homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nidarea si sangerarea de nidare-17


#305 2012-10-08 10:47:34

oanabb
New member
Inregistrat: 2012-07-04
Mesaje: 16

Re: nidarea si sangerarea de nidare

buna fetelor. am o intrebare pentru voi si poate pentru doctoressa ca poate ea stie mai bine. ultima menstruatie am avuto pe 21 septembrie. pe 6 octombrie am inceput sa am o scurgere roz(fara mancarimi, fara midos, fara usturimi, doar cu putin disconfort in timpul actului sexual, dar foarte putin) de ieri scurgerea s-a transformat in pete de sange, foarte putin dar necesita macar un absorbant zilnic.ieri mia curs putin mai mult vreo 4-5 picaturi pentru ca am facut un efort ceva mai mare. credeti ca e sangerare de nidare sau o infectie? sau am mai auzit ca poate sa fie de la o ovulatie mai violenta. mentionez ca nu am dureri sau alte simptome.va multumesc si astept un raspuns. mias dori mult sa fie bebic

Ultima oara a fost editat de oanabb (2012-10-08 11:16:30)

Offline

 



#306 2013-12-12 11:13:43

roxihan
Membru
Inregistrat: 2013-12-12
Mesaje: 1

Re: nidarea si sangerarea de nidare

buna fetelor! am si eu o nelamurire, inainte cu 4 zile de menstruatie mi-au aparut acele pete maronii foarte slabe care seamana a fi nidare dar insotite de un mucus destul de abundent care seamana cu cel de dinainte de ovulatie. offf.. sunt tare confuza.. e normal??

Offline

 

#307 2013-12-12 11:35:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: nidarea si sangerarea de nidare

poate fi la fel de bine si inceputul menstruatiei... mai ai rabdare cateva zile inainte de a face un test

Offline

 

#308 2015-03-24 16:39:23

andreea38
Membru
Inregistrat: 2015-03-24
Mesaje: 3

Re: nidarea si sangerarea de nidare

buna la toate fetele ... care mai citesc aici - vad ca nu s-a mai scris de aproape un an si jumatate , dar indraznesc totusi sa adresez o intrebare - pe scurt , ultimele date ale ciclului au fost 14 ianuarie - 8 februarie si apoi 3 martie - dupa toate calculele facute ovulatia ar fi trebuit sa aiba loc in 13 martie . In data de 21 martie a inceput o sangerare maronie extrem de putina , la maniera de patat chilotul , a continuat pana aseara , 23 martie , apoi s-a oprit. Fara dureri , fara nimic , doar vreo 2 - 3 firisoare de sange la un moment dat am remarcat , in rest ce se lua pe hartie la baie ca sa zic asa , culoarea tot timpul fiind maronie total. Ciclurile mele sunt abundente si rosii , cu cheaguri. Ideea este ca ne chinuim de aproape 2 ani sa facem un bebe , in fiecare luna sperca acum va fi si totusi nimic . Aseara de disperare am plecat si am facut un test de sange hcg , desi ma gandeam ca e prea devreme , astazi a venit  rezultatul si este negativ. Itrebarea mea , careia nu reusesc sa ii gasesc raspuns ar fi : daca aceasta sangerare ar fi sangerarea de nidare ( deoarece mie ciclul in mod normal ar fi trebuit sa imi vina pe 27 martie ) , de cand ar trebui sa apara hcg in sange ? De cand se termina sangerarea , din momentul in care ar trebui sa imi vina ? ( adica din 27 ? ) Va rog tare mult , daca aveti vreo idee de ceva similar sau daca aveti vreo idee de ce sa cred in situatia data , sincer as vrea sa stiu daca sa mai sper ca ar putea totusi fi sarcina in conditiile date. Va multumesc mult , cu drag , Andreea

Offline

 

