homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-64


#1198 2014-10-21 16:09:07

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna ziua fete puss hjarta .

Pisic pai e o frumusete si puternica .. e dolofana  rock si-a revenit foarte repede , ma bucur tare mult. In legatura cu alaptatul... daca te tot mulgi tu iti scade cantitatea de lapte ... iar ce scoti tu din san nu se compara cu cat scoate fata ta. Altceva .. e ca laptele spre sfarsit e cel mai proteic ..adica cel mai bun....Iar cu pompa cu greu scoti sa golesti sanul. Incearca sa o ti la pipet si sa renunti la bibi ... asa nu te mai chinui si tu .. ea ajuta la productia lapticului si papa tot dintr-un san .... si stai amundoua in brate , iti simte pielea .

Aseara am citit si azi in autobuz am recitit diferenta laptelui matern si al animalelor (vita) si ce contine .Asta dupa ce ieri mi-am luat vitamine pentru alaptare si am vazut ca contin Taurina.... hmmm suspect mi s-a parut si m-am pus pe studiat  va .....
Cat de important e .... cum stiu ei sa produca exact cat e necesar unui copil...
Colostrul e slabut in grasimi pentru ca asa trebuie ca bebe nu e capabil asa de mic sa digere... dupa colostru vine alt laptic care incepe sa se schimbe sa fie mai consistent, ... iar dupa alt laptic care are 88% apa , de aceea nu e nevoie cel putin in primele 6 luni sa ii dam apa ....iar pana la 2 ani se poate alapta + alte mancaruri si nu e necesar introducerea altor lactate- de la piept are tot  hjarta .

Si ce m-a marcat putin e ca daca e sa nastem prematur laptele devine mai "puternic"  exact pentru un copil prematur .. dar sa aibe peste 1500gr .Sub aceasta greutate mai au nevoie de un supliment de vitamine
As mai scrie o gramada dar  chicot ..... ca o concluzie... laptele matern se schimba conform necesitatii copilului... asa ca nu trebuie sa ne facem griji ca nu e hranitor,destul , etc

Da si am fost la medic ... Contractii am avut dar mai putinele ... la control am fost relaxata .. si eu si doctora si ne-am inteles  lol ..... adica nu m-a durut. Dilatare 1 centimetru... doar atat ! ... dar e bine ca e ceva lol .
Acum martea viitoare iar control si monitor .. daca mai vrea bublinu` meu  hjarta

Va pup puss si multumesc mult pentru incurajari  par  par  hjarta  hjarta  hjarta

Ultima oara a fost editat de Cristina2013 (2014-10-21 16:35:22)


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 



#1199 2014-10-21 16:42:27

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici puss

Pisi, si pediatra la care merg eu cu fetita mi-a spus sa-i dau lapte muls o perioada pentru ca vroia sa vada cat mananca in ml. Dupa ce a vazut ca a luat bine in greutate am primit ok-ul sa renunt la muls si s-o pun doar la san.
Oricum, bravo ca ai insistat cu laptele tau indiferent pe ce cale, Cris are dreptate, laptele mamelor care nasc prematur isi schimba compozitia pentru necesitatile lui bebe. smile

Ai nascut la 35 fix, nu? (Editez daca vrei)

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-10-21 16:44:09)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1200 2014-10-21 16:57:58

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Fet elor multumesc puss
Dupa um aveam exact 35 sapt insa eco arata de 32  ...de asta si plus fluxurile de sange care aratau ca nu se mai alinenteaza bine au facut dr sa hotarasca sa o scoata...sanii mei arata ca dupa razboi..insa nu am sfarcul format bn sa zic asa ca am si sanii si tot mari si ii e greu sa prinda bine...

Offline

 

#1201 2014-10-21 17:44:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

pisi, ce fetita scumpa ai! hjarta sa iti tariasca!
referitor la alaptat, ti-a spus bine cristina. ai incredere in ea, stie ce zice. nu e necesar si nici sanatos pt noi sa masuram cat papa copiii. nici cand sunt alaptati, nici dupa ce mai cresc. eu nu sunt de acord cu meniurile acelea formate de pediatri, cu x grame de piure nu stiu de ce fel la o masa, care e musai sa intre toate pe gura copilului, iar daca nu intra, da-i si pacaleste-l cumva sa le ia pe toate neutral. cat timp copilul arata bine si tu ca mama il percepi normal (nu subnutrit, nu obez), inseamna ca mananca exact cat trebuie. sper sa nu te superi pe mine; e doar o parere, tu faci cum simti tu ca e bine pt voi.
nici eu nu am avut si nu am sfarcurile formate. cat era mic, trebuia sa fac mamelonul senvis ca sa il poata prinde. apoi s-a specializat el si prinde singur sanul.

