homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-92


#1730 2010-03-30 02:03:01

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna!fetelor am nevoie de putin ajutor
si-a facut cineva implant dentar?mie mi se va scoate o masea..de fapt  radacina ,ca maseaua mi s-a spart..si nu se mai poate salva nimic ptr ca am pungi de infectie la radacina...dar am inteles ca un implant e 950 de euro.
si stau in impas ptr ca e destul de scump....daca imi face coroana dentara e mai ieftin,dar imi strica un 2 masele..ca se imbraca si ele.

Offline

 



#1731 2010-04-01 12:02:41

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu stie nimeni nimic despre implanturi?sau un medic bun?

Offline

 

#1732 2010-04-01 12:04:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mel, ce pot eu sa-ti zic e ca diferenta de pret nu e atat de mare si ca merita sa-ti faci implant in loc de punte, cum zici tu, ca sa nu-ti strici doi dinti sanatosi

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-04-01 12:04:26)

Offline

 

#1733 2010-04-01 12:07:15

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Tot ce pot sa zic despre implantul dentar e ca este o operatiune care dureaza mult si ca implica anumite suferinte ca sa zic asa, in sensul ca ti se va taia gingia unde sa va implanta "radacina", bineinteles totul sub anestezie. Si e important ca organismul sa nu respinga materialul.Daca maseaua extrasa nu e intr-o zona vizibila, si poti astepta cateva luni bune pana sa fie gata treaba cu implantul, merita, dupa parerea mea. E neplacut sa iti "strice" doua masele alaturate plus ca implantul arata mult mai bine decat o coronita...E doar pararea mea.

Offline

 

#1734 2010-04-09 15:42:28

Miaua
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 6

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua.
Hristos a inviat!
As dori sa stiu daca exista o perioada maxima dupa o extractie, la care se mai poate face un implant dentar. Eu am de 2 ani si jumatate un premolar extras in partea de sus (este vorba despre primul de dupa canin) si nu as fi vrut sa imi fac o punte, avand in vedere ca atat caninul cat si urmatorul premolar sunt sanatosi. O perioada de timp am purtat un "fluturas", dupa cum l-a numit dentista mea, dar acesta s-a rupt acum cateva luni. Am facut o panoramica si inca mai am spatiu pentru a putea pune un implant (de marime medie din cate am inteles). Problema este ca pur si simplu nu imi permit acum sa fac acest implant, dar sper sa reusesc pana la sfarsitul anului, sau in cazul cel mai rau anul viitor.
Exista cumva pericolul sa nu il mai pot face dupa atata timp?
Va multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1735 2010-04-09 15:45:21

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Probabil exista riscul sa se deplaseze ceilalti dinti si sa nu mai ramana spatiu suficient. Acuma, ma indoiesc ca s-ar deplasa foarte tare in cateva luni.

Offline

 

#1736 2010-04-09 16:00:20

Miaua
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 6

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc pentru raspuns.
Spatiu mai este inca destul, dar am citit de curand pe un site ca dupa cateva luni de la extractie, osul "nefolosit" se retrage, astfel incat nu mai e posibil implantul daca a trecut deja prea mult timp.
Am uitat sa precizez anterior, ca la respectiva radiografie panoramica se observa si un posibil inceput de parodontoza (cei din familia mea deja sufera de aceasta boala). Medicul respectiv nu a spus nimic foarte clar.

Offline

 

#1737 2010-04-13 19:42:20

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

fetelor eu tocmai mi-am luat crest whitestrips premium pt albit...e a 2 a oara cand am folosit si deja se vad diferente!toata chestia e ca dupa ce scot "plasturii" aceia de pe dinti la ceva timp devin sensibili...peste noapte trece durerea dar e enervant!ei spun ca dupa ce termin toate cele 7 zile durerea dispare! sper sa fie asa...cel putin rezultate am observat  intr-un timp chiar scurt! a mai incercat cineva?poate imi spune si mie daca a avut aceleasi simptome smile


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#1738 2010-04-14 07:41:03

daenarys
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Deea imi spui si mie te rog cat costa?
ms

 

#1739 2010-04-14 20:45:46

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

asta care il am eu e 179 lei! si am vb si cu cei de acolo si au spus k este normala durerea si ca va trece...dar astazi nu am mai avut probleme big_smile daca vrei sa vezi produsele baga pe google crest whitestrips !sper sa nu fie reclama...am vrut doar sa o ajut pe daenarys


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#1740 2010-04-14 20:56:33

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Probabil e din cauza ca produsele de albire a dintilor iti afecteaza in general smaltul smile

Da, dupa o perioada trece, nu zice nimeni.

