homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-90


#1692 2009-10-26 12:00:12

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ogarafgan intreaba:
dotorul spune ca e mai bine dintr-o bucata sa puna tot, adica 13 dinti. Ii imbrac in portelan, dar stiu ca se poate sparge si asta. Nu e mai bine sa imbrac din doua sau 3 bucati? Adica sa nu fie o punte cu totul, ci 2, 3 in caz ca se sparge ceva?

va rog, cine poate raspunde, caci ma intereseaza si pe mine?

Offline

 



#1693 2009-10-26 13:22:44

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

iris2 a scris:

ogarafgan intreaba:
dotorul spune ca e mai bine dintr-o bucata sa puna tot, adica 13 dinti. Ii imbrac in portelan, dar stiu ca se poate sparge si asta. Nu e mai bine sa imbrac din doua sau 3 bucati? Adica sa nu fie o punte cu totul, ci 2, 3 in caz ca se sparge ceva?

va rog, cine poate raspunde, caci ma intereseaza si pe mine?

Avand in vedere ca este o lucrare asa importanta insista sa nu ii puna legati sau mergi in alta parte. Nu stiu care e situatia sub lucrare (adica pe ce se pune - pivoti, dinti devitalizati sau locuri lipsa). Eu am pus un canin si doi premolati - caninul separat, premolarii impreuna. Aspectul de natural e mult mai mare cand dintii nu sunt lipiti, dar lucrarea e mult mai dificila... doctorita mea are tot asa - toti dintii de sus pusi - insa ea a pus separat dinte cu dinte - bineinteles la laboratorul cu care lucreaza cabinetul ei. Aspectul e super, dar intr-adevar e mai greu de realizat. Eu zic macar 2-3 pe o lucrare (daca se poate, adica daca ai pe ce). Ce faci daca se strica un dinte din 13???? Dai tot jos - adica vre 60 mil alta lucrare! Macar cu asta poti sa argumentezi! Succes!

Offline

 

#1694 2009-10-26 14:21:03

ocristina
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

lucia05 a scris:

da, este posibil

ce as putea sa fac,pentru ca astazi e si mai abundenta?trebuie sa merg la doctor?daca nu iau alta masura contraceptiva si ne abtinem ca oricum sangerez este vreo problema?si trebuie sa iau folia in continuare nu?

Offline

 

#1695 2009-10-27 10:29:05

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

panseluta a scris:

iris2 a scris:

ogarafgan intreaba:
dotorul spune ca e mai bine dintr-o bucata sa puna tot, adica 13 dinti. Ii imbrac in portelan, dar stiu ca se poate sparge si asta. Nu e mai bine sa imbrac din doua sau 3 bucati? Adica sa nu fie o punte cu totul, ci 2, 3 in caz ca se sparge ceva?

va rog, cine poate raspunde, caci ma intereseaza si pe mine?

Avand in vedere ca este o lucrare asa importanta insista sa nu ii puna legati sau mergi in alta parte. Nu stiu care e situatia sub lucrare (adica pe ce se pune - pivoti, dinti devitalizati sau locuri lipsa). Eu am pus un canin si doi premolati - caninul separat, premolarii impreuna. Aspectul de natural e mult mai mare cand dintii nu sunt lipiti, dar lucrarea e mult mai dificila... doctorita mea are tot asa - toti dintii de sus pusi - insa ea a pus separat dinte cu dinte - bineinteles la laboratorul cu care lucreaza cabinetul ei. Aspectul e super, dar intr-adevar e mai greu de realizat. Eu zic macar 2-3 pe o lucrare (daca se poate, adica daca ai pe ce). Ce faci daca se strica un dinte din 13???? Dai tot jos - adica vre 60 mil alta lucrare! Macar cu asta poti sa argumentezi! Succes!

multam mult de raspuns, ai mare, mare dreptate!

Offline

 

#1696 2009-11-13 13:20:03

ZuZZa
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 4

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua.
Am si eu nevoie de o mica lamurire  smile
detartrajul doare?? dureaza mult?? se face sub anestezie? plzzz macar sa stiu si eu asa ce ma asteapta azi disperat
intreb asta findca am probleme cu gingiile  imi sangereaza si mi s-au si umflat si ma cam si ustura iar din cate am inteles pot sa raman fara dinti din cauza asta si mi-e fricaaaa  cesafac

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1697 2009-11-24 00:35:47

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Zuzza au trecut 11 zile si n-ai primit totusi nici un raspuns....
nu are cine...presupun?

ce inseamna zuza, please?

