homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-88


#1654 2009-07-07 12:26:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cel mai probabil gingia iti este f sensibila si de aceea te doare...daca toata maseaua e sparta nu se poate realiza decat varianta cu pivotul si coronita (la fel am patit si eu cu o masea fara nerv...in timp s-a spart si a ramas doar baza)...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#1655 2009-07-14 10:57:03

lucica_1977
Membru
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

crys_ty_na a scris:

Puteti pune aici orice intrebare legata de probleme ale cavitatii bucale (probleme stomatologice in special) iar mika va va raspunde.

Sfaturile, opiniile si sugestiile de la acest topic nu pot inlocui examinarea directa de catre un medic stomatolog.

Buna ziua. As dori sa ma ajutati si pe mine, va descriu pe scurt problema mea.In urma cu 2 ani mi-am facut o lucrare de portelan pe partea stanga sus la maseaua (2;6)mi-a facut o reconstituire urmata de o extensie, timp de 1 an n-am avut probleme, dupa care au inceput dureri nesuportabile si abces pe toata partea cu tot cu ochi. De frica nu m-am dus la medic(inconstienta), dar durerile nu m-au lasat si pana la urma am ajuns la cabinet luna trecuta. Doctorul mi-a spus sa fac o radiografie la masea(2;6) si o radiografie de sinus maxilar stang, au iesit bine ambele radiografii. Raspunsul medicului a fost "ca nu are ce sa-mi faca din cauza reconstituirii. Va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma indrumati ce investigatii sa mai fac, si unde sa ma duc.

Va multumesc din inima si astept un raspuns de la dumneavoastra.

Offline

 

#1656 2009-07-20 23:04:47

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc mult Dr Anana .
Mi-ati scris un mesaj incurajator , aveam nevoie .

Offline

 

#1657 2009-07-23 18:21:57

ogarafgan
Membru
Inregistrat: 2009-07-23
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna!
Probabil ca fiecare vrea un raspuns ieri, eu l-as dori alaltaieri smile
Maine trebuie sa ma duc la dentist sa-mi ia mulaj pt dintii de sus si de-aia e urgent sa aflu.
Maselele erau in tinda, dintii erau cat de cat ok, dar imi lipsea un canin, un alt stomalog a considerat ca mai bine-l scot. Acum sunt vampir doua saptamani, pentru ca sunt piliti dintii. Care sunt problemele: dotorul spune ca e mai bine dintr-o bucata sa puna tot, adica 13 dinti. Ii imbrac in portelan, dar stiu ca se poate sparge si asta. Nu e mai bine sa imbrac din doua sau 3 bucati? Adica sa nu fie o punte cu totul, ci 2, 3 in caz ca se sparge ceva?
A 2-a problema: caninii care-i am sunt mai inalti decat dintii si as vrea la fel sa fie si cand ii imbrac. Dentistul zice ca nu se poate. Nu vreau sa arate dantura ca retezata, cum se vede la cei in varsta, adica se poate si nu vrea pt ca e mai usor? sau chiar nu se poate?
Atat as dori sa stiu, dar poate se uita cineva si-mi spune pana maine la 5.
Multzam frumos!

Offline

 

#1658 2009-07-24 14:04:18

octsss
Membru
Inregistrat: 2009-07-24
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

La ultima masea din drepata sus, doamna doctor stomatolog a spus ca trebuie pusa o coronita. (am ales sa fie metalica pt ca nu se vede si trebuie sa fie rezistenta). A luat amprentele si tot ce mai trebuia facut, a pus stiftul si acel metal, dar pe mine ma deranjeaza atunci cand mananc, se pare ca este prea inalt acel metal. Mentionez ca inca n-a pus coronita. Acum ce sa cred? Va fi mai bine cand va pune coronita?...pt ca eu ma gandesc ca din moment ce ma deranjeaza acum, cand va pune coronita va fi si mai rau...
I-am spus d-nei doctor, a slefuit ea un pic pe acolo dar a zis ca n-are cum sa ma deranjeze...
Se poate slefui, finisa coronita sau metalul pus deocamdata, astfel incat sa fie bine?
Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1659 2009-07-29 11:55:39

dr.anana
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

octsss a scris:

La ultima masea din drepata sus, doamna doctor stomatolog a spus ca trebuie pusa o coronita. (am ales sa fie metalica pt ca nu se vede si trebuie sa fie rezistenta). A luat amprentele si tot ce mai trebuia facut, a pus stiftul si acel metal, dar pe mine ma deranjeaza atunci cand mananc, se pare ca este prea inalt acel metal. Mentionez ca inca n-a pus coronita. Acum ce sa cred? Va fi mai bine cand va pune coronita?...pt ca eu ma gandesc ca din moment ce ma deranjeaza acum, cand va pune coronita va fi si mai rau...
I-am spus d-nei doctor, a slefuit ea un pic pe acolo dar a zis ca n-are cum sa ma deranjeze...
Se poate slefui, finisa coronita sau metalul pus deocamdata, astfel incat sa fie bine?
Multumesc

Trebuie sa iti ia din metal pana cand acesta nu te mai deranjeaza. daca e prea inalt in timp se va modifica ocluzia. Spunei D-nei dr. ca exista freze si hartie de verificat ocluzia si sa isi faca timp sa iti faca lucrarea in ocluzie wink

Ultima oara a fost editat de dr.anana (2009-07-29 11:57:23)

Offline

 

#1660 2009-07-29 12:08:06

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

imi creste inca o  masea de minte in partea de jos a maxilarului  rotfl  in sfarsit imi vine si mie mintea la cap , problema e ca ma doare f tare , tanand cont de faptul ca are loc sa creasca si din cate vad a iesit dreapta , e nevoie sa o scot??

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-29 12:10:43)

Offline

 

#1661 2009-08-07 20:12:25

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mi s-a umflat putin gingia chiar intre dintii din fata sus si am si un punct rosu acolo...ma doare daca apas sad ...are cineva idee ce poate fi si ce pot sa fac in privinta asta?


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#1662 2009-08-08 09:02:29

Lililala
New member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 95

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Lililala a scris:

Sal,

am fost la stomatolog deoarece m-a durut un dinte. De la stomatolog m-au trimis la ORL, zicand ca am sinusita. De la ORL am fost trimisa iar la stomatologie. Unde in final s-au hratat ca este de la dinte, aparand intre timp si o punguta cu puroi. Doar ca pana ce am facut o radiografie, punguta s-a retras, si n-a mai aparut.

In schim, au constatat, ca am puroi la un alt dinte. De la care ma doare si cerul gurii. Este normal sa fie ffffff putin umflata partea dreapta a fetei, unde am problema? Este vorba de molarul 2.

Acum am canalul deschis, si iau antibiotice: Eritromicina si Metronidazol.

Dintele nu ma mai doare, insa simt umflutura, si ma deranjeaza. N-ar trebiu ca pe canalul deschis sa-mi iasa puroiul? Oare se duce spre sinus si ochi? cesafac


Scuze, daca nu am formulat cel mai bine...si daca am scris vreo prostie.

Seara fruoasa tuturor, Lili

Salut,

de la o banala durere de dinte din ianuarie am ajuns sa fiu operata. Nu m-a durut, insa mi s-a umflat obrezul. Am tot pus gheata pe ea insa nu vad rezultatul. Mentionez ca nu au trecut nici 24 de ore de la interventie... Sa mai astept sau sa iau niste medicamente pt. umflatura....


The !! will be whatever we make it wink

Offline

 

#1663 2009-08-13 01:39:41

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

In ziua de astazi nu mai stii pe cine sa crezi...incep sa banuiesc ca existe medici dentisti care inventeaza lucrari sad
Problema mea este urmatoarea: am un dinte cu nervul scos (de multa vreme vreo 10-11 ani). La momentul respectiv mi s-a parut mie ca ma cam doare (nu chiar o durere mai mult ca o bazaiala) si mi-am facut o radiografie. Medicul de atunci mi-a spus ca nu e nimic acolo.
Intre timp nu mi-a mai aprut nici o durere de multi ani....poate o fi fost numai o idee de a mea.
Acum mi-am schimbat stomatologul (nu ca as fi vrut dar asa au fost circumstantele) si doc meu curent mi-a spus ca sunt goluri pe canal (sau ceva asa) si ca trebuie refacut totul cu toate ca eu nu imi doresc decat sa mi-l albesc. Se pot forma goluri cu timpul ????

