homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce salarii sunt?-6


#96 2014-04-20 09:34:32

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Ce salarii sunt?

subsum a scris:

voi va ganditi numai la program, si la "cate" ore face X si cate Y? degeaba, daca alea 18 ore sunt un stres continuu, iar la firme cele 40 ore/sapt sunt o placere, si abia astepti sa mergi la lucru (+ca poti avea diverse activitati recreative chiar in timpul serviciului, cand mai iei pauze). plus ca intr-o firma ai mai multe oportunitati.
"diferenta e in buzunarul tau", cum se spune

cele 40 ore sunt o placere?! tu ai lucrat vreodata in intr-o firma? sa vezi cum e sa iti puna seful pistolul la cap sa zica in 10 min am nevoie de cutar lucrare? sa ai nevoie de concediu medical si sa faca ca toti dracii? sa iti zica ca nu are nevoie ca tu sa stai acasa in concediu de maternitate ca cine ii mai face lui treaba si deci vezi sa nu ramai insarcinata? sa te cheme din concediu ca are nevoie de tine?

la stat toate drepturile legate de concediu ti se respecta! cand ai nevoie de medical nimeni nu comenteaza nimic! sunt patroni si patroni dar nu am putut sa nu observ aceste lucruri comune!


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 



#97 2014-04-20 09:50:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ce salarii sunt?

da, e posibil sa lucrezi intr-o firma, sa-ti si placa ce faci, sa fii si platit si sa ti se respecte drepturile

apropo de discutia de mai devreme, eu am lucrat si in invatamant si va pot spune ca dupa cele 4-5 ore eram mai epuizata decat sunt acum dupa 8-9h, nu mai aveam voce si nu mai eram in stare de nimic (+ birocratia, coruptia, barfa si incultura din jur) - asta daca chiar vrei sa-ti faci meseria cum trebuie si nu te duci acolo ca sa te afli in treaba
in plus, ca profesor ar trebui sa citesti si sa studiezi si in timpul liber, sa-ti cumperi carti, sa fii la curent cu noutatile in educatie, nu sa te duci acolo sa reciti acelasi text ca acum 20 de ani

Offline

 

#98 2014-04-20 10:59:56

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Ce salarii sunt?

clau scuza-ma,dar nu cunosti realitatea invatamantului romanesc de azi,nu de acum 20 de ani,cand multe erau roz,inclusiv elevii.si nu se preda doar la liceu wink plus ca nu faci doar ore la scoala.in timpul liber ai sute de lucrari,planificari semestriale,anuale,portofoliul profesorului de realizat,adica multe acte..plus cursuri pe care trebuie sa le faci,mergand de obicei in alt oras sambata,duminica...plus inspectiile de grade in fiecare an,plus activitatile extrascolare pe care trebuie sa le faci in f zi aproape,iar ca diriginte e groaznic.trebuie sa educi 30 de copii dintr-o clasa,eu insami,33,pt ca daca se intampla ceva pe diriginte il trag la raspundere......totul pe 900 lei.misto,nu?nu cred ca multi ar face fata in ziua de azi.

heim,ai perfecta dreptate.eu dupa 6 ore la scoala,am capu praf.lasand la o parte,ca muncesc in plus si la scoala si acasa.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#99 2014-04-20 11:54:37

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce salarii sunt?

ciresica, habar n-ai de ce vorbesti!
cate drepturi la stat se mai respecta acum??


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#100 2014-04-20 17:31:07

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Ce salarii sunt?

subsum a scris:

ciresica, habar n-ai de ce vorbesti!
cate drepturi la stat se mai respecta acum??

stiu ce vorbesc ca lucrez la stat... nu am avut nicio pb! spre deosebire de colegii mei care au fost chemati din concediul de odihna chiar si din medical ca ardea domne firma fara ei!

mi-am luat concediu de studii, nimeni nu a comentat nimic, mi-am luat medical, nu au fost pb! contributii platite la timp tot!

la compania unde a lucrat tata nu s-au platit conributiile la CAS si ... s-au trezit oamenii ca nu au lunile respective desi li s-a oprit pe fluturas ... intre timp firma s-a desfiintat ... prinde orbul scoate-i ochii! alergatura si chin pana sa recupereze drepturile cuvenite

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-04-20 17:37:23)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2014-04-20 22:55:29

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce salarii sunt?