Offline

 

#1202 2014-10-21 17:55:33

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Anca, tu ai dreptate. Dar nu si in cazul copiilor prematuri. Acolo nu iti poti permite sa vezi tu cum arata bebe. Ca el e micut micut. Trebuie sa te asiguri ca se alimenteaza bine. Cel putin pana ajunge la o greutate aproape de normal.
Pisi, faci cum simti. Fetele vor sa ajute. Daca tu crezi ca e mai ok pentru voi sa te mulgi, fa asa daca asta te ajuta si nu te face sa te stresezi mai rau. Dar sa stii ca da, lactatia o sa scada la un moment dat. Am auzit caz unde la 2 luni nu mai avea lapte si caz unde si la 10 luni avea. Acuma tu stii cel mai bine.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1203 2014-10-21 18:15:13

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Nu ma supar stiu ca aveti intentii bune si imi impartasiti din experientele voastre.fiind asa micuta si fragila nici nu stiu cum sa o tin bine sa ii dau san...am incercat cu ea pe o perna sau la orizontala...sper sa am laptic sa nu il pierd din cauza pompei...am si congelat pt ca in spital ea manca putin si eu scoteam mult si nu vroiam sa il arunc....o pun la san cam o data p zi cand vad ca ii este foame tare si e disperata sa pape insa se enerveaza ca il scapa,ca ii vine putin cred...ca nu am auzito sa inghita  ca la biberon...ci doar mozoleste si o vad ca are lapre in gura...ea a fost si cam lenesa,a fost hranita prin sonda p nasuc iar cu biberonul mananca de 1 sapt jumate...si incerc sa pape cat ii pun pana la ultima picatura pt ca fiecare picatura conteaza insa cand vad ca nu mai vrea o las...ca nu am incotro...

Offline

 

#1204 2014-10-21 18:45:02

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

fetelor lamuriti-ma si pe mine
de ce este permis sa iau in timpul sarcinii uractiv mami , care contine merisor si nu am voie (cel putin asa scrie pe prospect ) la ceaiul de merisor, sincer pe mine m-a ajutat mult uractivul si am simtit si eu ca pot sa imi golesc vezica cum trebuie ca uneori desi urolcultura a iesit negativa simteam ma duceam des la baie si faceam cat pisica si simteam vezica tot plina
Vroiam sa beau preventiv ceai de merisor ca sa nu mai am asa probleme dar nu am intrebat nici doctorita si pe net scrie ca nu e bun in sarcina
Voi stiti ceva?


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#1205 2014-10-22 02:29:01

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Pisi, felicitări pentru fetita, e superba mica ta luptătoare! Important e ca sunteți sănătoase.

Ma bucur sa aud ca papa lapte de mama, e perfect pt ea. Citisem ca o pui la s?n c?nd e flamanda. Din ce am citit eu, e mult mai ok sa o pui la s?n c?nd nu ii e f foame, pt ca sub s?n vine mai ?ncet dec?t din biberon și se va enerva și va pl?nge de foame. II poți da juma de biberon, apoi o pui la s?n și la final, dacă nu ești ok cu c?t a ?nghițit la s?n ii dai și restul de biberon.

O alta metoda de imprietenire cu s?nul ?n timp ce primește supliment este un SNS. Un tub subțire (o sonda de alimentație)  pleacă din sticla cu lapte pe sf?rcul tău. Bb c?nd trage din s?n, trage și din biberon. Manabca și supliment, stimulează și s?nul și măn?ncă și din s?n. Suna mai complicat dec?t e. Eu am dat supliment timp de 3l cu sns, de 4 ori pe zi. Dacă te interesează detalii, e un grup pe FB, Sns moms. Eu asa am menținut relația cu s?nul și lactația pana la diversificare, pt ca un bb care primește biberon, cu timpul ?l va prefera și nu va mai suge la s?n, unde trebuie sa muncească mai mult. Ca fapt divers, acum V suge doar s?n pt ca primește solide ?n loc de biberon.

Ultima oara a fost editat de anorien (2014-10-22 02:31:47)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1206 2014-10-22 09:19:14

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata fetelor wave

Pisi, ti-m lasat mesaj pe FB puss

Cristinelu, ma uit mereu de tine cand intru puss In curand vine bebelasul applause  Imi place ca te citesc relaxata, felicitari pentru starea de spirit pe care o ai rock O gandire pozitiva te va ajuta sa treci mult mai usor peste orice. Si te vad o persoana puternica, bravo! applause  iti doresc o nastere cat mai usoara si abia astept sa ne dai vestea mare big_smile

Pupici tuturor puss  eu merg sa dorm putin cu bebe ca sunt franta cascat


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1207 2014-10-22 10:03:17

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna dimineata fete puss

Nico puss  ... eu nu stiu ce sa-ti zic ce acele medicamente si de meriso sad .Esti mai bine da ?

Pisik puss incet , incet o sa reusiti amundoua.. e greu si pentru dar si pentru tine ,rabdare hjarta  puss .