Banuiesc ca medicul isi face de lucru deoarece la un alt dinte, aveam o mica dungulita sub smalt...toti medicii la care am fost, au vrut radiografie si au spus ca nu e nimic....acesta mi l-a pilit si mi-a pus plomba.

Cred ca cel mai bine ar fi sa imi mai fac o radiografie si sa o postez aici.....

Offline

 

#1664 2009-08-13 01:59:29

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

eu am un abces ,gingie inflamata sau ceva la dintele de sus si cand ma storc iese puroi si miroase urat si am asa cam de 2 sapt...


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#1665 2009-08-13 16:52:31

andeea 24
New member
Inregistrat: 2009-03-13
Mesaje: 25

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna.acum o saptamana am facut o extractie si in urma acelei extractii m-am ales cu o durere de dintii inngrozitoare.pana astazi m-au durut dintii ,am luat ibalgin la indemnul medicul dar nimic,am luat si calmante si durerea a contiunuat.azi vad k nu ma mai doare asa tare.oare de ce ma dor dintii?si o alta intrebare care este diferenta dintre detartrajul normal si cel cu ultrasunete?care este mai bun si ce imi recomandatii?o zii buna

Offline

 

#1666 2009-08-18 11:58:33

mada66000
Full member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 140

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ely_21 in Iasi e super dr. Ghenadi (cel mai slabut cu mustacioara) ca sunt 2 medici ii cheama la fel, de la cabinetul Cariodent e pe strada Zugravi langa agentia Loto peste drum de fostul plafar de la gara!E un doctor de milioane!Mie la elevi si studenti si la CFR mi-au nenoricit gura!Aveam niste plombe pe dedesubt dintr-un fel de metal care erau pe dedesubt varza!Nu mai spun pe exterior ca erau gri spre negru la culoare!Groaznic!!!Nici nu puteam manca ca si-au batut alea joc de gura mea!Acum am un smile de invidiat! Nu mai am o carie in gura si toate maselele au aspectul lor natural!Nu stiu ce mi-a facut dr. si cu ce materiale a lucrat insa pot spune ca am dinti de Hollywood si nici macar o cariuta mica nu se vede!Mi-a sigilat toate maselele si pe deasupra parca mi-a pus alt smalt  si am vreo 7 ani nu s-au tocit de loc:chicot: Plus o lucrare super la incisivii fracturati in fata in urma unui accident, nu se observa nimic!!!A lucrat super!!!Singura mea grija acum e ca merg 1 data pe an la detartraj si periaj profesional!In rest nu mai am nici o problema cu dintii!!!

Ultima oara a fost editat de mada66000 (2009-08-18 12:04:14)

Offline

 

#1667 2009-08-18 13:15:14

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mada66000, ai idee cam ce preturi sunt la medicul de care vorbesti?adica cam cat ar costa o plomba, cu aproximatie ptr ca imi dau seama ca depinde si de cat de afectata e radacina.

Offline

 

#1668 2009-08-19 00:19:25

mada66000
Full member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 140

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

be_happy eu  mi-am facut lucrarea cam de multisor asa ca nu vreau sa te duc in eroare cu lista de preturi!In orice caz cu siguranta te ajunge la vreo 100 Ron *de masea acum depinde pentru ca la orice cabinet sunt tarife separate cum ar fi pansament, extirparea nervului, obturatie, dezobturare canal depinde de la caz la caz si astea din cate stiu au costuri separate!La detartraj si periaj stiu sa iti spun ca mie imi lua 100 Ron asta ultima data in decembrie 2008!Cu alte informatii si o lista actualizata a tarifelor nu te pot ajuta pentru ca nu vreau sa te duc in eroare.Oricum dr.asta nu e mai scump decat alt cabinet privat din Iasi insa face treaba foarte buna!
Uite ca am gasit o lista de preturi la un cabinet din Iasi pe net!Cu siguranta nu sunt variatii mari de pret de la un medic la altul!Uite-te la tarifele practicate aici sa iti formezi o parere:
http://www.dentalphcenter.ro/PRETURI%20 … 202009.pdf
Si aici am gasit o paginuta despre Cariodent cu cateva fotografii din interior si programul de lucru
http://www.infopagina.ro/cmi-cariodent

