 10 zile si aceasta sangerare maronie nu imi dispare, nu se intensifica si nici nu isi schimba culoarea, iar de la data cand trebuia sa imi vina ciclul a trecut o saptamana. Ce poate fi? Am facut doua teste de sarcina si ambele au iesit negativ. Doar marti am posibilitatea de a-mi consulta doctorul deoarece este plecat din oras, iar pana atunci simt ca innebunesc daca nu vorbesc cu cineva care a trecut prin asa ceva. Suntem proaspat casatoriti, bineinteles ca ne-am dori un bebe, iar tot citind discutiile voastre, m-am entuziasmat atat de tare de aceasta idee incat as fi foarte dezamagita sa nu fie sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.