Lil puss , multumesc mult  chicot ... sa vedem cat ma va ajuta gandirea asta pozitiva si cat va mai tine lol ...am momente si momente stii bine.... dar incerc sa ma tin cu picioarele pe pamant ... acum ce-o fi o fi ... eu nu as vrea cezariana ,ieri cand am auzit dilatare de 1cm ... imi intrase ideea in cap cum ca nu o sa ajung la ceza sigur - dar dupa m-am scuturat si am zis ca inca exista , ca tot trebuie sa pun si varianta asta in calcul ( asta ca sa nu ma ia prin surprindere atunci )  smile .
Somn usor ,  par

Va las cate o cafeluta  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee

Ioana, Deno ,Camy,Bee .. Green... nu mai tin minte ...  trombon  trombon  trombon  trombon  trombon  trombon  sper ca sunteti bine puss


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1208 2014-10-22 11:20:02

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Pup fetele!
Pisi, i o fetita frumoasa foc hjarta Sa creasca mare si sa va bcurati de ea, ce a fost greu a trecut si ai un copil de nota 10 puss
Cristinicaaa, tot 2 in 1 chicot Sa vina bebe repede majoreta si nu te mai gandi, oricum ar fi nasterea, important e ca bebe sa fie bine, dar sigur vei naste cum iti doresti kram
Nico, mie mi-a dat uractiv mami in sarcina si nu am avut probleme de la el, stiu multe fete care au luat.
Lil puss pup mamica obosita. Hai ca in curand nu va mai fii asa greu.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1209 2014-10-22 11:57:39

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Blue multumesc puss voi cum sunteti ?  hjarta .
Da, tot 2 in1 ... Doamne ajuta sa fie bine  hjarta


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1210 2014-10-22 12:05:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

buna, mamici si viitoare mamici!

ano, ma bucur mult pt voi! am citit dincolo de "bucatele". faceti blw?

lil, am citit la mamici de probleme sad. of, multa sanatate! kram

Offline

 

#1211 2014-10-22 17:25:08

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

fetelor cand ma duceam la serviciu scriati cate 3 pag pe zi de nu puteam sa le citesc si acum mai nimic , stiu ca multe au devenit mame dar eu mai am un pic (un pic mai mult big_smile ) asa ca sa mai vina teste pozitive sa inlocuim mamicile care acum sunt foarte ocupate cu bebei, v-am zis eu ca mai ca raman singura pe ianuarie


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#1212 2014-10-22 19:06:06

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cris, noi suntem bine, crestem si am inceput sa radem cu zgomot lol Azi am fost la tara si am plantat braduti si doi meri, am pus ceapa si usturoiul pt la primavara, am cules ultimul dragavei pt la iarna, ceapa verde lol si cartofi lol iar in drum spre casa am observat cum P isi analiza cu maare atentie ghetutele, mai ridica piciorusul ca sa studieze mai cu atentie rotfl in rest cu vorbaria ei de ghi ga buu, huuu si alte gonganeli lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1213 2014-10-22 20:17:37

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna fete  puss
Va pup pe toate, eu va citesc pe sarite dar nu apuc sa scriu. Ma termina Anastasia cat e ziua de lunga. Eu sunt ok, tensiunea tot imi face fite, sper sa o controlez pana la termen, 4 nov.
Maine am consult preanestezic iar luni ultimul ginecologic. Mi e frica cu tensiunea asta. Pana la cat sa stau linistita si la cat sa ma duc la dr? Cel mai mult sm avut 14 cu 8 doar o sat. In rest se stabilizeaza pe 13,3 -13,4 uneori 13,7 tiate cu 8.
In rest ok. Am vazut ca si voi sunteti kinderi inca.
puss

Offline

 

#1214 2014-10-22 21:04:09

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ioana si eu am probleme cu tensiunea, iar la 14.8 am inceput tratament cu Dopegyt si acum este in regula, vineri aveam 12.6 dar o monitorizam si luam in continuare pastilutele. Mie doctorul mi-a zis daca trece de 13.7 sa-l sun.  Tu iei ceva? Apropo avem termenul cam in aceiasi perioada.
Multa sanatate. Pup fetele
Acum am vazut ca am.uitat sa schimb saptamana lol vineri fac 37, iar eu am ramas tot la 35 lol

Ultima oara a fost editat de AcAlexandra (2014-10-22 21:06:32)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1215 2014-10-22 21:34:53

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Alexandra nu am luat nimic pt ca nu a crescut pana acum mai mult de 13, si dr a zis ca e ok doar sa o urmaresc, dar saptamana asta nu stiu ce a avut. Sper sa fie ok pana luni ca dr meu e cam acritura la telefon. Eu maine trec la 37  big_smile . Tu nasti natural?

Offline

 

#1216 2014-10-22 21:43:33

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici

Nu prea am timp sa intru, citesc mai rar ca am o per mai aglomerata si cu serv..
Azi am fost la eco si desi dupa ultima menstra ar fi tb sa am 7 sapt si 3 zile , ecografic ar fi fost de 6 sapt si nu se vedea activ cardiaca. Data trecuta la varsta asta se vazuse sad mi-a facut eco transvaginala , ca a zis ca se vd mult mai bine. In fine , voi repeta peste 1 sapt cred

Care ati luat natalvit ati mai luat si acid folic, am vazut ca il contine, nu stiu dc sa mai iau iar la medic ajung dupa eco. Data trecuta am luat elevit + acid folic. Multumesc
Va pup


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.