Andreea 24 din proprie experienta iti spun ca ambele proceduri dor putin si la cel manual curge sange.Acum depinde si de la persoana la persoana, de cat de senibila esti, cat e de gros stratul de tartru...La mine dr.intervine si manual si cu ultrasunete.Eu una sunt fumatoare si desi ma spal poate uneori si de 3 ori pe zi tot se aduna tartru... dupa primul detartraj facut vad ca se pune mai putin.Folosesc mereu ata dentara!!!La interventia manuala iti curata piatra cu un instrument il baga pe sub gingii, printre dinti etc,e ca un carligas asa iar la cel cu ultrasunete iti umbla cu un dispozitiv care bazaie si pisca putin doar cand lucreaza langa gingii.Cel manual doare de belea!Cu ultrasunete nu iti poate curata pe sub gingii din cate stiu eu!Apoi iti baga ca un jet puternic (ceva lichid simteam) ce indeparteaza ramasitele de tartru curatate. Cel mai mult prefer partea de dupa...periajul il ador si imi place si pasta abraziva cu care se face operatiunea.Nu prea stiu sa explic in termeni medicali insa cam asta e in mare cu detartrajul...dupa operatiune te simti de parca ai avea strunga printre toti dintii rotfl

Ultima oara a fost editat de mada66000 (2009-08-19 00:54:45)

Offline

 

#1669 2009-08-19 11:55:46

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc mada!sper sa reusesc sa fac o programare la medicul de care spuneai!

Offline

 

#1670 2009-09-05 22:43:40

Andreea Z
Membru
Inregistrat: 2009-09-05
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna,

Am si eu o problema.. am o coronita de 6-7 ani, ceramica + metal pe interior (nu stiu ce fel de metal, nu m-am gandit sa intreb la momentul respectiv); de ceva timp se simte un miros foarte urat in jurul coronitei - il simt cand folosesc ata dentara si mi s-a si spus k se simte.. igiena e corespunzatoare, folosesc ata dentara si apa de gura; periaj dupa fiecare masa, cu mici exceptii. la inceputul lui octombrie o sa plec din tara la studii si as vrea sa rezolv problema aici, asa k as fi vrut sa aud o parere avizata, pe langa cea a medicului meu.. la ultimul control, in urma cu o luna, mi-a spus ca totul e in regula si, intr-adevar, in afara mirosului, nu am si nici nu am avut vreo pb cu maseaua.. in concluzie, m-am hotarat sa schimb coronita, dar de data aceasta as vrea sa ma asigur ca nu o sa mai am o pb similara si as fi vrut sa stiu ce fel de material ar tb folosit, in acest sens, in interiorul coronitei.. si, de asemenea, care sunt riscurile inlaturarii coronitei.. din maseaua mea mai ramasese doar un perete amarat inainte sa-mi puna coronita:(( ma poate ajuta cineva?? Multumesc smile

Offline

 

#1671 2009-10-02 17:11:07

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ,


Sotul meu are aslo marit de cateva luni si intrucat are o durere de gat in ultimii ani , dr de la orl s-a gandit ca aslo este marit din cauza unui streptococ a carui localizare este cel mai frecvent in gat .

A facut tratament cu Klacid 10 zile , a repetat Aslo -400 , vsh-7 .

El a neglijat ani de zile un abces care apare aproape zilnic la ultima masea situata in partea dreapta jos . Nu il doare .
Astazi am facut o radiografie si luni o sa mearga la dr .
Daca puteti sa va uitati pe aceasta radiografie si sa-mi spuneti cum a iesit .

Nu stiu daca are vreo legatura sau nu dar are si nite dureri de cap ( insa acestea le avea si inainte de a avea aslo marit , dar acum au aparut mai des ) iar alaltaieri seara , deodata a vazut incetosat timp de 15-20 minute si apoi si-a revenit .Ar putea da aceasta infectie indicata de aslo marit asemenea stari ?

Offline

 

#1672 2009-10-02 20:36:29

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Iata radiografia:

http://img260.imageshack.us/img260/7019/scan0001o.jpg

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.