faptul ca n-ai avut nicio pb pana acu nu inseamna ca in caz de forta majora sau situatii exceptionale nu te poate chema la serviciu din concediu (desigur sa-ti suporte ei toate cheltuielile & co.).
iar legat de munca la stat..... nici aici nu mai e sigur sa lucrezi in zilele noastre, situatia economica a tarii e destul de proasta. s-au facut in ultimii ani taieri de salarii (in anumite domenii s-a actionat statul in judecata si oamenii inca asteapta sa-si primeasca banii taiati ilegal), restructurari de personal, si altele. tu nu vezi ca statul nu mai creeaza locuri de munca, ci din contra, le reduce? sectorul privat e intr-o continua ascensiune, iar cei buni, care vor sa-si valorifice tot potentialul pe care-l au, aleg privatul.

situatiile expuse de tine mai sus ("sa ai nevoie de concediu medical si sa faca ca toti dracii?",  "sa iti zica ca nu are nevoie ca tu sa stai acasa in concediu de maternitate ca cine ii mai face lui treaba si deci vezi sa nu ramai insarcinata") tin de dreptul muncii si trebuie raportate ca atare. tu, lucrand la privat sa zicem, ai accepta sa fii calcata in picioare in situatiile de mai sus?
eu zic ca sunt firme si firme, nu in toate ti se pune "pistolul la tampla". in concluzie, parerea mea e ca se evolueaza muult mai bine profesional la privat, decat la cacatul de stat.


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#102 2014-04-20 23:10:45

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Ce salarii sunt?

sub,exact,cacatu de stat! rotfl noua ne-au luat 25%din salariu cativa ani.acum ii primim cu taraita...se inchid scoli,se restructureaza posturi,se intra in restrangere,copii tot mai putini...da,ai dreptate,asta cel putin in invatamant...da cine nu stie...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#103 2014-04-21 09:57:51

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Ce salarii sunt?

sub,nu mai e vacanta ca inainte aia de vara,pt ca sunt evaluari la a 8 a si ne obliga sa supraveghem.bine,eu plec in concediu mereu dupa ce termin scoala si nu m-au mai prins pe acolo.iar la jum lui august ne cheama la scoala.deci vacanta de vara e maxim o luna jumate.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#104 2014-05-07 12:34:26

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Ce salarii sunt?

aveti idee cam cat castiga in medie o manichiurista pe luna (salariu, bacsis) ?? stiu ca depinde de nr de cliente, de cat de generoase sunt, etc dar asa aproximativ, poate stiti de la vreo cunostinta/ruda/prienena care lucreaza in domeniu...intreb pt ca m-ar tenta un curs, dar as vrea sa stiu mai intai cat as putea castiga din asta....

Offline

 

#105 2014-05-07 22:32:57

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Ce salarii sunt?

Depinde la ce salon esti, evident. Eu stiu ca la un salon de cartier, o cosmeticiana castiga cam 2000lei pe luna (in lunile bune) Primeste procent din incasarile de la cosmetica.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#106 2014-05-07 23:57:25

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Ce salarii sunt?

2000 mi se pare un venit decent, orikm ms pink smile

Offline

 

#107 2014-07-01 14:37:52

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Ce salarii sunt?

Cat castiga in ziua de azi o casiera la un hypermarket/ supermarket?

Offline

 

#108 2014-07-01 15:06:15

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Offline

 

#109 2014-07-01 16:03:57

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Ce salarii sunt?

Stiu ca in jur de 900 de lei cu tot cu bonuri de masa


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#110 2014-07-12 22:35:39

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Ce salarii sunt?

unii casieri sunt platiti si sub 900 lei sad stiu cazuri in hipermarketuri


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#111 2014-07-13 02:46:26

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Ce salarii sunt?

Pai cred ca majoritatea oamenilor cu facultate au undeva sub 900. Poate fi si 600. Si nu poti sa te intretii cu banii astia.

Offline

 

#112 2014-07-13 12:55:29

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce salarii sunt?

mie-mi vine greu a crede ca majoritatea au sub 900 din moment ce salariul minim pe economie e chiar 900. adica da, sunt si cazuri, dar nu majoritatea (cu facultate?!). un 1000 si un pic se poate obtine usurel, cu putina vointa, nu mai vorbesc de buc unde oricum sunt mai mari decat in provincie.
iar unele casieritele din hipermarketuri sunt de fapt studente care fac si ele un ban in timpul facultatii. as fi curios oare cati din aia mai "in varsta", casieri, au o facultate in spate


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#113 2014-07-13 13:31:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ce salarii sunt?

cu siguranta e o exagerare...
poate un profesor debutant sau un medic rezident sa fie pe la 900, ca ei sunt "oamenii cu facultate" cel mai prost platiti, in rest si un job entry level e platit mai bine (ca presupun ca la proaspetii absolventi te referi)

Offline

 

#114 2014-07-16 21:55:38

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Ce salarii sunt?

caz real: proaspat angajat, studii superioare, domeniul :bancar, departament : credite, salariul net 1000 lei; bucuresti

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.