homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-89


#1673 2009-10-02 20:37:02

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buns..am si eu o intrebare, sunt in strainatate si evit sa ma adresez la stomatolog panacand....deci nu am vut niciodata probleme cu dintii decand miau cazut ce de lapte. am 20 de ani si miau iesit 3 dinti de minte si nu ma deranjeaza e ok. de vreo 3 luni imi creste cel alpatrulea dinte de minte, jos in stanga..si am impresia ca dureaza prea mult cresterea lui...gingia e umflata si a aparut un koltishor, insa ma deranjeaza mai mult ca restul care au crescut...cand strang dintii..simt putin dintele ce e alature de acest de minte care creste...mie frica nu cumva acest de minte sal impinga...durere nu pot sa zic ca simt insa ma deranjeaza..e normal? trebuie sa ma adresezi unui stomatolog sau sa mai astept?
mss mult pt raspuns anticipat puss

Offline

 



#1674 2009-10-05 00:38:47

sandy usa
New member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna sunt insarcinata in 17 saptamani si am o durere ingrozitoare la maseaua de minte se pare ca am si o pungulita de puroi acuma durerea merge injos spre gat nu stiu ce se intampla ma doare si gatul de nu pot sa mananc si inghit foarte greu, ce pot face?
Maine ma duc la medic la controlul de rutina am sa ii povestesc si ei de durerea mea dar asi vrea si eu sa stiu e periculos puroiu la masele in timpul sarcini mai ales ca acuma m-a luat si cu dureri de cat de nu paot sa mananc sau inghiti ...Astept in raspuns sunt distrusa de durere si cred ca am sa imi fac si o programare la dentist maine ca nu ai pot de durere ,,,astept un raspuns va rog... mersi mult

Offline

 

#1675 2009-10-19 22:47:37

cryssuely
Membru
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna ziua..ma scuzati ca va deranjez am si eu o nelamurire..momentan dentistul meu imi lucreaza la 4 masele nu fac implant ci face legatura de cele de langa maselele care sunt bune..maselele care treb puse sunt una dreapta sus una dreapta jos una stanga jos una stanga sus.intrebarea mea este urmatoarea este corect ca maselele care sunt sanatoase sa le de-a jos si sa ramana doar materialul care la completat atunci cand a scos nervii?efectiv a scos fiecare masea buna si a pus-o la loc.mi-a factut cam dezastru.un perete la o masea din aceea buna la crapat si mi-a zis ca imi pune pivot e normal?va multumesc ml.

Offline

 

#1676 2009-10-19 22:56:03

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

in momentul in care faci legatura pe o masea sanatoasa, tine de buna practica sa devitalizezi maseaua respectiva. nu inteleg insa de ce trebuiau date jos pentru ca devitalizarea se poate face si direct pe masea va  daca ti-a crapat peretele inseamna ca o va reteza, ii va pune pivot si o va folosi asa pentru a o imbraca, se poate


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1677 2009-10-20 08:50:02

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

taniusha a scris:

buns..am si eu o intrebare, sunt in strainatate si evit sa ma adresez la stomatolog panacand....deci nu am vut niciodata probleme cu dintii decand miau cazut ce de lapte. am 20 de ani si miau iesit 3 dinti de minte si nu ma deranjeaza e ok. de vreo 3 luni imi creste cel alpatrulea dinte de minte, jos in stanga..si am impresia ca dureaza prea mult cresterea lui...gingia e umflata si a aparut un koltishor, insa ma deranjeaza mai mult ca restul care au crescut...cand strang dintii..simt putin dintele ce e alature de acest de minte care creste...mie frica nu cumva acest de minte sal impinga...durere nu pot sa zic ca simt insa ma deranjeaza..e normal? trebuie sa ma adresezi unui stomatolog sau sa mai astept?
mss mult pt raspuns anticipat puss

din cate stiu eu maselele de minte cresc foarte incet. cel putin, mie mi-au iesit doar jos, si nu de tot. una din ele tot iese de vreo 2-3 ani si inca mai e un coltisor mic din ea care nu a iesit de tot. am perioade cand ma doare gingia zile intregi si apoi saptamani in care nu am probleme.
daca tu simti ca nu e ceva in regula mergi la dentist sa se uite...

sandy usa a scris:

Buna sunt insarcinata in 17 saptamani si am o durere ingrozitoare la maseaua de minte se pare ca am si o pungulita de puroi acuma durerea merge injos spre gat nu stiu ce se intampla ma doare si gatul de nu pot sa mananc si inghit foarte greu, ce pot face?
Maine ma duc la medic la controlul de rutina am sa ii povestesc si ei de durerea mea dar asi vrea si eu sa stiu e periculos puroiu la masele in timpul sarcini mai ales ca acuma m-a luat si cu dureri de cat de nu paot sa mananc sau inghiti ...Astept in raspuns sunt distrusa de durere si cred ca am sa imi fac si o programare la dentist maine ca nu ai pot de durere ,,,astept un raspuns va rog... mersi mult

puroiul nu e bun in organism nici daca nu esti insarcinata. pt ca puroiul inseamna infectie, si in general se trateaza cu antibiotice... ceea ce in sarcina nu e prea permis. intreaba-ti medicul care iti supravegheaza sarcina ce poti face si mergi la dentist apoi. daca e nevoie, acum exista si anestezie care se poate face in sarcina fara sa afecteze fatul

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1678 2009-10-21 10:59:32

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am o coronita din acril cu metal pe care vreau sa o schimb cu una din ceramica. un doctor mi-a spus ca va fi mai greu de schimbat si oarecum riscant, din cauza ca atunci cand s-a pus coronita asta, s-a pus cu pivoti, ceea ce astazi nu se mai practica. alti doctori nu au zis nimic referitor la pivoti sau riscuri. de curand am fost la alt medic si l-am intrebat ce ar presupune schimbarea coronitei? mi-a spus ca o taie pe asta veche, pivotii raman la loc si peste ei se cimenteaza coronita noua. este corect asa ceva? nu ar tb scosi si pivotii si curatat locul? nu exista riscul sa se inflameze?
as vrea sa stiu care ar fi avantajele si riscurile, dezavantajele acestui schimb de coronite.
am inteles ca cele din ceramica sunt mai putin rezistente decat ce am acum. a patit cineva sa i se sparga coronitele din ceramica? dupa cat timp?
doctorul la care am fost eu mi-a spus ca nu se pun coronite mixte, din ceramica si metal. asa sa fie?
ce ma sfatuiti?

Offline

 

#1679 2009-10-21 11:04:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cred ca asa se face, raman pivotii si se pune coronita noua
cat despre material nu stiu ce sa zic, eu am coroana metalo-ceramica tocmai fiindca e mai rezistenta decat cea ceramica...

Offline

 

#1680 2009-10-21 11:57:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc, heimdall.
deci se poate coronita din ceramica si metal. incep sa imi pierd increderea in doctorul care mi-a spus ca nu se pune asa...
la coronita ta se vede metalul in partea de sus si in spate, nu? asa se vede la ce am eu acum, cu acril. cum le-am avut pe astea atatia ani nu m-ar deranja aspectul, dar macar sa fie rezistente si sa stiu ca merita investitia.
cel mai mult ma ingrijorez pt gingii. practic pt ele vreau sa fac schimbul. toti medicii mi-au spus ca sunt mai sanatoase astea din ceramica si nu retin alimentele cum o fac cele din acril. de partea din metal n-am intrebat, oare cum interactioneaza cu gingia?

Offline

 

#1681 2009-10-21 12:07:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu, nu se vede metalul, e doar pe dinauntru
daca e facuta cum trebuie nu te jeneaza la gingie si nu sunt probleme... oricum partea din interior care e din metal nu sta pe gingie propriu-zis, sta pe pragul ramas din masea (daca ai asa ceva) sau pe pivot... mie asa mi se pare

Offline

 

#1682 2009-10-21 14:46:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mi-a zis mie doctorul ca maseaua asta din ceramica ar avea metal pe interior, dar mi s-a parut cam ciudat... si daca tot are metal, de ce a zis ca nu e asa rezistenta?  roll

Offline

 

#1683 2009-10-21 15:15:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

asta nu stiu, mie mi s-a zis ca metalo-ceramica e cea mai rezistenta

Offline

 

#1684 2009-10-22 19:06:58

ocristina
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ce sa fac ma doare cumplit partea stanga a capului cu urechea,maseaua de sus care e cariata,o masea de jos care este plombata,si una care nu este cariata,am luat antibiotic puternic de 625 mg,piafen,algocalmin pastile si alg fiola,nu mai pot,aseara am varsat tot ce mancasem,iau si anticonceptionale....daca are vreo legatura,ce mai pot face.daca merg la dentist imi lucreaza daca ma doare?

