homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae (grup B)-22


#400 2013-04-15 03:05:36

adriana12345
Membru
Inregistrat: 2013-04-15
Mesaje: 4

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Buna dimineata,
Va rogfrumos sa ma ajutati,am fost diagnosticata cu Streptococcus agalactiae si vreau sa stiu ce tratament sa urmez si cat timp trebuie urmat.Am inteles ca trebuie sa urmez tratamentul atat eu cat si sotul meu.Momentan sunt plecata din tara.Sunt in China in interes de serviciu,voi revenii in tara abia peste 3luni si nu vreau sa astept atat de mult.Am primit rezultatul prin e-mail si va rog din tot sufletul sa ma ajutati,sa imi raspundeti deoarece peste 5zile va veni si verisoara mea si imi poate aduce ea tratamentul.Va rog frumos sa ma ajutatati si sa imi spuneti daca este posibil sa am usturimi din cauza acestui streptococ in momentul in care sotul meu ejaculeaza.
Va multumesc din suflet si va doresc sa aveti o zi minunata.

Offline

 



#401 2013-04-15 12:15:06

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

da ... poti avea usturimile de la el in timp ce faceti sex. nu e nevoie sa faca si el tratament, asta e un streptococ care se gaseste in mod normal in organism (colon) , dar cand ajunge in vagin face rau. e bine sa renunti la tanga si sa ai grija la igiena zilnica. trebuie sa iei antibiotice , cele de pe antibiograma , trebuie sa zica la ce antibiotic e sensibil.


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#402 2013-04-15 12:19:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu n-am avut usturimi. in cazul meu, a fost asimptomatic.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-15 12:20:22)

Offline

 

#403 2013-04-15 17:22:30

adriana12345
Membru
Inregistrat: 2013-04-15
Mesaje: 4

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Multumesc frumos.Problema este ca am citit ca unele femei au luat si ovule si antibiotice si nu stiu ce sa iau si cat timp sa iau.Aici nu am unde sa merg la dr.pentru ca nu vorbesc limba romana... sad Am usturimi doar cand el ejaculeaza.Va rog sa imi spuneti si mie ce tratament sa urmez si,cand am sa revin in tara,peste 3luni,imi voi reface analizele.

Offline

 

#404 2013-04-15 17:33:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

mai bine ceva pt refacerea florei, niste ovule cu lactobacili. ar fi indicat repausul sexual pe perioada tratamentului sau macar folosit prezervativul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2013-04-16 00:41:57

adriana12345
Membru
Inregistrat: 2013-04-15
Mesaje: 4

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

As vrea sa urmez un tratament,dar nu stiu ce sa ii zic verisoarei mele sa imi cumpere...ma gandeam ca imi poate recomanda doctoressa...te rog mult de tot doctoressa,te rog sa ma sfatuiesti si sa imi spui ce tratament sa urmez si pentru cat timp...si ce tratament trebuie sa urmeze sotul meu.Multumesc din suflet.

Offline

 

#406 2013-04-16 08:06:08

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

adriana12345 a scris:

As vrea sa urmez un tratament,dar nu stiu ce sa ii zic verisoarei mele sa imi cumpere...ma gandeam ca imi poate recomanda doctoressa...te rog mult de tot doctoressa,te rog sa ma sfatuiesti si sa imi spui ce tratament sa urmez si pentru cat timp...si ce tratament trebuie sa urmeze sotul meu.Multumesc din suflet.

Adriana, doctoressa nu cred ca recomanda tratament pe forum. De ce nu ii dai verisoarei tale analiza sa mearga cu ea la un medic in tara si pe baza ei sa iti dea medicul tratament si ea sa ti-l aduca?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#407 2013-04-17 01:44:37

adriana12345
Membru
Inregistrat: 2013-04-15
Mesaje: 4

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Verisoara mea a fost azi la dr...siii...surpriza,doctorul a zis sa nu iau nici un tratament,sa iau pe sarcina...dar eu am usturimi dupa contact de imi vine sa ma urc pe pereti...nu mai suport...va rog mult de tot...a reusit cineva sa scape de acest streptococ si daca da,ce tratament a folosit...nu mai suport... grater

Offline

 

#408 2013-04-17 10:06:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

trebuia sa-i spuna ca ai simptome deranjante. nu puteti folosi si voi prezervativul daca doar la ejaculare ai probleme?

Offline

 

#409 2013-04-17 11:41:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

adriana, nu cred ca usturimile sunt de la streptococ, ci de la o dereglare a florei vaginale. repet, iti recomand sa folosesti ovule cu lactobacili si sa eviti contactele sexuale sau sa folositi prezervativul. medicul are dreptate. streptococul asta reapare dupa tratament, de cele mai multe ori.
poti incerca granule homeopate streptococcinum, dar putin probabil sa iti dispara simptomele, caci nu cred ca sunt de la streptococ.

