homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce salarii sunt?-7


#115 2014-07-17 09:26:23

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Ce salarii sunt?

jeannie a scris:

E o societate disfunctionala (ineficienta, corupta etc.; ca, prin hotia unor oameni de la putere, se duc taxele noastre - ca intr-un sac fara fund - direct in buzunarele alora care stiu cum sa fure fara sa fie prinsi), care nu isi mai poate plati angajatii cu salarii decente si nici nu poate asigura ca majoritatea populatiei sa aiba un loc de munca, oricat de mic.

1. ce are sula cu prefectura, mai exact ce legatura e intre coruptia la nivel inalt si locurile de munca, respectiv lipsa lor?
2. cine sa asigure populatiei locuri de munca? ca doar nu suntem in Coreea de Nord sa ne duca pe toti cu arcanul la fabrica....
locuri de munca sunt constant. ca sunt pentru alte calificari, mai bine sau mai prost platite, ele exista!


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 



#116 2014-07-17 20:17:03

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce salarii sunt?

eu vad treaba cam asa relativ la subiectul asta:
salariul este un pret ? pretul muncii. eu, atunci cand ma angajez, primesc un pret pentru calificarea, experienta si priceperea mea. daca imi convine, il accept si ma vand, daca nu ? mai caut; pretul asta nu are legatura directa cu alte preturi (benzina, alimente, chirie) sau cu coruptia din tara, si nici cu pretul muncii din alte tari (ca se tot fac comparatii cu ce e dincolo). raportarea la salariile din alte tari e inutila ? cine nu e multumit ca primeste un sfert din banii pe care compania i-ar da in Belgia, nu are decat sa se mute in Belgia. sau sa fie vesnic somer in Romania, asteptand momentul cand salariile in Romania vor fi egale cu cele din Belgia.

ok, ma plang ca salariul e mic.... ideea de baza e simpla: daca eu plec, in cat timp gaseste angajatorul meu pe cineva care sa ma inlocuiasca pentru acelasi salariu, sau mai mic? si, evident, care sa faca treaba aproape la fel de bine ca mine? daca raspunsul e "foarte repede", atunci e nasol. nu am sanse la salariu mai mare. daca raspunsul e "greu de tot" atunci cer mai mult, pun presiune si, daca nu obtin ce imi doresc, caut la altii. sigur voi primi un salariu mai bun.

pe de alta parte, ce pot face eu ca individ pentru a ma vinde mai scump? ma uit la ce se plateste mai bine, ma analizez si decid ce as fi in stare sa fac si ma duc in directia aceea. multi au facut o facultate, master si doctorat, si au realizat repede ca diplomele nu le tin de foame asa ca s-au reprofilat. iar locuri de munca sunt garla, in o gramada de domenii, zilnic apar zeci.

hai ca nu-i chiar atat de greu... aplici, stabiliti un interviu, ii convingi ca meriti acel job, te-au angajat. faptul ca ai fost la atatea si te-au refuzat (ca mai ziceai pe aici), inseamna ca problema e undeva la tine, trebuie sa vezi ce nu e ok

Ultima oara a fost editat de sub (2014-07-18 00:09:35)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#117 2014-07-18 02:25:34

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Ce salarii sunt?

Entry level, bancar, functionar la ghiseu-900 lei. Craiova.

Si eu sunt perfect de acord cu sub. .. undeva se intampla ceva. Incearca sa te pregatesti cat mai bine, sa fii sigura pe tine.
Scoate ti de pe net cele mai frecvente intrebari la interviuri si scrie ti rasp pe o foaie. In stresul interviului e usor sa te pierzi, dar cand ai "poezia" invatata esti mai sigur pe tine.
Eu mi am facut o lista cu vreo 70 de intrebari si prezentarea mea si cred ca m au ajutat.
Indiferent de domeniul in care aplici e bine sa dai dovada de incrredere in tinw, sa vorbesti clar si suficient de tare. Sa specifici exact ceea ce poti oferi, sa nu te astepti ca ei sa subinteleaga de ce ai fi tu ok pt acel post.
Nu intra in multe detalii. Nu te apuca sa spui ca ai plecat de la ultimul job pt ca seful te muncea pana la epuizare, nu ti dadea banii la timp si iti dadea si sarcini in plus. Spui pur si simplu ca nu ti au mai convenit conditiile si ai considerat ca e oportun sa te reorientezi.
Daca aplici in alt domeniu decat cel in care ai ptofesat/studiat fii pregatita sa argumentezi reorientarea si ar fi bine sa fii super pregatita ca se insista pe asta. Ca sa nu para ca esti disperata, vrei un job, nu conteaza ce ar trebui sa faci
..dar tu esti pregatita si te vei descurca :-)
Sunt multe aspecte, astea au fost doar primele care mi au venit on minte


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#118 2014-07-18 18:16:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Ce salarii sunt?

