homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)-16


#286 2012-03-20 19:53:49

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

ai sunat si asa ti s-a spus? am mai intalnit problema asta. colege de facultate care spuneau ca au sunat si li s-a spus ca nu este gratuit (iti raspunde tipa de la receptie din clinica, nu e asistenta doctoressei din cate am observat). si altele care au fost chiar in perioada (acum cateva luni maxim) aceea si era gratis! si stiu ca am intrebat pe forum ce s-a intamplat daca mai este gratis sau nu, si mi s-a spus ca este in continuare. nu stiu ce sa mai cred. oricum, consultatia era 50 de lei daca o plateai. eu zic ca merita oricum.

Offline

 



#287 2012-03-20 19:58:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

putin mai in urma pe pagina asta explica doctoressa ca nu mai e gratuit decat pentrru cei inscrisi la medicina de familie

Offline

 

#288 2012-03-20 20:05:50

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

pai nu este toata lumea inscrisa la un medic de familie atat timp cat este asigurat?

Offline

 

#289 2012-03-20 20:06:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

nu, chiar la doctoressa ca medic de familie

Offline

 

#290 2012-03-20 20:09:39

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

aaa. interesant. multumesc puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2012-03-20 20:12:39

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

uite, a clarificat heimdall. am fost la clinica si tot asta mi s-a zis. stiu ca merita banii dar momentan suma respectiva trebuie sa o aloc altor controale medicale mai urgente.


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#292 2012-03-21 08:17:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

eph a scris:

aaa. interesant. multumesc puss

avind in vedere modificarile din legislatie si deci si posibilitatile de decontare cu casa de asigurari pentru consultatiile de planning, indiferent cum am calculat a reiesit ca nu imi assigura supravietuirea contractul pe planning familial cu casa de asigurari...asa ca am decis sa imi fac contract cu casa pe medicina de familie...de aceea, din pacate, nu mai pot oferi consultatii de planning gratuite decit persoanelor inscrise in lista mea de medic de familie(lista pe care se poate inscrie oricine, doar sa vrea). Am stiut ca asta imi va limita numarul de pacienti doar ca nu am prea avut de ales...sorry


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#293 2012-03-21 11:23:55

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

inteleg, eu ma gandeam sa ma mut de la medicul de familie, asa ca mi s-a parut chiar interesant ca primiti pacienti la medicina de familie smile

Offline

 

#294 2012-03-22 08:21:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

eph a scris:

inteleg, eu ma gandeam sa ma mut de la medicul de familie, asa ca mi s-a parut chiar interesant ca primiti pacienti la medicina de familie smile

Pai te astept daca si cind te decizi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#295 2012-03-23 22:08:33

cristinikchris
New member
Inregistrat: 2012-03-23
Mesaje: 8

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati.

Am 30 ani, iau anticonceptionale de 10 ani si nu am luat niciodata hepato-protector desi de 5 ani mi am descoperit ca am steatoza hepatica; nici regim nu am tinut .

Acum vreo luna am simtit un junghi f ciudat in piept+spate si a doua zi aveam degetele de la maini f umflate. Nu stiu ce a fost - e posibil sa fi fost un pre-infarct miocardic? infarct?fumez destul de mult, sunt foarte alergata la munca.

Azi am facut analizele de sange si rezultatul ma ingrijoreaza foarte tare: mi-a iesit procentajul de neutrofile scazut - 41.1% (valori normale 45-80%) si TGO ffff crescut - 53 (valori normale 5-34/U/L). 

Ce indica aceasta valoare crescuta de TGO?
Credeti ca e risc de hepatita sau altceva?  Am citit ceva de risc de infarct miocardic : "TGO este crescuta cu precadere in afectarile hepatice severe. De asemenea cresteri ale ei se intalnesc in afectari ale muschiului cardiac-miocard-de exemplu in infarctul miocardic. "...

Nivelul scazut de neutrofile ce indica? Este o valoare care sa ma faca sa ma ingrijorez avand in vedere ce am citiu: "Numarul scazut de neutrofile se numeste neutropenie si apare in: infectii bacteriene: febra tifoida si paratifoida, bruceloza, infectii virale (gripa, rujeola, hepatita, rubeola, varicela, SIDA), toxoplasmoza, carente alimentare, anorexia nervoasa, alcoolism, radioterapie, anemie aplastica, administrare de medicamente mielotoxice, soc anafilactic, acromegalie, boala Addison, lupus eritematos sistemic, mononucleoza, hepatita, deficit de folati sau vitamina B 12."

Sa renunt la anticonceptionale avand in vedere rezultatul analizelor, varsta si faptul ca sunt fumatoare? Astept cu nerabdare raspunsul dvs si va multumesc din suflet!