Offline

 

#1698 2009-11-24 13:14:38

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Anestezie se face doar cu spray (care n-are aceeasi putere ca si solutia aia injectabila). Ustura un pic pt ca se atinge si gingia; si sangereaza un pic. E suportabila durearea  - depinde si de persoana.... eu am avut atatea probleme stomatologice, incat asta e floare la ureche.
Una peste alta, cred ca ai facut detartrajul. Cum a fost?


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1699 2009-11-24 14:51:52

andra 212
Membru
Inregistrat: 2009-11-24
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna zioa sincer nush cum sa incep dar as avea nevoie se sfaturi...am o prob  cu ginghiile de jos nush ce mi sa intamplat cert este ca numai pot ...le simt f imflamate si le si vad de altfel k sunt si imi svacnesc..astept sfaturi...remedii...multumesc

Offline

 

#1700 2009-11-25 14:48:16

foxyvoxy
Membru
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna
Am o intrebare, de fapt mai multe.
Am doua plombe care s-au ingalbenit in mai putin de 6 luni (nu beau cafea, nu fumez, nu beau ceai negru). Ce sa fac in situatia data? Am avut plombe care si-au pastrat culoarea ani la rand, desi atunci beam si cafea si mai si fumam.
In al doilea rand, la doi dinti din fata am lucrari de portelan (initial am avut din acrilat, care au rezistat 7 ani pana s-a crapat una dintre ele). Dupa mai putin de 6 luni una dintre ele se misca, in plus simt gustul si mirosul acela caracteristic de ciment (sau substanta adeziva, ce o fi). Maine ma voi duce la acelasi dentist care mi le-a pus, dar incep sa cred ca pur si simplu lucreaza prost, avand in vedere toate neplacerile. Sfaturi?
Va multumesc

Offline

 

#1701 2009-11-26 18:21:03

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pivotii de cate feluri sunt si care sunt mai buni?
cine stie?

Offline

 

#1702 2009-12-08 15:56:55

raluk_88
Membru
Inregistrat: 2009-12-08
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua...am si eu o nelamurire..de fapt o intrebare,este prima oara cand mi se curata o masea si mi se pune arsenic la ea,numai ca eu stiu din auzite ca trbuie cam 4-5 ore dupa ce am fost la stomatolog sa nu consum nimic,nici lichide nici mancare...iar doamna dr. a uitat sa-mi spuna asta..deci, cat timp trebuie sa astept dupa ce mi s-a pus arsenicul ca sa pot manca sau bea ceva?Multumesc anticipat..

Offline

 

#1703 2009-12-14 19:15:14

alinutza23
Membru
Inregistrat: 2009-12-14
Mesaje: 4

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

hello la toata lumea. Am si eu o problema in urma cu 3 saptamani am avut un accident nefericit si mi-sa rupt premolarul m-am dus la stomatoloaga si mi-la curatat si pe cel de langa mi-la scurtat de tot pentru ca se mai tinea decat in plomba(era prea subtire) si m-a programat si pt rezectie a doua in viata mea. Am facut si rezectia care a fost groznica si pentru ca vin sarbatoile si nici nu poate sa lucreze pana nu se vindeca bine mi-a pus coronite provizorii. Intrebarea mea este cei definitivi vor arata la fel? pentru ca astia nu imi plac rea tare sunt mai deschisi si sunt legati ad amandoi ceilalti vor fi la fel sau separat cate unul cate unul.  MS MULT SI AST RASPUNS PUPICI mi-a pus si pivoti kapitulation

Ultima oara a fost editat de alinutza23 (2009-12-14 19:17:55)

Offline

 

#1704 2009-12-19 15:54:20

baby_ynutza
New member
Inregistrat: 2008-05-25
Mesaje: 5

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o problema si timp pana luni de gandire. Acum ceva timp(~un an jumate,2), mi-am pierdut ambii molari din partea stanga jos din cauza cariilor. (molarul de minte abia acum iese)
Pe ambele am avut infectii tratate. Acum o saptamana m-am umflat, am facut un abces de toata frumusetea. Am fost la dentist, mi-am tratat abcesul, am luat si iau antibiotic dar cand am facut radiografie am descoperit ca sub molarul 1 a reaparut o infectie. Ambii molari sunt cu pivot si coronita din portelan. Acum am 2 variante: renunt la portelan si pivot, imi las maseaua de minte sa iasa si o pastrez sau merg la un chirurg sa imi rezolve. Problema mea sta in felul urmator: daca ma duc la chirurg si imi curata zona, exista sanse sa reapara(si mai ales ca la mine e "mostenire de familie" treaba cu dantura) si pe partea cealalta sa imi scoata portelanul, pivotul si gata. Astept maseaua de minte si am grija de ea. As opta pentru extractie dar intrebarea mea e : se poate scoate pivotul de acolo? Ca e pus bine de tot si mi-e foarte frica de extractia lui. Aveti idee daca e ca una normala sau sunt ceva operatiuni in plus?
P.S. Daca a mai patit cineva ceva asemanator, sa imi spuneti daca nu fac asta pana la craciun, ma pot umfla din nou? Nu stiu daca va avea dentistul timp si e posibil sa amane pentru dupa revelion.

