homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)-18


#324 2012-07-12 03:09:05

jasmine26
New member
Inregistrat: 2011-11-10
Mesaje: 63

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Buna ziua! Am niste probleme si as vrea sa vin la un consult pana pe 23 iulie cand plec la mare, ca sa pot sta linistita. Am vreo sansa sa mai gasesc un loc pana atunci? Sunteti plecata in concediu? Stiu ca trebui sa sun pentru programare, dar m-am gandit sa intreb mai intai aici. Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de jasmine26 (2012-07-12 03:11:09)

Offline

 



#325 2012-07-13 12:25:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

TIFFANY a scris:

Buna ziua! Doctoressa, va rog, puteti sa-mi dati o adresa de e-mail (sper sa se poata pe privat)? Am nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru un articol despre contraceptie la care lucrez, pentru o revista cunoscuta.

Multumesc anticipat.

suna-ma 0744634648


jasmine26  gasesti loc
suna pentru programare

Danyelle.elle
ar putea sa mearga.
nu poti avea contacte neprotejate, nu e ca si cum ai lua contraceptive


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#326 2012-07-16 18:45:00

jasmine26
New member
Inregistrat: 2011-11-10
Mesaje: 63

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Dna doctor, va multumesc pentru explicatiile oferite in cadrul consultatiei de astazi!
Am facut o schema pentru a o prezenta si altor persoane cu aceleasi probleme, care mi-au pus intrebari.
Va rog sa ma corectati daca am inteles ceva gresit.
Eficienta ac poate fi compromisa atunci cand:
-apar varsaturi in primele 4 ore de la administrarea pastilei
-apare un scaun moale sau apos in primele 4 ore (arata tranzit intestinal accelerat)
-administrarea este intarziata cu mai mult de 12 h
Eficienta ac nu este compromisa atunci cand:
-survin varsaturi dupa ce au trecut primele 4 ore
-apar scaune normale in primele 4 ore
-apar scaune moi sau apoase dupa ce au trecut primele 4 ore, indiferent de nr. acestora

Offline

 

#327 2012-07-17 13:40:12

lovingyou
Full member
Inregistrat: 2010-10-08
Mesaje: 652

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

aoleu.. jasmine spune ca stie de la doctoressa ca un scaun apos in primele 4 ore de la administrarea pastilei poate compromite eficienta, iar tot aici pe forum am citit un post al unei fete care zicea ca intr-o astfel de situatie nu e compromisa eficienta(citise intr-o postare de-a dumneavoastra)
se poate un raspuns clar, va rog, doamna dr?

Offline

 

#328 2012-07-30 16:41:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

lovingyou a scris:

aoleu.. jasmine spune ca stie de la doctoressa ca un scaun apos in primele 4 ore de la administrarea pastilei poate compromite eficienta, iar tot aici pe forum am citit un post al unei fete care zicea ca intr-o astfel de situatie nu e compromisa eficienta(citise intr-o postare de-a dumneavoastra)
se poate un raspuns clar, va rog, doamna dr?

un scaun moale, oricind apare el, nu ridica probleme privind eficienta

jasmine26 problema scaunelor moi este o realitate atunci cind ele sunt mai multe. un singur scaun moale, indiferent cind apare el, nu e o problema!!!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2012-08-04 16:25:21

jasmine26
New member
Inregistrat: 2011-11-10
Mesaje: 63

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Va multumesc, am inteles eu gresit. Totusi mai am unele nelamuriri: daca scaunul moale este insotit de crampe pune probleme? Cate scaune moi pun problema si in ce interval?

Offline

 

#330 2012-08-04 16:34:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

crampele nu conteaza
probleme sunt incepand de la 4 scaune apoase intre 2 pastile

Offline

 

#331 2012-08-04 16:44:50

jasmine26
New member
Inregistrat: 2011-11-10
Mesaje: 63

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

heim, cand am fost la dna doctor mi-a zis ca atunci cand ai crampe e semn de tranzit intestinal accelerat. De asemenea, mi-a spus ca si 4 scaune moi inseamna diaree, nu doar apoase. Si eu m-am mirat avand in vedere ce scrie pe site. De aceea am rugat-o sa ne mai lamureasca dansa o data.

Offline

 

#332 2012-08-09 14:21:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

jasmine26 a scris:

heim, cand am fost la dna doctor mi-a zis ca atunci cand ai crampe e semn de tranzit intestinal accelerat. De asemenea, mi-a spus ca si 4 scaune moi inseamna diaree, nu doar apoase. Si eu m-am mirat avand in vedere ce scrie pe site. De aceea am rugat-o sa ne mai lamureasca dansa o data.

draga mea, nu e nevoie sa FACI APA, DACA AI 20 SCAUNE MOI, TOT DIAREE E.
problema nu e de semantica, asa cum pari tu a intelege ci are legatura cu tranzitul intestinal si cu absorbtia. daca am spus ca crampele sunt semn clar de tranzit accelerat(ASA, CU VORBE) desi nu imi prea sta in obicei, am exagerat...cert e insa ca, in sensul sau de dictionar, diaree inseamna Stare patologică manifestată prin eliminarea frecventă de materii fecale cu consistență moale sau apoasă.....de regula, se insoteste de tenesme intestinale(crampe) acestea aparind in contextul procesului infectios, nu ca si cauza a tranzitului accelerat
Iti multumesc pentru discutia asta, ma face sa analizez cu mai multa atentie discursul meu si sa aleg cu grija mare cuvintele asa incit sa preteze cit mai putin la interpretari de acest tip