Offline

 

#296 2012-03-30 08:36:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

pai in primul rind sa iti reasezi lista de valori ca pare obligatoriu
mai apoi sa iei in calcul renuntarea la fumat in primul rind(sau macar reducerea tigarilor sub 5/zi)
pe urma, TGO ala nu e mult crescut, e putin crescut...deci pina la ffff mult e cale lunga(fff mult crescut inseamna valori de la peste de 3-4 ori mai mari.
asta se intimpla cel mai probabil in relatie cu stresul si cu alimentatia
uita de infarct cit si de pre-infarct)varianta de altfel care nici nu exista decit in folclor si defineste crizele de angina pectorala). In plus, durerea din infarct nu e sub forma de junghi, junghiul e caracteristic afectiunilor pulmonare
degetele umflate cred ca mai degraba au fpost din cauza ca ai mincat sarat/mezeluri de proasta calitate/alte deastea plus fumat in exces
sfatul meu e sa te ocupi prima data de astea si apoi sa te gindesti daca e oportun sa opresti contraceptivele....evident insa, asta inseamna, asa cum am zis, sa iti reordonezi lista de valori
procentajul acela de la neutrofile nu are semnificatie clinica


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#297 2012-03-31 21:28:10

carmen_Rebeca84
New member
Inregistrat: 2010-07-30
Mesaje: 86

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

buna
am tratament cu ovule 10 zile CERVUGID si s-a intamplat sa incep sa le i-au exact inainte in cele 10 zile inainte de menstruatie (i-au anticonceptionalele KARISSA)
mai am un singur ovul si de maine ar trebuii sa fiu pe menstruatie...insa in ultimele 3,4 zile de cand le i-au am inceput sa am mici si locale sangerari.... sa mai i-au si ultimul ovul ...? fata de restul zilelor parca sunt mai mai putin sangerarile.
totul este din cauza mentruatei?
multumesc

Offline

 

#298 2012-04-01 21:55:28

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

carmen, ai mai folosit pana acum aceste ovule? te intreb pentru ca AR putea fi o reactie adversa a organismului la ele.  mie mi s-a intamplat sa iau viviflor si dupa primele 6 am patit la fel, mi-a recomandat dr ginecolog sa fac o pauza de cateva zile iar dupa 5 zile le-am reluat si dupa jumatate de zi au aparut iar sangerarile. la mine era pe la jumatatea lunii, nici o treaba de perioada menstruatiei. am sunat-o iar si mi-a zis sa le opresc pt ca probabil organismul meu nu le accrepta.

mai asteapta totusi si alte pareri.

Chiar sunt si eu curioasa (dpdv al relevantei, importantei) daca il mai poti lua si pe ultimul, dinand cont ca apoi le termini.

numai bine


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#299 2012-04-02 18:23:19

Crista_Alina
New member
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 5

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Doctoressa am si eu o intrebare.Ce trebuie sa fac sa ma inscriu la dumneavostra (pt a fii medic de familie?)Cum se procedeaza.Am 24 de ani si lucrez de curand si nu prea am avut prea mult contact cu medicul de familie.Oricum ma intereseaza si planning.Eu sunt si studenta inca.Multumesc mult!

Offline

 

#300 2012-04-02 19:57:08

B.cristina
Membru
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 4

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

salut vreau sa stiu!!! folosesc contraceptivle Yasmin si ma simt destul de bine ,dar cu 3 zile inainte de ase termina contraceptivele mi sa inceput menstruatia,asta e bine sa nu?si totodata am fost la medic si mia spus sa nu leiau mai departe si mia recomandat altele Erotex,dar eu mi-am procurat yasmin si folosesc mai departe ,e corect ce fac ori deja sa finisez cu ele? va rog cit de curind posibil....!

Offline

 

#301 2012-04-03 10:48:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Crista_Alina a scris:

Doctoressa am si eu o intrebare.Ce trebuie sa fac sa ma inscriu la dumneavostra (pt a fii medic de familie?)Cum se procedeaza.Am 24 de ani si lucrez de curand si nu prea am avut prea mult contact cu medicul de familie.Oricum ma intereseaza si planning.Eu sunt si studenta inca.Multumesc mult!

dovada de asigurat(adeverinta de salariat in cazul tau) si buletinul e tot ce imi trebuie.
te astept



B.cristina
E O DISCUTIE MAI LUNGA...
normal ar fi fost sa termini folia si sa vedem ce se intimpla si luna urmatoare...pe de alta parte, inteleg ca ai un medic la care mergi si cred ca atunci ar trebui sa porti cu el discutii le, ideea ca il poti verifica pe forum nu e corecta, noi nu avem toate informatiile pe care le are el, deci el stie mai bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#302 2012-04-03 18:36:36

a.s.
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 17

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Am o intrebare pt doamna doctor : nu se mai poate face consultatie cu adeverinta de salariat? Am sunat azi si mi s-a spus ca nu mai aveti contract cu casa de asigurari sad si eram asa bucuroasa ca in sfarsit am obtinut adeverinta de salariat ca sa pot face consultatie, of sad Daca ma inscriu la dumneavoastra pt medic de familie nu mai trebuie sa platesc consultatia pt prescriere de anticonceptionale nu?

Offline

 

#303 2012-04-03 19:34:39

a.s.
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 17

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

Am citit mesajele de dinainte si am vazut ca puteti sa faceti consultatie daca sunt inscrisa la dumneavoastra ca medic de familie, trebuie sa sun pt programare ca sa ma inscrieti sau vin pur si simplu? Multumesc

Offline

 

#304 2012-04-09 10:47:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CABINET PLANNING DOCTORESSA (Dr. Evelyn Cristescu)

a.s. a scris:

Am citit mesajele de dinainte si am vazut ca puteti sa faceti consultatie daca sunt inscrisa la dumneavoastra ca medic de familie, trebuie sa sun pt programare ca sa ma inscrieti sau vin pur si simplu? Multumesc

bine e cu programare, da, ca sa te asiguri ca te pot vedea.
Te astept, zici la fetele de la receptie ca vrei sa te inscri pe lista si povestim.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.