Offline

 

#1705 2009-12-27 17:18:46

chhrista
New member
Inregistrat: 2009-10-09
Mesaje: 29

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o probl. mi s a lasat gingia la 2 dinti din fata si ma dor foarte tare dimineata.mi e foarte frica de doctor.am luat si antibiotice dar nu stiu ce sa mai fac.helpppp    grater si grater

Offline

 

#1706 2010-02-06 11:20:08

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

uite ca iar am ajuns sa am dureri de dinti desi credeam k am scapat daca nu mai am carii...
sunt racita de cateva zile, iau coldrex pliculete dar vad ca nu-mi trece deloc...din contrra...de aproximativ 2 zile au inceput sa ma doara si dintii...
ma gandesc ca am tras curent pentru ca au inceput sa ma doara toti, chiar si gingia...abia musc...iar azi noapte nu am dormit aproape deloc...s-a localizat durerea in partea dreapta, undeva unde am maseaua scoasa cam de un an si e doar gingie acolo...s-a si umflat putin...inauntru se vede gingia umflata si putin galbena...si e vizibila si in exterior umflatura...
am luat un aulin la 4 azi-noapte si m-a lasat durerea...dar nu stiu ce sa fac mai departe...nu as vrea sa iau antibiotic sa-mi scad imunitatea...momentan mi-am luat niste antinevralgic sa iau daca ma mai doare...
ce ma sfatuiti sa fac?
daca e infectie de ce s-a localizat unde e maseaua scoasa? stiu ca a spus doamna doctor cand mi-a scos maseaua ca a ramas un varf f mic de radacina acolo dar a zis sa stau linistita ca o sa iasa singur pana se sudeaza gingia....oare sa fi ramas acolo si sa se fi infectat? dar e mult timp de atunci...si nu am avut probleme pana acum....
sper sa imi treaca fara antibiotic....


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1707 2010-02-07 13:53:54

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cred ca nu scap fara antibiotic pentru ca ma doare de mooooooooor  grater


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1708 2010-02-07 14:01:36

persifona
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Incearca un anti-inflamator pana ajungi la dentist, poate mai cedeaza. Un Ketonal, un Rupan, ceva de genu

 

#1709 2010-02-10 10:11:27

black_eyes123
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 31

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna, am fost ieri la dentist (in sfarsit) am niste carii mai mici pe care vreau sa le rezolv inainte sa fie prea grav sa ma ia cu dureri.la control mi-a zis ca caninii de sus sunt de lapte si m-a trimis la film sa vada daca exista mugurii de canini permanenti.cat de des se intalneste dinti de la lapte la adulti?eu am 21.de cand ma stiu un canin mi s-a miscat usor dar eu credeam ca poate am muscat mai aiurea sau m-am lovit ,nu credeam ca e de lapte.ieri m-am tot inspectat prin gura si in gingie ,deasupra caninilor simt o proeminenta mai tare .oare e acolo caninul definitiv sau e doar in mintea mea?incisivii laterali au o forma mai ciudata is ascutiti cam cum ar trebui sa arate caninii(m-am obisnuit cu forma lor nu pare foarte inestetic)dentista mi-a spus ca sunt asa ascutiti deoarece caninii nu au iesit sa-i impinga intr-o parte sa-i faca patrati.daca la film reiese ca am muguri dansa mi-a recomandat sa-i scot pentru a-i forta pe cei permanenti sa creasca.daca nu am muguri oare este bine sa-i scot si sa-mi faca implant sau e mai ok sa astept sa pice si apoi implant?teama mea e ca daca sunt muguri si mi scoate oare cat timp va trebui sa stau cu ei acolo lipsa?

Offline

 

#1710 2010-02-15 00:43:20

Topo_AS
Membru
De la: Iasi
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 1
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ... Am si eu o problema. cred ca m-a tras curentul zilele trecute si acu m-am ales cu o inflamare a unei masele fara durere, doar o mica senzatie de jenare (umflare gingie si falca)(precizez ca maseaua e cariata, si vizita la dentist e exclusa momentan). De obicei luam Augumentin dar acum de la Farmacie mi sa dat ROVAMYCINE 3mil U.I.  cu indicatia sa iau 1 la 12 ore timp de 5 zile. Vreau sa stiu daca e bun sau daca ar trebui sa caut augumentin sau un alt antibiotic.

Ultima oara a fost editat de Topo_AS (2010-02-15 00:47:13)


Cu stima si respect...
      Andrei S.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.