Dar trebuie sa nu bei nimic acidulat pe urma, nu cafea, nu tigari, nu dulciuri, nu ciocolata lol

Eu incerc de 3 ani sa imi conving dentistul sa imi faca albire de dinti si nu vrea lol

Offline

 

#1741 2010-04-14 21:21:30

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Deeea.Cherry a scris:

asta care il am eu e 179 lei! si am vb si cu cei de acolo si au spus k este normala durerea si ca va trece...dar astazi nu am mai avut probleme big_smile daca vrei sa vezi produsele baga pe google crest whitestrips !sper sa nu fie reclama...am vrut doar sa o ajut pe daenarys

de unde l-ai cumparat? smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#1742 2010-04-14 21:45:08

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

de pe site-ul lor http://www.coolsmile.ro/premium.html
ayra da poate...dar altfel nu prea are cum sa iti schimbe culoarea...dar parca ma gandesc ,k nu este atat de puternic la fel ca cel de la dentist...are doar 10% peroxid!
acidulat?nu vad de ce.... cafea nu beau,nu fumez,cioco nu prea ma omor...deci merge lol

Ultima oara a fost editat de Deeea.Cherry (2010-04-17 16:54:37)


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#1743 2010-04-25 11:57:01

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am facut vineri o rezectie la doua masele, 36 si 37, adica jos. De sambata dimineata am inceput sa ma umflu(umflatura este in coborata ), cu toate ca am luat ceea ce mi-a fost prescris:Augmentin, 10 pastile, de luat 1 la 12 ore, si Nurofen Forte, 5, 1 pe zi, dar eu am luat 2 pe zi. In plus, comprese cu apa rece si clatire cu ceai de musetel.
Este duminica dupa-masa si am obrazul foarte umflat; eu ma aspteptam ca sa ma trezesc dimineata cu falca mai mica dar.. poate mi se pare, dar continuua sa se umfle.

Este normal sa fiu asa de umflata? Nu ar fi trebuit ca sa dea inapoi?
Stiti cumva cam cat o sa mai dureze? ma mai si doare la atingere..


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1744 2010-04-27 20:01:00

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

are cineva idee din ce oras este mika?...am si eu nevoie de un medic bun si care sa aiba rabdare cu mine  ca sunt tare fricoasa cand vine vb de stomato...sunt din Iasi...mc!  puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1745 2010-06-03 21:23:07

nessaja
Membru
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna seara!sunt noua pe aici si am nevoie mare de ajutor:(( ca imi vine sa ma urc pe pereti de durere...
marti am suferit o obturatie si urmeaza sa mi se faca plomba...si am niste dureri insuportabile...este normal ?cat or sa dureze aceste dureri ?si ce pastile imi puteti recomanda? va multumesc

Offline

 

#1746 2010-07-06 20:33:49

Alyas
New member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 7

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

O mica lamurire.De azi sunt posesoarea unei coroane de ceramica cu 9 bucati de dintisori si sunt in sfarsit bucuroasa ca am terminat, nu definitiv ca sunt pentru o luna de proba, dar ma bucur ca am terminat cu chinul inceput acum doua luni.O sa ma obinuiesc mai greu si cu vorbitul,cu mancatul,cu aceasta lucrare pentru ca e destul de mare dar sper ca o sa fie ok.
Intrebarea mea era urmatoarea.In fata am avut doua extractii,una langa alta, in urma extractiei si vindecarii locului portiunea de gingie s-a retras destul de mult si dintii, mai bine spus puntea din coroana, sunt destul de inalti din cauza gingiei. Se poate acoperi acea portiune, bineinteles pe dintetele din coroana, si sa fie la acelasi nivel cu restul gingiei ?
Multumesc

Offline

 

#1747 2010-07-08 14:59:52

ElenaDana
New member
Inregistrat: 2009-07-04
Mesaje: 33

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

in momentul de fata merg la un stomatolog si mai am foarte putin de lucrat dupa care as vrea un detartaj + periaj ca asa e inclus in pret si nu stiu ce sa fac sa fac doar periajul sau si detartaj, imi este teama ca din cauza detartajului sa nu mi afecteze smaltu sa se subtie sa apara mai repede carii, mai ales ca sunt fumatoare, medicul mi a recomandat detartaj dar stiti cum sunt medicii in general nu prea spun ce e cel mai corect.........va rog sa ma ajutati sa aleg ce este mai corec.
Si inca o intrebare doresc sa mi aplic stras in dinte imi recomandati asa ceva. MULTUMES!!!

Offline

 

#1748 2010-07-08 15:16:55

ElenaDana
New member
Inregistrat: 2009-07-04
Mesaje: 33

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

in momentul de fata merg la un stomatolog si mai am foarte putin de lucrat dupa care as vrea un detartaj + periaj ca asa e inclus in pret si nu stiu ce sa fac sa fac doar periajul sau si detartaj, imi este teama ca din cauza detartajului sa nu mi afecteze smaltu sa se subtie sa apara mai repede carii, mai ales ca sunt fumatoare, medicul mi a recomandat detartaj dar stiti cum sunt medicii in general nu prea spun ce e cel mai corect.........va rog sa ma ajutati sa aleg ce este mai corec.
Si inca o intrebare doresc sa mi aplic stras in dinte imi recomandati asa ceva. MULTUMES!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.