homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Griji dupa avort


#1 2011-04-28 23:59:30

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

griji dupa avort

Buna seara! Am reusit,in sfarsit, sa intru. Iata care este problema mea: in urma cu 2 saptamani si ceva am facut un avort. Dupa calculatoarele de pe net sarcina mea avea atunci 5 saptamani. Medicul mi-a spus ca daca se vede la ecografie abdominala poate fi facut, daca nu trebuie s mai astept. La ecograf s-a vazut si mi-a facut avortul cu anestezie locala siprin aspiratie cred (un aparat electric facea un zgomot destul de mare). Nu am sangerat decat un pic dupa.La vreo 2zile au inceput sa apara scurgeri maronii mici cantitativ. daca nu as avea tampon , nu ar trece prin lenjeria intima. Ele continua si astazi. Mentionez ca nu am avut niciun fel de dureri. Mediculnu mi-a prescris niciunmedicament si nu m-a chemat la control. E posibil sa mai fiu insarcinata? O parte din semnele de sarcina se mai simt. La cat timp dispar (tensiune in sani, pofta crescuta de mancare)? Tocmai am vazut la TV ca un medic di Targoviste i-a facut in urma cu cateva luni un avort unei paciente si ea s-a trezit acum gravida in 8 luni. Un test de sarcina lamuri aceasta parte a problemei?

Offline

 



#2 2011-04-29 00:22:57

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: griji dupa avort

un test de sarcina probabil s-ar pozitiva.
dar e ciudat ca nu ti-a dat antibiotic, si nu te-a chemat la control. Du-te la alt medic.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2011-04-29 08:22:39

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: griji dupa avort

un test de sarcina se pozitiveaza o perioada de timp dupa un avort...
cel mai bine, asa cum ti s-a mai spus mai sus, sa mergi la un alt medic, si eventual sa mai faci o eco transvaginala...

Offline

 

#4 2011-04-29 09:37:26

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

Re: griji dupa avort

La cat timp de la avort ar putea un test de sarcina sa dea un rezultat corect? Nu ma gandesc decat la faptul ca as putea la un moment dat, in cazul unui avort incorect sau incomplet , sa dau viata unui monstru. Scurgerile mele , se pare, au devenit mai incolore.

Offline

 

#5 2011-04-29 09:59:38

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: griji dupa avort

Du-te la doctor si fa o ecografie, nu te baza pe teste.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-04-29 10:03:50

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

Re: griji dupa avort

Ce poate determina asemenea scurgeri?As dori totusi sa stiu la cat timp dupa avort poate un test de sarcina sa dea un rezultat just?

Offline

 

#7 2011-04-29 10:13:48

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: griji dupa avort

Georgivlas a scris:

Ce poate determina asemenea scurgeri?As dori totusi sa stiu la cat timp dupa avort poate un test de sarcina sa dea un rezultat just?

TREBUIE sa mergi la doctor, testul de sarcina nu te ajuta prea mult.
trebuie vazut ce e acolo. la fel de bine scurgerile pot fi normale.
ce ai scris mai sus cu monstrul este evident exagerat.

repet, e necesar sa mergi la medic, nu sa stai sa te intrebi de ce apar scurgerile. eu cred ca sunt in limita normalului, dar ceea ce trebuie sa faci e sa mergi la medic.

Offline

 

#8 2011-04-29 12:15:04

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: griji dupa avort

testul de sarcina dupa un avort....depinde de sarcina, de concentratia hcg care o avei atunci...practic poate iesi negatic dupa 3 saptamani, poate si 2 luni uneori...
mergi la un medic, sau pur si simplu la un echograf sa vezi ce e acolo...
samgerarile astea gen spotting sunt normale din cate stiu eu vreo 2 saptamani dupa avort;

Offline

 

#9 2011-04-29 12:23:07

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

Re: griji dupa avort

In momentul in care mi-am facut testul de sarcina, ciclul menstrual intarziase 3 zile. Testul a iesit pozitiv.

Offline

 

#10 2011-04-29 12:57:57

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: griji dupa avort

depinde de sarcina in sensul...cat face sa creasca aceste hormon Gonadotropina corionica (hcg)...deci nu cred ca conteaza foarte mult ca aveai 3 saptamani sau 5 sau 7...tu mergi sa faci o eco.
plus de asta oricum dupa un avort e bine sa faci o echo sa vezi cum e uterul, endometrul....chiar daca nu pari a avea ceva probleme

Ultima oara a fost editat de simone11 (2011-04-29 12:59:47)

Offline

 

