homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-91


#1711 2010-02-15 21:05:21

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

noi intrebam, noi raspundem sad

black_eyes123, ce-ai mai facut la dentist?
e ff interesant cazul tau...

Offline

 



#1712 2010-02-18 22:20:46

black_eyes123
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 31

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

aici e radiografia.la dentist ma duc in data de 22 sper pana atunci sa va da-ti cu parerea
http://s831.photobucket.com/albums/zz23 … p;newest=1

Offline

 

#1713 2010-02-21 16:06:38

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o mica problema. de cateva luni bune imi sangereaza gingiile de fiecare data cand ma spal pe dinti. am fost la medic, probleme nu am, mi-am facut si o detartrare, am folosit pasta speciala pt dinti si gingii sensibile (la recomandarea stomatologului), periuta de dinti o am de vreo 2 luni, deci nu poate fi vorba ca e noua si are perii mai duri, dar nici nu am folosit-o mai mult decat este indicat.
ce e cu aceste sangerari? mai mentionez ca nu ma doare nimic, nici cand ma spal nici cand beau/mananc rece sau cald. vreo idee? hmm


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#1714 2010-02-21 17:00:32

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

april sunset a scris:

am si eu o mica problema. de cateva luni bune imi sangereaza gingiile de fiecare data cand ma spal pe dinti. am fost la medic, probleme nu am, mi-am facut si o detartrare, am folosit pasta speciala pt dinti si gingii sensibile (la recomandarea stomatologului), periuta de dinti o am de vreo 2 luni, deci nu poate fi vorba ca e noua si are perii mai duri, dar nici nu am folosit-o mai mult decat este indicat.
ce e cu aceste sangerari? mai mentionez ca nu ma doare nimic, nici cand ma spal nici cand beau/mananc rece sau cald. vreo idee? hmm

daca s-a exclus o problema stomatologica, incearca sa faci o hemograma, un timp de sangerare si timpii de coagulare, sa nu fie vorba de o problema hematologica usoara.

in afara de asta, un deficit de vitamine poate sa determine aceste sangerari.

eu zic sa mergi la un medic, eventual cel de familie, sa ii zici ca ai aceasta problema fara sa ai probleme stomatologice si sa vezi ce iti zice.

sanatate multa!

Offline

 

#1715 2010-02-21 17:02:21

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc mult, moksha smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1716 2010-03-05 18:30:55

Adelinnuzza
Membru
Inregistrat: 2010-03-05
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

salut mi-am facut contul asta pt ca nu am stiut la cine sa apelez si mi sa parut foarte interesanta pagina asta:) am si eu o problema la maseaua din stanga jos (cred ca e de minte) si parca se desprinde gingia de pe ea...se misca si cand o ridic se vede parca maseaua...nu ma doare dar e foarte neplacut...e ca o umflatura si e destul de moale..parca e in plus asa arata... a inceput acum cateva zile ca inainte era in regula e ceva grav? am nevoie de raspunsuri pt ca incep sa ma ingrijorez...nu mam dus la dentist pt ca nu cred ca e ceva anormal dar am nevoie de parerile voastre va rog mult! neutral

Offline

 

#1717 2010-03-05 18:34:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

a terminat de crescut ? e posibil sa se inflameze gingia si sa arate cum spui tu cand maseaua de minte mai are cate un puseu de crestere... eu asa am patit o vreme

Offline

 

#1718 2010-03-05 21:29:00

Adelinnuzza
Membru
Inregistrat: 2010-03-05
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

heimdall a scris:

a terminat de crescut ? e posibil sa se inflameze gingia si sa arate cum spui tu cand maseaua de minte mai are cate un puseu de crestere... eu asa am patit o vreme

sincer nu stiu cred ca a terminat de crescut..mi se pare ciudat pt ca inainte era normal totul...eu cred ca maseaua impinge ginia ca sa-si faca loc...alta explicatie nu pot gasi...dar ma ingrijoreaza! o sa treaca?  neutral

Offline

 

#1719 2010-03-12 23:18:31

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Adelinnuzza , mai bine mergi la dentist, nu are ce sa-ti faca rau.
Eu nu cred ca e un motiv de ingrijorare, fiindca maselele de minte aduc in general probleme... mai mari sau mai mici


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#1720 2010-03-14 11:46:59

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o intrebare..Mi s-au inflamat gingiile la dintii de jos.Ce imi recomandati sa iau ca sa nu mai curga sange??dc ating imi curge mult sange..:(nu stiu care e cauza

Offline

 

#1721 2010-03-14 13:19:39

sccorpiogy
Membru
Inregistrat: 2010-03-14
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua doamnelor si domnisoarelor,