#309 2015-03-24 18:30:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Andreea, as zice sa faci un test de sarcina peste vreo 2 zile. Daca este un test bun, ar trebui sa se vada ( presupunand ca a fost sangerare de nidare ce ti s-a intamplat).
Semne de ovulatie ai avut? Ca ar putea fi, cel putin teoretic, si o ovulatie mai tarzie la care sa apara sangerarea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2015-03-24 21:34:50

andreea38
Membru
Inregistrat: 2015-03-24
Mesaje: 3

Re: nidarea si sangerarea de nidare

buna , si multumesc mult de raspuns - sa fiu sincera cu tine la ovulatie nu prea am nici un semn niciodata - am facut analizele de sange cateva luni de zile , si doamna doctor de la endocrinologie a zis ca ovulez si ca nu este nici o problema , la fel in urma unei ecografii am inteles ca am multe ovule si nu ar fi nici o problema din punctul acesta de vedere. Problema care nu am inteles-o eu foarte bine este daca hcg apare in sange dupa incetarea acestei sangerari ipotetice de nidare. Multumesc tare mult , o seara buna

Offline

 

#311 2015-03-24 22:07:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nidarea si sangerarea de nidare

logic ar fi sa se secrete beta HCG inca de la inceputul implantarii deci si al sangerarii.
te intrebam daca ai avut simptome nu pentru ca as avea dubii ca ovulezi ci pentru a vedea daca am sau nu argumente in favoarea ipotezei ovulatiei tarzii. eu iti urez mult succes si te asteptam cu vesti  goodluck

Offline

 

#312 2015-03-24 22:32:56

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Andreea, eu am avut ce ai descris tu sambata-duminica (la o saptamana de la ovulatie) si testul a iesit slab pozitiv miercuri. Bafta sa fie bebe!  majoreta


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#313 2015-03-25 16:42:17

andreea38
Membru
Inregistrat: 2015-03-24
Mesaje: 3

Re: nidarea si sangerarea de nidare

buna manu2007 si multumesc tare mult- momentan incerc sa nu mai ma gandesc pe cat pot dar e greu , f greu ... am facut niste calcule mentale si ma gandesc ca ovulatia putea fi si pe 15 - , nu obligatoriu pe 13 cum scria la calendar ca sa zic asa , ceea ce ma duce cu gandul ca pana pe 23 cand am fost la hcg e prea putin timp , doar 7 zile si ceva ... am zis sa mai astept o zi , doua sa fac un test din nou , ca alte idei nu am.... singurul lucru aiurea este ca nu ma dor sanii deloc , desi ca si sindrom premenstrual intotdeauna in ultimele 6 luni minim ma dureau rau minim 1 zi ... acum , in afara de sa zic eu o oboseala si somnolenta mai accentuata , si parca greata ( nu reusesc sa imi dau seama daca imi induc eu starea de voma si greata sau chiar e reala ) , in rest nu am nimic... uff , singura varianta sa mai astept , altceva nu stiu ce sa zic . tu ce test ai facut cand a iesit pozitiv ? eu am incercat cam totce e pe piata sad... nu imi dau seama care ar fi mai buna sau mai sensibil. O zi frumoasa , Andreea

Offline

 

#314 2017-08-06 21:01:22

Cata123
Membru
Inregistrat: 2017-08-06
Mesaje: 1

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Buna, as avea va rog o intrebare. Asta a fost prima luna cand am incercat sa fac un bebe. Am facut 3 teste de ovulatie, 2 pozitive pe 19 si 20.07, adica zilele a 9 si a 10 a ciclului. Actul sexual a avut loc dupa 2 zile deoarece am fost plecata la un curs, am sperat totusi sa fie un succes. Cu 4 zile inainte de a-mi venit ciclul am inceput sa am durereri de burta fr usoare, nu ca de obicei, iar scurgerile au fost in cantitate mare imediat si de culoare maro, ceea ce nu corespunde cu ce am avut pana acum, asa ca am sperat ca e vorba de acea nidare. Insa pt ca au durat 3 zile, a doua zi fiind sange normal, ca de obicei, am crezut ca m-am inselat. In mod normal, la mine dureaza menstruatia 2-3 zile, pe langa acest inceput neobisnuit, in a 4 zi am inceput sa am iar sangerari si cand am fost la toaleta am avut pe tampon pe langa sange si un fel de tesut, ca o piele fr subtire de culoare rosie. Exista oare posibilitatea sa fi fost insarcinata? Multumesc mult pt raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.