homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie urinara cu e coli


#1 2010-10-09 22:36:15

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Infectie urinara cu e coli

Buna seara
Am si eu o problema...am facut analiza de urocultura,si mi a iesit infectie cu germenul e coli,am urmat tratament in urma antibiogramei cu un antibiotic la care germenul este sensibil,dupa 6 zile de la intrerupereea tratamentului am repetat urocultura care a iesit negativ,apoi la 2 zile dupa aceasta am inceput din nou sa am usturimi la urinare si sa ma simt rau...(ma gandesc ca in urma contactelor sexuale desi am urinat dupa fiecare contact,igiena etc.),am dus iar o proba de urina la laborator,pt a sti daca acest e coli este inca prezent..Intrebarile mele sunt urmatoarele:ar trebuii sa fac si analiza secretiei vaginale?Si daca da,(acum urmez un tratament cu ovule si antibiotic ), la cat timp de la intreruperea tratamentului am voie sa fac examenul de secretie?,Este posibil ca acest germen sa fie prezent si in vagin si in urma contactelor sa se duca pe partea cealalta?Sa faca si partenerul  o urocultura,e posibil ca el sa poarte acest bacil,si sa ma reinfecteze?Si inca o intrebare.. e posibil si datorita constipatiei sa am probleme cu infectia urinara?Va multumesc si astept raspunsurile, sfaturile voastre sau ale doamnei doctor cu nerabdare...sanatate!!!


pc

Offline

 



#2 2010-10-10 00:15:47

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Infectie urinara cu e coli

si eu am/am avut e-coli si aveam si in secretia vaginala. mai stiam ca se scapa destul de greu si ca poti avea rezultate fals  negative.
e-coli traieste de regula in tubul digestiv si unele tipuri de e-coli dau infectii urinare.
eu as merge sa imi fac si analiza secretiei, dar dupa menstruatie.

Offline

 

#3 2010-10-10 12:02:29

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Da asa am auzit si eu,dar din moment ce se sterilizeaza urina,inseamna ca nu e chiar atat de dificil de tratat,problema este ca trebuie sa prevenim reinfectarea,si nu stiu cum....analiza cred ca a iesit bine ca am recoltat o corect,am facut o la institutul Cantacuzino,si chiar ma simteam bine atunci,si apoi iar....se pare ca recidiveaza foarte repede...si eu oricum sunt cam sensibila dupa actul sexual,ca si inainte mai imi aparea cate o inmfectie dar mai rar,dar nu cu acest e coli,este prima oara cand am asa ceva....mai astept si alte sfaturi pareri.multumesc


pc

Offline

 

#4 2010-10-10 13:41:18

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Infectie urinara cu e coli

Si eu am avut probleme cu e-coli, dar in secretia vaginala, la analiza urinei nu mi-a iesit. Tratamentul e pe baza de antibiotic dupa ce iti faci antibiograma, exista si un vaccin in forma de pastile uro-vaxom, este foarte scump, nu stiu daca e eficient, se ia in cure cate 10 zile pe luna si 20 de zile pauza, timp de 3 luni. Eu am luat doar 10 zile atat, pe urma n-am mai cumparat din neglijenta.
Pentru e coli in vagin foarte eficiente sunt ovulele cu lactobacili, ovule speciale pt e coli nu exista. E bine sa iei si niste tinctura de propolis, este un antibiotic natural care ajuta foarte mult organismul si cel mai important e ca distruge bacteriile, iar acestea nu capata rezistenta la propolis asa cum se intampla cu antibioticele de pe piata.
Eu in locul tau mi-as face si cultura din secretia vaginala sa vad ce e pe acolo.

Offline

 

#5 2010-10-10 14:36:41

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Asa am sa fac....si secretia vaginala daca tot imi iese la urocultura e coli...i au Uro vaxom,de aproape 20 zile,dar se pare ca a recidivat si asa,oricum o sa mai i au inca doua luni 1 pastila pe zi,poate nu este suficient ce am luat pana acum si poate in timp dupa aceste 3 luni devin imuna la bacterie,,intr adevar sunt f scumpe am dat pe o cutie de 30 pastile 170 ron,asta este o sa i au in continuare.Primul tratament pe  care l am luat a fost un antibiotic,uroval mannosa,poate si asta a avut efect ..nu stiu,Urisan-afine,urovaxom ul,am baut ceai de merisor,si am mai baut suc de mere amestecat cu scortisoara,si se pare ca fost ok,dar din pacate a recidivat...si am inteles ca dupa ce sterilizezi urina,se poate lua timp indelungat cate o pastila de antibiotic pe zi(nitrofurantoin..daca se mai gaseste sau biseptol),sau postcoital,pt a mentine urina negativa..o sa intreb un doctor,sau poate sa ne zica cineva daca a procedat in felul asta....Acum i au iar antibiotic Zinnat dupa prima antibiograma si ovule Cervugid,sper ca sunt ok ca nu puteam sta de usturime, pana va iesi analiza la urocultura...