   Scuze pentru infiltrare, numai mamica nu m-as putea numi (din cauza ca nu-s femeie, evident). Cautam ceva legat de stomatologie si-am gasit topicul pe site-ul acesta...in fine.
    Problema sta in felul urmator: dat fiind faptul ca si eu, ca majoritatea oamenilor, am cateva probl legate de dantura, am facut cateva vizite pe la stomatolog. Din pacate, recunosc, n-am putut sa fiu stabil in ceea ce priveste relatia cu un anumit stomatolog. Fapt pentru care, dupa ce mi se spunea ca "gata, am terminat , ne mai vedem peste 6 luni la un consult", uitam sau nu simteam nevoia sa revad stomatologul respectiv, evitandu-l astfel.
    Am fost de curand la un cabinet stomatologic pentru 4 sedinte: detartraj - 50 ron, obturatie mica si plomba - 75 ron, obturatie mare, plomba, cauterizarea gingiei si anestezie - 85 ron + plomba in continuare pentru ca era problematica maseaua respectiva - 65 ron. Si va urma..
    Problema se pune in felul urmator, de la ultima actiune, in care mi-a fost cauterizata gingia, resimt niste dureri si nu reusesc sa-mi dau seama daca din cauza gingiei care trebuie sa se refaca, sau a maselei (tin sa precizez ca maseaua respectiva avea o spartura intre ea si gingie unde mereu intrau bucatele de mancare si-mi dadeau batai de cap, dupa care sangera gingia). Nu stiu daca era de preferat sa umble la ea si sa incerce s-o reconstruiasca sau sa o scoata cu totul, avand in vedere ca, in trecut, nervii fusesera scosi si din aceasta cauza a putut lucra lejer la ea...
    1) ma intreb daca nu cumva reconstructia nu este doar de acoperire si mai rau imi cauzeaza dureri (eu m-am dus pentru a-mi face ok dantura, nu resimteam dureri pana sa merg la stomatolog, acum da (dar nu stiu daca de la masea sau gingie)
     2) cum se poate sesiza daca este lucrare ok, sau facuta de mantuiala, pentru ca asa crede ca e bine si imi ia bani gramada...
     3) in cazul in care simt ca nu este ok si inca sunt dureri cum se procedeaza? imi reface lucrarea fara alti bani? am vreo asigurare ca ceea ce mi se lucreaza si pentru ce platesc, este si de calitate?

      In asteptarea unor raspunsuri avizate, va multumesc frumos si va stau la dispozitie pentru alte detalii in privinta solutionarii acestui caz!
         
       O zi superba in continuare!

Offline

 

#1722 2010-03-14 14:20:44

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ToandMe a scris:

Am si eu o intrebare..Mi s-au inflamat gingiile la dintii de jos.Ce imi recomandati sa iau ca sa nu mai curga sange??dc ating imi curge mult sange..:(nu stiu care e cauza

clateste gura cu ceai de cimbru
foloseste o pasta de dinti speciala big_smile - paradontax de exp
si ai grija sa ai o periuta buna big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#1723 2010-03-15 11:54:54

Alirox
Full member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 345

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sccorpiogy, daca exista o "spartura" cum ii zici tu in masea, trebuia obturata (plombata) chiar daca nu mai avea nervi. Un dinte devital (fara nervi) nu are cum sa te doara, ceea ce te durea si-ti cauza probleme era gingia, pe care nu inteleg de ce a trebuit sa ti-o cauterizeze. o simpla clorura de zinc era de ajuns pt calmarea ei. Durerea pe care o ai acum e f posibil sa fie in urma cauterizarii, depinde de cat timp ai facut-o. Nu pot sa-mi dau seama de ce ai tu acolo, dar daca iei un nurofen sau paracetamol sau alt calmant care il ai la indemana e posibil sa te lase durerea, asta in cazul in care nu s-a infectat locul. Ar trebui sa mergi inapoi si sa-i explici ceea ce te deranjeaza si sa iti trateze locul corespunzator daca s-a intamplat ceva in urma cauterizarii fara bani suplimentari.

Offline

 

#1724 2010-03-19 02:10:05

miru2000
Membru
Inregistrat: 2010-03-19
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna ziua  sant  mamica unei fetite de 10 ani  are probleme cu dantura mai exact  cu masele de 6 ani
am fost la stomatolog iam facutradiografie  la una din masele  pe care o durea  foarte  rau si are infectie   a incercat sai intre pe canale  dar nu suporta copilu  durerea  ieri am fost si ia  pus  arsenic  sai omoare nerevul  dar din pacate  dupa 4 ore  am ajuns inapoi  si i la scos  si ia  pus iar  dentocalmin sipansament
cum rezolv  ?
stiti  cumva un alt mediu   ca sai umble  si sai faca  maseua fara  durere ca nu pot sa o vad cum plange incontinu
injectie a vrutsai faca dar nu sta  copilu
multumesc

Offline

 

#1725 2010-03-19 16:13:31

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

de unde esti miru?
asta trebuia sa ne spui mai intai...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#1726 2010-03-23 09:10:31

lili67
Membru
Inregistrat: 2010-03-23
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua. Sunt noua pe  forum , va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Merg la stomatolog imi este foarte frica, ieri mi-a facut obturatie de canal la un dinte de sus iar acum vad ca este buza putin umflata, dar i-au cefalexin si nurofen iar langa acest dinte am avut o radacina de la un alt dinte rupt si mi-a crescut gingia aiurea si mi-a spus ca trebuie sa imi taie gingia , imi face anestezie ?

Offline

 

#1727 2010-03-23 09:42:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Sigur iti face anestezie, n-o sa simti nimic. Buza e umflata probabil si fiindca a tras de ea cand a lucrat, mie mi se intampla tot timpul

Offline

 

#1728 2010-03-23 17:00:23

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Eu am folosit bicarbonat de sodiu simplu,fara apa oxigenata.Si a functionat cat de cat chicot

Offline

 

#1729 2010-03-23 17:10:49

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Si eu am folosit bicarbonat. Cu diferenta ca pe mine nu prea m-a ajutat lol


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.