Multumesc, poke, pentru raspunsul detaliat. E singurul cu o intentie buna sincera, ofera si exemplificari din viata reala; mi-ai oferit niste informatii utile.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-07-18 21:17:06)

Offline

 

#119 2014-07-18 18:39:53

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce salarii sunt?

nu e cazul sa fii ironica.... eu daca eram in locul tau, cu acea facultate, garantat pana acum eram angajat (in domeniu sau nu). dar tu pari disperata asa, probabil si angajatorii isi dau seama de asta la interviu.
bafta!
(si-ti sugerez de pe acum reorientarea)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2014-07-18 20:08:25

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Ce salarii sunt?

jeannie, dar tu iti cauti de munca si nu gasesti? Sau esti nemultumita de salariu si cauti in alta parte? In ce domeniu e pregatirea ta, poti sa-mi spui?

Offline

 

#121 2014-07-20 12:15:29

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Ce salarii sunt?

subsum a scris:

Sub sincer mi se pare ca esti intr-un univers paralel la faza asta. Fiind programator (ssu orice alt job in IT) si platit cu XXXXeuro e normal sa ai atitudinea asta, gen "ma vand pe cat vreau eu, nu-mi convine salariul plec". Si e normal pentru ca ai o calificare buna, stii cati bani se dau in industria asta si e usor sa spui si altora sa faca la fel. Insa pentru cei care nu au absolvit facultati tehnice, e foarte greu. Nu poti sa vii entry level sau mid-level mereu cu atitudinea asta, pentru ca sunt multi care isi cauta joburi, e penurie de liocuri de munca si toata lumea isi cauta. Daca tu strambi din nas, vine altul in urma ta pe aceeasi bani.
Gandeste-te ca sunt o groaza care lucreaza gratis, in internshipuri, doar doar sa fie si ei angajati undeva.
Ce ai spus tu mai sus nu e gresit, e o situatie idealistica dar care nu se pupa cu realitatea.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#122 2014-07-20 19:59:53

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce salarii sunt?

pai facultatea de arhitectura e tot una tehnica.
nu, nu sunt intr-un univers paralel. asta e realitatea cruda!

Ultima oara a fost editat de sub (2014-07-20 20:05:34)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#123 2014-07-21 21:53:19

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Ce salarii sunt?

Da, asta ziceam si eu, e realitatea cruda.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#124 2014-08-14 22:10:24

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Ce salarii sunt?

pink_martini a scris:

subsum a scris:

Sub sincer mi se pare ca esti intr-un univers paralel la faza asta. Fiind programator (ssu orice alt job in IT) si platit cu XXXXeuro e normal sa ai atitudinea asta, gen "ma vand pe cat vreau eu, nu-mi convine salariul plec". Si e normal pentru ca ai o calificare buna, stii cati bani se dau in industria asta si e usor sa spui si altora sa faca la fel. Insa pentru cei care nu au absolvit facultati tehnice, e foarte greu. Nu poti sa vii entry level sau mid-level mereu cu atitudinea asta, pentru ca sunt multi care isi cauta joburi, e penurie de liocuri de munca si toata lumea isi cauta. Daca tu strambi din nas, vine altul in urma ta pe aceeasi bani.
Gandeste-te ca sunt o groaza care lucreaza gratis, in internshipuri, doar doar sa fie si ei angajati undeva.
Ce ai spus tu mai sus nu e gresit, e o situatie idealistica dar care nu se pupa cu realitatea.

si eu sunt de aceeasi parere,si asta fara sa supar pe nimeni dar ma uit in jur si constat ca locurile de munca s-au imputinat,tot mai multi someri apar peste noapte, iar salariile sunt mizerabile cu exceptia catorva domenii.

Offline

 

#125 2014-09-08 21:24:47

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce salarii sunt?


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#126 2014-09-16 16:39:41

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Ce salarii sunt?

eu nu ma iau dupa articolele astea publicate in ziar,cand eu stiu caz concret ca se plangea cineva din Carrefour de faptul ca are salar de 600 lei.Probabil articolele astea sunt scrise de responsabilii cu imaginea firmei sa mai obtina un plus de imagine cand de fapt ei sunt de companii care platesc salarii inumane.

Offline

 

#127 2014-09-16 17:16:12

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Ce salarii sunt?

In articol e vorba despre salariul MEDIU BRUT....


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#128 2014-09-17 13:16:55

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Ce salarii sunt?

pokemon a scris:

In articol e vorba despre salariul MEDIU BRUT....

asa da,daca se ia in calcul si salariul tuturor sefilor ar fi.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.