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2010-10-10 14:42:19)


pc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-10-12 17:04:06

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Buna ziua revin cu problema mea...din cauza antibioticului,Zinnat,care l am luat tot in urma antibiogramei,am inceput sa am mancarime anala intensa,dupa ce nu am mai luat,au incetat aceste mancarimi,probabil o reactie adversa,desi nu am avut probleme niciodata,cu medicamentele nu sunt alergica la nimic.Am intrerupt dupa numai 3 zile,si cu siguranta infectia va recidiva,analizele inca nu mi au iesit...o s am duc la doctor,dar mi e frica sa mai i au antibiotice,de candidoza,si ca nu mi mai trece acesta infectie..a avut cineva reactii asa la acest medicament?Nu stiu ce sa fac....


pc

Offline

 

#7 2010-10-12 18:52:18

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Infectie urinara cu e coli

Incearca sa iei Uroval Manosa. Mie mi-a folosit foarte mult. E produs natural si ajuta la eliminarea acestei bacterii.
Eu am scapat de infectia cu E coli prin tratament homeopat.
Stiu ca mai e bun la asa ceva polidinul pentru ca are si e coli lizat in compozitie.

Ultima oara a fost editat de nataroman (2010-10-12 18:53:43)


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#8 2010-10-12 19:20:41

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Am luat Uroval Mannosa,in primul tratament,dar nu stiu daca infectia a disparut,de la uroval sau de la antibiotic pt ca le am luat concomitent....nu stiu o sa am gandesc sa mai incerc o data...off atatia bani supa


pc

Offline

 

#9 2010-10-12 20:35:46

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Infectie urinara cu e coli

Urovalul se ia un timp mai indelungat. Stiu ca e scump si pe mine m-a parlit la buzunar. In faza acuta in iei cate 2 pastile o data de 3 ori cam o saptamana, iar pe urma ajunge una de 3 ori pe zi!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#10 2010-10-12 20:46:28

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Ce tratament homeopat ai folosit?


pc

Offline

 

#11 2010-10-14 09:48:02

corp
New member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 12

Re: Infectie urinara cu e coli

In 2001 am avut 4 infectii urinare consecutive (rezultat urocultura: infectie urinara cu e-coli si sensibil la nolicin de fiecare data), cum terminam tratamentul, la cateva zile apareau usturimile, cheaguri de sange care ieseau de pe meatul urinar, urmate de o pielonefrita, care a cedat tot la nolicin; la o saptamana de la incetarea tratamentului, a urmat inca o serie de 4 alte infectii urinare, tot cu e-coli si tot sensibile la nolicin. Apoi, din cand in cand, in decursul anilor, cate o infectie urinara (tot cu e-coli, tot sensibila la nolicin si tratata, evident), pana in 2007, cand au reaparut simptomele anului 2001, infectii repetate, tratate si netratate cand uroculturile au iesit sterile desi eu acuzam dureri mari ale meatului urinar si disconfortul specific, urmate, evident, de o pielonefrita, pentru care medicul care m-a tratat cu ciprofloxacin, pentru ca prezentam simptome atat de pielonefrita cat si de viroza si pentru ca sunt alergica la penicilina si in cazul meu, antibioticele se aleg cu mare atentie. Dupa tratament, la cateva zile, au aparut din nou durerile de meat urinar si in plus, dureri in gat, cu pungi de puroi, iar m-am tratat cu ciprofloxacin, au incetat, reaparand la cateva zile de la incetarea tratamentului. S-a pus chiar problema scoaterii amigdalelor, fiind pareri medicale care sustineau ca am streptococ beta hemolitic sub amigdale care da aceste infectii urinare si pielonefrite. Dupa un exudat faringian cu rezultat negativ, au renuntat la ideea de a-mi scoate amigdalele. Cum am scapat de chin: am luat ca dezinfectant urinar si pentru gat, banalul Decasept, care contine banalul albastru de metilen, ieftin si eficient (10 zile cate 3 pe zi, 10 zile pauza, iar 10 zile cate 3 pe zi, etc,  timp de cateva luni), pentru imunitate am luat ulei de catina, capsule, cate 2 pe zi timp de 20 de zile, in cure de 2-3 ori pe an si am facut bai de sezut cu coada calului. Pentru baile de sezut, am pus in vasul de toaleta o olita de plastic, in care am turnat infuzia de coada calului, si am stat pe toaleta, infasurata intr-un prosop mare, timp de 20 de minute, pana s-a racit apa, apoi direct in pat pana a doua zi. Pot afirma ca dupa prima baie de sezut, am simtit ameliorare aproape imediata, iar dupa 7 bai, eram ca noua. In disperarea mea de atunci ca, prin pielonefrite repetate, pot ajunge la insuficienta renala, am incercat mai multe tratamente medicamentoase si naturiste, dar ce-am scris putin mai sus, au fost singurele care au avut efect.