Offline

 

#410 2013-06-18 19:10:48

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

mihaela2289 a scris:

Si eu am fost depistata cu acest streptococ si se pare ca e sensibil la oxoflacina(cred ca asa ii zice). Acum iau antibiotice zanocin 1/24 h, flucovim 1/3 zile, ovule kion-D, crema Macmiror si fac si spalaturi cu Tantum Rosa. Mai am putn si termin..dar mi se par foarte multe lucruri...uneori uit ovulul(s-a intamplat o data)..alteori uit sa ma dau cu crema.. oare e normal ca mi-a dat atatea 'remedii'??

si dupa 3 ani a revenit "minunatul" streptococ la mine grater(
tot sensibil la oxoflacina.. mi s-a recomandat antibiotic oxoflacin 1/12 ore timp de 7 zile (si eu si partenerul) si ovule cervugid pt 10 zile.. sa iau preventiv si flucovim? ca nu mi-a recomandat dr..si daca da, cate?!?
si cand ar fi cel mai bine sa incep tratamentul? eu ma gandeam ca dupa menstruatia urmatoare ca trebuie sa vina in apoximativ 8-9 zile si acum mai am si un spotting dragut.. sau sa incep cat mai devreme?


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#411 2013-06-18 19:50:47

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

poti incepe acum si restul ovulelor dupa menstruatie. mie asa mi-a recomandat doctora, acum tu stii...

Offline

 

#412 2013-11-19 18:44:18

alila
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 85

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

si mie mi'a iesit streptococcus agalactiae, cand luna trecuta (fix) am avut escherichia coli...am luat pt escherichia coli antibiotice orale, imi dadusera de la urologie...la dr ginecolog nu m'am mai dus cu rezultatele pt ca ultimele dati s'au batut cap in cap informatiile pe care mi le dadea si am tot avut recurente...
imi puteti spune ce sa fac? exista ceva homeopat si garantat sa functioneze? nu am niciun fel de simptoma, doar o scurgere albicioasa, usor galbuie...


madness is genius albert

Offline

 

#413 2013-11-19 20:10:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

daca n-ai simptome care sa te supere ai putea sa-l lasi in pace si sa-l tratezi abia pe finalul unei viitoare sarcini, cand (si daca) va fi. eventual sa incerci ceva ovule cu lactobacili pentru refacerea florei. ideea cu streptococul este ca nu-ti poate garanta nimeni ca odata tratat n-o sa reapara. posibil sa fi apurut tocmai in contextul administrarii de antibiotic pentru e coli, prin dereglarea florei vaginale.

Offline

 

#414 2013-11-19 20:15:15

alila
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 85

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

minunat...deci e mai mult de la o dereglare, sa nu ma azvarl iar la antibiotice (oricum nu am fost adepta niciodata si iau si AC)...am un sistem imunitar foarte scazut,e drept si sunt intr-o perioada de tranzitie alimentara destul de radicala (mai crud, seminte, gen vegan raw)...poate fi si de la asta?
nu e problema ca l'am luat de la partener (sa stiu daca il iau la impins vagoane) sau ca il pot da si lui,nu? din cate am citit parca nu se transmite (sper cesafac)


madness is genius albert

Offline

 

#415 2013-11-19 20:26:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

nu este bts, in mod normal partenerul nu face si nici n-are nevoie de tratament. nu-l lua la impins vagoane tongue
daca vreodata te va supara, tot cu antibiotic trebuie tratat, conform antibiogramei. daca nu, tratezi in sarcina spre final, este foarte important in caz de nastere naturala.
nu stiu in ce masura influenteaza alimentatia, n-am nicio idee.

Offline

 

#416 2013-11-19 21:10:20

alila
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 85

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

oo,bun..phew, a scapat domnul
sper din tot sufletul sa nu ma supere,chiar nu am chef de antibiotic, protectia suplimentara,probiotice si alte asemenea...trebuie lucrat din alta parte. asta cu sarcina am inteles'o,oricum atunci cred ca cer toate testele posibile,nu las nimic nedepistat
multumesc mult mult de informatii!


madness is genius albert

Offline

 

#417 2013-11-21 19:59:24

Some_one
Membru
Inregistrat: 2013-11-21
Mesaje: 1

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am facut recent analizele pentru spermocultura si mi-a reiesit ca am prezent streptococul agalactiae grup B.
din tot ce am citit pana acum, nu am gasit referinte cu privire la prezenta acestuia la barbati.
doctoressa...imi puteti oferi un sfat?
cum se poate sa apara daca nu e BTS?
se poate trata la barbati?
unele usturimi pe care le simt in timpul actului sexual pot sa provina de aici?

P.S. tin sa mentionez ca de 2 ani de zile am o singura partenera.

Offline

 

#418 2016-02-24 10:28:00

cornelia92
Membru
Inregistrat: 2016-02-15
Mesaje: 2

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

reclama

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.