#11 2011-05-08 16:25:41

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

Re: griji dupa avort

fetelor, am revenit! Cu noi intrebari. In urma cu o saptamana mi-a venit CM. Primul dupa avort. E drept ca de la avort nu trecusera decat aproape 3 saptamani. Uneori, mai ales daca fac efort fizic seara imi vine foarte mult si cu cheaguri. Are culoarea fireasca  a sangelui, dar, dupa  efort fizic vinefoarte mult si are consistenta sangelui care curge de la un deget . Asa este primul CM dupa avort? Trebuie sa va spun ca la doctor nu pot ajunge prea repede, deoarece ar trebui sa merg in alt oras si e destul de dificil si din cauza programului de la serviciu. Va rog, deci, sa-mi dati un sfat. Ce ar putea fi? Ce ar trebui sa iau? I s-a mai intamplat cuive asemanator?

Offline

 

#12 2011-05-08 16:47:44

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: griji dupa avort

dar tu ai ajuns la doctor de ultima oara cand ai postat pe forum?  tind sa cred ca nu, eu zic ca sanatatea ta ar trebui sa fie prioritara si nu serviciul, ar trebui sa fii mai preocupata de faptul ca ai oprit o viata decat de faptul ca lipsesti de la serviciu pentru a te asigura ca nu exista resturi fetale in uter in urma avortului neutral

Offline

 

#13 2011-05-08 17:03:40

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

Re: griji dupa avort

De ce crezi ca esti in masura sa fii moralista? Nu mi-am expus aici motivele pt. care am facut un avort si nu cred ca ele te privesc pe tine. Am scis aici pentru a afla din experienta altora si nu pentru a-mi face cineva morala pentru avort/

Offline

 

#14 2011-05-08 17:05:19

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: griji dupa avort

nu iti faceam morala, iti spuneam doar ca ar trebui sa fii mai preocupata de sanatatea ta daca totusi ai facut acest lucru, ia-ti o zi de concediu si mergi la doctor

Offline

 

#15 2011-05-09 21:15:42

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

Re: griji dupa avort

Va rog, nu a mai trecut nimeni prin asta ca sa-mi poata impartasi si mie? Vreau sa va spun ca avand in vedere ce circula pe la TV zilele astea, mi-e teama ca sa mai putea fi insarcinata. Credeti ca mai e posibil dupa un avort si, zic eu, menstruatie puternica cu cheaguri?

Offline

 

#16 2011-05-09 21:32:18

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: griji dupa avort

dupa avort medicul recomanda antibiotice (si nu numai) pentru prevenirea infectiei...nu e obligatoriu sa mergi la control (desi unii te cheama undeva la 3 sapt dupa). 1 data ce s'a produs avortul nu ai cum sa fii insarcinata... linisteste'te... poti avea scurgeri (asemenea unui ciclu) ...dupa ciclu normal cavitatea se curata si esti ok...daca tu crezi ca e ceva in neregula mergi sa te vada alt medic wink

Offline

 

#17 2011-05-09 21:36:29

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: griji dupa avort

chiar daca este vb de un avort sau nu, cheagurile sigur nu sunt un semn de bine ....insemana ca ceva nu functioneaza cum trebuie si pentru asta se cer investigatii
degeaba te sfatuim pentru ca corpul uman e diferit de la o persoana la alta ...ce se aplica la una, nu insemana ca se aplica si la alta persoana
singurul in masura sa isi dea cu parerea este un doctor care poate sa vada la o ecografie ce este in interiorul tau


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#18 2011-05-09 21:38:46

Georgivlas
New member
Inregistrat: 2009-01-06
Mesaje: 92

Re: griji dupa avort

Banuiesc eu ca sangerarea care a survenit dupa aproape 3 saptamani de la avort e CM. Nu stiu ce altceva ar putea fi. Ceea ce m-a pus pe ganduri e ca in aceasta perioada de CM au fost cateva seri (3) in care au venit cheaguri si sangerarea a fost foarte abundenta. Eu, de regula, am un CM destul de abundent, dar nici chiar as. Episoadele astea cu cheaguri au aparut atunci cand in prealabil am facut efort fizic. Acum sangerarea e normala. Astept sa se termine. Ce altceva arputea fi la atata timp de la avort daca nu CM?
Ma gandeam ca poate primul CM dupa avort e mai abundent si cu cheaguri Culoarea era rosu aprins si stiu ca culoarea maron indica o infectie.

Ultima oara a fost editat de Georgivlas (2011-05-09 21:43:15)

Offline

 

#19 2011-05-09 21:42:19

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: griji dupa avort

nu este vb neaparat daca este CM sau nu ...ai facut un avort ...se cere control dupa o anumita perioada de la procedura .... ai avut scurgeri cu cheaguri ...deci suficiente motive pentru care sa-ti faci o programare la doctor


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.