Ultima oara a fost editat de corp (2010-10-14 09:50:47)


O fapta, in sine, nu este buna sau rea, ci doar consecintele ei.

Offline

 

#12 2010-10-14 13:46:40

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Acest Decasept se mai gaseste in farmacii?Si am inteles si eu ca trebuie luat ceva pt imunitate...o sa incerc si eu acest tratament,sper ca o sa ma ajute si urovaxomul intr -un final....ma bucur ca esti bine...sa inteleg ca de 3 ani nu a mai recidivat infectia ,este un lucru bun...


pc

Offline

 

#13 2010-10-14 17:24:38

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Am luat din nou analiza la urina,si mia iesit din nou e coli,100000m/ufc,o s am duc maine la doctor.Problema este daca am fost alergica la zinnat care este din clasa cefalosporinelor,inseamna ca sunt si la celelalte cefalosporine(cefaclor,cefalexin,cefoperazometc)aici mi a iesit ca bacteria este sensibila la toate cefalosporinele, si celelalte rezistent(gentamicina,ofloxacin,ciprofloxacintc)si mi a mai iesit sesnsibil la amoxiciclina+acid clavulanic,ampicilina+sulbactam,si fosfomicina care este (monural,care am inteles ca nu se mai gaseste).Deci nu prea am multe optiuni.Rog pe cineva care este in masura sa mi raspunda si mie .Multumesc


pc

Offline

 

#14 2010-10-14 17:31:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Infectie urinara cu e coli

Pai vad ca ai totusi optiuni
Dar nu te duci cu rezultatele la medic sa-ti prescrie el antibioticul ?
altfel amoxiciclina+acid clavulanic = amoksiklav
ampicilina+sulbactam = unasyn

Offline

 

#15 2010-10-14 18:07:05

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Ba da,o sa ma duc la doctor,dar m am panicat si vroiam sa stiu asa informativ,sper ca celelalte antibiotice sa nu mi produca aceeasi alergie,desi pana acum nu am avut niciodata alergie la vreun medicament luat pana acum,sau probabil din cauza la substanta asta...intr adevar nu mi aduc aminte sa fi luat vreo cefalosporina pana acum....am luat ofloxacina,ciprofloxacina...dar din pacte bacteria este rezistenta...se pare ca e greu de scapat de e coli asta....


pc

Offline

 

#16 2010-10-14 18:08:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Infectie urinara cu e coli

Oricum ce descrii tu nu suna a alergie, mai degraba a inceput de candidoza, oricum ar trebui sa iei si un antimicotic cu antibioticul ca sa previi aparitia candidei

Offline

 

#17 2010-10-14 18:19:11

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Am avut niste mancarimi anale intense si inauntru,si cum am incetat antibioticul,la 12 ore dupa acesta au incetat si mancarimile,daca era candidoza,nu cred ca incetau,si aveam si mancarime vaginala zic eu(desi i au ovule Cervugid),nu mai stiu ce sa zic sunt confuza si speriata in acelasi timp...am luat Nistatina si apoi dupa o zi sau doua mi a picat fisa si am luat si Biotics.


pc

Offline

 

#18 2010-10-15 11:54:18

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Gata am fost la dr,mi a dat Augmentin,sper sa nu am probleme cu antibioticul asta ca o i au pe campii,supozitoare Indometacin,mi a mai zis ca bacteria se inmulteste din cauza imunitatii scazute,am luat si ceva pt imunitate,si mi a mai zis sa beau ceaiuri multe cu lamaie,deoarece lamaia acidifiaza urina si nu e un mediu propice pt bacterii,o sa ma delectez cu o limonada...


pc

Offline

 

#19 2010-10-16 11:20:47

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Mai am si eu o intrebare si gata...deci pe prima antibiograma,amoxiciclina+acid clavulanic(augmentin) a iesit intermediar pt bacterie,si pe a doua antibiograma a iesit ca e sensibil...e posibil sa fie vreo eroare,la a doua antibiograma?;(ma gandesc totusi sa nu fie atat de bun pt mine acest antibiotic,sa fie ceva intermediar adica nu atat de puternic)sau sa am incredere in a doua antibiograma(facuta la Synevo)..ca nu vreau sa i au asa antibiotice cu carul si sa nu fie bune..sau  ma insel... stie cineva,v-ati mai confruntat?..mersi....a si la amoxiciclina simpla a iesit rezistent...

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2010-10-16 11:27:59)


pc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.