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#333 2012-08-09 14:21:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

doctoressa a scris:

jasmine26 a scris:

heim, cand am fost la dna doctor mi-a zis ca atunci cand ai crampe e semn de tranzit intestinal accelerat. De asemenea, mi-a spus ca si 4 scaune moi inseamna diaree, nu doar apoase. Si eu m-am mirat avand in vedere ce scrie pe site. De aceea am rugat-o sa ne mai lamureasca dansa o data.

draga mea, nu e nevoie sa FACI APA, DACA AI 20 SCAUNE MOI, TOT DIAREE E.
problema nu e de semantica, asa cum pari tu a intelege ci are legatura cu tranzitul intestinal si cu absorbtia. daca am spus ca crampele sunt semn clar de tranzit accelerat(ASA, CU VORBE) desi nu imi prea sta in obicei, am exagerat...cert e insa ca, in sensul sau de dictionar, diaree inseamna Stare patologică manifestată prin eliminarea frecventă de materii fecale cu consistență moale sau apoasă.....de regula, se insoteste de tenesme intestinale(crampe) acestea aparind in contextul procesului infectios, nu ca si cauza a tranzitului accelerat. Cum bine zice heim, crampele nu sunt relevante, pot exista sau nu, important e numarul de scaune
Iti multumesc pentru discutia asta, ma face sa analizez cu mai multa atentie discursul meu si sa aleg cu grija mare cuvintele asa incit sa preteze cit mai putin la interpretari de acest tip


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#334 2012-08-10 21:42:16

jasmine26
New member
Inregistrat: 2011-11-10
Mesaje: 63

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Multumesc pentru informatii. Fetele care mi-au raspuns pe site mi-au spus ca numai scaunele apoase pun problema, nu aveam o prolema de semantica. Daca important e numarul de scaune, probleme apar doar atunci cand sunt 4 scaune moi pe zi, dintre care cel putin unul in primele 4 ore de la luarea pastilei? Sau este alta regula?

Ultima oara a fost editat de jasmine26 (2012-08-10 21:48:32)

Offline

 

#335 2012-08-13 12:10:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

da, daca episodul diareic debuteaza inainte de absorbtia pastilei(care are loc in aprox 3-4 ore de cind ai inghitit-o) pot fi probleme si e nevoie de protectie suplimentara.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#336 2012-08-21 16:39:46

deea14
New member
Inregistrat: 2012-02-21
Mesaje: 6

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

doctoressa, am inceput in martie sa iau pentru prima data ac, si anume Karissa dupa o consultatie la dvs. Banuiesc ca acum, dupa 6luni, ar trebui sa revin la o noua consultatie. Nu cred ca e vreo problema daca astept pana in octombrie, nu? Abia atunci ajung in Bucuresti. Cu pastilele nu am avut probleme, dar as vrea sa stiu daca ar fi nevoie de analize, ceva, cand vin sa stam de vorba, ca sa stiu ce am de facut smile Multumesc.

Offline

 

#337 2012-09-03 15:15:12

ruxi21
Membru
Inregistrat: 2012-09-03
Mesaje: 4

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Buna.Am si eu o nelamurire.Din octombrie 2011 iau Artizia, iar luna aceasta nu am facut  acea pauza de 7 zile dupa ce am terminat folia deoarecein 16 august am mers la mare, iar in perioada aceea trebuia sa imi vina menstruatia si am zis sa o mai aman si am continuat cu urmatoarea cutie de antibebe.mentionez ca mestruatia trebuia sa imi vina in jurul datei de 17-18 august.ideea e ca am zis ca acea folie care am inceput-o in 16 august trebuie sa o termin in 5 septembrie.problema e urmatoarea ca de o sapt cam asa, mai concret din 27 august au inceput sa imi apara niste scurgeri ca menstruatia care au devenit pe zi ce trece tot mai abundente, nu chiar ca si menstruatia.ideea e ca sunt foarte ingrijorata deoarece ieri(duminica) am avut contact sexual neprojejat.ce ma sfatuiti sa fac?sper ca luna aceasta sa ajung si la un consult ginecologic ca nu am fost inca niciodata.multumesc anticipat!!

Offline

 

#338 2012-09-03 15:20:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

ia pastilele normal pana temini folia, se mai intampla uneori sa ai spotting daca unesti doua folii, nu e ceva ingrijorator
si contactul sexual nu a fost neprotejat, erai protejata de pastile smile

Offline

 

#339 2012-09-03 15:23:32

ruxi21
Membru
Inregistrat: 2012-09-03
Mesaje: 4

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

multumesc heimdall:*>big_smile<

Offline

 

#340 2012-09-09 11:55:03

jasmine26
New member
Inregistrat: 2011-11-10
Mesaje: 63

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Dna doctor, va multumesc pentru lamuriri. Mai am o intrebare: daca cele 4 scaune moi apar dupa ce au trecut primele 4 ore de la inghitirea pastilei, mai este nevoie de protectie suplimentara?

Offline

 

#341 2012-09-09 12:10:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

da, s-ar putea sa puna probleme in absorbtia urmatoarei pastile

Offline

 

#342 2012-09-09 12:16:45

jasmine26
New member
Inregistrat: 2011-11-10
Mesaje: 63

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Deci pastila respectiva e in regula, da? Dar daca dupa urmatoarea pastila nu mai apar scaune moi mai sunt probleme?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.