Offline

 

#1685 2009-10-22 20:27:04

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mai mult ca sigur problema e de la maseaua cariata si durerea iti iradiaza. mai mult de atat nu ai ce sa faci! antibioticul ala il iei cel mult preventiv daca maseaua nu o ai umflata si oricum doza nu cred ca e cea care ti-ar fi recomandat-o medicul ( cand spui 625 ma gandesc la augmentin ). du-te la doctor, daca e infectie cel putin iti va deschide canalele ca sa se poata drena iar apoi va urma tratamentul. daca iei antibiotic ai nevoie de protectie suplimentara pe timpul administrarii si 7 zile dupa.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1686 2009-10-24 18:38:56

ocristina
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc pt raspuns!am fost la dentist si mi-a dat alte antibiotice,amoksiklav 1000mg,si mi-a spus ca o sa scoata maseaua aceea,am infectie si o masea de minte creste impungand la jumatate radacina alteia,ideea e ca ma termina tratamentul,sunt ametita tot timpul,parca nu mai am vlaga...si despre anticon..daca nu iau alte masuri de protectie si in cazul in care ramn gravi desi nu cred,nu am ramas pana acum ar fi culmea sa se intample tocmai acum,ar afecta cu ceva bb ca eu imi doresc sa am....va rog un rasp,multumesc mult!

Offline

 

#1687 2009-10-24 18:51:57

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e acelasi lucru cu augmentin. sincer nu ti-as recomanda sa ramai insarcinata astfel. termina tratamentul, du blisterul pana la capat si daca vrei bebe nu mai lua ac in continuare


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1688 2009-10-25 11:02:05

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

camysh a scris:

taniusha a scris:

buns..am si eu o intrebare, sunt in strainatate si evit sa ma adresez la stomatolog panacand....deci nu am vut niciodata probleme cu dintii decand miau cazut ce de lapte. am 20 de ani si miau iesit 3 dinti de minte si nu ma deranjeaza e ok. de vreo 3 luni imi creste cel alpatrulea dinte de minte, jos in stanga..si am impresia ca dureaza prea mult cresterea lui...gingia e umflata si a aparut un koltishor, insa ma deranjeaza mai mult ca restul care au crescut...cand strang dintii..simt putin dintele ce e alature de acest de minte care creste...mie frica nu cumva acest de minte sal impinga...durere nu pot sa zic ca simt insa ma deranjeaza..e normal? trebuie sa ma adresezi unui stomatolog sau sa mai astept?
mss mult pt raspuns anticipat puss

din cate stiu eu maselele de minte cresc foarte incet. cel putin, mie mi-au iesit doar jos, si nu de tot. una din ele tot iese de vreo 2-3 ani si inca mai e un coltisor mic din ea care nu a iesit de tot. am perioade cand ma doare gingia zile intregi si apoi saptamani in care nu am probleme.
daca tu simti ca nu e ceva in regula mergi la dentist sa se uite...

merci mult pt raspuns smile totusi cred ca asa creste dintele, caci de cateva zile nu mai simt nici un deranj puss

Offline

 

#1689 2009-10-25 19:28:02

ocristina
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

avand in vedere ca iau antibiotice pt infectia la masea si folosesc si anticonceptionale as vrea sa stiu exact dc sangerarea care a aparut astazi este datorita scaderii efectului pilulelor contraceptive,multumesc!

Ultima oara a fost editat de ocristina (2009-10-25 19:28:31)

Offline

 

#1690 2009-10-25 19:39:36

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, este posibil


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1691 2009-10-26 08:58:12

simona carmen
Membru
Inregistrat: 2009-10-26
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

BUNA,AM SI EU O PROBLEMA,de aproape un an de zile simt partea stanga inflamata,urechea se infunda,nara la fel,mi-au aparut ganglioni in jurul gatului si nu gasesc nici o rezolvare.Am fost la orl,m-am operat de polipi,am facut infiltrati in ceafa<nevralgia arnold>,dar degeaba,inflamatia ramane.Inainte de toate am fost la stomatolog sa ma asigur ca nu este o problema de natura stomatologica.Am facut radiografi pe partea stanga si sus si jos.Am un premolar scos de 15 ani,iar ceilalti molari au migrat,sunt aplecati rau.POATE fi problema mea cauzata de aceste masele care au migrat,daca da,se mai poate face ceva sa fie indreptate,reasezate la locul lor pentru a putea face implant sa le sustina ulterior?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.